Şimdi Ara

şarj ledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
1.008
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar 12v ve 5v şarj devrelerim için led gösterge aruyorum fakak göstergede power ledi şarj oluyor ledi ve şarj bitti ledi olacak
    bunu nasıl yapabilirim elinde böyle bir devre olan varmı yardımlarınız için şimdiden teşekkürler bu ara ben sevye göstergesi aramıyorum şarj işlemini sırayla gösteren ledler arıyorum power şarj başladı şarj bitti şeklinde olacak

• sizce bu devre uygunmu?
     şarj ledi
  • ibbayram kullanıcısına yanıt
    Temel olarak şu yapılacak. Opamp'ın bir girişine dolu pilin voltajı kadar referans voltajı uygulanır. Opamp'ın diğer girişine de şarj olan pilin voltajı girilir. Opamp'ın çıkışına da mosfet bağlanarak şarj akımı kontrol edilir. Pilin voltajı referans voltajına ulaştığında opampın çıkışı sıfıra iner ve bağlı mosfet kesime gider şarj kesilir. Şimdi power ledi devrenin güç girişine takılır. Şarj oluyor ledi de mosfet ile pil arasında bir nokta ile şase arasında takılır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ekteki devreyi kullanın
    Şarj durumunu gösterir
    Dolduğu zamanı gösterir (Float)
    Giriş kondansatörüne 4k7 direnç ile bir led bağlayın buda power olur
    Üstelik 5-6 volt -- 12 volt seçenekleride vardır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kenakord -- 25 Kasım 2014; 16:40:24 >
  • hocam benim sarj cihazım var ben sadece ona led eklemek istiyorum ekstra tekrardan yeni bir şar devresi değilkde sadece led
  • Anladım o zaman varsa devrenin blok diagramı veya şeması varmı daha kolay tasarlanabilir....
  • hocam 7812 ve 7805 li basit devrede olacak bu bende 30v 10a 4xsc5200 lü devreme ek yapacağım bunu yani 78xx lere monte edeceğim
  • bu işe yararmı hocam
     şarj ledi
  • kusura bakmayın arkadaşlar sizden bir ricam olsa lm317 ile yapılmış 12v aküleri şarj edebileceğim bir devre yanlız devre aükünün şarjı bittiğinde şarjı kesecek ve devrede power ladi şarj oluyor ledi ve şarj bitti ledi olacak galiba bunu optokulörler ile yapıyorlardı bana böyle bir devre şeması verebilecek varmı aceba herkese şimdiden teşekkürler (elimde böyle ama lm723 lü bir devre vardı sorun nerde bilmiyorum 4 tane lm 723 yaktım her seferindede devreyi yeniden bastım ve devreyi kurmadan evvel kısa devre testide yaptım millet çatır çatır çalıştırıyor bende tık yok )

• Yukarıda kenakord'un eklediği şemayı kullanabilirsiniz.
    Lm350, Lm317'nin 3 amper versiyonudur.
  • areste çizemiyorum amatörüm bu konuda yardım edermisiniz
  • teşekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.