Şimdi Ara

Renk körüne led tavsiyesi (İmdat)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
593
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu nasıl başlık diye düşündüğünüzü biliyorum, hemen açıklayayım. Kaç zamandır salonumdaki emektar Hd-Ready LCD'yi bilgisayar odasına alıp oraya da bir led tv koyayım dedim. Ancak malum buradaki bir çok insanın başına gelen benim de başıma geldi, kafam karıştı. Bugün kafamda belirlediğim bir kaç modeli mimleyerek alma niyetiyle gezdim.

Eh renk körlüğü ile ne alakası var olayın dediğinizi duyar gibiyim. Renk körlüğüm nedeniyle eski sistem (yeşil kırmızı gözlüklü) 3 boyutlu yayınları verimli izleyemiyordum. Hatta şu bilmem kaç boyutlu sinemaya girdiğimde de paramın boşa gittiğini düşünmüştüm, çünkü 3 boyutlu görememiştim, boş boş sallanmıştım. Eh bugün de 3 boyutlu televizyonlardan LG için demo gözlük koymuşlar, hemen denedim, sonuç hüsran. Bir miktar boyut fark etsem de görüntü ikili ve titremeli oldu, 3 dakikadan uzun izlemem mümkün olan bir teknoloji değil. Samsung'u denemedim ancak anladığım kadarıyla onda da çok farklı bir sonuç yaşamayacağım.

Ben led tv'leri araştırırken ilk başta da 3D önemli değil, Smart olsa iyi olabilir diye düşünürken paneli iyi olsun düşüncesi beni 100 hz'e o da Samsung 6470-6510-6650'ye yöneltmişti. Ancak 3D'yi hiç kullanamadığımı görünce anlamsızca o kadar para vermek doğru gelmedi.

Bulunduğum apartmanda uydu taktırmaya izin vermedikleri için teledünya kullanıyorum. Dolayısıyla aslında bana DVB-S özelliği bile gereksiz.

Smart konusunda ise yeterince bilgiyi internette bulamadım, gerçekten ihtiyacım var mı anlayamadım. Zamanında misafirliğe gittiğim bir yerde iptv üzerinden maç izlemiştim ve geçmişin dreambox'ları gibi bir sistem bu tv'lerde iptv ile bu gibi kanalları gösterir mi düşüncesindeyim sadece. (Hoş 2 yıldır çalıştırmadığım dreambox boş boş yatıyor, onu aktive etsem sanırım ona benzer yazılımlar yüklemek mümkün olur, uyduya bağlayamasam bile bu amaçla kullanılabilir sanırım) Evde hem masaüstü hem laptop bilgisayarım hem de android telefonum var. Dolayısıyla sosyal ağlara ya da internete televizyondan girmek en son yapacağım şeydir. Acaba smart özelliği de benim için gereksiz mi?

Sonuç olarak 40"-46" aralığında bir tv tavsiyesine ihtiyacım var. 3D özelliği gereksiz, DVB-S özelliği gereksiz, Smart yukarıda anlattığım amaç için kullanışlı değilse gereksiz... Ancak görüntü kalitesi keyif versin, HD ve SD görüntülerde kaliteli olsun USB'den film vs izlerken bana sıkıntı çıkarmasın.

Yani bana salt güzel panel lazım. Ama güzel panelleri genelde özellikli televizyonlara koyduklarını okudum. Bu nedenle paneli güzel; gereksiz özelliklere para vermeyeceğim televizyon tavsiyeniz var mıdır?

• Hatta şunu da sorayım. Burada okuduklarımdan sonra panelin 100 hz olması ihtiyaçmış gibi düşündüm. Sizce normal televizyon ve en fazla hd film izleme için kullanılacak bir panelde 100 hz gerçekten olması gereken bir özellik mi? Yoksa 6470'deki tartışmalardaki gibi panelin 50hz mi 100hz'mi olduğu kullanıcı tarafından zaten anlaşılamıyor, bu tartışmalar gereksiz mi? (Malum 6470'in 50hz mi 100hz mi olduğu konusunda kimse net bir şey söyleyemiyor)
  • CarpeNoctem C kullanıcısına yanıt
    bütçeni belirtirsen ona göre cevap alırsın.
    ben bütçe sıkıntı değilse samsung 46f 7000 derim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3 boyutu algılayamamanızın renk körlüğü ile ilgisi yok.renk körleri 3d görebiliyor.ayrıca 3d için renke ihtiyaç yok.siyah beyazda olabilir.

gözünüzdeki başka bir kusur nedeni ile izleyemiyorsunuz
  • Bütçeyi belirlemedim. Yani gereksiz özelliklere para vermeyeceğim ve ucuz diye kalitesiz mal almayacağım bir cihaz istiyorum. Şu kadar param var diye bir durum yok ancak sokağa atacak kadar da zengin değilim. 7000 serisi güzel cihazlar ancak yukarıda saydığım benim için anlamlı olmayacak özelliklerle dolu. Yani 7001 diye bir cihaz çıkarsalar aynı paneli özelliksiz koysalar daha ucuza satsalar düşünecek bir şey kalmaz.

Bu arada ES7000 ile F7000 arasında çift çekirdek, dört çekirdek olması haricinde teknik bir fark var mı? Bugün 40Es7000'i 1700 liraya satıyorlardı da bir teknoloji markette seri sonu diye. Acaba benim istediğim iyi panel eski de olsa Es7000'de mevcut mudur. Malum 200hz ve micro dimming var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cce

3 boyutu algılayamamanızın renk körlüğü ile ilgisi yok.renk körleri 3d görebiliyor.ayrıca 3d için renke ihtiyaç yok.siyah beyazda olabilir.

Benim bünye tuhaf zaten. Bir sürü nörolojik vs sıkıntıları geride bırakmış bir bünye. Anlam verilemeyen semptomlar var zaten. (bir renge uzun süre bakınca o rengi görme yetisini kaybetmek gibi)

Ancak özetle 3 boyut teknolojisinin benim tuhaf bünyemde çalışmadığı aşikar.
  • geçmiş olsun, umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz
  • quote:

3 boyutu algılayamamanızın renk körlüğü ile ilgisi yok.renk körleri 3d görebiliyor.ayrıca 3d için renke ihtiyaç yok.siyah beyazda olabilir.

olur mu öyle şey. o gözlüklerin hangi 3 boyut teknolojisini kullandığına bağlı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: beyinsis

quote:

Sen yetkili bir abiye benziyorsun diye söze gireyim :)

Ben eski teknoloji olan renkli cam olan gözlüklerde ve lg'nin teknolojisinden verim alamadım. (Ki malum en rahat izlenmesi gereken demo görüntülere bakmama rağmen) Aktif ve pasif gözlükler arasında optik farklar var mı? Yani aktif gözlükle sonuç alma şansım sizce var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: CarpeNoctem

quote:

Orijinalden alıntı: beyinsis

quote:

Sen yetkili bir abiye benziyorsun diye söze gireyim :)

Ben eski teknoloji olan renkli cam olan gözlüklerde ve lg'nin teknolojisinden verim alamadım. (Ki malum en rahat izlenmesi gereken demo görüntülere bakmama rağmen) Aktif ve pasif gözlükler arasında optik farklar var mı? Yani aktif gözlükle sonuç alma şansım sizce var mı?

yok, işim yazılım geliştirme, yani benim bilgim sadece meraktan kaynaklanıyor. renkli cam gözlüklerde iki görüntüden her birini bir göze aktarmak için adı üstünde renkli cam kullanıyor, renk körüysen böyle bir sorun olması normal. bence aktif gözlükleri git bir mağazaya dene, denemekten zarar çıkmaz değil mi? eğer yine işe yaramazsa derinlik algılama veya başka bir problemin var demektir.

• quote:

Dogru tespit arkadaşın buyuk ihtimalle gözlerinden birisinde göz tembelliği mevcut.
    Goz tembelliği ailesel geçişi olan çekinik bir hastalık ve küçük yaşlarda fark edilip tedavi edilmediğinde tedavisi neredeyse imkansız olan ve kiside derinlik algısını hastalığın şiddetine göre azaltan veya ortadan kaldiran bir hastalıktır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.