Şimdi Ara

Resmi Gazete'de yayımlandı: 1 yıl kullanılmayan telefonlar kapatılacak! (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
280
Cevap
4
Favori
13.139
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
71 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Tüm dünya tersini yaparken nas kaz ekonomisine geçtik
    Mb nın 145 milyar doları buhar oldu, sorunca sana ne nereye harcandıysa harcandı durumu oluştu.
    Pandemide işsiz aç kalan halktan para istendi
    Gelinen noktada vergiler çifter çifter alınmaya, inşaatçı yandaşların vergisi affedilirken vatandaşın cüzdanı yetmedi, evleri kira artışı sabitlenerek peşkeş çekildi, yetmedi telefonlarına kadar vardı şahlanan Türkiye ekonomisi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • uraltay85 U kullanıcısına yanıt

4 sim girişi yok mu bunlarda? 2 fiziksel, 2 e-sim şeklinde?

• Yıllardır kullanmadığım, hatıra olarak sakladığım 3310 telefonum da bu kapsam dahilinde mi acaba?

• Stones S kullanıcısına yanıt
    iphone gibi değiller

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • serkanguzel_ kullanıcısına yanıt
    kaçağı daha ucuz sarpa gidip batuma geçmekten. kaldı ki batuma gitsen taxfree var bir de farklı bi yer gezmiş oluyorsunuz. iphonelarda da resmi yoldan kayıt etse 20bin ile 2 iphone veya 2 s23 ultra flagship ürünü kaydedersiniz. daha kârlı olur veya kaçak alırsa ki tavsiye etmesem de gözler gerçekleri görmez olmuş her yerde bu kaçak ürünler. sarp en medeni olanı bir de ağrı van hakkari şırnak mardin urfa antep hatay ı var bir de bu olayın... samsunglar da server kaydı ile kayıt yapılır halde gelmiş snapdragon işlemcili şaomilerde ise imei çakma işi sıkıntı olduğu için sektör samsunga veya imei çakılabilenlere kaydı.

yeterki iyi niyetle çözülsün bu iş
    şirketlerden yasal getirdiklerinin bilgileri alınır, onların dışındakilerden yani kaçak veya pasaport kayıtlı olanlardan izahat istenir uyarılır vs nereden geldi diye. vergi kaybı varsa belli bi meblağ karşılığında hepsine vergisi istemir sonra da adil bir vergi skalası hazırlanırsa da halk kayıtlı vergili ulaşabilmeye çalışır
    vergisini veren de bu sistemde simkartlamı uğraşacak sürekli. yedekte tuttuğumuz telefonlar var yazık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uraltay85 -- 14 Ekim 2023; 2:16:18 >

• maksimon kullanıcısına yanıt
    Belki koleksiyon yapıyorum size ne ?
    Geçenlerde iki oda dolusu biriktirmiş adam ona nasıl patladı bu iş , hiçbiri bir daha çalışamayacak muhahhaha

• Drift D kullanıcısına yanıt

Hepsini aktif kullanan bir koleksiyoner. İlginç ilk defa gördüm.

Bu gerekçe ile kararı kaldırmak için Cimer e dilekçe yaz  

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • maksimon kullanıcısına yanıt

Hat sahibi iseniz ve cihaz imei si başka telefonlarda değilse bir sorun olmayacaktır. Lakin cihaz başka telefonların imei ile değişmiş ise BTK haklı olarak cihazı görmeye varan kanıtlar isteyebilir ucu açık.

Imei değiştirmek isteyenleri caydırıcı ve yapanları da gereken neyse onu yapmak kapamak gibi..

• ipli jeton kullanıcısına yanıt

Seyahat Özgürlüğü Anayasal bir hak ama vize reddi ne iş ya da vize niye var değil mi.... Senin mantığınla  ?...

• striders kullanıcısına yanıt

Son kullanan sim kartı meselesi telefonunu hattı ile devir edenler için. Imei değiştirme yapanlara ek tedbirlerden sadece biridir.

• https://www.mcks.gov.tr/

• smart1978 kullanıcısına yanıt
    Temel hak ve özgürlükler ulusal güvenlik, demografik yapının korunması gibi meşru amaçlarla, amaçla orantılı olarak sınırlandırılabilir. Pek tabiidir ki mülkiyet ve egemenlik hakkı seyahat özgürlüğünün üstündedir. Şöyle örnek vereyim.

Seyahat etmek temelinde A noktasından B noktasına özgürce gidebilmektir. Sen şimdi benim seyahat özgürlüğüm var diye komşunun evine izinsiz girebilir misin? Ya da bir askeri kışlaya...

Ancak IMEI kaydı tamamen devletin cep telefonlarından daha fazla vergi alabilmek ve Mobisad, Telkoder gibi bazı çevreleri zengin etmek için çıkardığı bir şey. Uygulayanlar da bizim gibi insan hakları kavramının olmadığı ülkeler. Dünyada bizden başka uygulayan da pek yok. Bu da uygulamanın güvenlik, kaçakçılıkla mücadele gibi meşru bir amaçla yapıldığı iddiasını boşa çıkarıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 14 Ekim 2023; 16:11:2 >
  • uraltay85 U kullanıcısına yanıt

Yolcu beraberinde getirilip de imei numarası değiştirileniydi, kaçağıydı, server kayıtlısıydı, imei çakılanıydı, bunların hepsi yasa dışı yollar. Bunların hiç birisinin garantisi yok. Dolayısıyla bu yolla ucuz oluyormuş söyleminin, benim nazarımda hiç bir geçerliliği yok. Alan alsın, kullansın beni ilgilendirmiyor. Yarın bir gün bu telefonları kullananların cihazları operatörler tarafından engellenirse, ağlamasınlar.

Yedekte tutulan telefonların olayını hala anlamamışsın. Belli bir süre sinyal alınamayan telefonların pasife çekilmesi normal bir durum. Telefona en son kullandığın sim kartı takınca yine aktif oluyor.

• Yapılan bu işin sebepleri hakkında hem fikirim. Fakat olayın mülkiyet hakkının gaspı ile bir ilgisi yok. Telefon hala sizde. Gidip bir başka ülkenin alt yapısına kaydettirip kullanabilirsiniz. Fakat bu ülkenin alt yapısının sahibi, kendi alt yapısında bazı müşterilere hizmet vermemeyi tercih edebilir. Yani 1 yıl kullanılmamış olan imei numaralarını sistemimdeki kayıtlardan çıkartıyorum diyebilir.

Doğru ya da ahlaki demiyorum ama maalesef durum bu.

@smart198746

• Hükümetin
    Aylak bakkal billur tartar icraatlarından biri

• Ben cep telefonlarımdan birini sim kart takmadan wifi ile bağlayıp ebeveyn kamerası olarak kullanıyorum ama bir sene kamera olarak kullandıktan sonra bir uvzumun keyfi istedi ve tekrar telefon olarak kullanmak istedim diyelim.

Zaten telefonu alırken telefon bedenine yakın vergi ödedim nasıl istersem öyle kullanma hakkına sahip değil miyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doç. Dr. Sinan Sağıroğlu -- 14 Ekim 2023; 10:29:42 >
  • Doç. Dr. Sinan Sağıroğlu D kullanıcısına yanıt

Çift sim yuvalı telefonlarda; kullanmadığın sim yuvasını istersen 100 yıl sim kart takma, o sim kart yuvası pasife düşmez. Çünkü maid numarası üzerinden devamlı aktif kalır.

Tabi cihazı satın aldığınızda, cihazdaki kayıtlı imei numaraları orijinal ise !... Orijinalliği ise, kutusu üzerinde yazılı numaralar ile telefonda yazılı numaraların aynı olması ile anlaşılabilir.

Hülasası; burada şeytana külahını ters giydiren bi ton adam var. İdarenin aldığı tedbirler, sizi cihazınızı kısıtlamaz.

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.