Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (685. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
17.664
Cevap
366
Favori
1.945.519
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 683684685686687
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: _Riven_

kabloyla çok alakalı değil bence.tel adaptör arasindaki akım bataryanın durumu ölçülerek değişiyor bence.lgg2 adaptörü g2 yi en çok 1.85A ile sarj ederken bu ara baktım 0.6A civarı inip kaldı.düşük A e iniyorsa farkettim ki voltaj 4.75 lerde geziyor.ne zaman 5V veriyor adaptör o zaman 1.64-1.80A görülüyor.şebeke mi adaptör mü sebep çözemedim ama en son sebep 1mt yada 20cm lik kablodur bence.kaliteli kablolar için 1-2A taşımanın sıkıntı olmayacağı kesin.pek farkida yok elektriksel açıdan.iyi kablo %99 bakır demek.bi kere yüksek A taşıdıysa hep taşır.

Bazı telefonlar hızlı şarj etmek için USB data hatlarının kısa devre olmasını gerektiriyor. adaptör veya kablo uyumsuz olursa data formatında düşük akım veriyor buda uzun süreli şarj sürelerine neden oluyor. ayrıca telefondaki ölçüm programları o an telefona giren mAh ölçmektedir, bazı şarj yüzdesine göre tahmini voltaj söyleyen programlardan bahsetmiyorum.
    Bazı orjinal şarj cihazları data hattından da enerji aktarıyor, cihaz ve kabloya göre dengesiz sonuçlar bu yüzden yaşanıyor
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.abmantis.galaxychargingcurrent.free&hl=tr
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gombosdev.ampere&hl=tr

Zamanla kablo ve fişlerin aşınmasından şarj verimi düşebiliyor, kablonun dışı sağlam gözükse bile içi yıpranıyor

şu modeldeki yoruma dikkat edin
    http://www.hepsiburada.com/dark-5v-2a-universal-usb-hizli-sarj-adaptoru-dk-ac-tbadu5v2acp-pm-telsarjdarkunisrj2-yorumlari
  • SAMET/ kullanıcısına yanıt
    bende şu beyaz usb testerdan var.hep takılı.ordan gözlemim bu.4.75v iken hep 0.6A altı sarj ediyor.5v üstü ise hızlı sarj.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

bende şu beyaz usb testerdan var.hep takılı.ordan gözlemim bu.4.75v iken hep 0.6A altı sarj ediyor.5v üstü ise hızlı sarj.

Mevzu zaten şarj olurken değişken akım göstermesi değil en tepe akımı taşıyamaması
    ben hep aşağı eğimli çan eğrisi gibi gözlemledim lipo pillerin şarjını.1.66A ile uzun süre gidiyor eğer pil boşken taktıysan ve pil %90 a doğru 1A e sonra altına doğru düşüyor.ama ilk basta en yüksek A ile başladıysa bi süre öyle gidiyor.
    baştan sona dolana kadar sanmıyorum ki hep 1.5A üstü şarj olsun piller.1 saat öyle gitse zaten %85 dolar pil.cep/tablet pili bahsettiğim

• quote:

ben hep aşağı eğimli çan eğrisi gibi gözlemledim lipo pillerin şarjını.1.66A ile uzun süre gidiyor eğer pil boşken taktıysan ve pil %90 a doğru 1A e sonra altına doğru düşüyor.ama ilk basta en yüksek A ile başladıysa bi süre öyle gidiyor.
    baştan sona dolana kadar sanmıyorum ki hep 1.5A üstü şarj olsun piller.1 saat öyle gitse zaten %85 dolar pil.cep/tablet pili bahsettiğim

Siz konuyu yanlış anladınız, şarj esnasında 800 düşüp 1600 çıkıp çıkmaması değil konu.
    Aynı koşullar altında olsa bile her kablo ve adaptör max. akıma çıkamıyor

1800mAh (içinden çıkan adaptörle aynı kablo 1100mAh verirken, hem powerbank ile hemde samsung note 2 orijinal adaptörüyle 1800mAh)
     Şarjlı Piller Hakkında Her Şey

kısa 1800mAh, uzun 1300mAh (uzun kablo adaptörle 1300 verirken powerbank ile 1000mAh)

Her türlü cihazla 800mAh

Her türlü cihazla 460mAh

listeyi daha fazla uzatmayım, yapacağınız tek şey deneyin hangisi yüksek akım iletirse o ikiliyi kullanın, diğerlerini iade edin gitsin.

Ayrıca şarj cihazı prize gevşek girersede yüksek akımla şarj olmuyor
    ok.kalitesinden emin olduğunuz kablo için kıyas yapmak doğru.ancak onlar dahi aynı adaptörle zaman zaman çok düşük akımla şarj ediyor 5v altı üstü duruma göre 1.66A max ve altına salınıyor bende.başta 1.85 e vursada bu akımda şarj ettiğinide görmedim lg şarjının ve powerbankın.

usb kablosunda metrajdan ziyade bakırı yüksek kablo kalitesi ve temas eden soket iletkenleri bu tutarsızlığa sebeptir kanımca.benzer durumu dışmekan wifi repeatera lan kablosu üzerinden akım ve data taşıyan splitter ayırıcıda yaşıyorum.düzgün çalışırken herşey bi bakıyorum data hızı düşmüş yada kesilmiş.elime splitteri alıp ethernet rj45 fişini oynayıp sıkıştırıyorum biraz düzeliyor yada tamamen kopuyor.halbuki fişler yuvalarında tamamen takılı.neticede 1-2A akım gerek usb gerekse rj45 in incecik kanallı tellerinde sürtünme yoluyla iletkenlik yapıyor ve bunların temas noktalarındaki oynamalar ufakta olsa iletimde ciddi düşüklük oluyor.2kabloyu uç uca dolayıp bağlamak gibi değil yani.ben en son buna yordum bu durumu.yani elde kalitesi belli bir kablo varsa soket içi iletkenlerdeki temasın sıkı olup olmadığına yoğunlaşmak lazım.zımparalamak zorda olsa işe yarayabilir.

• quote:

ok.kalitesinden emin olduğunuz kablo için kıyas yapmak doğru.ancak onlar dahi aynı adaptörle zaman zaman çok düşük akımla şarj ediyor 5v altı üstü duruma göre 1.66A max ve altına salınıyor bende.başta 1.85 e vursada bu akımda şarj ettiğinide görmedim lg şarjının ve powerbankın.

usb kablosunda metrajdan ziyade bakırı yüksek kablo kalitesi ve temas eden soket iletkenleri bu tutarsızlığa sebeptir kanımca.benzer durumu dışmekan wifi repeatera lan kablosu üzerinden akım ve data taşıyan splitter ayırıcıda yaşıyorum.düzgün çalışırken herşey bi bakıyorum data hızı düşmüş yada kesilmiş.elime splitteri alıp ethernet rj45 fişini oynayıp sıkıştırıyorum biraz düzeliyor yada tamamen kopuyor.halbuki fişler yuvalarında tamamen takılı.neticede 1-2A akım gerek usb gerekse rj45 in incecik kanallı tellerinde sürtünme yoluyla iletkenlik yapıyor ve bunların temas noktalarındaki oynamalar ufakta olsa iletimde ciddi düşüklük oluyor.2kabloyu uç uca dolayıp bağlamak gibi değil yani.ben en son buna yordum bu durumu.yani elde kalitesi belli bir kablo varsa soket içi iletkenlerdeki temasın sıkı olup olmadığına yoğunlaşmak lazım.zımparalamak zorda olsa işe yarayabilir.

Kablo iç yapısı durumu belirliyor denebilir. 40 liraya ttaf nano model altın kaplama konektörler oldukça kaliteli kablo olmasına rağmen şarj sürem max. 2 saat sürerken 4 5 saate çıktı, iade ettim tekrar aldım yine aynı sonuç, firma yollamayın 5 liralık modeli verelim dediler sonuç 1800mAh ve en geç 2 saatte full şarj. 1 yıldır kullanıyorum sıkıntı yok. Sony bazı micro usb kablolarına ferrit (mıknatıs) koyuyor kayıp yaşanmasın diye, denk geldiğimde alıp deneyeceğim. Bir denemediğim o modeller kaldı. Ayrıca her kablo her adaptörde 2.1A yazmasına rağmen aynı sonuçları vermiyor, bahsettiğim dandik modeller değil apple 2.1 adaptörü 3 saatte şarj yapıyor, aynı kablo samsung 2.1 adaptörüyle 2 saatte. Böyle saçma sapan bir durum söz konusu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Ooo dostum çok çetrefilli bi konuya girmişsin
    Bu olayın içinden çıkılmaz. Dediğin gibi hiç beklenmedik kablolardan beklenmedik sonuçlar alınabiliyor. Ama sanırım cihazların destekliyor diye yazdıkları akımlar maksimum akımlar. O yüzden tam olmuyor. Mesela iphone larda 200mAh altına düştü mü aksesuar desteklenmiyor diyor.
    Adaptör ve kabloların verdikleri akım için çok zorlamaya gerek yok kafayı yedirtir adama
    Bende Remax ın altın uçlu vs.. li kablosunun siparişini verdim gelsin bi ölçüm yapayım bakalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SAMET/

quote:

Siz konuyu yanlış anladınız, şarj esnasında 800 düşüp 1600 çıkıp çıkmaması değil konu.
    Aynı koşullar altında olsa bile her kablo ve adaptör max. akıma çıkamıyor

1800mAh (içinden çıkan adaptörle aynı kablo 1100mAh verirken, hem powerbank ile hemde samsung note 2 orijinal adaptörüyle 1800mAh)

kısa 1800mAh, uzun 1300mAh (uzun kablo adaptörle 1300 verirken powerbank ile 1000mAh)

Her türlü cihazla 800mAh

Her türlü cihazla 460mAh

listeyi daha fazla uzatmayım, yapacağınız tek şey deneyin hangisi yüksek akım iletirse o ikiliyi kullanın, diğerlerini iade edin gitsin.

Ayrıca şarj cihazı prize gevşek girersede yüksek akımla şarj olmuyor

Alıntıları Göster
    quote:

Orijinalden alinti: SAMET/

quote:

Orijinalden alinti: _Riven_

ben hep asagi egimli çan egrisi gibi gözlemledim lipo pillerin sarjini.1.66A ile uzun süre gidiyor eger pil bosken taktiysan ve pil %90 a dogru 1A e sonra altina dogru düsüyor.ama ilk basta en yüksek A ile basladiysa bi süre öyle gidiyor.
    bastan sona dolana kadar sanmiyorum ki hep 1.5A üstü sarj olsun piller.1 saat öyle gitse zaten %85 dolar pil.cep/tablet pili bahsettigim

Siz konuyu yanlis anladiniz, sarj esnasinda 800 düsüp 1600 çikip çikmamasi degil konu.
    Ayni kosullar altinda olsa bile her kablo ve adaptör max. akima çikamiyor
    ........................
    listeyi daha fazla uzatmayim, yapacaginiz tek sey deneyin hangisi yüksek akim iletirse o ikiliyi kullanin, digerlerini iade edin gitsin.

Ayrica sarj cihazi prize gevsek girersede yüksek akimla sarj olmuyor

@SAMET/,
    Çok detayli bilgi isteyen bir konuya dalmissiniz. Yukaridaki bir çok mesajada cevaptir.Kisaca anlatayim.
    1- 1000-2000 mA gibi akimlari konu ediyorsunuz. Kablolarin boylari farkli ve büyük ihtimallede kablo içindeki kablolarinda çaplari çok ince ve farkli. Voltaj ne olursa olsun bu ince kablolarin çekilen akimda üstlerinde düsecek voltajda farkli. Düsen voltaj farkli olunca sarj sirasinda akan akimda farkli olacak.Altin kaplama konnektör HD data aktarmasinda önemli. DC de olsada bir, olmasada. Fark zamanla paslanip nemden etkilenmez o kadar. Hangimiz o kadar uzun süre bir aleti kullaniyoruz Hatta 2-2500 TL' lik cep telefonlarini bir senede çöpe çikartiyoruz.
    2- Farkli marka ve güçteki adaptörlerin iç dirençleride farkli olacaktir. Cihazda farkli ise elbette empedans farkliligi nedeniyle akan akimlarda farkli olacak.
    Kisacasi bunda sasilacak bir durum yok.
    Elbette, gevsek temas, temas noktasinda yüksek akim karsisinda o noktada yüksek direnç yaratir.
    Ütü yaptiginiz priz gevsekse o priz isinip bir süre sonra priz hatta cihazin fisi kavrulmuyor mu? Ayni hadisenin yüksek güçteki versiyonu.
    "Sony bazi micro usb kablolarina ferrit (miknatis) koyuyor kayip yasanmasin diye...."
    O miknatis kayip için degil yüksek frekans bilesenlerini engellemek,data kayiplarini azaltmak hatta yok etmek için ferrit yapida bir filtredir. DC akim için bir engel yada pozitif bir katki saglamayan pasif bir eleman.Çogu laptop,tablet vb. cihazlarin sarj adaptörlerinde de kullanilir.
    Komedi yaw, Türkçe yazıyorum mesajı gönderdikten sonra ekranda İng. klavyeyle yazmışım gibi çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 11 Ağustos 2015; 11:32:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

quote:

quote:

ben hep asagi egimli çan egrisi gibi gözlemledim lipo pillerin sarjini.1.66A ile uzun süre gidiyor eger pil bosken taktiysan ve pil %90 a dogru 1A e sonra altina dogru düsüyor.ama ilk basta en yüksek A ile basladiysa bi süre öyle gidiyor.
    bastan sona dolana kadar sanmiyorum ki hep 1.5A üstü sarj olsun piller.1 saat öyle gitse zaten %85 dolar pil.cep/tablet pili bahsettigim

Siz konuyu yanlis anladiniz, sarj esnasinda 800 düsüp 1600 çikip çikmamasi degil konu.
    ........................
    listeyi daha fazla uzatmayim, yapacaginiz tek sey deneyin hangisi yüksek akim iletirse o ikiliyi kullanin, digerlerini iade edin gitsin.

@SAMET/,
    Çok detayli bilgi isteyen bir konuya dalmissiniz. Yukaridaki bir çok mesajada cevaptir.Kisaca anlatayim.
    1- 1000-2000 mA gibi akimlari konu ediyorsunuz. Kablolarin boylari farkli ve büyük ihtimallede kablo içindeki kablolarinda çaplari çok ince ve farkli. Voltaj ne olursa olsun bu ince kablolarin çekilen akimda üstlerinde düsecek voltajda farkli. Düsen voltaj farkli olunca sarj sirasinda akan akimda farkli olacak.Altin kaplama konnektör HD data aktarmasinda önemli. DC de olsada bir, olmasada. Fark zamanla paslanip nemden etkilenmez o kadar. Hangimiz o kadar uzun süre bir aleti kullaniyoruz Hatta 2-2500 TL' lik cep telefonlarini bir senede çöpe çikartiyoruz.
    2- Farkli marka ve güçteki adaptörlerin iç dirençleride farkli olacaktir. Cihazda farkli ise elbette empedans farkliligi nedeniyle akan akimlarda farkli olacak.
    Elbette, gevsek temas, temas noktasinda yüksek akim karsisinda o noktada yüksek direnç yaratir.
    Ütü yaptiginiz priz gevsekse o priz isinip bir süre sonra priz hatta cihazin fisi kavrulmuyor mu? Ayni hadisenin yüksek güçteki versiyonu.
    "Sony bazi micro usb kablolarina ferrit (miknatis) koyuyor kayip yasanmasin diye...."
    O miknatis kayip için degil yüksek frekans bilesenlerini engellemek,data kayiplarini azaltmak hatta yok etmek için ferrit yapida bir filtredir. DC akim için bir engel yada pozitif bir katki saglamayan pasif bir eleman.Çogu laptop,tablet vb. cihazlarin sarj adaptörlerinde de kullanilir.
    Komedi yaw, Türkçe yazıyorum mesajı gönderdikten sonra ekranda İng. klavyeyle yazmışım gibi çıkıyor.

Hocam "DC akim için bir engel yada pozitif bir katki saglamayan pasif bir eleman." demişsiniz peki notebook adaptörlerinde ne amaçla kullanıyor? data transferi yok sonuçta.

Altın kaplama avantajı dediğiniz gibi fişlerin temas eden yerlerinin aşınmasında etkili, zaman zaman gün içinde 2 kez şarja takan insanlar bile var başlıklar çabuk yıpranıyor.

Sonuç olarak aynı kabloyla denesen bile markaların orijinal 5v 2a adaptörleri aynı sonuçları vermiyor

En basit örnek aynı kablo aynı şartlar altında apple 5v 2.1 adaptörle 3 saatte, samsung 5v 2.1 adaptörle 2 saatte tam dolum sağlıyor, ttaf marka 5v 2.1 adaptörle 2.5 saatte şarj etmekte. hepsi aynı kablo, aynı telefonu şarj etmek için, aynı prize takılarak denendi. farklı kablolara geçince adaptöre göre farklı farklı sonuçlar çıkması tamamen kafa karıştırıcı.

Başka kabloyu apple adaptörüyle 3 saat yerine bu sefer 2.5 saatte yaparken, samsung adaptörü bu sefer diğeri kabloyla 2 saatte olurken, bu kabloyla 3.5 saatte yapıyor, apple adaptörle yarım saat süre kısalmışken samsung adaptörü bu kabloyu neden beğenmedi 1.5 saat şarj süresi uzadı, işin içinden çık çıkabilirsen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: İmpeesa45

Ooo dostum çok çetrefilli bi konuya girmişsin
    Bu olayın içinden çıkılmaz. Dediğin gibi hiç beklenmedik kablolardan beklenmedik sonuçlar alınabiliyor. Ama sanırım cihazların destekliyor diye yazdıkları akımlar maksimum akımlar. O yüzden tam olmuyor. Mesela iphone larda 200mAh altına düştü mü aksesuar desteklenmiyor diyor.
    Adaptör ve kabloların verdikleri akım için çok zorlamaya gerek yok kafayı yedirtir adama
    Bende Remax ın altın uçlu vs.. li kablosunun siparişini verdim gelsin bi ölçüm yapayım bakalım.

Aynen bende işin içinden çıkamadım evde bir çok kablo var adam akıllı şarj yapan 1 tane, remax normal kablosunu aldım sonuç 1100mah
    inşallah altın uçlu olan modelin iç yapısı farklıdır

5tl lik iyi dediğin kablo için link varmı? almak isteyen vardır bunca yazışmanın ardından.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Riven_ -- 11 Ağustos 2015; 15:36:46 >
  • quote:

5tl lik iyi dediğin kablo için link varmı? almak isteyen vardır bunca yazışmanın ardından.

Şuan kendi sitesinde satışta değil, bir işe yaramayan altın uçlu modelde indirim yapmışlar

http://www.extrateknoloji.com/TTAF-Nano-Pro-USB20-Micro-USB20-Data-Hizli-Sarj-Kablosu-1-mt,PR-6497.html

Şu sitede set olarak eklemişler ama fiyat şişirilmiş

http://ertenelektronik.net/urun/ttaf-universal-micro-usb-sarj-cihazi_3512.aspx
    Dostum bu kablo işi tam bir açmaz, ben de aynı senin durumundayım. Apple ipad şarj cihazı ipad'e 2A sürekli verebiliyor ama aynı kafaya samsung kablosunu takip note 4 şarj edince 1000-1100ma Maksimum veriyor. Niye ?çözemedim ! Denemediğim kablo kalmadı, hiçbirinde tam istediğimi alamıyorum.ayni Micro usb kabloyu arabadaki çakmak girişine takılı Kensington 2.1a cihaza takip 1400-1500ma alabiliyorken kabloyu 2.1a duvar prizine takınca 1100ma zor alıyorum. Xiaomi ile en yüksek değerleri alıyorum genelde ama onun da kablosu kısacık .yani ben de senin gibi İdeal kombinasyonu bulamadım hala.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: coupe96

Dostum bu kablo işi tam bir açmaz, ben de aynı senin durumundayım. Apple ipad şarj cihazı ipad'e 2A sürekli verebiliyor ama aynı kafaya samsung kablosunu takip note 4 şarj edince 1000-1100ma Maksimum veriyor. Niye ?çözemedim ! Denemediğim kablo kalmadı, hiçbirinde tam istediğimi alamıyorum.ayni Micro usb kabloyu arabadaki çakmak girişine takılı Kensington 2.1a cihaza takip 1400-1500ma alabiliyorken kabloyu 2.1a duvar prizine takınca 1100ma zor alıyorum. Xiaomi ile en yüksek değerleri alıyorum genelde ama onun da kablosu kısacık .yani ben de senin gibi İdeal kombinasyonu bulamadım hala.

Ben ttaf kablosuyla iyi sonuç aldım 1600 1800 civarında, samsung kendi adaptörüyle kullanıyorum, fakat şuan kablo tek halde satılmıyor yanında adaptörlü şekilde satışta
    http://ertenelektronik.net/urun/ttaf-universal-micro-usb-sarj-cihazi_3512.aspx
  • herkeze selam
    zincir bir elektronik marketten Varta Power Play 15 minute charger type 57050/57175 aldım ta olarakta 150 TL para ödedim yanındada extra para vererek 20 tane Varta Power Accu Rechargable 2500 luk ve 2700 luk pil aldım anlaycağınız epeyce bir para harcadım fakat memnun kalmadım şarj oldu gösteriyor ama fotoğraf makinasına takınca 10-15 poz sonra ( flaşsız ) piller hemen bitiyor bende bu durumdan sıkıldım gittim Ataba 908 aldım ama maalesef pilleri deşarjda etsem üzerien şarjda etsem randıman alamıyorum bende sinrlenip pillerin bir kısmını attım.

Şimdi ataba 908 şarj cihazına ya yeni piller alacağım yada BİM den aldığım 4 tanesi 1.5 TL olan ve memnun kaldığım pilleri kullanacağım ama bu pillerde video çekimi yapmaya başladığım zaman ( fotoğraf makinasıyla) 1 dakika olmadan bitiveriyor. Elimdeki bu Varta serisini ve eski pillerimi çıkaracağım.

Açık açık yazıyorum ben Fotoğraf makinasında kullanmak için Vartaları almıştım ama fotoğraf makinası kullanımında memnun kalmadım( Canon S5 4 adet kalem pil istiyor). Nintendo Wii - saat - uzaktan kumandada vb... gibi cihazlarda aktif olarak kullanıyorum özellikle Wİİ nin titreşimli kumandalarında, problem yok gayet uzun dayanıyorlar.

elimdeki kalan tüm piller şu şekilde :

Varta Power Accu 2500 MHa - 12 adet ( geçen sene alındı ama faturası mevcut değil ) ( quick charging posibble)
    Duracell 2650 MHa - 3 adet ( eski)
    Uniross 2500 Mha - 2 adet (eski)
    GP 2700 Mha - 5 adet ( eski)
    Varta Recahrgeable ACCU 2700 Mha - 5 adet ( geçen sene alındı ama faturası mevcut değil ) ( quick charging posibble)
    Toplam 27 adet pil.

şarj aleti olarak
    Varta Power Play 15 minute charger type 57050/57175 ( Geçen sene 150 TL ye aldım ) + orjinal adaptörü
    GP Power Bank M 520 ( eski)
    toplam 2 adet şarj aleti.

tüm bu seti isteyen varsa 200 TL ye satmak isterim, İstanbul - Kadıköy'de elden teslim yapabilirim diğer bölgeler için kargo parasını alıcı öder.

profesyonel satıcı değilim o yüzden herhangi bir web sitesinde ilanın yada dükkanım filan yok.
    isteyene mail yoluyla resimlerini gönderebilirim buraya eklemek istedim ama beceremedim.
  • kramerica K kullanıcısına yanıt
    resimleride eklemeyi becerdim
    resimleride burda bulabilirsiniz.
     Şarjlı Piller Hakkında Her Şey Şarjlı Piller Hakkında Her Şey Şarjlı Piller Hakkında Her Şey Şarjlı Piller Hakkında Her Şey Şarjlı Piller Hakkında Her Şey Şarjlı Piller Hakkında Her Şey
  • quote:

Orijinalden alıntı: kramerica

herkeze selam
    zincir bir elektronik marketten Varta Power Play 15 minute charger type 57050/57175 aldım ta olarakta 150 TL para ödedim yanındada extra para vererek 20 tane Varta Power Accu Rechargable 2500 luk ve 2700 luk pil aldım anlaycağınız epeyce bir para harcadım fakat memnun kalmadım şarj oldu gösteriyor ama fotoğraf makinasına takınca 10-15 poz sonra ( flaşsız ) piller hemen bitiyor bende bu durumdan sıkıldım gittim Ataba 908 aldım ama maalesef pilleri deşarjda etsem üzerien şarjda etsem randıman alamıyorum bende sinrlenip pillerin bir kısmını attım.

Şimdi ataba 908 şarj cihazına ya yeni piller alacağım yada BİM den aldığım 4 tanesi 1.5 TL olan ve memnun kaldığım pilleri kullanacağım ama bu pillerde video çekimi yapmaya başladığım zaman ( fotoğraf makinasıyla) 1 dakika olmadan bitiveriyor. Elimdeki bu Varta serisini ve eski pillerimi çıkaracağım.

Açık açık yazıyorum ben Fotoğraf makinasında kullanmak için Vartaları almıştım ama fotoğraf makinası kullanımında memnun kalmadım( Canon S5 4 adet kalem pil istiyor). Nintendo Wii - saat - uzaktan kumandada vb... gibi cihazlarda aktif olarak kullanıyorum özellikle Wİİ nin titreşimli kumandalarında, problem yok gayet uzun dayanıyorlar.

.....................
    tüm bu seti isteyen varsa 200 TL ye satmak isterim, İstanbul - Kadıköy'de elden teslim yapabilirim diğer bölgeler için kargo parasını alıcı öder.
    ..........................

@kramerica,
    Şarj cihazınız 15 dk. şarj ediyor densede aslında %70 civarında şarj eder,etmez. Bu sadece Varta için değil tüm 15 dk, hatta 1 saatte şarj eder iddiasında olan tüm markalar için geçerli. Canon S5 ve Canon Powershoot A620 sahibiyim ve 2 cihazda 4 pille çalışır,yaklaşık 8 yıllık varta 2500 mA power serileri ile 480-550 civarında %5 flaşlı fotograf çekerim. 2 makinede halen yanımda hala 2 aydır ilk şarj ettiğim grubu bitiremedim.Şarj cihazımda AT-908.
    Mevcut pil ve şarj cihazlarınızı satışa çıkarttığınız için bir yorum yapmayacağım.Hayırlı satışlar dilerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SAMET/

quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

quote:

quote:

........................

@SAMET/,

Hocam "DC akim için bir engel yada pozitif bir katki saglamayan pasif bir eleman." demişsiniz peki notebook adaptörlerinde ne amaçla kullanıyor? data transferi yok sonuçta.

Altın kaplama avantajı dediğiniz gibi fişlerin temas eden yerlerinin aşınmasında etkili, zaman zaman gün içinde 2 kez şarja takan insanlar bile var başlıklar çabuk yıpranıyor.

Sonuç olarak aynı kabloyla denesen bile markaların orijinal 5v 2a adaptörleri aynı sonuçları vermiyor

En basit örnek aynı kablo aynı şartlar altında apple 5v 2.1 adaptörle 3 saatte, samsung 5v 2.1 adaptörle 2 saatte tam dolum sağlıyor, ttaf marka 5v 2.1 adaptörle 2.5 saatte şarj etmekte. hepsi aynı kablo, aynı telefonu şarj etmek için, aynı prize takılarak denendi. farklı kablolara geçince adaptöre göre farklı farklı sonuçlar çıkması tamamen kafa karıştırıcı.

Başka kabloyu apple adaptörüyle 3 saat yerine bu sefer 2.5 saatte yaparken, samsung adaptörü bu sefer diğeri kabloyla 2 saatte olurken, bu kabloyla 3.5 saatte yapıyor, apple adaptörle yarım saat süre kısalmışken samsung adaptörü bu kabloyu neden beğenmedi 1.5 saat şarj süresi uzadı, işin içinden çık çıkabilirsen.

@SAMET/,
    Note-book adaptörleri malum Switch-Mode tipi, Bunlar şebeke AC sini DC ye çevirip daha sonra 20-30 kHz frekanslarında flip-Flop devreleri yada osilatörlerle yüksek frekansa çevrilerek yüksek güçlerde kelle gibi transformatör yerine ferit göbekli küçük trafolar kullanılarak şarj veya besleme devreleri yapılır.Bunlarda YF kullanıldığı için birde bun OSC'lerin harmonikleride olur, ve bunların PC'ye girişinin engellenmesi gerekir. Bunu otolarda buji çakmasının özellik AM bantlarında oluşturduğu parazitik gürültüyü engellemek için bu cihazlarda akü girişinde kullanılan filtreler gibi düşünün.
    Aynı kabloyu farklı markalarda ama aynı akımı veren adaptörlerde kullandığınızda aldığınız sonuçlarda farklı olabilir(İç direnç nedeniyle)
    Kısacası bu durum beni hiç hayrete düşürmüyor. Üstelik cep telefonlarıda farklı olunca alacağınız sonuçlarda farklı olabilecektir.Her markanın şarj adaptör girişinde üstelik aynı markanın farklı modellerinde kullanılan koruma (Protection) devreleride farklıdır. Bunun anlamı cihazın o adaptöre gösterdiği iç direncinde farklı olması demektir.Dolayısıyla şarj için akacak akımda farklı olacaktır. Bence gereksiz bir harcama yapıyorsunuz.
  • bipekkan B kullanıcısına yanıt
    Sayın bipekkan
    lütfen olumlu yada olumsuz yorumunuzuda belirttin
    ben bilmeden enayi gibi gidip aldım bu varta şarj cihazını ama hiç memnun kalmadım, belkide kabahat makinada değil bendedir, makina kötüyse ve başkasıda parasını benim gibi çöpe atacaksa satmam olur biter.
    eğer dersenizki sen yanmışsın başkasınıda yakma, satıştan çekerim satıp satmamak önemli değil önemli olan bence bu platformda insanlara doğru bilgilendirme yapabilmek.Biri bir üründen gerçekten zarar gördüyse onu söylesinki diğer insanlarda zarar görmesin yada biri bir üründen gerçekten fayda gördüyse onuda belirtsin diğer insanlar gidip o ürünü alıp fayda görsünler.

şimdi ataba 908 şarj cihazı alım 30 tl ye ama bu varta şarj cihazı acaba bu pilleridemi yedi yoksa aldığım varta pillerde bayatmıydı onu çözemedim çünkü alır almaz bir hevesle varta şarj cihazına taktım ilk başta dedikleri gibi 15-20 dakıka bekledim sonra canon s 5 e taktım ama dediğim gibi 10-15 poz sonra uyarı geldi pilleri değiştir diye sonra herhalde beceremedim dedim 1 saat şarjda tutum gene taktım gene aynı sorun 10-15 poz sonra bitiverdi sonra diğer şarj cihazı olan GP power banka taktım o da şarj yaptı güya ama gene aynı sorunla karşılaştım.
    şimdi bu piller bayatmıydı yoksa varta şarj cihazı pillerimi bozdu onu çözemedim

sonra bu varta şarj cihazı pil beyenmiyor varta pilden başkasında uyarı yapıp şarj etmiyor sadece vartaları şarj edebiliyorum diğer gp-duracell-uniross filan hiç şarj etmiyor, gp powerbank şarj ediyordu hepsini varta şarj cihazı neden pil seçiyor onuda anlayamadım.

şimdi son çare ataba 908 aldım ama onda defalarca decharge yapıp full sarj yaptım gene aynı sonuç değişen bişi olmadı piller fotoğraf makinası doğru düzgün çalıştıramıyor ama nintendo wii nin titreşimli kollarını uzun süre sıkıntısız bir şekilde tüm piller çalıştırıyor.

bende dedim acaba canonda mı problem var diye gidip bimde satılan 4 adeti 1.5 tl olan alkalin pillerden aldım o piller canavar gibi çıktı video çekimi hariç gayet güzel dayanıyor ama video çekmeye başlayınca 1-2 dakıka dayanmıyor.

şimdi bu pilleden ve varta-gp şarj aletlerinden bıktım yeni şarj cihazı olarak bu yazıdan yararlanarak ataba 908 aldım şimdide yeni pil serisi almak istiyorum ama pillerde eperyce pahallanmış 6 tane GP 2700 luk 45 tl 4 tane varta 2700 luk 44 tl en ucuz 4 tane energizer 2300 lukler 27-30 tl olmuş , en az 8 pil gerekli buda eder min 60-90 tl arası para.

bir taraftan video çekimi için eski video kameramı alıp dv formatında videoyu onla çekeyim, canon s5 ı de sadece fotograf çekimi için kullanayım ve şarjlı pil almayıp bimdeki ucuz pillerle idare edeyim.bununda dezavantajı olarak çöpe gidicek alkalin piller ( çevre kirliliği) ve video için yanımda taşımam gereken extradan bir video kamera ( kamereman cevat kelle gibi oluyorum hem fotograf makınası hem kamerayla).

şarjlı pil alırken bayat pil olup olmadığını nasıl anlayabilirim ? şarjlı pil için energizerı tavsiye edermisiniz?
    bu ready to use olan 2100 mha lık pilleri fotoğraf makınası için iyimidir iyi dayanırmı yoksa eski tip 2700 luk pillerimi tavsiye edersiniz fotoğraf makinası için ?
    burada bilgi paylaşan herkeze ve bu konuyu başlatana ayrıca teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: önceki 683684685686687
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.