Şimdi Ara

Ryzen 3600 Aida64 Bellek Karşılaştırması Testi Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.060
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar herkese merhaba. Yakın zamanda ryzen 2600 den ryzen 3600 e geçtim. Ardından bir kaç ufak test yaptım. Bunlardan biri aida64 bellek testi. Bu teste bakınca bir kaç şeyin ters gittiğini gördüm.

Bunlardan birincisi Ram write değeri, ryzen 2600 den daha düşük bir değer alıyorum. Ramler aynı değişen bir şey yok. OC yok.

İkincisi ve asıl canımı sıkan gariplik L3 Cache testi, değerler çok düşük. Alta resmi ekleyeceğim.

Anakartım: Gigabyte Aorus x370 Gaming 5

Ramler: Corsair Vengeance Pro 2x8 Hynix Cjr

İşletim sistemi Windows 11 (Windows 10 ile de aynı değerleri alıyordum)

• memory write'ın yarı yarıya olması normal, tasarım tercihinden doğan bir sonuç. L3 testinde 5000 serisini etkileyen bir bug vardı düzeltildi bios güncellemesiyle ama sizde zaten en son sürüm bir de 5000 serisinden önce gelmiş zaten. ama isterseniz aida64'ü güncelleyin bir de öyle deneyin.

• Güncelledim hocam. Değişen pek bir şey olmadı.

• Ryzen 3600 Aida64 Bellek Karşılaştırması Testi Hakkında
  • 128MilyarDolar kullanıcısına yanıt
    Yani hocam?

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aleregrax

Yani hocam?

Yani karşılaştır işte kendi değerlerinle.

• önceki işlemcin zen+ idi bu zen2 yani öyle yok önceki polom az yakıyordu bu golf çok yakıyor önce arasındaki farkı bi anla unut önceki işlemcini bu başka mimari.write yarı hız çıkar tek çipli ryzen2'lerde ama 3900x gibi çift çiplerde tam çıkar.write hızının sana hiçbir faydası yok copy önemli read da tıraş.3200 cl16 ile ne bekliyordun ki alt ayarı da yapılmamış bunun limiti 61ns zaten ryzen2'de hani i'm king marka ram taksan 5000mhz, batman gibi ayar yapsan 3300x hariç o 57 58'e düşüyor yine mimari farkı zen2.5 o alet.işlemciye oc yaparsan da düşer yani takılacam bu akıma diyorsan seni şöyle alalım öyle kolay değil uğraşacan ryzen2'de sana çare değil burada kimse sana.kendin ayarlayacaksın.

https://forum.donanimhaber.com/ryzen-icin-dram-calculator-kullanimi--142868261

• ters birşey göremiyorum. zaten alacagınız max değerler bu sstekıler. daha kötü ram ve daha dusuk hızlarla bu değerler normal. yazma hızı sıstemınıze bır etkısı yok. copy ve latency kısmı performansınızı etkılıyor.

• Benim için önemli olan l3 cache değeri

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • aleregrax kullanıcısına yanıt

öyle desene.amd bioslarında L3 değerini aida64'te düşük gösteren bir hata varmış düzeltiler dediklerine göre son ya da bir öncekinde ama milattan kalma bir bios kullandığına dikkatini çekeyim geçen sene hazirandan kalma o bios 1.0.0.6 yenisi 1.2.0.3 patchA ama beta.1.2.0.3 patchA beta değil.anakartında var mı sayfasına bakman lazım x370'lere son biosları vermiyor olabilirler 1.0.0.8 ve sonrasını.b450'lere geliyor ama 370'i bilmiyorum.sayfasında en yeni ne kursan da orası düşük görünecek ama düşük görünüyor diye düşük oluyor anlamına gelmiyor.

• Aradığım cevap buydu çok teşekkür ederim. Ram write düşük olması genel bir durummuş onu da öğrendim. Hynix cjr ram var çok zorlamaya gelimiyor heralde. Ancak bazı sitelerde samsung b die aratmadığı yazıyor ancak voltaja aç bir çip.

• Arkadaşlar sorun yüksek ihtimalle Windows 11 den kaynaklanıyordu. Windows 10 ile de aynı sonuçları aldığımı zannediyordum. Bugün windows 10 a dönüş yaptım ve sorun çözüldü gibi.

Son olarak ramleri biraz overclok yapmak istiyorum Ryzen calculater ile yapınca pc açılmıyor.

Ramler: Corsair Vengeance Pro Hynix CJR. Bu çip hakkında olumsuz yorumlar yanında gayet iyi oc olduğu yorumları da okudum. Kafam karıştı açıkçası. Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim. Hepinize teşekkür ediyorum. (işlemciyi 1.286- 1.294 v arası 4.2 ghz de kullanabiliyorum)

• Bir ss de ben atayım karışssın buralar

• Çok güzel değerler hocam. Nazar değmesin.

• aleregrax kullanıcısına yanıt
    MSI B450 Tomahawk Max ile Kingston HyperX Predator RGB 16 GB 3200 C16 CJR çip ramleri 1.38-1.4v ile 3600 cl16-19-20-19 civarda değerler ile kullanıyordum. Kesin değerleri hatırlamıyorum, fikir vermesi açısından yazdım. Yapabileceğiniz en basit şey dram calculator kullanarak oc değerlerini bulmak. Karşıt fikirler de var programın kötü yanları ile ilgili. Ram ve işlemci oc ile ilgili çok daha detaylı anlatımlar var bu bölüme yazılmış olan. Onlara da bakabilirsiniz uğraşmayı seviyorsanız. Son iki bios güncellemesi ile hem işlemci hem de ram oc ayarlarım stabilitesini kaybetmişti. Hatta işlemci (r5 3600) hiç oc olmuyordu. Bunlar da başınıza gelebilir diye belirtmek istedim.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • JrGrendel kullanıcısına yanıt

Yorumunuz için teşekkür ederim. Bu süreçte biraz kurcaladım ve 1.44v ile 3533 mhz cl 16 değerini yakalayabildim. CJR çip inanılmaz voltaj seviyor. Daha da arttıramam voltajı sınırdayım. Bakalım nereye kadar mavi ekransız gideceğiz.

• arabanın hakkını ver maykkk Ryzen 3600 Aida64 Bellek Karşılaştırması Testi Hakkında 

hersey stokta daha verimli gibiRyzen 3600 Aida64 Bellek Karşılaştırması Testi Hakkında 

• o çipler stok değerlerin uzerıne pek cıkmaz. fazla voltajda zarar verdıgı soylenıyor. 1.4 uzerıne cıkmayın derım.

1.4 3400 kalın.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.