Şimdi Ara

şerit ledi nasıl beslerim???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
1
Favori
18.278
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • selam arkadaşlar bende 15 metre şerit led var. bunu nasıl besleyeceğim. yani 12 v luk besleme devresi yapıcam ama hesabını nasıl yapıcam ve 12v u direk bağlasam şeridin üzerindeki dirençler ledleri korurmu? kaç amperlik besleme vermem gerekir???

• [Deleted by Admins]
  • yani direk 12v bağlarsak olcak değil mi? çünkü ledler küçük büyük değil ama 15 metre acaba 5a akım kaynağı yeterli olur mu? üzerindeki dirençler ledlerin akımını sınırlıyor heralde ek dirence gerek yok sanırım??
  • 12 volt +-2 volt ayarlı smps adaptörler satılıyor piyasada genel olarak güvenlik

kameralarını çalıştırmak için kullanılıyor.bunlardan 7-8 amperlik olanı satın alıp

üzerindeki ayardan 12.5 volta ayarlamanız yeterli olacaktır...
  • örnek olarak

15-20 tl ye bulabileceğiniz bi ürün...

şerit ledi nasıl beslerim???
  • quote:

Orijinalden alıntı: 41ugur41

selam arkadaşlar bende 15 metre şerit led var. bunu nasıl besleyeceğim. yani 12 v luk besleme devresi yapıcam ama hesabını nasıl yapıcam ve 12v u direk bağlasam şeridin üzerindeki dirençler ledleri korurmu? kaç amperlik besleme vermem gerekir???

12 voltluk herhangi bir güç kaynağı yada akü batarya ile besleyebilirsin.
    12 voltu direk bağlarsan çalışır. şeridin üzerindeki dirençler ledlerin ön dirençleridir ekstra direnç bağlamana gerek yok.
    renklere göre çekilen akım farklıdır.

örnek olarak beyaz 1 metrede 400 mA akım çeker. Bunlar top halinde satılır bir topta 5 metre vardır = 5 X 400 mA = 2 Amper 5 metre de , elinde 15 metre varmış 15X2 = 30 A yapar.

Şerit ledler uygulanacak yere göre kesilir ve beslemesi yapılır, kaç metre kullanacaksan bu verdiğim örneğe göre hesap yapabilirsin.

• ustam hesabı yanlış yapmışsın 30a ne demek imkansız öyle birşey yani 1 metrede 400mA çekiyorsa 5 metrede 2 A yapar. bende 15 metre olduğuna göre 2*3=6 A yapar. bunuda bir trafo bir 10 A köprü ile halledebilirim diye düşünüyorum...
  • 6A doğru ama ufak bir tavsiye trafo kulanma 6a sürekli çalışmada çok ısı üretir smps den şaşma alabilecegin bir yer yoksa bilgisayar psu su kulan ama hazır alabilecegin bir yer varsa smps tasarımdan şaşma
  • kullanmadığın bi adaptör varsa bağlayabilirsin.( en azında ben öyle yaptım çalışıyor)
  • tamam arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim kolay gelsin...
  • güzel
  • evet hesapta ufak bir hata yapmışım 15X2 değil 3X2 olacaktı :) Mazur görün malum işten dolayı kafa kalmıyor...
  • 29 amper olan modelini almıştım istanbula yaptığım günü birlik bir gezide

kendi üzerinde fanıda var ısınınca devreye giren

11.5- 13.2 volta kadar çıkış verebiliyor üzerindeki ayarından amfiyi rahatlıkla

besler ev ortamında diye düşünüyorum ki ben sulu akü şarj edip marş bastırdım

bunla arabaya... harici bi soğutma ile amfi çalışması için ideal...
  • smps ler parazit geçirmezler fakat kendileri parazit üretirler, ses sistemleri için uygun değiller , tecrübe ile sabittir.

Fakat uygun bir filtre ile bu parazit absorbe edilebilir aksi takdirde amfide distorsiyon duyarsınız
  • Peki arkadaşlar ben birşey soracağım.Ben eve Yatağın altına 2 metre LED döşemek istiyorum.Ben bunu basit bir Cep Şarj cihazına veya başka bir adaptöre (örn. Portatif DVD Playerin adaptörü) bağlasam olur mu?? Yada 2 metrelik LED için ne tavsiye edersiniz?? Sadece geceleri gece lambası niyetine yanacak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdin006

Peki arkadaşlar ben birşey soracağım.Ben eve Yatağın altına 2 metre LED döşemek istiyorum.Ben bunu basit bir Cep Şarj cihazına veya başka bir adaptöre (örn. Portatif DVD Playerin adaptörü) bağlasam olur mu?? Yada 2 metrelik LED için ne tavsiye edersiniz?? Sadece geceleri gece lambası niyetine yanacak?

12 volt ve enaz 1 amper verebilen tüm adaptörler işini görür.elinde varsa eski bir bilgisayar psu,suda iş görür.cep tlf şarjları olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekrem3457 -- 29 Mayıs 2012; 16:04:04 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • şerit ledler 5050 mi 3528 mi ona göre değer değişir
  • Taka 8604 kardeş 15 mt şerit led 30 amper akım çeker demişsin ben çok şaşırdım bu hesaba insan hata yapabilir yanlış anlaşılmasın lütfen

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • selam arkadaşlar ben 220volt ile trafo olamdan 50cm lik beyaz şerit ledi trafozuz kücük bir devre ile nasıl calıştırabilirim
    google amcada cok devre var ama ben şerit ledi tavanda 220 volt ile trafosuz 12 volt devresi ile calıştırmak istiyorum

50cm beyaz şerit led 12 volt trafosuz olarak nasıl calışır
  • http://www.****.com/userpix/13254_trafosuz_12v_adaptr_1.jpg butürden bir devre arıyorsunuz zaten gücü çok düşük. 20mA. pek iyi bir sistem değildir. En iyisi piyasada satılan 220v 12v 50w küçük elektronik trafolar vardır, en azından tavsiyem budur. Ledi bu trafonun üstüne çevirerek kamufle edebilirsiniz..
    http://www.elektrikdeposu.com/TRAFO-JUPITER-12V-50W-ELEKTRONIK-JK261,PR-105068.html

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.