Şimdi Ara

Shakespeare in Müslüman Olduğu Gerçek mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
33
Cevap
0
Favori
9.074
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2004 yilindan The Guardian gazetesinde Müslüman olarak açıklandiğini duydum. Çok saçma geldi dini inanişıyla ilgili kesin kaynak var mı?

• Kendi basinlari bile bunu soylemis demek. O zaman bunlar bile boyle bir iddiada bulunuyorsa bizim vatandaslar niye dalga geciyor ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C302EA147

Kendi basinlari bile bunu soylemis demek. O zaman bunlar bile boyle bir iddiada bulunuyorsa bizim vatandaslar niye dalga geciyor ?
    el william Şeyh Pir ;

"müslüman olmak ya da olmamak.. işte bütün mesele bu"

İki sayfa Shakespeare okusanız böyle bir şeyin olmadığını anlarsınız zaten. Shakespeare bir numaralı Türk-Müslüman düşmanıdır.

Othello'dan Iego : "Yalan söylüyorsam Türk olayım!"
    Othello'dan kavga sahnesi : ""Ne oluyor bize Türklere mi döndük tanrının Osmanlılara bile yasakladığını kendimize mi yapacağız?"
    Macbeth büyü sahnesi : kazanın içine iğrenç şeyler katan cadıların malzemeleri arasında kurbağa ayağının yanında türk burnu ve tatar dudağı vardır.

Ayrıca Shakespeare Türk,Tatar,Osmanlı ve Arap kelimelerini eş anlamda kullanmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HKnatas -- 27 Temmuz 2016; 19:46:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: HKnatas

el william Şeyh Pir ;

"müslüman olmak ya da olmamak.. işte bütün mesele bu"

İki sayfa Shakespeare okusanız böyle bir şeyin olmadığını anlarsınız zaten. Shakespeare bir numaralı Türk-Müslüman düşmanıdır.

Othello'dan Iego : "Yalan söylüyorsam Türk olayım!"
    Othello'dan kavga sahnesi : ""Ne oluyor bize Türklere mi döndük tanrının Osmanlılara bile yasakladığını kendimize mi yapacağız?"
    Macbeth büyü sahnesi : kazanın içine iğrenç şeyler katan cadıların malzemeleri arasında kurbağa ayağının yanında türk burnu ve tatar dudağı vardır.

Ayrıca Shakespeare Türk,Tatar,Osmanlı ve Arap kelimelerini eş anlamda kullanmıştır.

Alıntıları Göster
    https://en.wikipedia.org/wiki/Religious_views_of_William_Shakespeare#Views_on_Islam
    http://blog.oup.com/2016/01/what-was-shakespeares-religion/

quote:

Shakespeare's views on Islam have been described by The Economist as "complex" and "multifaceted", and he "was ahead of his time in his sensitivity to the Islamic world and its inhabitants."According to the conclusion of Prof Matthew Dimmock, Shakespeare's depiction of Islam and Muslims "denied either scriptural congruence or religious coherence, embodied in the martially aggressive male."Shakespeare's works included several Muslim characters, including Aaron the Moor in Titus Andronicus, the Prince of Morocco in The Merchant of Venice and Othello in the eponymous play. Shakespeare also makes one explicit reference to Muhammad, in Henry VI. These works are said to have been inspired by several Moorish delegations from Morocco to Elizabethan England around 1600, such as that of Abd el-Ouahed ben Messaoud.Indeed, Mısıroğlu, a Turkish historian claimed that Shakespeare was a crypto-Muslim and his true name was Sheikh Pir.

• quote:

Orijinalden alıntı: personalcomputer

https://en.wikipedia.org/wiki/Religious_views_of_William_Shakespeare#Views_on_Islam
    http://blog.oup.com/2016/01/what-was-shakespeares-religion/

quote:

Shakespeare's views on Islam have been described by The Economist as "complex" and "multifaceted", and he "was ahead of his time in his sensitivity to the Islamic world and its inhabitants."According to the conclusion of Prof Matthew Dimmock, Shakespeare's depiction of Islam and Muslims "denied either scriptural congruence or religious coherence, embodied in the martially aggressive male."Shakespeare's works included several Muslim characters, including Aaron the Moor in Titus Andronicus, the Prince of Morocco in The Merchant of Venice and Othello in the eponymous play. Shakespeare also makes one explicit reference to Muhammad, in Henry VI. These works are said to have been inspired by several Moorish delegations from Morocco to Elizabethan England around 1600, such as that of Abd el-Ouahed ben Messaoud.Indeed, Mısıroğlu, a Turkish historian claimed that Shakespeare was a crypto-Muslim and his true name was Sheikh Pir.

Hocam ingilizce fısss ne yazıyor ???

• Shakespeare'nin İslam hakkındaki görüşleri, oyunlarında Müslüman karakterlere yer vermesi vs. var fakat kalın yazılan yere dikkat edin. Orada Mısıroğlu'nun Shakespeare'nin Müslüman olduğunu ve asıl isminin Şeyh Pir olduğunu iddia etmesinden bahsediliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: personalcomputer

Shakespeare'nin İslam hakkındaki görüşleri, oyunlarında Müslüman karakterlere yer vermesi vs. var fakat kalın yazılan yere dikkat edin. Orada Mısıroğlu'nun Shakespeare'nin Müslüman olduğunu ve asıl isminin Şeyh Pir olduğunu iddia etmesinden bahsediliyor.
    Kendine Müslüman, kendine İslam'dır.
  • Doğrudur, The Guardian'da 12 yıl once bir haber yer aldı. Ama o yazı William Shakespeare'in müslüman olduğunu değil, Sufilikten ve Sufizmden etkilendiğini iddia eden İngiliz akademisyen Dr Martin Lings'in görüşlerini anlatan bir haberdi. Dr Martin Lings o tarihte 96 yaşındaymış.1 yıl sonra vefat etmiş. Dr Martin Lings Sufilikten çok etkilenmiş ve hayatınmı Sufiliğe adamış bir akadermisyen ve yazar olarak tanınıyor. Uzun yıllar Kahire'de yaşamış, Arapca üzerine master yapmış ve 1983'de islam dünyasında çok tanınan "Muhammedin Biyografisi" isimli bir kitap yazmıştı.

Kendisinin bir diğer özelliği ise William Shakespeare uzmanı olmasıdır. İddiası William Shakespeare'in yapıtlarının Sufilikten esinlendiği şeklindeydi. Bu iddia The Guardian'da yer alınca, islam dünyasından kimileri, elde kanıt olmaksızın William Shakespeare'in müslüman olduğunu iddia etmeye başladılar. Tipik şark soytarılığı...

Ben yukarıda çok kısa olarak Dr. Lings'ten söz ettim. Aşağıdaki Viki linkinden kendisiyle ilgili daha fazla bilgi edinebilirler.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Martin_Lings

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Torlak Kemal -- 28 Temmuz 2016; 18:33:34 >

• Öncelikle kendisi arkadaşında dediği gibi aşırı derecede Türk düşmanıdır. Geçenlerde okuduğum Kral Lear isimli eserinde Osmanlı padişahlarına hakaret eden bir söz görmüştüm. Kendisi sıkı bir hristiyan hayıtının başlarında, ancak sonradan hristiyanlık hakkındada şüpheye düşüyor. Ancak İslam dinime girmiyor. Kadri Mısıroğlu denen adamda gülünç bir kişi pek takmayın.
  • Tolstoy kadar müslüman olmadığı kesin
  • Tarih bu ucubeleride yazıyor.
    100 yıl sonra acaba böyle aklı yarım insanlar nasıl anılacak merak ediyorum.
    Acınası ülke...

Daha kötüsü buna inanan milyonlar.
    İsa bizi ıslah etsin.
  • Guest-C302EA147 G kullanıcısına yanıt
    ------------------------------

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dumprep -- 7 Mayıs 2020; 21:50:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dumprep

------------------------------
    gazetenin kaynağı dondurmacı çırağıymış. tabi okumazsan kendi basınları bile öyle yazıyor. helal be şekspir, iyi ki müslümansın diye kendi kendine garip bir mutluluk duyarsın. hayır gerçekten müslüman olsa ne olacak, o da ayrı bir olay
  • quote:

Orijinalden alıntı: otofaresi mahsun

gazetenin kaynağı dondurmacı çırağıymış. tabi okumazsan kendi basınları bile öyle yazıyor. helal be şekspir, iyi ki müslümansın diye kendi kendine garip bir mutluluk duyarsın. hayır gerçekten müslüman olsa ne olacak, o da ayrı bir olay

Haber doğru. "Şekspir sufi miydi" başlığı altında 2004 yılında kısa bir yazı yayınlandı The Guardian’da…

Linki burada:https://www.theguardian.com/uk/2004/oct/24/religion.artsnews

Doğru olmayan haber değil, yorumu. Yazıda “Şekspir müslümandı” denmiyor. Şekspirin Kral Liar oyunundaki bazı karakterlerinin sufilik edimlerine benzer edimlerde bulunduğu iddia ediliyor.
    İddia sahibi Dr. Lings zaten islami çevrelerde bilinen biri, kendisi hristiyanlıktan ateizme, ordan müslümanlığa savrulmuş ve yanılmıyorsam hristiyan olarak gömülmüş biri. Yani inanç yolculuğunda epey durak bulunan istikrarsız biri.

Elbette bu durum onun çalışmalarını küçük görmemize yol açmamalı, kendisi İngiltere’nin en önde gelen Şekspir uzamnlarından. O kadar ki, Şekspir müzesinin müdürlüğünü yapmış galiba uzun yıllar. Lings konu yazıda bir inancını dile getiriyor, Kral Liar oyunundaki Edgar karakterirnin yolculuğunu Sufilerin gerçeği arayışına benzetiyor. Keza başka oyunlarındaki bir kaç karakterin de Sufilikten izler taşıdığına inandığını söylüyor. Bunlar Lings’in kişisel inancı ve yorumları Ama açıkça Şekspir Sufiydi, müslümandı demiyor. Sufilikten esinlendiğini söylüyor sadece.

Lings'in söylemediği şey. Şekspir’in müslüman olduğu, ki böyle bir şey zaten söyleyemez çünkü Şekspir’in hayatı oldukça ayrıntılı bir şekilde biliniyor. Keza söylemediği diğer şey de şu: Şekspir Sufilikten nasıl etkilendi? Şekspir’in İngiltere dışına çıkmadığı biliniyor. Öyleyse Sufilerle ilgili bilgiyi nereden edindi? Onun yaşadığı tarihlerde İngiltere’de müslüman olmadığı da biliniyor. Belki ticaret yapan bir kaç gemici, gelip gidiyor, o kadar…

Şekspir ile ilgili benzer iddialar İtalya ziyareti için de yapılmıştı. Şekspir İtalyayı hiç ziyaret etmediği halde oyunlarında İtalya’yı gayet güzel betimliyordu ve bu yüzden onun İtalya’yı ziyaret ettiği de hala bazılarınca iddia edilir ama bu iddia da doğru değildir çünkü söylediğim gibi Şekspir’in hayatı ayrıntılı bir şekilde bilinmektedir.

Sonuç olarak, bu müslüman tayfası inanılmaz cahil ve entelektüel açıdan utanılası bir sefalet içinde. Bana kalırsa Şekspir diye birinin varlığından haberdar olmaları bile bir mucize. Üstelik bu müslüman tayfası gerçekleri çarpıtmada çok mahir. Bu kaçıncı yalanlarıdır, ben artık saymayı bıraktım. Yanlış anlaşılmasın, tüm müslümanları kast etmiyorum. Kendi halinde dinini yaşayan insanlarla hiç bir derdim yok. Benim kast ettiğim, islamın propagandasını yapan, onu ideolojileştirip, siyasallaştıran ve bunu yaparken yalan ve riya dahil her yola başvuran çapsız ve kifayetsiz bir cahil güruhu. Bu forumda da yeteri kadar görüyorum onlardan…

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Torlak Kemal -- 11 Eylül 2016; 19:02:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Torlak Kemal

quote:

Orijinalden alıntı: otofaresi mahsun

Haber doğru. "Şekspir sufi miydi" başlığı altında 2004 yılında kısa bir yazı yayınlandı The Guardian’da…

Linki burada:https://www.theguardian.com/uk/2004/oct/24/religion.artsnews

Doğru olmayan haber değil, yorumu. Yazıda “Şekspir müslümandı” denmiyor. Şekspirin Kral Liar oyunundaki bazı karakterlerinin sufilik edimlerine benzer edimlerde bulunduğu iddia ediliyor.
    İddia sahibi Dr. Lings zaten islami çevrelerde bilinen biri, kendisi hristiyanlıktan ateizme, ordan müslümanlığa savrulmuş ve yanılmıyorsam hristiyan olarak gömülmüş biri. Yani inanç yolculuğunda epey durak bulunan istikrarsız biri.

Elbette bu durum onun çalışmalarını küçük görmemize yol açmamalı, kendisi İngiltere’nin en önde gelen Şekspir uzamnlarından. O kadar ki, Şekspir müzesinin müdürlüğünü yapmış galiba uzun yıllar. Lings konu yazıda bir inancını dile getiriyor, Kral Liar oyunundaki Edgar karakterirnin yolculuğunu Sufilerin gerçeği arayışına benzetiyor. Keza başka oyunlarındaki bir kaç karakterin de Sufilikten izler taşıdığına inandığını söylüyor. Bunlar Lings’in kişisel inancı ve yorumları Ama açıkça Şekspir Sufiydi, müslümandı demiyor. Sufilikten esinlendiğini söylüyor sadece.

Lings'in söylemediği şey. Şekspir’in müslüman olduğu, ki böyle bir şey zaten söyleyemez çünkü Şekspir’in hayatı oldukça ayrıntılı bir şekilde biliniyor. Keza söylemediği diğer şey de şu: Şekspir Sufilikten nasıl etkilendi? Şekspir’in İngiltere dışına çıkmadığı biliniyor. Öyleyse Sufilerle ilgili bilgiyi nereden edindi? Onun yaşadığı tarihlerde İngiltere’de müslüman olmadığı da biliniyor. Belki ticaret yapan bir kaç gemici, gelip gidiyor, o kadar…

Şekspir ile ilgili benzer iddialar İtalya ziyareti için de yapılmıştı. Şekspir İtalyayı hiç ziyaret etmediği halde oyunlarında İtalya’yı gayet güzel betimliyordu ve bu yüzden onun İtalya’yı ziyaret ettiği de hala bazılarınca iddia edilir ama bu iddia da doğru değildir çünkü söylediğim gibi Şekspir’in hayatı ayrıntılı bir şekilde bilinmektedir.

Sonuç olarak, bu müslüman tayfası inanılmaz cahil ve entelektüel açıdan utanılası bir sefalet içinde. Bana kalırsa Şekspir diye birinin varlığından haberdar olmaları bile bir mucize. Üstelik bu müslüman tayfası gerçekleri çarpıtmada çok mahir. Bu kaçıncı yalanlarıdır, ben artık saymayı bıraktım. Yanlış anlaşılmasın, tüm müslümanları kast etmiyorum. Kendi halinde dinini yaşayan insanlarla hiç bir derdim yok. Benim kast ettiğim, islamın propagandasını yapan, onu ideolojileştirip, siyasallaştıran ve bunu yaparken yalan ve riya dahil her yola başvuran çapsız ve kifayetsiz bir cahil güruhu. Bu forumda da yeteri kadar görüyorum onlardan…

Alıntıları Göster
    Dante'nin Türk düşmanı olduğunu biliyorum da Shakespeare'nin Türk düşmanı olduğunu ilk defa duyuyorum. Çok ilginç bir şekilde eserlerinde de belirtmiş bunu.

• HKnatas kullanıcısına yanıt
    Şeytanın şairi adında bir kitap var ve ŞP in yazma bilmediğini tamamen bir hırsız olduğunu belgelerle açıklıyor tabi romanlaitırılmış şekilde. Okuyun derim. Müslüman mı nilmem ama hırsız olduğuna ve tamamen dolandırocı oöduğuna inanıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Şeyh-i Ekber İBN-İ ARABİ

Şeytanın şairi adında bir kitap var ve ŞP in yazma bilmediğini tamamen bir hırsız olduğunu belgelerle açıklıyor tabi romanlaitırılmış şekilde. Okuyun derim. Müslüman mı nilmem ama hırsız olduğuna ve tamamen dolandırocı oöduğuna inanıyorum
    Bu muhabbetlere her zaman şaşıyorum ya hristiyan olsa ne müslüman olsa ne madem gizli müslüman gizlidir sen nerden biliyorsun, sende öğrenmişsen zaten herkes biliyordur. Milletle ne guzel makara yapıyorlar bu ülkede.

Delinin biri taş atıyor kuyuya sonra 40 akıllı çıkartamıyor :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: ülkücüadam

Bu muhabbetlere her zaman şaşıyorum ya hristiyan olsa ne müslüman olsa ne madem gizli müslüman gizlidir sen nerden biliyorsun, sende öğrenmişsen zaten herkes biliyordur. Milletle ne guzel makara yapıyorlar bu ülkede.

Delinin biri taş atıyor kuyuya sonra 40 akıllı çıkartamıyor :D

Alıntıları Göster
    Heee Müslüman Müslüman... Cumaları hiç kaçırmazdı.
  • Torlak Kemal kullanıcısına yanıt
    evet 2. bil vakası torlak 3 seferdir çarpıtma-gizleme-yalan -mantık dışı - "içerikli" cevaplarına şahit oluyorum..ilki cebraili kim gördü ile başlayan din eleştirisi.. bu konuya sonra döneriz..belki başka bir başlıkta ..tam anlamı ile facia

bilgiç bir eda ile araştırmacı "entel"lektüel rollerinde atıp tutuyorsun ..tıpkı bu konuda yaptığın gibi..eh koyunun olmadığı yerde "keçiye" ne derler atasözünden yola çıkarak yaş ortalaması 15-25 arası topluluğun takıldığı bi mekanda onların bu toyluğundan kurnazca faydalanman bu yolla egonu tatmin etmen şişinip böbürlenmen ardı sıra "riyakarlık ve yalan-dolanda" üstad mertebesinde ehliyete malik olduğun son derece aşikar iken ..imalı göndermeler eşliğinde laf sokuşturma çabaları..ve acemice aynı zamanda son derece yapmacık şekilde nezaket duruşu ..nasıl desem akışlanmalı aslında

quote:

Öyleyse Sufilerle ilgili bilgiyi nereden edindi? Onun yaşadığı tarihlerde İngiltere’de müslüman olmadığı da biliniyor. Belki ticaret yapan bir kaç gemici, gelip gidiyor, o kadar…

1 elizabet dönemi hk gereği gibi araştırma yapmamışsınız.." claire chambers ın " 2016 mayısında kaleme aldığı makale ..islam dünyası ile ilişki ve iletişimin oldukça sağlamlaştırıldığı bizzat kraliçenin teşviki ile ingilizce metinlerin arapçaya arapça metinlerinden ingilizceye çevrildiği ..ayrıca osmanlı fas ve iran ile ticaretin alıp başını yürüdüğü bir dönem olarak belirtiliyor..hatta fas elçisi al annuri 6 ay boyunca londrada hayat sürmüş tüccar diplomat ve alimleri saymıyorum

neden yalan söyledin ..dur yoksa söylemedin mi..tabi ya cruei olayında benim düştüğüm hataya düşmüş olmalısın derinlemesine araştırma yapmadan gogılladakılarını işine geldiği gibi aktardın sanırım

ama bu halde bile benim tutumuma yaklaşamamışsın ..zira ben ilgili konuda endülüs-islam medeniyeti alimlerinin batı uygarlığına katkıları noktasında zaten aded olarak çok fazla bilim insanın endülüs-islambilim insanlarına haklarını teslim ettiği övüp yücelttiği cümlelere şahidim

hatta oldukça dikkat çekici bi isimden "bertrand" denen elemandan "deneysel bilim geleneğinin islam alimleri -medeniyeti ile başladığı" ifadesinide aktarmış olayım..
    eh burada duramam tabi atomun parçalanması konusuna da değinmek şart ..atomun parçalanabilir olduğu öngörüsü için szilard - ottoya gerek yok cabir bin hayyan'a bakmanız yeterli olur..

ayrıca prof matthew dimmock da enteresan tespitleri var ..müslümandı demiyor ancak islam olmasaydı şekspir olmazdı diyor ..

şekspiri tanımayı entellektüel karizma belirtisi olarak gören sen !! prof dimmock un tespitleri ışığında islamı nereye oturtuyorsun

şimdi gelelim asıl noktaya ..şekspir müslümanmıydı değilmiydi..türünden bir soru ..kesin olarak cevaplanamaz..ama islamdan oldukça etkilendiği ve eserlerinde önemli yer tuttuğu su götürmez gerçek ..

gelelim martin lings 'e

hrıstiyan olarak gömülmekten kastın ne ? hrıstiyanlığı mı seçmiş ..yoksa defin işlemi hrıstiyan adetlerine göre mi gerçekleşmiş..üstü kapalı şekilde "muğlak ifadeler ile" yanar döner bi profili ona yamamaya çalışman hangi amacı taşımakta..

protestan iken ateist sonrada islamı seçmiş ve islam dini üzerine yaşamış aksi yönde ne fikir davranış ifade tutum sergilememiş biri hakkında neden belirttiğim türden imaj zedeleyici cümleler kurma çabasındasın..yoksa ateizmi terketmiş olması mı ..seni içten içe rahatsız etti..bi şekilde hıncınımı çıkarıyorsun

son paragrafa gelince ..cehalet ala vezni rezalet içre sefalet artı riya maskeli yalan dizisi "üstte belirtiğim noktalar esas alındığında" kime daha çok yakıştığı sadedinde aklıma 2 isim geliyor ..senin gibi entel bi arkadaş sanırım bu iki ismi rahatlıkla tahmin etmiştir..

cevabımın başında keçi göndermesi vardı ..bizzat şahsını hedef alan

meşhur kıssadır bilirmisin koyun ve keçinin dereyi geçme çabası hk..koyun ve keçi beraber yolculuk ediyorlarmış..dereye rast gelmişler ..keçi demişki ilk önce sen atla ..koyunda peki demiş ve bi sıçrayışta karşıya geçmiş..keçi karşıdan başlamış gülmeye..

ahaha bak kıçı açıldı ahahahahah malum koyunların kurukları kıçlarını örter sıçrama anında açılıvermiş

koyun ise gülümsemiş demiş ki..seninki sürekli açıkta kıssadan hisse işte

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabah Yıldızı -- 12 Eylül 2016; 4:22:41 >

• Sabah Yıldızı kullanıcısına yanıt
    Yav sende de ne kuyruk acısı varmış be! Alt tarafı Curie konusunda yanıldığını gösterdim diye ne kadar kin biriktirmişsin böyle. Şu yazdıklarının seviyesizliğini görünce acıdım sana. Gerçekten... Belli ki bir kişilik sorunun var. Neyse, yoldan geldim, yorgunum. Yatma zamanı. Seninle yarın yakından ilgilenirim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.