Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (23. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
17.664
Cevap
366
Favori
1.944.561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eğer köprü (yani 4 adet veya bifilar 2 li sargıda 2 diyot kullanıyorsan bunun adı tam dalga doğrultmadır ve Akü veya piller aslında oldukça süper kalitede kondansatördür aynı zamanda. Ben zaten şarj edemezsiniz demedim, edersiniz de 2-3 ay sonra sonuçlarına da katlanırsınız. Size tavsiyem bir AVO ile çıkış gerilimizin boşta pil bağlamadan kaç volt olduğunu kontrol edin, nerede ise 10-10.5 VDC olduğunu göreceksiniz. Bu durumu bir evvelki mesajımla birlikte değerlendirin....
    quote:

Orjinalden alıntı: rondo1194

bipekkan
    tam doğru akım değilki yarım dalga çıkışına kondansatör koymuyum
    ve 15 ohm luk bir seri bağlı direnç koyarak iki pilide şarj edebiliyorum
  • valla kardeş. iki yıldır 800 ma lik pillerimi buna benzer sistemde şarj ediyorum. Bi şey olmadı. Hem bildiğim kadarı ile köprü diyot da olsa iki diyotta olsa bu yarım dalga doğrlultmaçtır. Piller condansatör görevi görüp kendi üzerinde tam dalga doğru akıma dönüşüyor.Benim pillerime bir zarar vermiyor Ama sizin pillere zarar verirmi bilmem. Aynı sistemi almam malı el matkabının şar cihazındada gördüm.
    şimdicek ölçtüm 4 adet 2700 ma lik pillerimi şarza taktım çektiği akım 260 ma
    üzerine düşen gerilim 5.3 volt 4 pil için uygun değilmi
  • pardon arkadaş ın açtığı konu dışına çıkıyoz ya.
    ben Digimaks 2700 ma lik pil kullanıyorum Memnunum. İki tanede yedek var. çok uzun bana yetiyorlar. Digimaks 800 ma lik dört adet pilim daha var onlarına 2005 ağustos ayında foto makina ile gelmişti. Aynı sistemle hala şarj yapıyorum. Hala taş gibiler
  • "Hem bildiğim kadarı ile köprü diyot da olsa iki diyotta olsa bu yarım dalga doğrlultmaçtır"
    Kıymetli arkadaşım, Bu cümleyi söyledikten sonra, benim söyleyecek başkaca bir cümlem kalmadı. O halde bildiğin doğrulardan şaşma !
    quote:

Orjinalden alıntı: rondo1194

valla kardeş. iki yıldır 800 ma lik pillerimi buna benzer sistemde şarj ediyorum. Bi şey olmadı. Hem bildiğim kadarı ile köprü diyot da olsa iki diyotta olsa bu yarım dalga doğrlultmaçtır. Piller condansatör görevi görüp kendi üzerinde tam dalga doğru akıma dönüşüyor.Benim pillerime bir zarar vermiyor Ama sizin pillere zarar verirmi bilmem. Aynı sistemi almam malı el matkabının şar cihazındada gördüm.
    şimdicek ölçtüm 4 adet 2700 ma lik pillerimi şarza taktım çektiği akım 260 ma
    üzerine düşen gerilim 5.3 volt 4 pil için uygun değilmi
  • yani danik

gp 2700 mü iyidir

sunn 2300 mu

bana arkadaş dediki sunn 2300 gp nin 2700 üne bedeldir
    dorumuu

quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

HAMA markası ben bu işlerle uğraşmaya başladığım tarihten bu yana bildiğim ki belki 30 yıl daha geri gidin tanınmış bir Alman markasıdır. 3-4 yıl önce Metro Gross Market' te görmüştüm neredeyse 30 yıl sonra ilk defa ve Uydu ve kablo-TV 2 yönlü dağıtıcıları ile bir yığın uydu teknik ekipmanı görüp adeta talan etmiştim. İthalatçısıda o tarihte Aztek adlı bir şirketti ve mallar gerçek Alman malıydı. Geçen ay yine metroda gördüm ve tüm o tarihte aldıklarım Çin malıydı ve malzeme görüntüsü aynıydı. Tabi kalite nedir ne değildir bilemem, sonuçta Çinde şarj cihazı imal eden atölye- fabrika adı her neyse 3-5 adet ise, binlerce fason marka piyasada dolaşıyor. Pil şarj cihazı Hama' nın işi değildir ama belki Atabayı yapan onuda, belki de pillerini de GP yapıyor olabilir. Yapıyorlarsa da HİÇ ŞAŞMAM....
    quote:

Orjinalden alıntı: kad_kad

bende hama markalı 2500 mah pil var bu pil nasıldır sizce ?

hama marka yenimi çıkdı tekno sa da hersey nerdeyse hama markalı

• GP arkadaşım çok iyi gerçekten şiddetle tavsiye ederim...Saygılar...
  • Dandik mi değilmi bilmem imkansız. SUNN markayı da hiç duymadım. GP' nin 2700' lüklerinde gerek forumda gerekse dışardan duyduklarımdan çok şikayet geliyor. Bende ilk çıktığında 6 paket almıştım ve hepsi Sİngapore malıydı Sonradan üstünde abuk subuk ve gerçek dışı ibarelerin olduğu ve arkasında doğrudan Türkçe açıklamaların olduğu pil paketleri ortaya çıktı. ve Bu ambalaj farklarını gösteren fotografları da bu topiğe koymuştum. Ben de şu ana kadar 2700 mA' lik GP'ler sorun çıkartmadı ve S6000fd makinemle 710-750 fotograf çekebiliyorum. % 3-5 flaşlı olmak üzere.....
    Bu nedenlerle ben GP'lerde 2500-2600 mA tercih ediyorum ve tanıdığa, eş dosta bunları tavsiye ediyor veya alıyorum. Kalite isteyenlere de FOTO İÇİN yazılı 2500 mA Varta' ları alıyorum. Vermeden önce form şarjı uygulayıp sonra şarj edip veriyorum ve kimseden de bir şikayet almadım ama bu süre çok kısa bir süre..... Kalitesini kullandıkça belli edecekler sonuçta....
    quote:

Orjinalden alıntı: kad_kad

yani danik

gp 2700 mü iyidir

sunn 2300 mu

bana arkadaş dediki sunn 2300 gp nin 2700 üne bedeldir
    dorumuu
  • bipekkan kardeş
    aşağıdaki şemanın birbirinden ne farkı var biri daha fazla akım çekmek için köprü diyot bağlanma şekli, Diğeri zaten en basit olan yarım dalga doğrultmaç
    her ikisininde çıkışına uyğgun condansatörü koymazsan bu devre hiçbir doğru akımla çalışan devreyi çalıştırmaz. Sen o zaman köprü bağlı olan devresi anfine bağla bu kadar basik bir olay için niye tartışıyoruzki. Aslında grafikle göstercektim. Alternatf akımı, yarım dalga doğrultulmuş akımı ve tam dalga doğrultulmuş akımı. Gerçi akü ve piller gibi kaynaklar haricinde hiç bir kaynak tam dalga doğru akım veremiyor ama.
    ben bu güne kadar böyle biliyordum. Ve hiç bir yerde condansatör olmadan çalışan devre,,, özellikle ses devresi görmedim. Bu tip devreleri şarj cihazlarında görüyorum.

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey

• @rondo1194,
    Kırk yıllık Ahçı' ya yemek tarif etmeyin,
    Resimleri de kesip-biçip 640x480 px indirin, yeniden yükleyiniz, topiği alt üst ettiniz.... aşağıda yaptığım gibi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 16 Nisan 2007; 9:29:29 >
  • ben bişey anlamıyorum niye kine

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asig -- 15 Nisan 2007; 20:20:13 >
  • iyi birde akü ve pillerdeki doğru akımı göstersene onlara süper tam dalga doğrultma mı deniyor o zaman
    böylelikle sende bende yeni bi şey öğrenmiş oluruz
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi boşyok -- 31 Ocak 2017; 21:9:32 >
  • tk 152
    kardeş bilmem pillerin üzerindeki yazıları okudunmu.
    Aldığım canon a540 için 4 adet pil almak için burdur da işyeri vitrinlerini gezerken, bir çok çeşit pil markası vardı. Üzerlerinde marka ve karşısında 2800 yada yine marka 2500 gibi büyük büyük yazılar vardı. Sandımki 2800 Ma yada 2500 Ma. iyidir alayım diye düşünürken üzerinde ufak bir yazı dikkatimi çekti. Meğer pillerin amperleri 1200 Ma. ve 1000 Ma miş o yazılanlar sanki amperi ifade ediyormuş gibi büyük rakamlarla yazılmış. ve bende digimax 2700ma lik pilleri aldım
  • admin arkadaştan ricam yukarıda ki resimlerimi küçültebilirmisiniz. yada silebilirmisiniz.
    küçük olduğunu düşünüp yerleştirdim ama böyle kocaman çıktı. Yada bana tekrar nasıl edit yapacağımı anlatacak bi arkadaş varsa sevinirim.
  • ATABA 408 LE 998 ARASINDA NE FARK VAR BİDE BUNLARDAN HANGİSİNİ ALMAMI ÖNERİRSİNİZ BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM
  • Çok fark var. Biri(998) tam otomatik şarj makinesi, öbürü? kısacası aynı teraz.de tartılamıyacak kadar farklı cihazlar. İmkanınız müsaitse elbette 998.
    quote:

Orjinalden alıntı: superms

ATABA 408 LE 998 ARASINDA NE FARK VAR BİDE BUNLARDAN HANGİSİNİ ALMAMI ÖNERİRSİNİZ BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM
  • gp 2700 oldukça iyi şarj aletinde veriyolar.
  • 1: Admin arkadaşlardan resimlerimi küçülttüğünüz için teşekkürler. Bir iki arkadaşa pm den mesaj attım nasıl küçültebilirim diye ama cevap gelmediği için ben yapamadım.
    2: Bu gün şehre indim yine bazı pil markalarına baktım. Üzerinden kocaman yazı ile 2900 yazıyor.Sanırsınızki 2900 ma. Ama kıyıda köşesinden 1100 Ma diye bir yazısı var. Hatta fotoğrafını çektim Ama şimdi resimler yine büyük çıkar diye koymuyorum. Sonra kızan arkadaşlar oluyor.
    3: Atabanın 998 modeliydi sanırım. İşyeri sahibi olmadığından sadece vitrinden inceleyebildim. Üzerinde dijital bir ekran var Bilgisayar özellikli diye bana övdüler. Pilin modeline göre akımı ayarladığı, dolduğunda akımı kestiği, ve deşarj etme özelliği olduğunun yanısıra bilgisayarın usb bağlantısından bağlanılarak da şarj yapma özelliği olduğu söylendi almadım. 25 ytl idi. üzerinde bir pil için 350 ma akım vererek şarj ettiğini anlatan bir açıklama vardı. Trafolu beslemeli olduğundan ve hafifliği yüzünden inandırıcı gelmedi.
  • 3 adet Ataba-998 aldım. Tamam bu cihazlardan pıoneer performansı beklemiyorum ama bu kadar da olmaz hani.

1 nci cihaz 24 saat de deşarz yapıyordu değiştirdim.
    2 nci cihaz manyak derecede ısındı ve yandı (yan çevirmeme rağmen ) satıcıya verdim değiştirmedi, İstanbula gönderecekmiş toptancısına 15 gün sürer herhalde.....
    3 ncü cihazın üstündeki Fast Charge yazısını yazmayı bile unutmuşlar ve cihazın gövdesi aşağıdan elinle kolaylıkla ikiye ayrılabiliyor.

Cihazın çalışma mantığı çok güzel ama tamamen merdiven altı kalitesiz malzeme ve işçilikle üretilmiş bir cihaz...
  • bu arada benim sony 2500 mah piller nihayet bitti sonuc 70 civarı flaşlı olmak üzere 1000 e yakın foto ve yarım saat video kaydı şimdi duracellin 2650 mah pilleri taktım a610'a bakalım nasıl iş çıkarıcaklar.
  • 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.