Şimdi Ara

Seagate ST3500320AS; BIOS problemi için çözüm (resimli anlatım)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
297
Cevap
5
Favori
67.798
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Birçoğunuzun bildiği gibi Seagate Barracuda 7200.11 serisi harddisklerin son zamanlarda yaşanan gizemli çökmeleri ve
    bir anda biostan artık görünmüyor olması gibi problemleri oluştu.

http://forum.donanimhaber.com/m_29127816/tm.htm

Aynı dertten muzdarip bir çok arkadaşın başına gelen bu olayla bende bir sabah bilgisayarımı açtığımda karşılaştım.
    Bilgisayar biostan harddiski görmüyor idi. Benim harddiskim ST3500320AS model ve sd15 firmware li olanından.
    Çözüm yolu ararken forumda bir arkadaşımız (CeFurkan ) bana verileri geri getirmenin çözümünün olduğunu yazdı ve
    yabancı bir forumda anlatım sayfasının linkini verdi ve bende inceleyip aynısını yapmaya karar verdim:

http://www.msfn.org/board/index.php?showtopic=128807

Aşağıda da anlatmakta olduğum parçaları temin ettikten sonra işe koyuldum ve sadece 15-20 dakika içerisinde
    içindeki dosyalarımı hiçbir değişiklik olmadan, yani bıraktığım gibi buldum.
    Bios problemi haricindeki diğer harddisk hatalarında durum nedir bilmiyorum ama
    anladığım kadarıyla harddiskteki verilerinizde kayıp olmuyor.
    Problem bilgisayarınız ile harddisk arasında iletişimi sağlayan PCB denilen devrenin yazılımsal bir sorunundan kaynaklanıyor.
    Anlatılan yöntemde ise bu yazılımın bazı komutlarla tekrar çalışır duruma getirilmesi sağlanıyor.

Dikkat: bu anlatım sadece bios problemi olan ST3500320AS SD15 harddiskte denenmiştir.
    Diğer problemler için lütfen ilgili yabacı forum sayfasını inceleyiniz ve prosedürü ona göre uygulayınız.
    Diğer problemler için yukarda link verdiğim sayfada anlatım mevcuttur.
    Bios problemi adı geçen sayfada BSY error olarak tanımlanmaktadır.

Gerekli malzemeler:

•Bir adet serial to ttl veya usb to ttl converter devre(bu devre bilgisayarınız ile hdd arasındaki iletişimi sağlayacaktır).
    Ben daha kolay ve pratik olduğı için aşağıda fotoğrafı bulunan usb to ttl devresini kullandım.
    Nereden temin edebileceğinizi anlatımın sonunda belirttim.

•Bir adet USB A / USB B yazıcı kablosu

•Bir adet torx 6 tornavida (cep telefonu tamircilerinin kullandığı vidalardan 6 numaralı olanı)

•Jumperlara bağlantıyı sağlamak amacıyla kullanabileceğiniz 2 adet soket ve kablo

•Xp kullanıcıları için hepimizin bilgisayarında olan Hyperterminal yazılımı veya başka bir terminal yazılımı
    Xp deki hedef klasör: "C:\Program Files\Windows NT\hypertrm.exe"

Uygulamaya geçmeden önce:

Buradaki anlatım aşağıdaki adreste anlatılanlar referans alınarak ve usb to ttl devre kullanılarak hazırlanmıştır ilgili adresi incelemenizde fayda var:

http://www.msfn.org/board/index.php?showtopic=128807&st=100

Uygulama:

Öncelikle usb to ttl devresini driver dosyalarını kullanarak bilgisayara tanıtın.
    Bilgisayar bu noktadan sonra devreyi seri port olarak aygıt yöneticisinde gösterecektir.
    Daha sonra aygıt yöneticisinden port ayarlarını aşağıdaki şekilde yapmalısınız

Torx tornavida ile hdd nin arkasındaki devrenin fotoğrafta kırmızı halka içerisinde gösterilen vidasını gevşetin.
    Ve yine fotoğrafta mavi dikrötgen alan içerisinde gösterilen devrenin alt kısmına elektrik iletimini kesecek yalıtkan bir parça yerleştiriniz.
    Bu parça karton, plastik.. vs bir şey olabilir. Bunun amacı hdd nin motoruna elektrik sağlayan pinler ile PCB nin bağlantısını kesmektir.
    Gerekirse yanlardaki vidalarıda gevşeterek hatta tüm vidaları açıp kartonu koyduktan sonra bağlantının kesildiğine emin olup
    tüm vidaları tekrar sıkın ama ortadaki vidayı çok sıkmayın. Dediğim gibi amaç sadece motorun elektriğini bloke etmek.

Daha sonra usb to ttl devresinin TX çıkışından gelen soketi harddiskteki ilk jumper soketine yani RX soketine takın.
    Aynı şekilde devreden gelen RX soketini de, ikinci jumper yani TX soketine takın.
    Aşağıda fotoğrafta da gösterildiği gibi soketler

devreden gelen TX ----> hdd deki RX e
    devreden gelen RX ----> hdd deki TX e

gelecek şekilde çapraz bağlanmalıdır.

Bu noktadan sonra terminal programını çalıştırın ve yeni bir bağlantı oluşturarak ayarlarını aşağıdaki fotoğraflarda anlatıldığı gibi yapın ve kullanıma hazır hale getirin.

alan kodunu herhangi bir rakam yazabilirsiniz

Daha sonra harddiskin sata güç kablosunu hdd ye takın ama sata veri kablosunu takmayın.
    Motorun elektriğini kesitiğimiz için hdd çalışmıyor olarak hissedeceksiniz. Normal olanda budur.
    Eğer motor çalışır ve dönmeye başlarsa titreşimi hissedersiniz.
    Çalışmışsa bağlantıları düzgün yalıtmamışsınız demektir buna dikkat edin.

Devreyi bu şekilde tamamlamış olduk şimdi sadece terminal programından yazılımı yeniden çalışır duruma getirme işlemi kaldı.

Bunun için aşağıdaki komutları dikkatli bir şekilde takip edin.

Devreyi kurduktan sonra terminal penceresinde herhangi bir şey görmeyeceksiniz

Terminal penceresi seçili iken CTRL+Z tuş kombinasyonuna basın

F3 T>

Şeklinde bi yazı belirecek bu durumda bağlantıyı kurmuşsunuz demektir

Daha sonra /2 yazın ve enter’a basın görüntü sırasıyla aşağıdaki gibi olacaktır:

F3 T>/2

F3 2>

Daha sonra Z tuşuna basın ve enter’a basın görüntü sırasıyla aşağıdaki gibi olacaktır:

F3 2>Z

Spin Down Complete
    Elapsed Time 0.147 msecs

F3 2>

5-10 saniye kadar bekleyin ve yalıtımı sağlayan kartonu yerinden çıkarın ve gevşettiğiniz tüm vidaları uygun ve yeterli şekilde sıkın.
    Bu şekilde motorun elektriğini tekrar sağlamış olacaksınız fakat bir sonraki komuta kadar motor çalışmayacaktır ve siz titreşim hissetmezsiniz bu normal bir durum

kartonu çıkardıktan sonra tekrar CTRL+Z ye basın görüntü aşağıdaki gibi olacaktır:

F3 2>

Daha sonra U yazın ve enter’a basın görüntü sırasıyla aşağıdaki gibi olacaktır:

F3 2>U

Spin Up Complete
    Elapsed Time 7.457 secs

F3 2>

Daha sonra /1 yazın ve enter’a basın görüntü sırasıyla aşağıdaki gibi olacaktır:

F3 2>/1

F3 1>

Daha sonra N1 yazın ve enter’a basın görüntü sırasıyla aşağıdaki gibi olacaktır:

F3 1>N1

F3 1>

Daha sonra /T yazın ve enter’a basın görüntü sırasıyla aşağıdaki gibi olacaktır:

F3 1>/T

F3 T>
    Bu noktada harddiskin sata güç kablosunu çıkarın ve 10-15 saniye kadar bekleyin.
    Daha sonra elektrik kablosunu tekrar takın ve daha sonra tekrar CTRL+Z ye basın.

Görüntü aşağıdaki gibi olacaktır:

F3 T>

Daha sonra i4,1,22 yazın ve enter’a basın görüntü sırasıyla aşağıdaki gibi olacaktır:

F3 T>i4,1,22

F3 T>

Daha sonra m0,2,2,,,,,22 yazın ve enter’a basın görüntü sırasıyla aşağıdaki gibi olacaktır:

F3 T>m0,2,2,,,,,22

Max Wr Retries = 00, Max Rd Retries = 00, Max ECC T-Level = 14, Max Certify Rewrite Retries = 00C8

User Partition Format 5% complete, Zone 00, Pass 00, LBA 00004339, ErrCode 00000080, Elapsed Time 0 mins 05 secs
    User Partition Format Successful - Elapsed Time 0 mins 05 secs

F3 T>

İşte hepsi bu kadar !

benim yaptığım işlemdeki terminal penceresi görüntüsü aşağıdadır:

Artık öncelikli olarak sata güç kablosunu ve diğer kabloları sökün ve bilgisayarını kapatın.
    Harddiskinizi bilgisayarınıza eskisi gibi bağlayıp kullanabilir ve dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz.

Bu noktada dikkat !!!

Bu işlem harddiskinizin yazılımsal problemini ortadan tümüyle kaldırmaz sadece verilerinizi yedeklemeniz için bir şanstır.
    Yani hdd nizi tamir etmez, tekrar bozulmayacağını garanti etmez.
    Bu noktadan sonra seçim sizin;
    isterseniz seagate in sitesinde gerekli yazılımı indirip hdd nizin firmware ini günceller kullanırsınız ( ki aynı yabancı forumda bunun bile bir çözüm olmadığı söyleniyor dikkat edin!!! ),
    isterseniz benim yapacağım gibi verilerinizi yedeklediktan sonra seagate ile yollarınızı ayırır samsung falan alırsınız.

Malzeme tedarik işine gelince:

Yabancı forum sitesindeki anlatımda rs232 to ttl (yani serial to ttl) devresi kullanılmış fakat alternatif olarak usb to ttl devresininde kullanılabileceği belirtilmiştir.

Serial to ttl devresini kullanmak isterseniz :
    extradan güç kaynağı (pil, bilgisayar power kablosu vs…)
    extradan usb-serial dönüştürücü kablo

maliyetiniz olacak ve sizi daha çok uğraştıracaktır seçim sizin isterseniz serial to ttl de kullanabilirsiniz.
    serial to ttl devresi kullanılarak yapılan şema ilgili yabancı forumda anlatılmaktadır.

Son ve en önemli nokta:

Bu anlatımda geçenler yukardada bahsedildiği gibi sadece konuyla ilgili standart arıza semptomlarını gösteren ve,
    bunun sonucunda bozulup bios ta görünmez hale gelen (BSY error); seagate ST3500320AS SD15 harddisk üzerinde yapılmış bir uygulamayı içermektedir.
    Seagate 7200.11 serisi diğer hdd ler ve problemleri için bir çözüm getirmesi amacıyla kullanılması kesinlikle kullanıcının insiyatifi dahilindedir.
    Bu klavuz baz alınarak yapılan uygulamalar sonucu harddiskte oluşabilecek olası problemlerden kullanıcının kendisi mesuldür.
    Bu yüzden lütfen kaynak sayfa (yabancı forum sayfasın) daki anlatımlar ve konu ile ilgili yazışmalarıda inceleyin ve bu klavuzu ondan sonra uygulayın.
    Her nekadar dikkat ederek hazırlamış ve defalarca kontrol etmiş olsamda eksikler olabilir.

Lütfen bu uyarıları dikkate alınız.

Bu anlatımı sadece siz değerli arkadaşlara faydalı olabilmesi amacıyla deneyimimi paylaşarak anlattım.
    Umarım sizlerin derdine de çare olur...

teşekkürler

Ahmedov

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmedov -- 27 Mart 2009; 22:49:42 >

• dostum helal olsun sabır ve kararlılıkla çalıştırmışsın hddyi isterse forum yöntecilieri bu konuyu sabitlesin çünkü çok kişinin işine yarayabilir
  • quote:

Orjinalden alıntı: K.Kahriman

dostum helal olsun sabır ve kararlılıkla çalıştırmışsın hddyi isterse forum yöntecilieri bu konuyu sabitlesin çünkü çok kişinin işine yarayabilir

teşekkür ederim

akşam 10 dan sabahın bu saatine kadar bu anlatım için uğraştım, umarım arkadaşlara faydalı olur.

yönetim uygun görürse bencede sabitlensin çünkü ciddi bir probleme ilaç olabilir.

ilk yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim
  • Bu güzel paylasımın icin cok tesekkür ederim arkadasım.
  • vallahi helal olsun ahmedov cok yararlı bır ıs yapmıssın senı tebrık edıyorum

ST3500320AS hdd si olupda bozunlanların cok ısıne yarıyacak bır kılavuz

hdd si daha bozulmayanlarda bır once fırmare updatelerını yapsınlar
  • bu arada yukarda kullanılan usb to ttl aparatı 45 usd +kdv ye satılıyormus bılgınıze

http://re-coder.com/index_dosyalar/Page624.htm
  • teşekkürler ahmedov keşke daha erken öğrenebilseydik bunları.çoktan gönderdim harddiski garantiye.ama bundan sonrası için ışık tutacaktır bize...
  • Dostum gerçekten çok emek vermişsin...Bu yazıyı lütfen alıntı yaparken sitenin ismini ve arkadaşın ismini yazarak eklerseniz emeğe saygılı olurusnu.z..
  • quote:

Orjinalden alıntı: FRED BAKER

bu arada yukarda kullanılan usb to ttl aparatı 45 usd +kdv ye satılıyormus bılgınıze

yuh
    bu fiyata zaten 2. el hdd alirim

burdanda bir sonuc cikmadi bize

• Ellerine sağlık
  • Dostum gerçekten tebrik ediyorum, çok güzel bir anlatım olmuş. Maalesef dünden bu yana bende kendi 3500320as ile uğraşıyorum, aynı problem oldu bios görmedi sonra içindekileri görmedi neyseki bir recoveryi yazılımı ile kurtardım içindekileri yedekelem yeni bitti şimdi ne yapsam düşünüyorum yeniden formatlasammı diye. Teşekkürler bu güzel anlatım için...
  • şuraya bak millet nelerle uğraşıyor,para verip hdd alıyoruz sonra resmen teknisyen gibi düzeltmeye çalışıyoruz.yokmu bu seagate denen dallamalara şöyle esaslı bi dava açacak kimse...
  • en son firmware SD1A'yı yükleyip cihazı yeniden formatladım şu an bir sorun yok ama inşallah tekrar göçmez...
  • Arkadaşlar bozulan disk için yazılımsal bir çözüm var mı bu şekilde fiziksel müdahele olmadan yapılabilecek bir şey yok mudur
  • quote:

Orjinalden alıntı: phobia

Arkadaşlar bozulan disk için yazılımsal bir çözüm var mı bu şekilde fiziksel müdahele olmadan yapılabilecek bir şey yok mudur

keske olsa hocam

1 aydir bakiyorum ama yok
    ne lanet birseymis ya
  • ebayde 5$ mış oradan alabilirsiniz.

Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shell32dll -- 8 Şubat 2009; 1:04:29 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: shell32dll

Ahmedov gerçekten iyi bir iş başarmış arkadaşlar kendisini tebrik ediyorum, bunu gerçekleştiriken de benden aldığı bir ürünü kullanması beni çok mutlu etmiştir. Konuyu çok güzel anlatmış bu tür problemlerle karşılaşacak arkadaşlara çok yararlı olacaktır.

quote:

bu arada yukarda kullanılan usb to ttl aparatı 45 usd +kdv ye satılıyormus bılgınıze

+ KDV yok tamamı 45$, burada önemli olan sizin kurtaracağınız verinin sizin için ne kadar değerli olduğudur, tabiki bende harddiskimde önemli bilgilerim olmadıkça bu ürünü almazdım...

Saygılar

yani mesela ben
    benim raid 0 di goctu ve hersey gitti
    diger diskleride bozdum

simdi ebay de 5 dolara satilan urunu turkiyeden 45 dolara almak mantiklimi

bu nasil bir kaziklama anlamak mumkun degil

• quote:

Orjinalden alıntı: CeFurkan

quote:

Orjinalden alıntı: shell32dll

Ahmedov gerçekten iyi bir iş başarmış arkadaşlar kendisini tebrik ediyorum, bunu gerçekleştiriken de benden aldığı bir ürünü kullanması beni çok mutlu etmiştir. Konuyu çok güzel anlatmış bu tür problemlerle karşılaşacak arkadaşlara çok yararlı olacaktır.

quote:

+ KDV yok tamamı 45$, burada önemli olan sizin kurtaracağınız verinin sizin için ne kadar değerli olduğudur, tabiki bende harddiskimde önemli bilgilerim olmadıkça bu ürünü almazdım...

Saygılar

yani mesela ben
    benim raid 0 di goctu ve hersey gitti
    diger diskleride bozdum

simdi ebay de 5 dolara satilan urunu turkiyeden 45 dolara almak mantiklimi

bu nasil bir kaziklama anlamak mumkun degil

CeFurkan arkadaşım bu kazıklamak kelimesi biraz ağır değil mi sence ? Bende Hongkong'ta üretsem ucuza satabilirdim. Yada aynısını buraya getirip 45 e satsam bunu söyleme hakkın olurdu. Bence biraz abes olmuş. Cevap yazdığıma pişman oldum.

• http://cgi.ebay.com/USB-to-RS232-Module-Based-TTL-PC-FTDI-FT232BM-BL-chip_W0QQitemZ400028501926QQcmdZViewItemQQptZAU_Networking?_trksid=p3286.m20.l1116

devreyi bu sitede bulabilirsiniz daha ucuz ama tabi ne kadar güvenilir bilinmez.
    Ben bu devreyi kendi imkanlarımla yutiçinden temin etmeye çalışacağım bulusam
    Burada yazarım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mehmetaa

http://cgi.ebay.com/USB-to-RS232-Module-Based-TTL-PC-FTDI-FT232BM-BL-chip_W0QQitemZ400028501926QQcmdZViewItemQQptZAU_Networking?_trksid=p3286.m20.l1116

devreyi bu sitede bulabilirsiniz daha ucuz ama tabi ne kadar güvenilir bilinmez.
    Ben bu devreyi kendi imkanlarımla yutiçinden temin etmeye çalışacağım bulusam
    Burada yazarım.

hocam bulabilirsen banada haber verirmisin

45 dolar vermek akil kari is degil

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.