Şimdi Ara

sabit diskte sektör nasıl oluşur,o da nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
2.397
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • sabit diskte sektör nasıl oluşur,o da nedir?bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen biraz aydınlatsın.ve bu sektör oluşumunun ne gibi sonuçları olur

• sıfır harddiskte fdisk esnasında okuyucu ve yazıcı sektörler oluşmaya başlar.Fabrika çıkışlı hdd lerde,bu sektörler olmadığı için hdd fdisk ister,bölümleri(sektörleri oluşturmak için) sektörler sayesinde veri yazılır ve okunur.
  • konu şurdan çıktı esasında.dizüstüm arızalanmıştı.servisten aradıklarında sabit diskte sektör oluştuğunu sölediler.o yüzden sabit diskn değişmesi gerektiği sölendi.tam anlayamadım açıkcası.
  • quote:

Orjinalden alıntı: the ekonomist

konu şurdan çıktı esasında.dizüstüm arızalanmıştı.servisten aradıklarında sabit diskte sektör oluştuğunu sölediler.o yüzden sabit diskn değişmesi gerektiği sölendi.tam anlayamadım açıkcası.

senin dediğin badsector,yani hdd de istenmeyen ve arızalı sektörlerin oluşması,bu sektörler zamanla çoğalır,ve önlem alınmalı.Ama badsectorsüz hdd kadar performanslı olamaz
  • Hocam sizin bahsettiğiniz bad sector olayı. Bad sectorü şu şekilde açıklayabiliriz.
     sabit diskte sektör nasıl oluşur,o da nedir?

REsimde görüldüğü gibi harddisklerde bir disk ve diskten veri okumayı , yazmayı sağlayan okuyucu kafa vardır. Bad sector diskin çalıştığı esnada meydana gelen elektrik kesilmeleri,sasıntı v.s gibi fiziksel etmenler sonucu okuyucu kafanın diski çizmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Ve disk yüzeyinde okunması mümkün olmayan bölümler ortaya çıkar. Bu alanlar zamanla yayılır ve disk kullanılamaz hale gelir. Sizin kullandığınız laptoptada benzer bir durum meydana gelmiş. Harddiskinizi korumak için fiziksel etkenlere dikkat ederseniz sarsıntı v.s bir sorununuz olmayacaktır.

• valla teşekkür ettim,çok ii açıklamışsınız.bu nasıl anlaşılır acaba,yani benim sabit diskte badsektör oluşup oluşmadığını nerden anlayabilirim.veya teknik servis bunu nerden anlıyo,açıp bakmıyıolar sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the ekonomist -- 17 Kasım 2006; 13:13:57 >
  • diske scandisk yap özette yazar zaten bozuk alan kısımı bu kadar diye?
    ama çok değilse yenilemene gerek yok bence zaten bir program var adını şimdi tam hatırlamıyorum ama bozuk alanları düzeltiyo hemde gayet iyi yapıyo sonra format atsanda o bozuk alan yine oluşmuyo.ben yaptım o programla bozuk alanı düzeltti ve baya kullandım.
  • Bad sector taramasında en iyi sonucu veren programlardan biri HDtune isimli programdır. Linkten programa ve detaylı kullanımına ulaşabilirsiniz.

Link :

http://forum.donanimhaber.com/blog_tm.asp?m=8804960&mem=192562&cat=13
  • quote:

Orjinalden alıntı: abdurrahimk

diske scandisk yap özette yazar zaten bozuk alan kısımı bu kadar diye?
    ama çok değilse yenilemene gerek yok bence zaten bir program var adını şimdi tam hatırlamıyorum ama bozuk alanları düzeltiyo hemde gayet iyi yapıyo sonra format atsanda o bozuk alan yine oluşmuyo.ben yaptım o programla bozuk alanı düzeltti ve baya kullandım.

Bad sector 2 çeşittir.

1- Fiziksel
    2- Yüzeysel

Yüzeysel olan bozuk alanlar format yada fdisk işleminden sonra düzeltilebilir ama Fizksel olan bad sectorlar değil program yara bandı yapıştırsan yine nafile O programlar düzeltme yapmazlar sadece bozuk alanı işaretleyerek o alana erişimi yani veri yazma okuma işleminden muaf tutarlar.

• norton hdddoctor programı gibi bi pro vardı ondanda anlayabilirsin.program kötü sektörü bildiriyor
  • arama yaptınmı bu konuda? daha once o kadar cok kez acıkladımki...
  • hayır yapmadım .ama forumu herzaman takip eden biri olarak hiç görmmiştim böle bi konu.
  • badsector ler düzeltilemez diye biliyorum. sadece bozuk olan sector kullanılmamak üzere işaretlenir diyebiliyorum. yanlış mı biliyorum?
  • quote:

Orjinalden alıntı: gokhanweb

badsector ler düzeltilemez diye biliyorum. sadece bozuk olan sector kullanılmamak üzere işaretlenir diyebiliyorum. yanlış mı biliyorum?

doğru hocam
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hirotaro

quote:

badsector ler düzeltilemez diye biliyorum. sadece bozuk olan sector kullanılmamak üzere işaretlenir diyebiliyorum. yanlış mı biliyorum?

doğru hocam

ama herkes düzeltilir diyor. o kadar çok kişi diyor ki bunu kimseye olmaz düzeltilemez de diyemiyoruz.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Hirotaro

quote:

doğru hocam

ama herkes düzeltilir diyor. o kadar çok kişi diyor ki bunu kimseye olmaz düzeltilemez de diyemiyoruz.

badsectorlü hdd ler düzeltilemez,ancak badsectorun oluştuğu yer kilitlenerek,sağlam bölümler kullanılır

• kanser gibi bu bad sektör...ülkemizdeki tüm sektörlerde olduğu bunu da değiştiremezsin...hdd dediğin nedir ki kasanın içinde yan gel yat oh ne ala.bi o/c bile yapılmıyo bee...ama çok çıt kırıldım...bi kere düşsün beyfendi hemen naza çeker...azalmaz çoğalır...sırf zarar yani...tüm sektörlerde oluşan bu bad ler memleketi olduğu kadar hdd leri de yiyip bitirirler..Allah memleketteki ve hdd deki tüm sektörleri bu bad lerden korusun...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.