Şimdi Ara

Serial key crack işlemleri nasıl önlenir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.711
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Visual Studio'da yaptığım uygulamaya serial key ekleyeceğim. Peki crack işlemlerinden nasıl koruyabilirim ? Uluslararası büyük firmalar böyle bir güvenlik zaafiyetini nasıl kaçırıyor ki programları piyasada crackli olarak gezebiliyor ? Crack'ten korunma yolu var mıdır ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stlgolden -- 22 Eylül 2019; 17:35:52 >

• muhtemelen c# veya vb.net i kastediyorsun bütün iş kodu en karmaşık şekle getirmek ki kodu kırmaya çalışan uğraşsın vazgeçsin şaka tabiki bunun için obfuscator programları var onlardan birini kullanacaksın tabiki hiçbiri %100 koruma sağlamıyor ama lisanslama yapacaksan kullanman lazım yoksa düz kodlar çok rahat okunur ve değiştirilebilir
  • Gökşen PASLI G kullanıcısına yanıt
    Hocam peki farklı algoritmalarla bunun kırılmasını engelleyemez miyiz ? Örneğin captcha ile bot tarafından keylerin denenmesi engellenebilir ve algoritma kurup key girişlerinde birden fazla veri isteyerek örneğin serial key, isim belki 2. serial key gibisinden farklı ve bulunması artık imkansıza yakın keyler. Ayrıca c++ ile çalışıyorum ve bir serial girişi yapıldığında tekrar o serial keyin girişini nasıl iptal edebiliriz ?
  • c++ ise koda erişmek c# a nazaran çok daha zordur gerçi c++ için de koruma programları var internette bakarsın capthca koymak mantıklı değil çünkü

şöyle düşün
    serialler
    AAAA
    BBBB
    CCCC
    DDDD basit mantık mesela kodun da şöyle olsun

if (serial==yukarıdaki)
    gir
    else
    girme
    mantıken serial doğruysa giriş yapacak
    kodu kırmaya çalışan kodu != yapabilirse giriş yapacak bu en basit mantık
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gökşen PASLI

c++ ise koda erişmek c# a nazaran çok daha zordur gerçi c++ için de koruma programları var internette bakarsın capthca koymak mantıklı değil çünkü

şöyle düşün
    serialler
    AAAA
    BBBB
    CCCC

if (serial==yukarıdaki)
    gir
    else
    girme
    Arkadaş onu sormamış. Yani sen kod kontrol kısmını anlatmışsın ama tersine mühendislik ile kırılmasına karşı nasıl önlem alabiliriz demiş.
  • Online servis kullanarak. Hesap olusturup satin alacaklar. Program key e degil, hesaba kayitli olacak.

Offline her turlu kirilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Engelleyemezsin, online/offline her türlü kırılır.
    Ben yıllar önce bizzat yaptım, hem de native exe üzerinde, C# falan değil. Bildiğin Visual Studio debugger ile. Breakpoint ler koya koya serial girişi yapılan ve kontrol ettiği bölümü buldum, je [address] assembly instruction'ı buldum, onu jne yaptım, oldu bitti. Gökşen'ın dediği şey işte. Toplam 14-15 saatimi aldı.

Büyük şirletler ne yapıyor? Artık korsanı engellemekle uğraşmıyor, onu yönetiyor, değerlendiriyorlar. Aldım bitti yazılım yok artık, sürekli güncelleme yapmak gerekiyor, her güncelleme ile korsan mısın yasal mısın belli oluyor. Bazen kendileri bizzat crack'li bir sürüm sızdırıyorlar, ama tümüyle kendi kontrollerinde. Seninle ilgili bilgi topluyor, nasıl kullandığını neler yaptığını öğreniyor, analytics topluyor. Korsanı engellemekten daha kıymetli bunlar.

Sonuçta perakende yazılım işi küçüklerin işi değil. Küçük adamlar danışman, özel çözüm, birebir iş yapma modellerinde tutunabilir ancak, orada da böyle korsanla crack'le uğraşmazsın, çünkü bir CD bir exe vermiyorsun bizzat gidip yüklüyorsun, destek veriyorsun, sorun çözüyorsun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seyfi84 -- 22 Eylül 2019; 22:41:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Gökşen PASLI

c++ ise koda erişmek c# a nazaran çok daha zordur gerçi c++ için de koruma programları var internette bakarsın capthca koymak mantıklı değil çünkü

şöyle düşün
    serialler
    AAAA
    BBBB
    CCCC

if (serial==yukarıdaki)
    gir
    else
    girme
    Hocam if yapısını değiştirebilir demişsiniz ama bunu yapmak için source dosyalarına ihtiyaç yok mudur ? Build edilmiş exe'yi açmak mümkün mü ?
  • seyfi84 S kullanıcısına yanıt
    runtime crypter mantığıyla olabilirmi? üzerinde çalışmak istersen örnek bir exe hazırlayabilirim. crack için hangi araçlar nasıl kullanılır hiç araştırmadım bu yüzden bu konuda bilgim yok.
  • Bir şeyi korumanin en iyi yolu. Onun orada olmaması. Yani masasutu app yerine electronjs ile app yap ve islev backend ile internette olsun, bulletproof bir lisans modelin olur. Onun dışında bana crack olmayan bir masaüstü app şöyle. Yok gibi bir şey. Tabi buna fazla kafayı takip endişe etmemek gerek zira ufak yerel bir app için genelde pek crack çıkmıyor o da ciddi uzmanlık isi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Normalde ben crack işlerinden anlayan uğraşan biri değilim, bir iddia üzerine giriştim o işe, sistematik değil iman gücüyle yaptım diyeyim, samanlıkta iğne aramak gibiydi o je assembly komutunu bulmak, buldum bir şekilde.. şimdi yap desen yapamam, uğraşacak öyle enerjim yok artık, ama o halimle bile yapabildiğime göre daha sistematik, planlı uğraşanlar kim bilir neler yapabilir, onu söylemek istedim.
    Runtime crypter ne sağlayacak? onu decrypt eden program gizli mi? değil. E işte oradan hareket ederek çözersin.
    Donanım desteği olmadan tam çözüm sağlamak mümkün değil. Mesela android telefonumda root olamadığım için bazı yerlere hiç erişemiyorum, root olarak hiçbir program çalıştıramıyorum, üretici imkan vermediyse yeni Android bile yükleyemiyorum, işte donanım sağlıyor bunu, PC'de yok böyle şey.
  • quote:

Orijinalden alıntı: stlgolden

Hocam if yapısını değiştirebilir demişsiniz ama bunu yapmak için source dosyalarına ihtiyaç yok mudur ? Build edilmiş exe'yi açmak mümkün mü ?

Alıntıları Göster
    exe'yi açar, serial kontrolü yaptığın if bloğunu bulur, ilk instruction'ı bir jump ile değiştirir oldu bitti.
  • stlgolden S kullanıcısına yanıt
    iki tane örnek video yaptım biri benim basitçe yazdığım program diğeri 3. parti program tabi bahsettiğim düz c# uygulaması içindir not hepsi bu kadar basit olacak diye kaide yok kod ne kadar okunmazsa o kadar zor olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gökşen PASLI -- 23 Eylül 2019; 18:47:41 >

ikincisi çok iyiydi, if (isEvaluation).. puahaha, kabak gibi görünüyor. Yok bu Java'dan C#'tan perakende iş çıkmaz, derlemiyor ki kaynak kodu biraz evirip çeviriyor sadece compiler dedikleri şey.
    Ben olsam isEvaluation'ı false yapardım direkt.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • seyfi84 S kullanıcısına yanıt
    normalde kod karıştırılmış ama deobfuscatoru var o da epey bir string kısmını çözüyor haliyle iş kolaylaşıyor bu basit daha kuvvetli olanlarını da gördüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gökşen PASLI -- 23 Eylül 2019; 20:21:22 >
    Kod yazması kolaymış gibi bir de ikinci bir iş çıkarttılar başımıza, obfuscatormüş, yok o zayıf kaldı obfuscatoru obfucate edeni de yazalım, değişken adlarını bozalım, kodun yapısını bozalım goto lar koyalım,,
    işin daha kötüsü o karıştırdığın programın attığı bir exceptionın nerden geldiğini de anlayamıyorsun, hata gerçekte nerede? Uğraş dur.. boş işler bunlar ya. Egede bir köye yerleşip balık tutmaktan başka şey istemiyorum artık.
  • Cracklenmesi imkansız dedikleri Denuvo bile birkaç gün içerisinde cracklendi. Offline programlarda lisans check eden assembly kısmını bulup mesela yanlış lisans girdiğinde geriye false yerine true döndürürsün oldu bitti, bu sadece bir örnek mesela. Online lisans kontrol eden programlar içinde sunucuya giden isteğin önünü kesip onu değiştirip geriye crackli responsu verirsin programa. Kaçarın yok yani.
    Eğer o kadar mühim bir program değilse kimse cracklemek ile uğraşmaz. Basit bir programsa zaten crackleyebilecek donanıma sahip kişiler bu programı kendisi de yapar.
    Telerik gibi şirketler mesela bu konuda kullanıcılara güveniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi patatessiz patso -- 24 Eylül 2019; 15:32:4 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.