Şimdi Ara

SİGARAYI BIRAKTIM.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.467
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar hepinize merhaba. Kendim yaklaşık 7 seneden beri durmadan sigara içen biriyken,1 hafta önce sigarayı bıraktım. Günde ortalama 3 paket sigara içen biriydim. Asla bırakamacağıma inanıyordum çünkü onsuz bir hayat düşünmem mümkün değildi. Örneğin : bilgisayara girip oyun oynarken aklıma gelen ilk şey , online oyun oynarken aklıma gelen ilk şey , yemekten sonra , araba kullanırken , sabah kalktığımda, akşam yattığımda, iş aralarında kısacası herşeyimde sigaranın benim için anlamı çok büyüktü. Tüm hayatımı ben daha anlamadan kaplamıştı.

Üniversite 3.sınıfta okul biter bitmez Amerika'ya gitme planlarım vardı. Bütçemi hazırlamış, ailemdende destek almıştım. Tam biletimi alacakken aklıma gelen tek şey 16-18 saat boyunca sigarasız bir yolculuğa nasıl dayanacağım düşüncesi oldu. Bu yüzden Amerika'ya gitmedim. Sigara içmemle birlikte sağlık sorunlarım surekli artmaya başladı. Nefesimdeki o hırıltı , ağzımdaki iğrenç koku , sarı balgam, bir merdiven çıktığımda kalbimin o hızlı atışı , acaba ne zaman kansere yakalanırım yada böyle içmeye devam edersem birgün uyurken ölürmüyüm düşüncesi beni benden almaya başlamıştı. Sonunda faranjit denilen illet bir hastalığa yakalandım. Boğazımda bir türlü bitmek bilmeyen batma hissi. Ne içersem içeyim sanki hiçbirşey geçmiyor boğazımdan. Sürekli bir ağrı öksürük hali. Baktımki artık olacak gibi değil bende bırakmaya karar verdim.

SİGARAYI BIRAKMADA ÖNEMLİ HUSUSLAR ;

1-Kararından emin ol.

Sigarayı bırakmaya karar verdim. Ama bu kararımı nasıl uygulayacaktım. Hayatımın her alanında o vardı. Ben bırakmak istesem bile dayanamayıp gene içeceğim belliydi. Bu durumda benim bırakmama yardımcı olacak yolları aramaya başladım. En büyük keşfimide o zaman yaptım.

ALLEN CARR SİGARAYI BIRAKMA VİDEOSU : İzlemek için tıklayın.

2-Bir sigaradan birşey olmaz lafını aklından çıkar.

Sigarayı bıraktığınız dönemlerinizde sizi özellikle ilk 3 gün nikotin krizi bekliyor olacak. Bu sebepten ötürü ara ara bir tane içsem ne olur gibi düşünceler aklınızı kaplayacak. Bu duruma kanmayın. Beyniniz tamamen size oyun oynuyor ve vücüdunuzun bağımlı olduğu nikotin yüzünden bu düşüncelere kapılıyorsunuz. Yılmayın ve bıraktıktan sonra bir daha sigara içmeyin.

3-Canın istediğinde sigara ile bağdaştırmadığın bir aktivasyon yap.(Örneğin basketbol oynamak)

4-İlk etaplarda sigara ile bağdaştırdığın şeylerden uzak dur. (Çay,kahve)

Sigara ile bağdaştırdığınız herşeyden ilk 1 hafta uzak durun.

5-Sigaranın yerine birşey koymaya çalışma. Örneğin çekirdek gibi :)

6-Kesinlikle nikotin içeren herşeyden uzak dur.(Nargile-pipo vb)

7-İlk etapta sigarayı bırakırken sigarayı bıraktım yerine nikotin kullanmıyorum düşüncesini getirin. Aksi takdirde beyniniz sizi sigara içmeye sevk edecektir.

Son olarakta insanoğlu eğer birşeyi gerçekten istiyorsa ve bu uğurda karar vermişse kesinlikle yapacaktır. Ben 7 senedir günde 3 paket içen bir insanken 1 haftadır ağzıma tek bir sigara sürmedim ve bu halimdende çok memnunum. Artık canım nikotin istemiyor.Faranjitim yavaş yavaş geçiyor ve yediğim yemeklerin gerçekten tadını almaya başladım. Sabah öksürmelerim boğaz kurumalarım hepsi yavaş yavaş geçiyor ve günden güne kendimi daha sağlıklı hissediyorum. Herkese de sigarayı bırakmasını tavsiye ediyorum. Lütfen linkte gönderdiğim videoyu başka hiçbirşeyle uğraşmadan odaklanarak izleyin. Ben faydasını gördüm inşallah sizlerde görürsünüz arkadaşlar. Hepiniz kalın sağlıcakla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Avalonn -- 15 Eylül 2012; 2:59:05 >

• Sigara birakilmaz, sadece ara verilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • çok iyi yapmışsn keşke hiç başlamasaydın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sleeppartypeople

Sigara birakilmaz, sadece ara verilir

Ne alakası var arkadaşım, zilyon tane adam var bırakıp bir daha bulaşmayan. En basiti benim babam 12 senedir içmiyor. Dayım 10 yıldır içmiyor. Teyzem genç kız dönemlerinde içiyormuş, şuan 40-45 yaşında, o da içmiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Turbulencia

quote:

Ne alakası var arkadaşım, zilyon tane adam var bırakıp bir daha bulaşmayan. En basiti benim babam 12 senedir içmiyor. Dayım 10 yıldır içmiyor. Teyzem genç kız dönemlerinde içiyormuş, şuan 40-45 yaşında, o da içmiyor.

Ben ve ailemde bu tarz örnekler olmadığı için öyle yazdım. Dedem ve birkaç akrabam sigaradan sebep hastalandilar. Ben icmiyorum ama şunu biliyorumki maalesef o kadar basit değil bu zikkimi bırakmak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sleeppartypeople -- 15 Eylül 2012; 2:54:00 >

• quote:

quote:

benim babam 25 yaşında bırakıp 54 yaşında tekrar başlamış. @Sleeppartypeople'ın ekşisözlükten yaptığı alıntı doğru
  • 4 yildir gunde 10 15 arasi iciyordum 2 aydir icmiyorum. Tebrik ederim benim yontemim ise birakma kararimi kimseye soylememekti.

Edit: Harf eksikliği

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Göze Kaçan Sigara Dumanı -- 15 Eylül 2012; 2:57:27 >
  • quote:

quote:

quote:

Ben ve ailemde bu tarz örnekler olmadığı için öyle yazdım. Dedem ve birkaç akrabam sigaradan sebep hastalandilar. Ben icmiyorum ama şunu biliyorumki maalesef o kadar basit değil bu sıkıntı bırakmak

Bırakmak isteyen adam bırakıyor bence. Yani benim babamda paketler bitiren adamdı, ama bırakıyorum dedikten sonra bıraktı. İnsanın kendisinde bitiyor, güçlü bir irade gerekli, aynı vücut geliştirme sporu gibi bir şey, Vücut geliştirmeye başlayınca bir süre sonra devam etmek imkansız gelir, yeter lan uğraşamam bunla, ye yemekleri götür gitsin anasını satayım deyip sporu bırakıyor çoğu kesim. Kolay olanı seçiyor, bırakmak zordur eminim, ama bırakmak istedikten sona insan yapar.

• Sigara için amerika'ya gitmediysen diyecek söz bulamıyorum.
  • 7 ay içmemiştim bi ara sonra tekrar başladım.
  • Tebrikler.Ben 2 saat önce 3. pakede geçtim.Bugün çok içtim şimdi bide yatmadan önceki son sigaramı içeyimde zıbarayım.İyi geceler.
  • Bırakılamaz bişey değil ki zaten.Bırakırsın ama insanda yaşama sevinci kalmıyor yani.Kimse başlamasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bir internet kullanıcısı -- 15 Eylül 2012; 3:27:43 >
  • hiç kullanmadım
    sevindim bırakmana.. umarım bir daha kokusundan rahatsız olur ve bir daha baslamazsın
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.