Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (732. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
17.661
Cevap
366
Favori
1.943.915
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 730731732733734
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bilgilendirme icin tesekkurler, ayni dogrultuda onaylayabilirim. buradaki bilgilere uygun olarak japon mali olmasi supheleri ortadan kaldiriyor. fiyati da uygun.
  • yeappa kullanıcısına yanıt
    Yalnız hocam bana gelen piller 2500 mah sizin gösterdiğiniz resimdeki 2400 mah.şüpheye düştüm şimdi size yanlış bilgi vermiş gibi olucam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • volkanbirol V kullanıcısına yanıt
    Verdiğim linkteki ürün zaten cc17 yavaş şarj eden modeliydi zaten. Neyse araştırmaya devam edeyim. Ayrıca PRO kullanıyorum zaten bir takım daha alacağım. Tepe flaşım su gibi şarj içiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SAMET/

quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

Arkadaşlar,
    DH' nin web sayfa düzenimi değişti?dünden bu güne görünüş bir tuhaf sol tarafta 3-4 cm boşluk ilk mesaj sahibinin mesajları ilanlarla karışmış ve bu bölüme giriş bende baya hızlıyken şimdi sümüklü böcek gibi

Hocam burada yazmak yasak ama reklam engelleyici uzantılar var onlardan birini kurup kurtulun yoksa forum o reklamlarla asla çekilmez
     Şarjlı Piller Hakkında Her Şey

@SAMET/
    Bu gün düzeldi ancak sayfa açılırken takriben %70-80 ni açıldıktan sonra tarayıcı resmen duruyor.Epeybir dikkatle bakınca açılan sayfanın altında 19" ekrana göre 30 cm lik bir boşluk yaratılmış ve buradaki şu an 3-5 reklam var ve bu reklamlara link verilen siteler geç açılıyorsa ki geç açılan 2 tane tespit ettim bizim gibi RAM fakiri PC' ler için resmen dert. Tabi orasınıda doldurunca sayfa açılana kadar bir kahve içip geliriz. Kızımın lap-top'unda da bu geç açılmayı fark ediyorsunuz ama çok dikkat ederseniz. Benimki gibi RAM' ı 2 GB değil 16 GB tabi sorun olmuyor. mynet' tede aynı sorun var. O konu ettiğin uzantılardan PC'yi boğmayan birinin adını vermen mümkünmü? PM veya aşağıdaki e-postdan bipekkan3@mynet.com
  • bipekkan B kullanıcısına yanıt
    Mail attım hocam
  • Sanırım kimse benim kadar eski pilleri unutup bulmamıştır.
    1992-1993 Yılarında Uzaktan kumandalı arabam için aldığımız ve kısa süreli kullanımdan sonra kaybettiğimi sandığım
    Ni-Cd pilleri 1 ay kadar önce buldum.

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey Şarjlı Piller Hakkında Her Şey

şarj aleti ile şarj ettiğimde bazılarının kısa süreli de olsa halen çalıştığını gördüm. (duvar saati ile 1 hafta kadar.)
    Deşarj vs etsek daha uzun süreli kullanabilirmiyiz acaba ? Çok bişey beklememek lazım ama deddiğim gibi az güç isteyen cihazları
    biraz uzun süreli çalıştırsa yeter.

• rfve kullanıcısına yanıt
    @rfve,
    3-5 defa şarj/deşarj edin varsa elinizde AT-908 veya 508 tipi "refresh" fonksiyonlu aşrj cihazı pilleri şarj ettikten sonrada refresh edin Ni-Cd' ler kullanır hale gelir. Ancak elinizdekiler 500 mA' lik pillerden verim olarak pek bir şey beklemeyin.Varsa elinizde şu bahçelerde dekorasyon olarak kullanılan güneş enerjisi ile şarj edilen bahçe ışıldaklarında mükemmel kullanılır.Eğer refresh sonrası verim alınırsa hem duvar saatlerinde hemde klavye ve farelerde alkalin pillerin yerinede kullanabilirsiniz.
  • Opus bt c700 kullanıyorum. Pillerimin doluluk oranını nasıl görebilirim ?

• Gece ru.nkon dan cc17 şarj aleti ve eneloop pil siparişi verdim. Gelince tepe flaşımda kullandığım eneloop pro ile farklarını yazarım.

• flytime F kullanıcısına yanıt
    @flytime,
    Aşağıda cihazınızın güzel bir incelemesi var. Cihazınız neredeyse LaCrosse BC-700'ün bir kopyasıdır. Doluluk oranını ancakj deşarj işlemi sırasında görebilirsiniz. Bu oran zamanın bir fonksiyonu olup deşarj işlemi sırasında seçtiğiniz deşarj akımına görede değişecektir. Kısacası 200 mA olarak seçtiğiniz bir deşarj akımında pilinizin %90 dolu olabildiğini gördüğünüz bir değer deşarj akımını 500 mA olarak seçtiğinizde %50-60 gibi bir değer olabilirsiniz. Böyle bir oranı doğrudan veren bir şarj cihazı yoktur. Bunu siz hesaplayacaksınız. Ayrıca pilin üzerinde yazan değer "anma" değeridir. Gerçek değer seçtiğiniz deşarj akımı x süre = mAh (kapasite) gerçek pil kapasitesini verir. Bu değeri orana çevirmekte gerçekçi olmaz. Pili tam şarj ettiğiniz andaki doluluk yada verebileceği max akım kapasitesini bilmek mümkün olmadığından ve bu değer deşarj akımın değerine görede değişken olduğundan, verilebilecek ORAN' da değişik olabilecektir.Dolayısıyla bulduğunuzu düşündüğünüz değer tamamen İZAFİ' dir.
    http://lygte-info.dk/review/Review%20Charger%20Opus%20BT-C700%20UK.html
  • Elimde bir adet fazladan x star vc4 sarj aleti vardır ilgilenen olursa uygun fiyattan veririm cihaz sorunsuzdur

• bipekkan B kullanıcısına yanıt
    http://www.slimjet.com/en/dlpage.php

engelleyici tarayıcı crome tabanlı DH.de 15 adet engelleme yapıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi askişi48 -- 18 Mayıs 2016; 8:06:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: askişi48

http://www.slimjet.com/en/dlpage.php

engelleyici tarayıcı crome tabanlı DH.de 15 adet engelleme yapıyor

@askişi48,
    Tşk. ederim. Açıkçası Crome ' u kurdum. 1 gün kullandım, kadırdım,Hiç hoşlanmadım.Diğer tarayıcılara göre biraz daha hızlı ancak resmen kullanıcıyı esir alıyor. özelliklede diğer tarayıcılarda alıştığım "ençok ziyaret edilen toolbarda yok.Saçmalık.Liste yapabilirim bu konuda.Her özel bilginiz sürekli Google'a gönderiliyor özel bir program yoluyla "PUA.ChoromeExt!Gr" Tarayıcıyı kaldırsanız bile bu pgr. gizli dosya User içinde saklı. Bir tek "Zemana" adlı antimalware ile tespit edilebiliyor ama ilk etapta o bile kaldıramıyor. 2-3 taramadan sonra kaldırabildim. Şu an yine firefox'sa döndüm ve "**** Plus" adlı bir prg kullanıyorum. İlgili rozete fareyi üstünde tutarsam ana sayfada engellenen 261 ad ve bir adedi aksayfada bir adette gizli yani görünmeyen ancak sn de en az 100 ad. flaş yapıp zihinsel olarak sizi yönlendiren giz li bir r....m engelleniyor. Tek sıkıntısı bazı sitelerde çok az re. olsa bile size site içeriğini görmenizi engellemesi.Ama çareside var.Rozete tıkladığınızda açılan menüde "........com sitesinde devre dışı kal" ı işaretlerseniz prg. o sitede çalışmıyor ve sorun kalkıyor. Bazen video indirirken sapıtabiliyor o zamanda aynı işlemi yaparsanız sorun olmaktan çıkıyor.
  • Merhaba. Tabletten yazacağım icin yazım hataları olabilir şimdiden özür dilerim.

Saha önce buradaki bilgiler sayesinde varta poker station almıştım ve açıkcası gayet memnunum. O cihazı annelere hediye ettim ve kendime yeni bir cihaz arıyorum. Kullanım amacım oyuncak için pil şarj etmek. Eneşoop gibi profesyonel pillere ihtiyacım yok. Teknosa indiriminden 2400 ready 2 use pillerden 6 adet aldım. İleride belki daha iyi pil alırım ya da bu piller uzun ömürlü olsun diye bir cihaz arıyorum. Madde madde sorularımı ve soru işaretlerimi yazıyorum

Oncelikle yine Teknosa da 2 aa veya 2aaa pil dolduran recyko için üretilen gp ar02 şarj aletini almayı düşünüyorum. Su an 11 tl ve yanında 2 adet aa pil hediyesi var. Bu cihaz ile ilgili tek sorun çıkısının 180 ma gibi çok dusuk bir değer olması. Recyko için ki bu pil 2050 ma sanırım 14 saat dolum suresi vermiş. Açıkçası benim 2400 lük pil dolmadan cihaz kendini kapatır mı diye düşünüyorum. Ayrıca bu tip bir basit cihazda deltav ve tricklesarj ile ilgili bir bilgi bulamadım. Bu konuda bilginiz var mı acaba ?

Diğer cihaz Cem 14. Bu cihazda delta v var fakat tricklesarj ile ilgili yine bir bilgi bulamadım. Varta power station da bu ozellıkler olduğu için biraz takıntı yaptım açıkçası.

Bir diğer cihaz ise meşhur eneloop cc17. Sizce bu cihazı almam gerekir mi ? Bu cihazda da yine delta v ve tricklesarj mevcut mudur ?

Sımdıden bilgiler için teşekkürler. Umarım benim için en iyi olan seçeneği bulabilirim,

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OnderT

Merhaba. Tabletten yazacağım icin yazım hataları olabilir şimdiden özür dilerim.

Saha önce buradaki bilgiler sayesinde varta poker station almıştım ve açıkcası gayet memnunum. O cihazı annelere hediye ettim ve kendime yeni bir cihaz arıyorum. Kullanım amacım oyuncak için pil şarj etmek. Eneşoop gibi profesyonel pillere ihtiyacım yok. Teknosa indiriminden 2400 ready 2 use pillerden 6 adet aldım. İleride belki daha iyi pil alırım ya da bu piller uzun ömürlü olsun diye bir cihaz arıyorum. Madde madde sorularımı ve soru işaretlerimi yazıyorum

Oncelikle yine Teknosa da 2 aa veya 2aaa pil dolduran recyko için üretilen gp ar02 şarj aletini almayı düşünüyorum. Su an 11 tl ve yanında 2 adet aa pil hediyesi var. Bu cihaz ile ilgili tek sorun çıkısının 180 ma gibi çok dusuk bir değer olması. Recyko için ki bu pil 2050 ma sanırım 14 saat dolum suresi vermiş. Açıkçası benim 2400 lük pil dolmadan cihaz kendini kapatır mı diye düşünüyorum. Ayrıca bu tip bir basit cihazda deltav ve tricklesarj ile ilgili bir bilgi bulamadım. Bu konuda bilginiz var mı acaba ?

Diğer cihaz Cem 14. Bu cihazda delta v var fakat tricklesarj ile ilgili yine bir bilgi bulamadım. Varta power station da bu ozellıkler olduğu için biraz takıntı yaptım açıkçası.

Bir diğer cihaz ise meşhur eneloop cc17. Sizce bu cihazı almam gerekir mi ? Bu cihazda da yine delta v ve tricklesarj mevcut mudur ?

Sımdıden bilgiler için teşekkürler. Umarım benim için en iyi olan seçeneği bulabilirim,

@OnderT,
    Size aşağıda her 3 şarj cihazının Kullanım yönerge ve özelliklerini veriyorum.

GP AR 02 : Pilleri tek tek şarj edebilen ancak seyehat şarj cihazı olabilecek yada tek tek pil şarj etmek istediğinizde kullanılabilecek, hiç bir özelliği bulunmayan, açıkçası oldukça uyduruk bir şarj cihazı. 2400 mA pili şarj edemez diye bir şey yok Ortalama şarj süresi olarak ~ 18-20 saati göze alıyorsanız ve şarj bitti uyarısı olarakta şarj sırasında yanan LED' in sönmesinide (Sönebilirse tabi) sırf pillere tamah edilerek alınabilecek şarj cihazı. (Oda uygun bir fiyata)

Panasonic BQ-CC17 : Pilleri tek tek şarj edebilen delta V kontrollu ancak Trigle şarjı bulunmayan çok uygun şarj akımlarına sahip bir cihaz.Pil şarjı bitti uyarısı yine LED'lerin sönmesiyle anlaşılan standart bir şarj cihazı. Tek Tek pil şarjı ihtiyacı olanlar için ideal.

Duracell CEF 14 : Son 4 gündür, 2008 ve 2009' dan beri ambalajı hiç açılmamış bekleyen şu ana kadar 2'li yada 4 lü kaç paket açtığımı hatırlayamadığım belki 50 adedin üstündedir AA ve AAA pillerin hem şarj etmeden voltajlarını ölçüp not alıyorum hemde çeşitli şarj cihazlarıyla şarj ve deşarj işlerini yapmaya çalışıyorum.
    Kısa bir not olarak, elimde olan yeni nesil pillerin tamamı hala voltajları 1.20-1.24 V aralığında ve hiç deşarj işlemine tabi tutmadan doğrudan şarja veriyorum.(Panasonic INFINIUM-Varta Ready 2 Use 1 paket Sanyo eneloop 1. nesil-2 paket Konnoc Re@dyUse, 4 grup GP ReCyko+) Deneyerek şu sonuca vardım. İster ilk çıkanlar, ister millete 5 yıl yada 10 yıl ömür biçilerek pazarlanan yeni nesil piller aslında hiç kullanılmadan bekletilseler bile ilk çıkanlarda dahil hepsi şarj voltajlarını risk sınır altına düşürmeden (0.9 V) muhafaza edebildikleri için kullanım ömürlerini 8-10 belki daha uzun (Kullanılmadan bekletilmeleri şartıyla) yıllarca muhafaza edebiliyorlar. Gerisi tamamen ticari pazarlama......Ha şunuda belirteyim gruplandırmada en dengeli pil 8.5 yıllık Sanyo 1. nesil eneloop 2000 mA voltajları neredeyse aynı. 2. sırada INFINIUM ki en kalabalık grup buydu, voltajları dengeli sayılabilir ancak enelooplara göre biraz daha düşük. Ready 2 Use'lar ise her bir pil 1.2 V altında değil ancak aralarında 0.4-0.5 V gibi farklılıklar mevcut. Zaten bu pilleri ayırdım tekrar aralarında gruplandırıp öyle şarja vereceğim. 4 takım GP ReCyko+'lar ise 2008 alımı, en düşük voltaja sahip ve aralarında 0.2-0.4 Volt arası farklılıklar var, ancak hepsi 1.7 Volt üstünde. Yani risk altında değil.
    Diğer Std Ni-Mhd pillerimden başarıyla çıkan tek pil markası Duracell 2450 mA' lik AA' lar ile yine duracell 1000 mA'lik AAA piller. Hepsinin şarj öncesi voltajları 0.946-0.968 V arası çıktı. Yaklaşık 5 yıllık piller ve tamamını Migros' taki indirimden almıştım. Varta Power 2500 mA' likler ise 0.750 volt civarında en kritik seviyede geri kalanlar 2300-2500 ve 2700 mA olan GP' ler ise malesef şu anda görünen o ki çöpe gitti gidecek durumda ve bu hafta onlarla uğraşacağım gibi görünüyor.
    Bu kadar uzun girişi neden yaptım? Elimde bu işte kullandığım şarj cihazları şunlar. Konnoc KCR 0628 3 adet, AT 908 4 adet, CEF 14 3 adet, AT 508 bir adet.
    Özellikle CEF 14' dü kullanırken özellikle Standart Ni-Md pilleri şarj ederken şu pil seçme olayının nereden kaynaklandığını da araştırdım. İlk olarak Pil seçme olayı diye bir şey yok. Eğer pillerinizin boş olarak voltajı 0.7 volt arasında ise o ikili pil grubunu şarj etmeyi red ediyor. örneğin bu pillerden biri 0.7 V diğeri 1.0 V ise yine red ediyor. Pilinizin biri 0.9V veya üstü ama diğeri 1.2 V veya üstü ise yine şarjı red edip flaş yapıyor. Bunun nedeni şu: Voltajı düşük olan pil şarj sırasında toplam şarj voltajını eşit yada MCU tarafından verilen töleransların dışında bir oranda paylaşılıyorsa voltajı düşük olan pil üzerinde daha yüksek voltaj paylaşımı oluyor ve o bölümde çekilen toplam akım örneğin AA piller için 360 mA aşmaya çalıştığından şarjı kesip bu durumu size flaşla belirtiyor. Bunu ölçüm yaparak tespit ettiğim için % 100 eminim ve bu süper bir özellik. Bunu aşmanın yolu ise çok daha duyarsız bir şarj cihazı kullanmak. Bu olasılıkları defalarca denediğim için bu durumda olan pilleri ya başlangıçta yeniden eşlendirerek CEF 14' de vermek, ya da bu pilleri ayrım yapmadan AT-508 veya AT-908 ile yada AR02 gibi hercai bir şarj cihazı ile 1-2 saat kadar şarj edip tekrar CEF 14 de verdiğinizde şarjı mükemmel kabul ettiğini göreceksiniz. Bunun anlamı CEF 14 piller arası balansı olabildiğince iyi olan pilleri sorun çıkartmadan şarj ediyor demek. Hatta hadi ben ölçüyorum çözüm buluyorum, ölçemeyecekler olanlar içinde önerim eğer 2 pil şarj ediyorsanız pillerin yerlerini değiştirip diğer 2' li kanala takın, 4' lü ise karıştırmamak için pillere numara verin 1-3/2-4/3-5/1-4 gibi yer değiştirerek te sorunu çözersiniz.(Denenmiştir).
    CEF 14 de trigle şarj ile bir açıklama yok ancak trigle şarj VAR. Neden belirtilmemiş onuda anlayabilmiş değilim. Hadi verdiğim Manuel' ler Türkçe olsa sıradan adamlar tercüme yapıp kozu,kaz yapıyorlar diyeceğim ama hepsi Org. Bir kere CEF 14' de şarj sonu LED' ler YEŞİL' e dönüyor. Yeşil yandıktan sonra 3 saat içinde yaptığım ölçümlerde piller üzerindeki voltajın 1.40-1.44V arasında dolandığını gördüm.Şarj tümüyle kesilse bu voltajlar daha düşük ve pillerin iç direncine bağlı olarak sürekli azalacaktı. Ayrıca bu durumda 1 pile bağladığım AVO' dan 30-38 mA arası değişken akım aktığını gözlemledim. Bu ise Trigle şarj akımıdır.
    Tek tek pil şarj edebilmesi açısından CC 17 iyi bir cihaz. Ama Kullandıkça yeni yeni keşfettiğim özellikleri nedeniyle, bu kategoride olan şarj cihazları içinde CEF 14 dü tercih ederdim.
  • Bipekkan hocam süper bir yazı olmuş inanın okurken keyif aldım. Sadece şu yazıyı okuyanlar bile büyük bir bilgi birikimine sahip olacaklardır. Soru ve cevap olarak inanılmaz doyurucu bir yazı oldu. Tekrar tekrar teşekkür ederim.

Özellikle bahsettiğiniz özellikler ve trickle şarj konusunda ölçüm yapıp netlestirdiginiz için cef14 almam kesinleşti. Zaten dediğiniz gibi 350 ma den fazla akım çektiği için bunu algılayıp bildirim yapan bir cihazın şarj sonrası 30-40 ma beslemeye devam etmesi çok şaşırtmadı :) yani adamlar küçük ama oldukça teknolojik bir alet yapmış. Umarım böyle bir cihazın sıcaklık kontrolü ve bunun önlemi de iyidir. En azından 40 derece olduğunda önlem alıyordur.

• Klarus CH4S Pil Şarj Cihazını özel istek üzerine getirttik şuan stoklarımızda 8 adet mevcuttur
    http://urun.n11.com/sarj-aleti/klarus-ch4s-pil-sarj-cihazi-P115188700

• quote:

Orijinalden alıntı: OnderT

Bipekkan hocam süper bir yazı olmuş inanın okurken keyif aldım. Sadece şu yazıyı okuyanlar bile büyük bir bilgi birikimine sahip olacaklardır. Soru ve cevap olarak inanılmaz doyurucu bir yazı oldu. Tekrar tekrar teşekkür ederim.

Özellikle bahsettiğiniz özellikler ve trickle şarj konusunda ölçüm yapıp netlestirdiginiz için cef14 almam kesinleşti. Zaten dediğiniz gibi 350 ma den fazla akım çektiği için bunu algılayıp bildirim yapan bir cihazın şarj sonrası 30-40 ma beslemeye devam etmesi çok şaşırtmadı :) yani adamlar küçük ama oldukça teknolojik bir alet yapmış. Umarım böyle bir cihazın sıcaklık kontrolü ve bunun önlemi de iyidir. En azından 40 derece olduğunda önlem alıyordur.

@OnderT,
    CEF 14' de sıcaklık kontrolu gerçekten varmıdır,varsa da adam gibi çalışıyormudur, bilmiyorum. Çünkü, genellikle sıcaklık kontrolu için en basit yöntem, her pilin altına gelecek şekilde birer adet 1N4148 tipi bir diyot konur ve bunun ısınmasıyla değişecek iç direnç nedeniyle üzerinden akan akım değerine göre bir comparator yoluyla şarj akımı ya kontrol edilmeye çalışılır yada şarj akımı kesilir......Ancak bu diyot pile temas etmez arasında şarj cihazının plastik duvarı vardır. Yani Tanrı ne verdiyse yöntemi..... Ancak şu ana kadar bu cvihazı son 4 gündür o kadar farklı markalarda farklı durumlarda olan pillerle denedimki asla ılınmanın dışında öyle el yakacak yada hissedilir bir ısınmaylada karşılaşmadım.Zaten pilde bir olumsuzluk varsa flaş yapıp şarjı kesiyor.
    Panasonic BQ-CC 17 elimde yok. Pillerde ısınma yapıyor mu yapmıyormu bilmiyorum... ancak şarj akımı özellikle eneloop'lar için çok uygun, bir ısınma sorunu olacağını hiç düşünmüyorum. Ancak Vartanın 4'lü Pocket Charger'ında (1. sayfada incelemesi var)(Kodu 57662 olanlar değil) Sarı renkli olanlar, 8 saatlik sürede şarj akımı 180 mA olduğu halde o kadar aşırı ısınıyorduki başta şarj cihazından kaynaklanıyor diye düşünmüştüm ancak her 2 side pillerde el değmeyecek kadar çok ısınıyordu. Yani bu konuda tek kriter cihazın verebildiği şarj akımı değeri değil bu bile bazı cihazlarda bu sınırın çok çok üstüne çıkabiliyor.
  • Digital power i test etme şansımız oldu yaklaşık 2 aydır. Diğer pillerden hafif ve ömrü su ana kadar iyi gözüküyor. Gönül rahatlığıyla alınabilir 13 tlye şarj aleti ve iki pil beraber. Varta ve gp den uzak durun. Ucuza Sony vpw dp ve sbs ürünleri kesinlikle alınabilir hepsini denemiş bulunmaktayım artık gözüm kapalı oneriyorum

• Bimeks'te şarjlı piller indirimdeymiş, web'e özel. Energizer 4'lü 16 lira..

http://forum.donanimhaber.com/m_116993988//tm.htm
  • 
Sayfa: önceki 730731732733734
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.