Şimdi Ara

SanDisk Ultra Plus 128 GB SSD HIZ SORUNU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
2.277
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Kısa bir süre önce aldığım SanDisk Ultra Plus 128 GB SSD'in hızında bir problem olduğunu düşünüyorum. Açılış aşırı derecede yavaş, neredeyse mekanik diskle hiçbir farkı yok, genel olarak SSD disk hızında mı değil mi inanın bende anlayamadım.

Anakart : Asus M5A88-V EVO (Bios güncel ve diğer donanım güncel)
    İşlemci : AMD FX 8150
    Ram : 8 GB (Corsair Vengeance dual kit)

* PC açılış hızı yerlerde! Windows pencerelerini sonuna kadar izliyorum, daha sonraki hız genel SSD hızı gibi
    * Google Crome da bir sekmeyi tıkladığınızda en az bi 3-4 sn bekleyip sonra siteyi açıyor fakat gezinme yine hızlı.
    * Photoshop ve Corel gibi programlarda çalışırken; beklemeler yapıyor ama hız fena değil.

Hem kendi evimde hem de çalıştığım yerde bir çok SSD'nin çalışma performansını birebir görme şansım olduğu için bu SSD'de birşeylerin ters gittiğini düşünüyorum.

• http://www.greatis.com/bootracer/ adresteki uygulamayı yükleyip açılış süresinisöylermisiniz.Windows ekranına gelmesi kaç saniye sürüyor önemli olan yer orası.Sonrası ise sizin başlangıç programlarınızın etkisi ile bu iş uzayacaktır.
    Birde crystal disk mark ile bir test sonucu paylaşın ki değerler normal mi değil mi görelim.

Edit :Resim ekleme kendi sonucum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZodiaK123 -- 21 Mayıs 2013; 18:00:17 >

• @ZodiaK123: Senin sonuçlarınla arada baya fark var özellikle açılışta

SanDisk Ultra Plus 128 GB SSD HIZ SORUNU SanDisk Ultra Plus 128 GB SSD HIZ SORUNU

• Dostum bendeki ssd farklı,sadece fikir vermesi açısından resmi ekledim,aradaki farkta o yüzden kaynaklanıyor.O yüzden bir sıkıntın olduğunu zannetmiyorum.Değerlerin normal olması gereken değerlerde sıkıntı yapacak bir durum yok.Sisteminizin bütünündeki en yavaş parça kadar sisteminiz hızlıdır sözü bu işi özetler.
    Diğer faktörlerden ötürü sizin sisteminizde kullandığınız ssd nin kapasitesi bu kadar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZodiaK123

kullandığınız ssd nin kapasitesi bu kadar.

İşte bu kabuledilebilir birşey değil! Çünkü Sandisk Ultra Plus'ta marvel işlemci sayesinde Sata3'le en uyumlu SSD olduğu söylendi. Extreme serisinden okuma hızıda yüksek olduğuna göre neden Extreme gibi performans göstermediğini anlayamıyorum. Windows açılırken 4 renk bir araya gelip pencereyi oluşturuyor ve halen PC açılmıyor. Mekanik diske göre %30/40 fayda sağlayacaksam üstüne biraz daha ekleyip başka bir SSD alırdım mantıklı olanda bu.

Yinede teşekkür ederim ZodiaK123, donanımı kurcalamanın pek bi anlamı kalmadı. Minyada pirince giderken eldeki bulgurdan olmayalım :)
  • Hocam walla bence mekanik diskten en az %50 daha performaslı olması lazım.Senin disk çok mu dolu acaba?
    Diski ilk aldığında boşken test edip bir kenara remini koydun mu?

Bak bu benim kullandığım ssd nin skoru ancak ben mobil cihazda kullanığım için ultralow işlemci ile 4k skorları düşük çıkıyor güç tasarruf hikayesine.

Buda aynı ssd nin masaüstüne konulmuş halindeki skoru

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZodiaK123 -- 22 Mayıs 2013; 12:54:33 >

• A'dan Z'ye kadar herşey güncel,

Anakart : Asus M5A88-V EVO (Bios ve diğer donanım güncel)

Firmwire güncellemesi de yaptım. Senin tavsiye ettiğin programla baktığımda 1 sn fark etti, aman ne büyük fark! Başka yapacak bir şey var mı sence? Şu an 48 GB dolu, zaten yeni format+yüklemeler yapıldı.

Aynı modeli alıp kullananlarda durum nasıl acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sinan.K

A'dan Z'ye kadar herşey güncel,

Anakart : Asus M5A88-V EVO (Bios ve diğer donanım güncel)

Firmwire güncellemesi de yaptım. Senin tavsiye ettiğin programla baktığımda 1 sn fark etti, aman ne büyük fark! Başka yapacak bir şey var mı sence? Şu an 48 GB dolu, zaten yeni format+yüklemeler yapıldı.

Aynı modeli alıp kullananlarda durum nasıl acaba?

Sinan kardeş aşağıdaki sayfadaki yönergeleri bir kontrol et kırmızı işaretliler mutlaka yapılması gereken ayarlar diğer kutucuklardaki önem sırasına göre opsiyoneldir.

http://www.enpedi.com/2012/09/ssd-solid-state-drive-hakknda-hersey.html

• Sistemde takılı başka bir disk var mı? Özellikle sata ii destekli eski tip mekanik disk?
  • quote:

Orijinalden alıntı: lunarstrain

Sistemde takılı başka bir disk var mı? Özellikle sata ii destekli eski tip mekanik disk?

2 mekanik disk daha takılı, ama sanırım ikiside Sata3. Tekrar kontrol ederim, diğer disklerin SSD yi etkileme durumu var mı?
  • quote:

quote:

Sistemde takılı başka bir disk var mı? Özellikle sata ii destekli eski tip mekanik disk?

2 mekanik disk daha takılı, ama sanırım ikiside Sata3. Tekrar kontrol ederim, diğer disklerin SSD yi etkileme durumu var mı?

Ben de değişik bir sorun yaşıyorum şu an da ona benzer bir şey olabilir mi diye düşündüm. Intel 335 ssd aldım, sistemde 2 adet sata ii sabit disk vardı daha önceden, onlarla beraber çalıştırdım. Test sonuçları vs. her şey olması gerektiği gibi çıktı. Daha sonra sistemde bir yavaşalık hissettim, tekrar test ettiğimde sıralı okuma testinde ssd'nin 113 lere düştüğünü gördüm. Sonra bu iki sata ii diskin bağlantısını kesip sistemi tekrar başlattığımda her şey normale dönmüştü. Sonra bu iki diski tekrar bağladım, 1 gün boyunca sorunsuz şekilde kullandım. Ama daha sonra yine aynı şey oldu ve hızlar düştü. Tekrar o disklerin bağlantısını kesince hız normale döndü. Sanki bu diskler sata portlarının hızını kendi hızlarına göre limitliyor gibi. Sistemim imzamdaki gibi. AMD 970 chipset SB850 sata iii destekli yonga seti, sanırım sizin anakarttaki ile aynı.

• quote:

quote:

quote:

Ben de değişik bir sorun yaşıyorum şu an da ona benzer bir şey olabilir mi diye düşündüm. Intel 335 ssd aldım, sistemde 2 adet sata ii sabit disk vardı daha önceden, onlarla beraber çalıştırdım. Test sonuçları vs. her şey olması gerektiği gibi çıktı. Daha sonra sistemde bir yavaşalık hissettim, tekrar test ettiğimde sıralı okuma testinde ssd'nin 113 lere düştüğünü gördüm. Sonra bu iki sata ii diskin bağlantısını kesip sistemi tekrar başlattığımda her şey normale dönmüştü. Sonra bu iki diski tekrar bağladım, 1 gün boyunca sorunsuz şekilde kullandım. Ama daha sonra yine aynı şey oldu ve hızlar düştü. Tekrar o disklerin bağlantısını kesince hız normale döndü. Sanki bu diskler sata portlarının hızını kendi hızlarına göre limitliyor gibi. Sistemim imzamdaki gibi. AMD 970 chipset SB850 sata iii destekli yonga seti, sanırım sizin anakarttaki ile aynı.

Oldukça enteresan.
    M5A97 serisinin chipseti sanırım bir üst model olması lazım (SB950).
    Bu model anakartlar tam SSD lerin giriş zamanına denk gelmişti, acaba yapısal birşey mi var? Dediğiniz yöntemi bende deneyeceğim fakat benim açılış hızım yerlerde sürünüyor. Normalde dört renk bir araya gelmeden açılması lazımken, benimkinde mekanik disk misali hem bir araya geliyor hemde geldikten sonra da bir süre bekleme yapıyor.

Ayrıca garibime giden başka bir nokta daja var, bunu ilk postumda da yazmıştım. Tarayıcı sekmesinde herhangi bir linki tıkladığınız zaman anında açması lazımken şu an saydım 8-10 saniye bekleme yapıyor. Antivirüs programından olabilir mi acaba diyip koruma durumunu disable yapıp tekrar deniyorum, pek bir şey değşmiyor. Site açıldıktan sonra gezinme hızlı.

Diskin bozuk çıkması gibi bir durumda sözkonusu olamaz çünkü 2 ad satın aldık, ikiside aynı :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

Oldukça enteresan.
    M5A97 serisinin chipseti sanırım bir üst model olması lazım (SB950).
    Bu model anakartlar tam SSD lerin giriş zamanına denk gelmişti, acaba yapısal birşey mi var? Dediğiniz yöntemi bende deneyeceğim fakat benim açılış hızım yerlerde sürünüyor. Normalde dört renk bir araya gelmeden açılması lazımken, benimkinde mekanik disk misali hem bir araya geliyor hemde geldikten sonra da bir süre bekleme yapıyor.

Ayrıca garibime giden başka bir nokta daja var, bunu ilk postumda da yazmıştım. Tarayıcı sekmesinde herhangi bir linki tıkladığınız zaman anında açması lazımken şu an saydım 8-10 saniye bekleme yapıyor. Antivirüs programından olabilir mi acaba diyip koruma durumunu disable yapıp tekrar deniyorum, pek bir şey değşmiyor. Site açıldıktan sonra gezinme hızlı.

Diskin bozuk çıkması gibi bir durumda sözkonusu olamaz çünkü 2 ad satın aldık, ikiside aynı :)

Pardon ben yanlış yazmışım 950 olacaktı. Benim de çok geç açılıyor öyle olunca, bu diskleri çıkarır çıkarmaz ise o ekranı neredeyse görmüyorum

• tüm bu verdiğiniz bilgiler anakart - işlemciniz ve sürücü uyumsuzluğundan kaynaklı değilse eğer ki sandisk firması için çok kötü bir durum oluşturur bu yazdıklarınız
  • quote:

Merhaba;

Kısa bir süre önce aldığım SanDisk Ultra Plus 128 GB SSD'in hızında bir problem olduğunu düşünüyorum. Açılış aşırı derecede yavaş, neredeyse mekanik diskle hiçbir farkı yok, genel olarak SSD disk hızında mı değil mi inanın bende anlayamadım.

Anakart : Asus M5A88-V EVO (Bios güncel ve diğer donanım güncel)

* PC açılış hızı yerlerde! Windows pencerelerini sonuna kadar izliyorum, daha sonraki hız genel SSD hızı gibi
    * Google Crome da bir sekmeyi tıkladığınızda en az bi 3-4 sn bekleyip sonra siteyi açıyor fakat gezinme yine hızlı.
    * Photoshop ve Corel gibi programlarda çalışırken; beklemeler yapıyor ama hız fena değil.

Hem kendi evimde hem de çalıştığım yerde bir çok SSD'nin çalışma performansını birebir görme şansım olduğu için bu SSD'de birşeylerin ters gittiğini düşünüyorum.

peki hocam aynı sistem ile başka bir ssd deneme şansınız oldu mu?

• @dreamblue35: 4 farklı SSD daha var fakat işyerinde olduğu için söküp takma ve formatlama olayı iş kaybına neden oluyor, genelde mesai saati bittikten sonra ilgilenebiliyorum. Şu an elimde bulunan SSD'ler:

Team S3 120 GB
    Team S3 Pro 120 GB
    Memoright FTM Plus 120 GB
    Sandisk Extreme 120 GB

Bu akşam lunarstrain dediği gibi diğer mekanik diskleri çıkarıp tekrar bir test yapacağım, ardından fırsatını bulursam senin dediğin gibi farklı SSD modellerini denerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sinan.K -- 23 Mayıs 2013; 9:18:43 >
  • hocam eğer yapabiliyorsan bana sorarsan öncelikle başka bir marka ssd' yi bilgisayarına takıp kullan aynı sonuçları veriyor mu + bir tavsiye daha temiz olarak diğer diskler bağlı olmadan windows kur ve windows' a ait olan bütün güncellemeleri yap sonra disklerini bağla bakalım aynı sonucu verecek mi? sonuçları burada paylaşırsın, kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreamblue35 -- 23 Mayıs 2013; 12:42:12 >
  • Deneyebildin mi hocam? Benim sorun malesef ssd den kaynaklı çıktı, aynı modele bir arkadaşa da aldık, onunkini benim boardda denedik sorunsuz çalıştı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.