Şimdi Ara

Scooter Alacağım -Önerileriniz-

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
5.317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Şu sıralar Scooterlara merak saldım ayağımı yerden kessin park problemi vs yaşamayım diye.

150cc'lik motor almayı düşünüyorum.
    Bütçem:1800-2000 TL kadar.

Şu dört marka arasında kaldım.
    Uğur Mondial
    Asya Motor
    Ramzey
    Çelik Motor

Asya motoru tavsiye eden çok az mondial de güzel iyi diyorlar ama sonuçta çin malı sorunu oluyor diyorlar.Ramzeyede genelde bu civar yorumlar geliyor.Bi Çelik Motor kullanan birisi tavsiye etti 3.5 senedir taş gibi kullanıyorlarmış o biraz daha ağır bastı.

Asıl kararsız kaldığım ise Mondial 151 RS ve Çelik Motor arası oldu. 151 RS'e baktım güzel duruyor sürmek nasip olmadı ama dıştan canlı duruyor.

Siz ne tavsiye edersiniz bütçem bu kadar ve 150cc lik bir motor düşünüyorum 2 kişi taşısın.

• internette epeyce araştırdım ve kararımı verdim Mondial 151 RS alacağım.

Ama işin ilgin. yanı 64 kişi bakmış 3 günde ve sıfır (0) yorum var.demek ki scooterdan anlayan bir grup yok donanımhaberde.
  • söylemiş olduğun modeller hor kullandığın zaman çabuk dökülür kullanıcısına bağlı yani bunların hepsi çinde aynı tornadan çıkar marka yapıştırılır. arkadaşın 3,5 senedir biniyorsa demekki motosikletine düzgün bakmış başka türlü o motosikletler o zamana kadar dökülmüş olurdu. sağlam ve yere düzgün basan scooterların sıfırı 4000 TL den başlıyor şu sıralar. sağlam bişey olsun sıfır olsun ayağımı yerden kessin diyorsan hindistan malı tvs scooty pep+ 90 cc scooteri tavsiye ederim. şu andaki fiyatı 2860 TL. hindistan malı deyip geçme şu andaki çin motosikletlerinden 5 kat daha sağlamdır. motosikletten anlamıyorsan ikinci el alma, yada işten çok iyi anlayan birisine test ettir öyle al derim.
  • internette araştırmalarım kullanlarla sohbetimde gördüm ki motorun kalitesinden de ziyade bakım önemli.Ha dört dörtlük bir motor değil çok kalite bir motorda değil ama baktığın sürece baş ağrıtmayan bir motor.

Ve en önemlisi profesyonel kullanıcılardan edindiğim bilgi; rodaj'a çok dikkat etmek gerekiyor diyorlar ilk 500 km 50 km/h hızı aşmayın ilk 1000 km 2 kişi binmeyin zorlamayın motoru uzun süre aynı devirde gitmeyin vs. bundan sonra normal olarak sürebilirsiniz. ve bakımlarını hiç aksatmamak gerekiyor.Düzenli olarak civatalarını sıkmak gerekiyor sonuçta her motor böyledir.En kral motoruda alsanız illakı bakmanız gerekir ama adam zaten çin malı ucuz 1-2 sene idare etsin diye misal yerindeyse at arabası gibi biniyor ne yağına ne civatasına bakıyor sonra bir dizi problemler çıkıyor.

Edindiğim genel bilgi bakarsan bağ bakmassan dağ olur görüşünde.Ha sonuçta çok kaliteli değil kendinden de sorunlar çıkabiliyor ama bakımsıylsa nadir çıkıyor bu sorunlar.

• quote:

Orjinalden alıntı: Karasal TV

internette araştırmalarım kullanlarla sohbetimde gördüm ki motorun kalitesinden de ziyade bakım önemli.Ha dört dörtlük bir motor değil çok kalite bir motorda değil ama baktığın sürece baş ağrıtmayan bir motor.

Ve en önemlisi profesyonel kullanıcılardan edindiğim bilgi; rodaj'a çok dikkat etmek gerekiyor diyorlar ilk 500 km 50 km/h hızı aşmayın ilk 1000 km 2 kişi binmeyin zorlamayın motoru uzun süre aynı devirde gitmeyin vs. bundan sonra normal olarak sürebilirsiniz. ve bakımlarını hiç aksatmamak gerekiyor.Düzenli olarak civatalarını sıkmak gerekiyor sonuçta her motor böyledir.En kral motoruda alsanız illakı bakmanız gerekir ama adam zaten çin malı ucuz 1-2 sene idare etsin diye misal yerindeyse at arabası gibi biniyor ne yağına ne civatasına bakıyor sonra bir dizi problemler çıkıyor.

Edindiğim genel bilgi bakarsan bağ bakmassan dağ olur görüşünde.Ha sonuçta çok kaliteli değil kendinden de sorunlar çıkabiliyor ama bakımsıylsa nadir çıkıyor bu sorunlar.

151 RS alacaksan aynı fiyat olan 150HS yi al derim. Motosiklet almadan önce ikisini de test ettim, şu an 150 HS kullanıyorum. 150 HS piyasaya 151RS den sonra çıktı ve bir nebze olsun ufak tefek hataları giderilmiş bi halde. Mesela arka freni disk yerine kampana yaptılar, çünkü 151RS lerin arka frenlerinde problem vardı. Ayrıca gösterge paneli de bence 150HS de daha modern duruyor. 151RS nin kasasındaki gri kısımlar zamanla kararabilir. Kasa olarak pek farkları yok zaten pek.

Yazında bellirttiğin koyulaştırdığım kısma da aynen katılıyorum.

Hangisini alırsan al 4 markanın arasında en kolay parça bulabileceğin Uğur Mondial. Herkesin bütçesi vardır o yüzden yok yamaha al yok honda al diye saçma cümleler yazmıyorum.

Yine de çin malı olduğunu unutmamak lazım.

• ben kaliteli birşey istiyorsan bir sene daha para biriktir kalitelisini al derim verdiğin paraya değsin. en azından ben öyle yaptım bir yıl bekledim kalitelisini aldım. honda marka bir motosiklet aldım. sonra kayahandan Allahım neydi günahım ben nerde yanlış yaptım şarkısını söyler durursun servislerde. gerçi ben onlara servis değilde kasap demek istiyorum, motosiklet hakkında fazla bir bilgin yoksa yandın bir sürü palavrayla orası böyle şurası değişmesi lazım şunu böyle yapman lazım diyerek alırlar paracıklarını. hadi bakımlarını aksatmadın diyelim motorun düzgün gidiyor. ön frene abs diye yazdıkları dandikten ön freni sıktığında ikidebir kızaklama yapan dandikten frenler var. adam aniden önüne çıkan birşeye çarpmamak için frene asılıyor kızaklama yapıyor yerde alıyorsun soluğu tabi motoru kaldırdığında bir bakıyorsunki eski motorun yerlerinde yeller esiyor bazılarının komple grenajı yerlere dökülüyor. en ufak bir çarpmada komple ön grenajı dökülürmü bir motorun evet çin motorlarında dökülüyor. adamlar birde parası olmadığı için onu koli bandıyla bantlıyor rezil bir görüntü zaten o grenajı taktırmaya kalktığında kaliteli bir motosikletin parasını toplamda vermiş oluyorsun. sonrada cesaret edipte bin bakalım bunlara. derin bir çukura farkında olmadan dalgınlıkla giren arkadaşım vardı sonuç ne oldu sizce tahmin edin şase ortadan kırıldı. markası çelik ti onuda söyleyim. kaliteli bir motosiklette bu söz konusumudur. biraz daha beklerim paramı biriktiririm gaza basınca giden frene basınca şak diye duran yolda giderken dökülmeyen emniyetli motosiklete binerim kusura bakmayın ama ben canımıda paramıda yolda bulmadım arkadaş. şu andaki motosikletime bakımdan başka birşey yapmadım. her 3000 km de bir yağını değiştiririm biraz yağlarım hava filtrelerini temizlerim yoluma devam ederim. çin malı motosikletlerde 2000 km de bir yağ değişimi var ben 10000 km kadar 3 kez yağ değişimi yaparken çin motosikletinde 5 kez yağ değişimi yaparsın. çin mallarında 10 defa değişen malzemeyi ben 1 kere değiştiririm. çin malı motosikleti 5 sene binersin ben sadece bakımını yapıp 10 sene binerim. servislerinin çoğu birşey bilmez, sağlam motosiklet ver bozup teslim ederler. bir sürü fiyat çekerler. yani anlıyacağın toplam kullanım ömründe kaliteli motosiklet daha ekonomiktir. ben kalitesiz ucuz motosiklet alma cahilliğini bir kere yaptım oda canıma yetmişti, ömrümden 10 yıl gitmişti onunla uğraşırken. gerçi canın sıkılıyorsa motosiklet tamir etmeyi öğrenmek istiyorsan, deneyim sahibi olmak istiyorsan al derim.

• O fiyat aralığında güzel Kymco Agility 125 bulabilirsin.

Bu saydığın tüm modelleri 3-5 kere hurdaya çıkartır.
  • Motoru alıp çok uzun yıllar binme gibi bir amacım yok.Zaten motor hastası biri değilim.Amacım ayağımı yerden kessin aslında araba alacaktım yani dediğiniz iyi bir motor parasına borçlanacak olsam gidip motor almam şahin,flash gibi bir araba alabilirim.Ben şu anda kendimi çok kasmak istemediğim için 2 bin lira gibi bir rakam düşündüm.Şehir içinde ototbüsdü dolmuştu yok taksiydi uğraşmamak için.Dediğim gibi 6 bin lira bir motora vermem gider araba alırım.Ha şu olur ileride arabam olur elimde de yeterli param olursa o zaman zevk için hız motoru alabilirim.

Ayrıca araba olsun elektronik eşyalar, beyaz eşyaları tamir ederim.Şimdiye kadar motorsiklet kullanmadığım için birşey söylemem ama sonuçta çok farklı birşey değil çoğu sorunu kendim hallederim.Zaten forum sitelerinde herkes başına gelen sorunları çözümleriyle birlikte anlatmış.

Sonuç olarak bende çok kaliteli bir motor olmadığını biliyorum ama hem kendi ucuz hem parçası ucuz.Ha şu vardır parçası ucuzdur ama aynı parçayı çok değiştirirsin diğer markanın fiyatına yaklaşır ama oda her parçada olmaz.

Birde arıza olayıan gelince bu genel olarak şans meselesi ve sözüm meclisden dışarı pinpirikli olma meselesi.
    Adam alıyor sonra yok bunu almasaydım çin malıymış yok şu arızayı veriyormuş yok jantı çabuk eğiliyormuş diye diline takıyor hepside başına geliyor.Öbür adam da bakımını yapıyor keyfine bakıyor.Ara sıra ufak tefek masrafları olmuyor mu oluyordur illaki.

Birde beklentilerle alakalı bir durum ben inş. alacağım motorun dört dörtlük bir motor olmadığını bildiğim için beklentilerimi o yönde tutacağım ama beklentilerini yüksekse tabiki karşımayacaktır.

• quote:

Orjinalden alıntı: NovariX

O fiyat aralığında güzel Kymco Agility 125 bulabilirsin.

uzun yıllar kullanmayacağım en fazla 2 sene filan sonrasında yatar genelde yada satarım.O yüzden çok fazla para vermek istemiyorum.Birde bu dediğiniz modelin 2. elleri bile bu motorun sıfırından 1+ bin lira pahalı.
  • quote:

quote:

uzun yıllar kullanmayacağım en fazla 2 sene filan sonrasında yatar genelde yada satarım.O yüzden çok fazla para vermek istemiyorum.Birde bu dediğiniz modelin 2. elleri bile bu motorun sıfırından 1+ bin lira pahalı.

Peki alacağınız çin malının o 2 senede sizii kaç defa yolda bırakacağını,başınızı kaç defa ağrıtacağını hiç düşündünüz mü?

Kymco ları da benzer fiyatlara alabilirsiniz,ve 100000km 2 yıl garantileri var motorların.

Bence çinliden uzak kalın.Alabiliyorsanız 2. el beat activa falan alın.Bunca pizzacı yanılıyor olamaz.

• quote:

Orjinalden alıntı: reason666

quote:

quote:

Peki alacağınız çin malının o 2 senede sizii kaç defa yolda bırakacağını,başınızı kaç defa ağrıtacağını hiç düşündünüz mü?

Kymco ları da benzer fiyatlara alabilirsiniz,ve 100000km 2 yıl garantileri var motorların.

Bence çinliden uzak kalın.Alabiliyorsanız 2. el beat activa falan alın.Bunca pizzacı yanılıyor olamaz.

2. el almayı düşünmüyorum o yüzden yoksa biri 2200 biri 1800 olsa gider onu alırımda fiyat farkı fazla dediğim gibi o kadar parayı motora veremem şu an için araba alırım.

Gördüğüm o ki kötü yorum da çok iyi yorumda yani alıp ilk günden peşi sıra problemler yaşayanlarda 2 sene tık demedi diyenlerde var.Bakalım alalım görecez.

• 2. el aldığında taksit yapacak yerlerden japon malı adam gibi bir motor al.Çin zımbırtıları ile uğraşma,canını çok sıkarlar.

2 milyara rahatlıkla Honda Beat vs bulursun,hatta 1600 e falan da bulursun,bin kullan,rahat et.

Parçası bol ucuz,onca pizzacının hor kullanmasına rağmen sorun verdirmeyi beceremediği bir motordur.
  • arkadaş kafaya takmış çin motorlarını. bir musibet bin nasihattan iyidir bırakın alsın ve gerçekleri görsün. bence imkanın varsa almadan önce çevrendeki japon motorlarından birine bin sonrada çin motorlarından birine bin gidişindeki farkı, konfordaki farkı, yol tutuşundaki farkı ve güveni zaten anlayacaksın. ben japonun ölüsüne binerim çinin sıfırına binmem. yada arkadaşım sen en iyisi kazasız belasız başın gözün sağken bir araba al böylelikle daha mutlu ve huzurlu olursun
  • quote:

Orjinalden alıntı: cool111

arkadaş kafaya takmış çin motorlarını. bir musibet bin nasihattan iyidir bırakın alsın ve gerçekleri görsün. bence imkanın varsa almadan önce çevrendeki japon motorlarından birine bin sonrada çin motorlarından birine bin gidişindeki farkı, konfordaki farkı, yol tutuşundaki farkı ve güveni zaten anlayacaksın. ben japonun ölüsüne binerim çinin sıfırına binmem. yada arkadaşım sen en iyisi kazasız belasız başın gözün sağken bir araba al böylelikle daha mutlu ve huzurlu olursun

10 yıllık japon,10 günlük çinden iyidir, hatta 89 model kawasaki racingler şu anki çinlerden çok çok daha sağlam.

Anlıyorum,bütçe diyorlar haklılar belki başlangıç için insanlar da iyi bilindik bir laf vardır burada da geçerli:

''Ucuz alacak kadar zengin değiliz''

Saygılar.

• bence çok acımasızca ve kullanmadan yorum yapmışsınız işte dediğim çelik motorlu tanıdığıma sordum.3.5 senedir kullanıyormuş 48 bindeymiş şimdi motor ve şimdiye kadar hiç yolda da kalmamış büyük bir arızaylada karşılaşmamış.Söylediği şey bakımlarını düzenli olarak yaptığı öyle motor ustası filanda değil standart bir sürücü.

Baktıktan sonra rahatça kullan ben zaten en fazla 2 sene filan kullanacam o yüzden çok fazla para vermeme gerek yok bugün yarın motoru teslim alacağım kullandıktan sonrada yorumlarımı incelemelerimi yazacağım.
  • quote:

bence çok acımasızca ve kullanmadan yorum yapmışsınız işte dediğim çelik motorlu tanıdığıma sordum.3.5 senedir kullanıyormuş 48 bindeymiş şimdi motor ve şimdiye kadar hiç yolda da kalmamış büyük bir arızaylada karşılaşmamış.Söylediği şey bakımlarını düzenli olarak yaptığı öyle motor ustası filanda değil standart bir sürücü.

Baktıktan sonra rahatça kullan ben zaten en fazla 2 sene filan kullanacam o yüzden çok fazla para vermeme gerek yok bugün yarın motoru teslim alacağım kullandıktan sonrada yorumlarımı incelemelerimi yazacağım.

sen bilirsin deyince kavga çıkmazmış istisnalar kaideyi bozmaz 1000 tane motordan 10 tanesi sağlam diye bunların hepsi sağlam denmesi söz konusu değildir. yanlız senden ricam incelemelerinin sonucunu ilk 5000 km den sonra yap. çünkü ilk alınca genelde süpermiş hakkını yemişsiniz motorun oluyor altı aydan sonra hüleyn ne nalet aletmiş ömrümü yedi dedirttiriyor, yinede sen hor kullanma bakımlarını düzgün yap ekmeğini bir müddet yersin. hayırlısı olsun tekerin düz bassın

• Arkadaşım motosiklet forumlarını inceleyince seçtiğin modelin doğru olduğunu görmek mümkün. Kullanıcıları genel olarak mondialin 151 rs modelinden memnunlar. Burada japon veya tayvan motorları hakkında tavsiyelerde bulunan arkadaşlar haklı olabilirler, ama bu motorların garantisiz olarak alınacak ikinci el modelleri kullanıcıyı parça fiyatları ile gerçekten üzebilir. Ben doğru seçim yaptığını düşünüyorum. Aynı şekilde ben de retro scooter tipindeki 125 zn yi almayı düşünüyorum. Şehir içi ulaşımı için ideal aletler olduğunu düşünüyorum. Hayırlı olsun.
  • siz çin motosikleti aldıkça servislerde servetlerine servet katıyorlar. almaya devam edin
  • Biz dükkanca mondial servisliğini bıraktık. Parçası bol hikayesi de palavra. Ben çinli alma derim kısacası.
  • 2 yıl tık demedi diyen yalan söyler arkadaşım..

6000'de kayış değişimi isteyen makinanın 2 yılda tık dememesi imkansız..

Hea, 2 yıl boyunca toplam 500km yol yapmıştır, o zaman belki olabilir.
    ---

Tercih senin. Bugün sıfırına 2200 lira para verip alacaksın. 2 yılda masraflarıyla 3000'i geçecek sana.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.