Şimdi Ara

servo kodu yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
492
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Arduino konusunda çok yeniyim.Çok aradım ama işime yarayan türkçe bilgi bulamadım.
    Elimde sürekli dönebilen 2 tane mg995 , 1 tane mg945 servo motor var.
    9.pine bağlı mg995
    10.pine bağlı mg945
    11.pine bağlı mg995
    Sıkıntım şu;
    Şu konuda yardıma ihtiyacım var;
    1 numaralı butona basılı tutunca 9.pin'e bağlı mg995 sağa dönecek,butonu bırakınca duracak.
    2 numaralı butona basılı tutunca 9.pin'e bağlı mg995 sağa dönmeyi durdurup sola dönecek,butonu bırakınca duracak
    3 numaralı butona basılıp bırakıldığında 10.pin'e bağlı mg945 yavaşça sağa dönecek 5 saniye çalışacak,duracak. sonra aynı hızda sola dönecek,5 saniye çalıştıktan sonra duracak.
    4 numaralı butona basılıp bırakıldığında 11.pin'e bağlı mg995 sağa doğru dönecek 10 saniye sonra duracak.
    5 numaralı butona basılıp bırakıldıgında 3 ve 4 numaralı butonlara basılmış gibi davranacak.
    Döngü bu şekilde devam edecek.
    servolar sürekli dönebilen servo olduğundan sağa-sola,yavaş-hızlı olarak şöyle dönebiliyor,

myservo.write(90); hızlı sağ
    myservo.write(180); yavaş sağ
    myservo.write(40); hızlı sol
    myservo.write(80); yavaş sol

ne yaptıysam olmadı kodu yazamadım.
    Sizden Örnek kod bekliyorum.
    yardımlarınızı esirgemeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emco -- 12 Kasım 2015; 18:12:53 >

• void Loop()

içerisinde butonların durumlarını sürekli takip edeceksiniz. Sonrasında ise okuduğunuz buton durumlarına göre if else blokları içerisinde kodunuzu yazacaksınız. Ayrıca arduino da interrupt kullanabilirsiniz. Fakat hatırladığım kadarı ile uno'da yalnızca iki adet interrupt var.
  • 1 ve 2 yi for ile yapabilirsin kod yazıp vermem ama mantık şu şekilde butona basıldığında for döngüsüne girecek ve senin ayarladığın bir açıda yavaş yavaş sağa yada sola dönecek(döngü içinde sürekli buton durumunu kontrol edecek fi ile) butonu bırakıncada break ile dögüden çıkacaksın diğerleri zaten basit.
  • Konu 1 ay önce açılmış şimdi fark ettim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.