Şimdi Ara

Seagate ST3500320AS - Tıkırdama- Kaybolma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
2.228
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şimdi biraz uzun yazacağım ama böyle sorunu olanlar varsa hem onlara yardımcı olur hemde sorunun nasıl gerçekleştiğine dair sizlere detaylı bilgi vermiş olurum.

8 aydır sorunsuz çalışan hdd 2 gündür tuhaf sorunlar çıkartmaya başladı.
    Bu 500 gb lık hdd yi depo olarak sadece depo olarak kullandım.
    Sistem 2 x 160 gb seagate raid 0 üzerine kuruluydu.
    Bu süre zarfında hep kesintisiz güç kaynağı kullandım.Ayrıca power supply olarakta ocz 600 w kullanıyorum.

Şimdi bilgisayar ilk önce açılırken tıkırdama sesleri gelmeye başladı.
    8 aydan bu yana açılışta ben böyle tıkırdama duymadım.Bu olay ortalama 4 tıkırdama x 5 kez şeklinde oluyor.
    Yani 4 defa tık sesi geliyor, hemen ardından gıcırdama şeklinde bir ses geliyor. Bu bütün olay toplamda yaklaşık 5 kez tekrarlanıyor.

Bu tıkırdama olayı bilgisayarı açtığımda dos ekranında hdd leri gösterirken oluyor. Portları tararken baktım 2 tane raidli disk gözüküyor bu bizim 500 lük seagate ortalıkta gözükmüyor.
    Bilgisayar tamamen açılıyor ama ortada 500 gb lık disk yine yok. Ardından bir reset (bu arada yine açılışta tıkırdamalar var)
    işletim sistemi oturumu açılınca bizim 500 gb lık disk piyasaya çıkmış ben burdayım diyor.

Duruma şaşırdım bilgisayarı tamamen kapattım. Tekrar güç düğmesine baktım ve işletim sistemi açılınca yine aynı şekilde gözükmüyor.
    Reset atınca tekrar piyasaya çıkıyor.
    Biosu sıfırladım yine aynı.

Heralde bunun güç kablosunda ya da sata kablosunda sorun var dedim. Her iki kabloya ait 3 farklı alternatif denedim.
    Yine aynı. Belki güç kaynağı ya da başka bileşendendir dedim hdd yi başka bilgisayara taktım yine aynı.
    Şunu biçimlendireyim belki sorun ondandır dedim. Sonuç yine aynı.

Seatools ile windows üzerinden dos ortamsız test yaptırdım. Advanced dışındaki testleri başarıyla geçti.
    Ancak program advanced yapmadı

Hdd tune testi yaptım. Aşağıda ki gibi hatalar verdi.

Benchmark testinde hızda kayıp yok. Hdtune ile yapılan ölçüm aşağıda.
    Hdtach ile yaptığım test skoru hdd yi ilk gün taktığım skorla aynı çıktı. 93.6

Hdd Scan programıylada smart testi yaptırdım. Oda aşağıdaki gibi çıktı.

Hadi birde low level format atayım dedim. Ondada sorun giderilemedi.

En sonunda danayamayıp hdd yi kasadan çıkarttım. Birde sesine bakayım dedim.
    Şöyle yukarıdan aşağıya bir salladım. Tık tık tık ses çıkartır oldu.
    Birde soldan sağa yarım daire şeklinde salladım. Bu severde ufak köpek yavrusu gibi "viyk viyk viyk" ses çıkartmaya başladı.

Buraya kadar okuyan arkadaşlardan bu konu hakkında öneri ve görüşlerini rica ediyorum ?

• 26.06.2008 tarihinde 500 gb seagate 32mb ön bellekli 7200.11 serisi hdd aldım gecen haftaya kadar sadece depolama amaclı kullandım film,oyun vs vs işletim sistemi 410as serısı 250 gb uzerınde kurulu gecen haftaya kadar sorunsuz olan hdd (belkı dikkat etmedıgımden) sorunlar cıkarmaya basladı ilk önce vista 64 bit ultımate yukluydu pc'de acılısta hdd gormemeye basladı ilk suphelerım 250 gb olan yönünde idi bios baktım normal vistayı sılıp 32 bt vısta kurdum gene aynı acılısta vıyk vıyk ses yapıyor daha sonra bır daha format attım belkı vısta yamuk yapıyordur dıye xp yukledım ikinci açılısta hersey bastan yasandı 250 gb servıse verdım servısten sorunsuz geldı hd tune ıle iki hdd bad sektor baktım yok neyse uzatmayım 500 gb verılerı yedekledım ve pc'den söktum şimdi sistem sorunsuz calsıısyor 500 gb vatan topkapıdan almıstım pazartesı verecegım bakalım neler olacak hafıf sekılde sallayınca bilya sesı gıbı ses gelıyor

not:bıraz uzun oldu ama kusura bakmassın umarım keske degıstırme degılde para iadesı yapsalar WD 750 gb alacagım Bir arkadasımın sözunu dinlemedım zamanında

• senin hd ilerde sorun çıkarabilir bendeki 320 gb seagatede tıkırtı yapıyorda benim tabloda o kadar sarı bölge yok

Millet tutturmuş bi seagate ama anlamak mümkün değil mesela samsunglar çok sesiz ama tercihedilmiyor

bilmiyorumki ne alsam wd mi seagate mi samsung mu?

• Bende garantiye göndersem mi diye düşünüyorum. Adamların bu diskte sorun yok deyip geri göndermeleri ihtimali beni düşündürüyor.
  • Arkadaşlar Benim Seagate 500 gb 7200.11 dede Smart degerleri cosmustu hepsi sarı gösteriyor ve 19bölüm badsectr vardı..Servise yolladım ve 2 hafta sonra degisim kabul edildi ve komple yeni ürün geldi,Tavsiyem servisi bi denemeniz cözülecek sorun degil cünkü bunlar (özellikle reallocated count)
  • Ufak bi ekleme yapıcam : 2 adet ST3500320AS arızadan servise verdim>ilk seagate pc ye takar takmaz yandı..ve "Thailand" malıydı>2.olarak gelen hdd yine "Thailand" malıydı ve 1 ay gecmeden bad sectör ve smart hataları ile doldu..2 üründede pcden bilgi bölümünde seri no filan boş kalıyordu hep (ve 2 sininde Thailand malı olması bu üretimin iyi olmadıgını düsündürdü) Serviste degisim kabul edildi ve Bu sefer isteyerek "China" malı istedim gelir gelmez sorunsuz calıstı ve suanda gayet verimli gözüküyor..ve everest hd tune gibi programlarda Artık seri no,önbellek boyutları yazıyor...

Sorun cıkan hdd ler hangi üretim acaba?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Seopast

Sorun cıkan hdd ler hangi üretim acaba?

Sağol yorumların için.
    Bu sorun çıkartan hdd Thailand malı. Bende yıllardır seagate kullanıyordum. Açıkcası ilk defa bu kadar erken patlak veren bir sorunla karşılaşıyorum. Ürünü internet üzerinden almıştım.
    Bunu sizce direk distributorü olan firmaya mı göndermeliyim ?
  • Sanırım bu Thailand mallarında bi sorun var suana kadar 20 kadar kisi ile karsılastım 19 u thailanddı.. garip ..Ben aldıgım sirketle irtibata gectim orada zaten distribütöre yönlendirdi (sirkete göre degisebilir bazıları tüm takibi kendileri yapıyor) Sanıyorum degisim yapılır bi sansınızı deneyin
  • Harddiski 3 hafta önce bu sorun nedeniyle satın aldığım yere gönderdim.
    Hdd garanti kapsamında yenisiyle değiştildi.
    Bir daha böyle bir sorun yaşamamak dileğiyle
  • Thailand üretimi sorunlu hdd lerin aynısından bende de mevcuttu. Daha sistem parçalarını birleştirip power düğmesine basmamla sorunlu olduğunu anladım. Açılışta tıkırdamalar, sistem kurarken donmalar. Sonradan da depo amaçlı kullanmak istedim. Elimde zaten Çin üretimi 1 adet daha 500GB vardı. Thailand üretimli olanı depo amaçlı kullanayım dedim ve yaklaşık yarısına veri yazdım. Ancak sürücünün kaybolma problemleriyle karşılaşınca (port, kablo değişimleri de kâr etmeyince) değişim yapıldı. Ancak enteresan bir nokta verileri transfer ederken "Döngüsel artık denetimi" uyarısıyla veri hatası almamdı. Zannedersem Thailand üretimlerinde (genelleme yapmak istemesem de) bir problem mevcut.
  • 500GB Seagate sorunlarına ait açılmış konu olduğu için bu konuyu kilitlemem gerekir ancak konu çok ilerlemiş bu nedenle müdahele etmiyeceğim...

daha sonraki konularda araştırma yapmadan konu açmamanızı tavsiye ederim
  • Benim de Seagate ST3640323AS modeli diskim var ve burada anlatılan pek çok problem ile karşılaştım. Örneğin başlangıçta disk görünmüyor, sistemde donmalar yaşanıyor, veri kayıpları oluyor gibi. HD Tune programıyla baktım bir kaç sarı uyraı veriyordu ve birde hatalı sektör yazıyordu. Artık dayanamayıp 27 Kasım da servise gönderdim ve şu an hala sevisden gelmesini bekliyorum. Umarım diskte sorun yok deyip geri göndermezler. Resim koyamıyorum, yüklemede dosya bulunamadı diye hata veriyor bu yüzden link veriyorum, umarım yardımcı olur.

http://www.hizliresim.com/2008/12/19/3256.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ACBA -- 19 Aralık 2008; 14:35:22 >

• Tailand malı olanı bende aldım 2 tane 500 lük 2 side sorunlu çıktı. Garantiye yolladım bakalım nolcak
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.