Şimdi Ara

RX 580'lerinizi RX 590 yapabilirsiniz. 🎁 RX580 to RX590 (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: birolhan1 Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 1 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
135
Cevap
11
Favori
12.873
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
41 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Bnm kart limitlerde çalışıyormuş zaten 13xx fln mhz de çalışıyo hafif oc liyom görüntü gidiyo benim yemedi açıkcası

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • burgfb kullanıcısına yanıt
    Kartta çift bios var
  • furerg kullanıcısına yanıt
    Eğer deneme yaparsanız haber verin lütfen

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bordo38 B kullanıcısına yanıt
    Hocam deneme yapmıcam, kartta bişey olursa uğraşamam tekrardan. Dünya para bir kart
  • xtx ve xtr modelleri var biosunuza bakın xtr ler çok daha iyi oc oluyor 590 biosu atmayın derim pek bir espirisi yok msi afterburnerle oc yapın geçin
  • Samsung 8g ramli sapphire 580 nitronuz varsa bilginiz olsun linkteki biosu denedim şimdiye kadarki en iyi performansı aldım.

https://www.techpowerup.com/vgabios/217326/217326

https://www.3dmark.com/spy/12002787

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burgfb -- 15 Mayıs 2020; 13:7:26 >
    Aman hocam daha fazla kurcalama :) 2. el 580 bile 1600 oldu Allah korusu katın başına bir şey gelir yandım Allah diye türkü çığırısın sonra :)
  • parcapincik kullanıcısına yanıt
    Eyvallah
    Sapphire amd nin kralıdır ağabey
  • türkerrr kullanıcısına yanıt
    Önceden Ati, Ati Radeon Atlantis Radeon, derdik sonra AMD satın alınca AMD Radeon, Radeon ekran kartı demeye baskadık ama halen Radeon ismi duyunca benim algımda Sapphire Radeon olarak şekilleniyor yani kafamda, Sapphire candır.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sapphire 580 pulse var yapayım mı Rdr2 de fps artışı olurmu?
  • parcapincik kullanıcısına yanıt
    Athlon 2500+’yı sadece çarpan kilidini değiştirerek 3200+ yapabiliyorduk. Yazıcıoğlu’nda Barthon işlemci kalmamıştı :))

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • RX 570 Nitro+ 1450Mhz Core Clock - 2100 Mhz Memory Clock
    RX 580'lerinizi RX 590 yapabilirsiniz. 🎁 RX580 to RX590
  • Sapphire RX580 Nitro+ SE(1430Mhz GPU, 2100Mhz Micron GDDR5) ekran kartıma Sapphire RX590 Nitr0+ SE(1560Mhz GPU, 2100Mhz Micron GDDR5) biosunu sorunsuz yükledim ve sonuçları paylaşmak istedim.

Öncelikle Radeon Software Version 20.5.1 yüklü olduğunu ve tüm ayarları RadeonSoftware ile yaptığımı, ayrıca fan ayarını ZeroRPM'i devre dışı bırakmak suretiyle kademeli olarak 67 dereceden sonra %100 çalışacak şekilde ayarladığımı ve de kasanın yeterli derecede soğutulduğunu belirtmek isterim.

1- FurMark stress test 1500 Mhz frekansında, Anti-Aliasing 8xMSAA ayarı ile 75 derecede çöküyor. Anti-Aliasing 4x,2x ve Off durumunda kart daha ısınmadan kilitleniyor.

2- 1480 MHz için FurMark'ın düşük stress testini ve PassMark testini geçiyor. Fakat 3DMark kilitleniyor.

3- 1470 Mhz frekansında FurMark, 3DMark ve PassMark testlerini geçiyor. Ancak FurMark AA:Off durumunda aşırı derecede ısınıyor ve test ekranında değişik konumlarda çapraz siyah çizgiler beliriyor. Kısa sürede 90 dereceyi gören kart kendini kapatıyor. 1470 MHz civarının GPU kullanımının düşük olduğu uygulamalarda veya işlemci darboğazı nedeniyle GPU'yu maksimum kullanamayan sistemlerde sorun çıkarmayacağını düşünüyorum.

4- 1430 Mhz sürücü performansını karşılaştırdım ancak RX580 ile RX590 bios arasında hiç bir fark göremedim.

5- RX590 biosun kullanılması saat frekansının manuel olarak düşürülmesini zorunlu kılıyor. Ancak gerek RX580 ve gerekse RX590 manuel saat ayarlarında Minumum Akustik Limit maksimum frekansın üzerinde ayarlanmadıkça 200-205 Watt üzerinde güç tüketmiyor ve 75-76 dereceye kadar 1430MHz sabit seyreden saat hızı bu derecelerden sonra düşmeye başlıyor. +50 power sonuca etkili olmuyor.

6- +50 power, 1430 MHz manuel saat ayarı ve Minimum Akustik Limit maksimum frekansın üzerinde olmak koşuluyla gerek RX590 ve gerekse RX580 bios maksimum 220Watt güç tüketirken RX580 varsayılan ayarlarıyla 240 Watt üzerinde güç tüketebiliyor. Bu, manuel ayarın güç tüketimini düşürmesiyle birlikte performansı da düşürdüğü anlamına geliyor. Fakat bu husus RadeonSoftware'e ait bir kusur da olabilir. GPU frekansının ve kullanımının otomatik olarak düşürülmesi yoluyla dengeleniyor olsada her biri 50 Amper akım sağlayabilen 6 adet mosfetten oluşan Voltaj Regulator Modülü'ne sahip RX580 Nitro+ SE için dahi yüksek güç tüketiminin sürdürülebilir olmadığı açıktır. Esasen kart güç limiti RX580 için 183 Watt, RX590 için 185 Watt olarak belirlendiği gibi uygulamalar da sürekli surette maksimum güç tüketimi gerektirmez. Fakat bilindiği üzere anlık güç sağlanabilmesi performans isteyen uygulamalar için hayati öneme sahiptir.

Sonuç olarak "RX590 Bios"un ne sürücü tarafında ne de (aşırı ısınma ve sınırlı güç tüketimi nedeniyle) genel performans üzerinde bir avantajı var. Aksine güç tüketiminin düşmesi başlı başına bir dezavantaj. Dahası Radeon yazılımının (fast boot, fast start, sürücü çakışması gibi) bazı nedenlerle sessizce ayarlarını resetlemesi şeklinde cereyan eden kronik sorunu RX590'ın varsayılan yüksek saat hızları karşısında sistem adına ciddi bir risk oluşturmaktadır. Tüm bu sorunlara rağmen GPU yeterli derecede soğutulabilirse yüksek saat hızının ve düşük güç tüketiminin avantaj olduğu durumlar için (radeon yazılımının kronik sorunu da yok sayılarak) kullanılması tercih edilebilir. Fakat bu durumda dahi sürücü avantajı olmadığına göre bios yazmak yerine hız aşırtma yapmak daha zahmetsiz ve daha az risk barındıran bir yol. Son olarak güç limiti Nitro+ ve Pulse'ye göre daha düşük olan veya narin VRM'lere sahip kartlar için kesinlikle tavsiye etmem.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.