Şimdi Ara

Ses sitemi konusunda Yardımcı olabilirim (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
611
Cevap
6
Favori
54.707
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mazda323S

ustm birde bir sorum olucak bu CVR modellerinde iki çeşitmi beyaz ve siyah renkte olanlar var arasında fark varmı fiyat farkı var ama bilgilendirirseniz sevinirim.

Biraz fark var siyahlar yeni model ama ses çıkış güçleri aynı ikiside
    1000 watt
    500 RMS

2 ohm 4 ohm bağlantı farkları var ama her ikinsdede 2 ve 4 lük olanları var ayrıntı farkları çoktur ama ses çıkışlar aynı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cakin

http://www.next.com.tr/default.asp?git=9&urun=128

Arabadaki teybim linkteki next ye-dvd 122 modeli.

hoparlörleri değiştirmek istiyorum ilk etapta. desteklediği ve biraz düzgün ses alabileceğim hoparlör ön ve arkaya tavsiye edebilirmisiniz.

Tabiki hoparlör tavsiye edeyim ama teybinizi değiştirmek ile başlarsanız daha iyi olur çünkü bu teyp ile seste çok fazla bir değişim olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: historiyst_45

İnşallah tabi ama millet tam ölücü geçen biri denkgeldi amfi ve çift kutu hoparlörlere 100 lira vereyim dedi ...

Öylelerine kablo takımı verip yollucaksın
  • quote:

Orijinalden alıntı: BrAsSs

quote:

hoparlörleri değiştirmek istiyorum ilk etapta. desteklediği ve biraz düzgün ses alabileceğim hoparlör ön ve arkaya tavsiye edebilirmisiniz.

Tabiki hoparlör tavsiye edeyim ama teybinizi değiştirmek ile başlarsanız daha iyi olur çünkü bu teyp ile seste çok fazla bir değişim olmaz.

Yapma kardeş beni masrafa sokma şimdi:)

ozama teyp ve hoparlör tavsiyesi alayım zahmet olmazsa. bütçe çok değil 4 hoparlör çalışşın yeterli

• quote:

quote:

quote:

Yapma kardeş beni masrafa sokma şimdi:)

ozama teyp ve hoparlör tavsiyesi alayım zahmet olmazsa. bütçe çok değil 4 hoparlör çalışşın yeterli

Kusura bakma kardeş yani bu teybe takarsan sesi açınca cızırtı yapar :)

Teyp olarak bütçenize göre dilediğiniz pıoneer ı alabilrsiniz 1400 serisi güzeldir internetten ucuza bulabilirsiniz

bir takım yeterli olur aslında ama 2 takımda olabilr 13-16cm iki model var hangisi aracınıza uyarsa bakın.

http://urun.gittigidiyor.com/garaj/pioneer-ts-g1314r-13-cm-hoparlor-200-watt-67352251

http://urun.gittigidiyor.com/garaj/pioneer-ts-g1614r-16-cm-hoparlor-230-watt-67352271

• quote:

http://urun.gittigidiyor.com/garaj/pioneer-mvh-1400ub-usb-girisli-oto-mp3-calar-65359167

BU fiyata teyp uygunmudur alınırmı?

Fiyat biraz düşük bir iş olabilr diyor ama kapıda ödeme yapılıyorsa alın bakın kapıda hoşunuza giderse onaylarsınız.
    normal bir sistem için iyi bir teyp ama cd siz olanları pek denemedim performanslarını bilemem ama ses çıkışı 4x50 watt diğer teypler iyi aynı bir sorun olmaz.

• ustam beni zarara soktunuz aklımı çeldiniz :) iki tane cvr 15 aldım bunlara şimdi kabini nasıl yapıcaz yardımcı olursanız sevinirim..
  • İyi akşamlar. Elimde bir pioneer gm-6500f anfi var. Ana ünite 4 x 40 watt çıkışlı premier bir dvd çalar. Ben bu anfiyi şimdilik Roadstar RDH620C mid takımı ile kullanıyorum. Kapılarda özel yapılmış pandizotta takılı olduğundan sanırım tam istediğim gibi ses vermiyor. Yani pandizotun malzemesi filan iyi yapılmamış, bir de hava almadığından sanırım bass vermiyor. Bu mid takımını ben köprülü çıkışlara bağladım ki 180 watt rms veriyor tanesi. Ben bu anfiye pioneer TS-W 309 D4 gibi bi woofer bağlayıp köprülü çıkışlarla beslemek istiyorum. Aracın arkasında 10 cm hoparlör yeri var. Oraya hertz vb. iyi bir markadan iki hoparlör alıp mid takımı ile bu hoparlörleri pioneer DEH-X3550UI ana ünite alıp onunla beslemek istiyorum. Bu dediklerimi yaptığım zaman çok aşırı değil ama yeterli verim alabileceğimi düşünüyorum.

Bu konuda bilgili birinin yorumlarını almak istiyorum.
  • Bugün Sonunda Sistemi tek tek farklı yerlerden satın aldım sabah 9 dan akşam 7 ye kadar 6-7 farklı firmayla tek tek iletişim kurdum.
    Ömrümde bu kadar telefonu kullanmamıştım.

Anfi: 373 TL

Sabah Powerbass S10 Sipariş ettim. öğlen aradığımda firma sorun olmadığını söyledi bende buna istinaden anfi olarak bagaj yer sıkıntımdan dolayı küçük ebatta olan PowerBass ATM 550.4 ü seçtim. Resul abi saolsun çok yardım etti.
    Gel gör ki Bass firmanın stoğunda yokmuş. PowerBass S-10 u internet üzerinden bulamayınca haliyle anfiye ve Kabine uygun bir bass aradım.

Orjinal sitesindeki bilgilere göre
    4-ohm Power:
    75 watts x 4
    4-ohm Mono Power:
    300 watts x 2
    Peak Power:
    1200 watts
    Dimensions (in Inches):
    11" x 7.7" x 2.2"

BASS: 180 TL + 45 TL

İlk Başta Powerbass S-10 25 cm lik bass alıyordum ( Kimsede S10 Kalmamış sitelerinde stok olarak gözükmesine ragmen S10T olarak Slim Bass var )
    Ama ( Cerwin Vega Head 104 Amerikan yapımı ) te son dakika olarak yeter len artık dedim gözümü kapadım sadece kutunun litre hacmine bakarak aldım. Ama bassın markası hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Eve gelip araştırınca Bassın tonlaması haricinde hiçbir rahatsız yorum okumadım.
    O rahatsızlıkta şu Bass 300 watt 150 Rms olmasına rağmen Aşırı kuvvetlı ve sesli oldugu için bu tarz bassı sevmeyen çıkıyor sadece olay bu geri kalan kısımlarda hiçbir sorun yok.
    Sonuç :180 TL ye bass kutusuz olarak Tamam
    Kutu : 45 TL

Model: HED104
    MAX Power: 300W
    RMS Power: 150W
    Impedance (Ω): 4 SVC
    SPL (dB @ 1W/1m): 86.1

Kompenant: 235 TL

DLS Performance R4 alıyordum ne güzel gözümü kapayıp 290 TL bayılmıştım ki
    O da TR de kalmamış Bende Resul abiye seçimi bıraktım.
    Powerbass 2XL-40C vs Vibe Lite Air 4" iki üründe 10 cm lik kompenant arkada oturan kimse olmadığından dolayı arka hoparlörlere para verene kadar önlerin seviyesini yükseltim dedim.
    DLS yerine Powerbass seçti.

Size:4"
    Power Handling: 70 Watts RMS
    Peak Power: 140 Watts
    Sensivity: 90 dB SPL-4Ω
    Pivot Point 1” Silk Dome Tweeter
    Convertible Tweeter Assembly
    50/50 Wool Blend Cone
    Rigid Tooled Basket with Stainless Steel Finish
    3-Ohm System Impedance
    Butyl Rubber Surround
    Heavy Motor Structure
    Computer Aided External 12dB 2-way Crossover Network
    PBX Custom Grill

Bass da PowerBass olsaydı güzel olacaktı tüm sistem Powerbass olacaktı ama nasip kısmet değilmiş bassın yorumları okuduktan sonra memnun kalacağımı düşünüyorum. Basstan beklentim zaten müzikte çalan bassın miktarı ne kadarsa öyle çalsın istedim ne az vursun ne çok Montajı yapacak ustaya sordum onu anfiden ayarlarız sorun değil dedi.

4 GA kablo ve Digiline Deck aldım gittigidiyor ( by KOCAMAN ) 54 TL de o tuttu.

Cumartesi - engeç Pazartesi sistem komple elimde olur zaten tamamlandığı gün kurulumunu yaptırır ve resimleride eklerim.

• merhaba ben ön tarafa 2 tane hoparlör almayı düşünüyorum arkadahttp://urun.gittigidiyor.com/garaj/jameson-js-60-oval-hoparlor-600w-48883869 lık bir çift hoparlörüm var teybimdehttp://urun.gittigidiyor.com/garaj/piranha-a-radyolu-usb-sd-oto-teyp-mp3-calar-67738279 .

Bütçem çok fazla değil 60-70 tl verebilirim en fazla,öğrenciyim zaten daha fazlası beni kasar :)

Bana önerebileceğiniz bişeyler var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: mazda323S

ustam beni zarara soktunuz aklımı çeldiniz :) iki tane cvr 15 aldım bunlara şimdi kabini nasıl yapıcaz yardımcı olursanız sevinirim..

Kusura bakmayın yani tercih sizin cvr 15 ile etrafı sallarken o zararı unutursunuz :)
    Aracınız sedan mıydı ? bütün 2 li kabin yaptırın derim hazırları da olabilr ben birkaç örnek ulup geri dönerim size.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OgzhanAkts

İyi akşamlar. Elimde bir pioneer gm-6500f anfi var. Ana ünite 4 x 40 watt çıkışlı premier bir dvd çalar. Ben bu anfiyi şimdilik Roadstar RDH620C mid takımı ile kullanıyorum. Kapılarda özel yapılmış pandizotta takılı olduğundan sanırım tam istediğim gibi ses vermiyor. Yani pandizotun malzemesi filan iyi yapılmamış, bir de hava almadığından sanırım bass vermiyor. Bu mid takımını ben köprülü çıkışlara bağladım ki 180 watt rms veriyor tanesi. Ben bu anfiye pioneer TS-W 309 D4 gibi bi woofer bağlayıp köprülü çıkışlarla beslemek istiyorum. Aracın arkasında 10 cm hoparlör yeri var. Oraya hertz vb. iyi bir markadan iki hoparlör alıp mid takımı ile bu hoparlörleri pioneer DEH-X3550UI ana ünite alıp onunla beslemek istiyorum. Bu dediklerimi yaptığım zaman çok aşırı değil ama yeterli verim alabileceğimi düşünüyorum.

Ben tam ne demek istediğinizi anlamadım şimdi yorum yapıyım;

teybinizin ses çıkış gücü çok az 2000 wattlık bir bass ta koysanız verim alamazsınız pıoneer 4x50watt bir teyp alın derim
    Mid takımlarınızın ses çıkış gücü yüksek ama marka olarak ne kadar güvenilir bilemiyorum
    Mid takımlarından bass sesi beklemeyin pandizot hava almıyor sağlam takıldıysa bu iyi demektir hoparlörler havasız çalışabilr.
    Bir mid takımı ve bir bass almayı planlıyorsunuz sanırım o zaman 5 tane hoparlör oluyor bass ile birliklet amfinizin 5 kanalı yok onun dışında sadece midleri destekleyebilr o amfi kalitesi güzel ama gücü mid takımlarına göre ayarlanmış bir model bu yüzden dedim yanlış anlamayın.
    Pıoneer 309 model bass iyidr takabilrsiniz ama iyi bir sistem istiyorsanız bir amfi daha bass için ve 2 amfi girişli bir teyp ve birde kolon hertz almaya gerek yok illaha.

• Aracımdan söktüklerim 17 cm önler için söylüyorum.

http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=TS-G1711%DD

modelin ölçüleri uygunmudur mıknatıs kısmına ön camın gelme ihtimali var. tam ölçüleri konusunda bilginiz varmı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: frostbyt88

Bugün Sonunda Sistemi tek tek farklı yerlerden satın aldım sabah 9 dan akşam 7 ye kadar 6-7 farklı firmayla tek tek iletişim kurdum.
    Ömrümde bu kadar telefonu kullanmamıştım.

Anfi: 373 TL

Sabah Powerbass S10 Sipariş ettim. öğlen aradığımda firma sorun olmadığını söyledi bende buna istinaden anfi olarak bagaj yer sıkıntımdan dolayı küçük ebatta olan PowerBass ATM 550.4 ü seçtim. Resul abi saolsun çok yardım etti.
    Gel gör ki Bass firmanın stoğunda yokmuş. PowerBass S-10 u internet üzerinden bulamayınca haliyle anfiye ve Kabine uygun bir bass aradım.

Orjinal sitesindeki bilgilere göre
    4-ohm Power:
    75 watts x 4
    4-ohm Mono Power:
    300 watts x 2
    Peak Power:
    1200 watts
    Dimensions (in Inches):
    11" x 7.7" x 2.2"

BASS: 180 TL + 45 TL

İlk Başta Powerbass S-10 25 cm lik bass alıyordum ( Kimsede S10 Kalmamış sitelerinde stok olarak gözükmesine ragmen S10T olarak Slim Bass var )
    Ama ( Cerwin Vega Head 104 Amerikan yapımı ) te son dakika olarak yeter len artık dedim gözümü kapadım sadece kutunun litre hacmine bakarak aldım. Ama bassın markası hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Eve gelip araştırınca Bassın tonlaması haricinde hiçbir rahatsız yorum okumadım.
    O rahatsızlıkta şu Bass 300 watt 150 Rms olmasına rağmen Aşırı kuvvetlı ve sesli oldugu için bu tarz bassı sevmeyen çıkıyor sadece olay bu geri kalan kısımlarda hiçbir sorun yok.
    Sonuç :180 TL ye bass kutusuz olarak Tamam
    Kutu : 45 TL

Model: HED104
    MAX Power: 300W
    RMS Power: 150W
    Impedance (Ω): 4 SVC
    SPL (dB @ 1W/1m): 86.1

Kompenant: 235 TL

DLS Performance R4 alıyordum ne güzel gözümü kapayıp 290 TL bayılmıştım ki
    O da TR de kalmamış Bende Resul abiye seçimi bıraktım.
    Powerbass 2XL-40C vs Vibe Lite Air 4" iki üründe 10 cm lik kompenant arkada oturan kimse olmadığından dolayı arka hoparlörlere para verene kadar önlerin seviyesini yükseltim dedim.
    DLS yerine Powerbass seçti.

Size:4"
    Power Handling: 70 Watts RMS
    Peak Power: 140 Watts
    Sensivity: 90 dB SPL-4Ω
    Pivot Point 1” Silk Dome Tweeter
    Convertible Tweeter Assembly
    50/50 Wool Blend Cone
    Rigid Tooled Basket with Stainless Steel Finish
    3-Ohm System Impedance
    Butyl Rubber Surround
    Heavy Motor Structure
    Computer Aided External 12dB 2-way Crossover Network
    PBX Custom Grill

Bass da PowerBass olsaydı güzel olacaktı tüm sistem Powerbass olacaktı ama nasip kısmet değilmiş bassın yorumları okuduktan sonra memnun kalacağımı düşünüyorum. Basstan beklentim zaten müzikte çalan bassın miktarı ne kadarsa öyle çalsın istedim ne az vursun ne çok Montajı yapacak ustaya sordum onu anfiden ayarlarız sorun değil dedi.

4 GA kablo ve Digiline Deck aldım gittigidiyor ( by KOCAMAN ) 54 TL de o tuttu.

Cumartesi - engeç Pazartesi sistem komple elimde olur zaten tamamlandığı gün kurulumunu yaptırır ve resimleride eklerim.

Öncelikle baya sabırsızlanmışsınız sanırım ama ben 1 sene araştırıpta almıştım acele etmeyin derim.

Amfi güzel 1200 watt peak değeri var sadece bassı bağlasanız bile 100 RMS kalıyor yani bir mid takımınıda çok rahat çalıştırır.

Bass a gelince illaha power bass almanıza gerek yok Cerwin de en iyi markalardan biridir. Evet doğrudur ses çıkışı yüksek benim baktığım sitede
    peak: 400 W
    RMS: 200 W yazıyor 25 cm göre 200 W rms sizi her türlü tatmin edicektir he ama biraz bass merakım var derseniz orası ayrı.

Kompenantlar kendi sınıflarında bir numara sayılır bass verebilicek bir kompenant bu DLS nin. ses çıkışları çok iyi oval kolon kadar ses alabilirsiniz. Bana sorarsanız arkaya koyun derim önde eğer kapının bağlantı kısmına yakınsa araç kullanırken tizler çok rahatsız ediyor. He ama şöyle olabilir sistemi montaj esnasında bir bağlatıp dinleyin kompenantları rahatsız etmiyor gibi olursa öne takarsınız.

Dalmışım kusura bakmayın powerbass kalite ses çıkışı iyi ama daha iyiside olabilr o fiyata bence başka modellere de bakın derim.

Önemli olan hepsinin aynı marka olması değil zaten siz içinizi ferah tutun kompenantlar da DLS olsaydı süper olurdu ama onlarda kötü değil memnun kalıcaksınız sistemden emin olun.

Peki resimlerinizi bekliyorum Hayırlı olsun güle güle kullanın.

• quote:

quote:

İyi akşamlar. Elimde bir pioneer gm-6500f anfi var. Ana ünite 4 x 40 watt çıkışlı premier bir dvd çalar. Ben bu anfiyi şimdilik Roadstar RDH620C mid takımı ile kullanıyorum. Kapılarda özel yapılmış pandizotta takılı olduğundan sanırım tam istediğim gibi ses vermiyor. Yani pandizotun malzemesi filan iyi yapılmamış, bir de hava almadığından sanırım bass vermiyor. Bu mid takımını ben köprülü çıkışlara bağladım ki 180 watt rms veriyor tanesi. Ben bu anfiye pioneer TS-W 309 D4 gibi bi woofer bağlayıp köprülü çıkışlarla beslemek istiyorum. Aracın arkasında 10 cm hoparlör yeri var. Oraya hertz vb. iyi bir markadan iki hoparlör alıp mid takımı ile bu hoparlörleri pioneer DEH-X3550UI ana ünite alıp onunla beslemek istiyorum. Bu dediklerimi yaptığım zaman çok aşırı değil ama yeterli verim alabileceğimi düşünüyorum.

teybinizin ses çıkış gücü çok az 2000 wattlık bir bass ta koysanız verim alamazsınız pıoneer 4x50watt bir teyp alın derim
    Mid takımlarınızın ses çıkış gücü yüksek ama marka olarak ne kadar güvenilir bilemiyorum
    Mid takımlarından bass sesi beklemeyin pandizot hava almıyor sağlam takıldıysa bu iyi demektir hoparlörler havasız çalışabilr.
    Bir mid takımı ve bir bass almayı planlıyorsunuz sanırım o zaman 5 tane hoparlör oluyor bass ile birliklet amfinizin 5 kanalı yok onun dışında sadece midleri destekleyebilr o amfi kalitesi güzel ama gücü mid takımlarına göre ayarlanmış bir model bu yüzden dedim yanlış anlamayın.
    Pıoneer 309 model bass iyidr takabilrsiniz ama iyi bir sistem istiyorsanız bir amfi daha bass için ve 2 amfi girişli bir teyp ve birde kolon hertz almaya gerek yok illaha.

Tam olmasa da biraz yanlış anladığınız doğru. Teybin çıkışı az olduğunu biliyorum bu yüzden pioneer DEH-X3550UI gibi bir ana ünite almak istiyorum dedim. Anfi ile de sadece woofer beslemek istiyorum o yüzden 309 D4 dedim. Çift bobin olduğu için 180 + 180 360 watt rms ile besleyebilirim. Midleri 60 x 2 bağlayıp 180 köprü çıkışı ile wooferdan iyi verim alamayacağımı düşünüyorum.

Yani sonuç olarak şu an anfim var, 309 D4 benzeri bir woofer alıp anfiyi sadece ona bağlayacağım, Teybi değiştirip 10 cm iki hoparlör ile mid takımını teyp ile besleyeceğim. Premier dvd çalar ile bile mid takımı idare ediyordu. Hertz dedim çünkü o kadar küçük olup rms değeri iyi olan o var.

Pioneer 20 watt rms :http://urun.gittigidiyor.com/garaj/pioneer-ts-g1034r-10cm-oto-hoparloru-orjinal-66076526

Hertz 40 watt rms :http://urun.gittigidiyor.com/garaj/pioneer-ts-g1034r-10cm-oto-hoparloru-orjinal-66076526

• quote:

Aracımdan söktüklerim 17 cm önler için söylüyorum.

http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=TS-G1711%DD

modelin ölçüleri uygunmudur mıknatıs kısmına ön camın gelme ihtimali var. tam ölçüleri konusunda bilginiz varmı.

Mıknatıs kısmının bilgileri verilmiyor genelde tüm araçlara uygun olarak geçiyor siz bi kendi aracınızdan çıkanların resmini atrsanız yardımcı olurum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: winner44

merhaba ben ön tarafa 2 tane hoparlör almayı düşünüyorum arkadahttp://urun.gittigidiyor.com/garaj/jameson-js-60-oval-hoparlor-600w-48883869 lık bir çift hoparlörüm var teybimdehttp://urun.gittigidiyor.com/garaj/piranha-a-radyolu-usb-sd-oto-teyp-mp3-calar-67738279 .

Bütçem çok fazla değil 60-70 tl verebilirim en fazla,öğrenciyim zaten daha fazlası beni kasar :)

Bana önerebileceğiniz bişeyler var mı?

Toplam bütçeniz 50-60 TL ise biraz daha para biriktirin derim çünkü o fiyata çok zor. Teyp se çıkışı iyi tabi kalitede fiyata göre ama sizi idare eder sorun yaratmaz. Kolonlar ise goldmaster 600-800 wattlk olanlarına bakabilrsiniz.

• quote:

quote:

quote:

Tam olmasa da biraz yanlış anladığınız doğru. Teybin çıkışı az olduğunu biliyorum bu yüzden pioneer DEH-X3550UI gibi bir ana ünite almak istiyorum dedim. Anfi ile de sadece woofer beslemek istiyorum o yüzden 309 D4 dedim. Çift bobin olduğu için 180 + 180 360 watt rms ile besleyebilirim. Midleri 60 x 2 bağlayıp 180 köprü çıkışı ile wooferdan iyi verim alamayacağımı düşünüyorum.

Yani sonuç olarak şu an anfim var, 309 D4 benzeri bir woofer alıp anfiyi sadece ona bağlayacağım, Teybi değiştirip 10 cm iki hoparlör ile mid takımını teyp ile besleyeceğim. Premier dvd çalar ile bile mid takımı idare ediyordu. Hertz dedim çünkü o kadar küçük olup rms değeri iyi olan o var.

Pioneer 20 watt rms :http://urun.gittigidiyor.com/garaj/pioneer-ts-g1034r-10cm-oto-hoparloru-orjinal-66076526

Hertz 40 watt rms :http://urun.gittigidiyor.com/garaj/pioneer-ts-g1034r-10cm-oto-hoparloru-orjinal-66076526

Uykulu uykulu okumaktan olsa gerek yarısını görmemişim :) x3550 2013 çok iyi bir model yanlış yazmıyorsa 3 RCA çıkışı yani 3 amfi bağlayablrsnzki bu da profesyonel bir sistem bile kurulabilr demek. O şekilde olur ileride yetersiz gelirse de amfinizi değiştirirsiniz o zaman sorun yaratmaz bence.

Pıoneer 309 D4 güzel ama bass tercihinize bağlı sert seviyorsanız Kicker yumusak tonlama seviyorsanız ise jbl olabilir aralarında ses açısından pek fark yok. Anladım orası öyle tabi bütçe açısından belirtmiştim ben imkanınız varsa tabikide HERTZ derim.

İyi forumlar dilerim..

• Çıkmak zorundayım kusura bakmayın yarın cevaplamaya çalışacağım diğer konularıda iyi geceler iyi forumlar dilerim.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.