Şimdi Ara

Renault Clio 4 Dıştan Simit Tank LPG Dönüşümü Karmaşası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
3
Favori
19.129
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benzin fiyatlarının sürekli uçtuğu bir ortamda LPG kaçınılmaz çözüm, bu rahatlığı isterken diğer yandan zaten küçük olan bagajı kaybetmemek istiyor insan haliyle internetten olsun, forumdan olsun ( Cevap veren ilgilenen Ustalara Teşekkür ediyorum. ) ve telefonla bilgi almak suretiyle Clio 4 aracım için Dıştan stepne yerine LPG dönüşümü için araştırmak istedim.

Sonucunda kesin bilgilere ulaşıp karar vereceğimi düşünürken tam bir karmaşaya dönüştü.

Çünkü :

* Bir marka Clio 4 için Dıştan stepne yerine LPG dönüşümü yapıyoruz derken diğer marka teknik ve yasal olarak imkansız diyor.

* Aynı markanın bir bayii Lpg dönüşümü yapılır. Sızdırmazlığı alırsınız hiç bir sorun olmaz daha öncede yaptım derken, diğer bayii teknik ve yasal olarak olmaz diyor.

* Aynı markanın bir bayii bende Clio 4 ün Lpg dönüşümü projesi yok proje çok maliyetli bir iş ben takamam derken

* Aynı markanın diğer bayii benim elimde Sanayii Bakanlığından onaylı projem var Stepneyi söküyorum hiç bir tadilat işlemi olmadan yerine simit tankı takıyorum altına koruma saçını takıyorum sızdırmazlığı alıyor ruhsata işletiyor gidiyorsunuz sorunsuz diyor.

* Bir firma takarız taktıktan sonra araca 4 kişi bindiğinde yerden yüksekliği 20 cm den azsa muayeneden geçemezsiniz diyor.

* Bir firma sadece şoför varken yerden yüksekliği 22 cm olmalı yoksa muayeneden geçmez diyor.

* Bir firmanın Genel Müdürlüğü Proje varsa kesin olur. Olmaz diyen bayiimiz elinde proje olmadığı için işgüzarlık yapmış Silindir tank takmak adına diyor.

Bu konuyu hakkında bir çok yer ile görüştüm görüşüyorum böyle bir karmaşada güvenli karar vermek daha çok zorlaşıyor elbette. Clio 4 ler için Stepne yerine alttan LPG dönüşümünün yasal ve teknik olarak kesin doğrusu nedir.

Lütfen bu konu bir açıklığa kavuşsun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi genesa -- 6 Mart 2020; 10:34:16 >

• genesa G kullanıcısına yanıt
    Merhaba;
    Sözümüze inanırsanız ben size yardımcı olayım. İsletme çıkarılarak yerine dıştan koloretli lpg tankı takılır , dışarı takılan tanklar için birde tank muafazası takılır ve ruhsatla ilgili bir sorun olmaz.

Yerleştirme yeri standard ında yerden yüksekliği 20 cm araçın en arka kısmından 20 cm uzaklığı yazmaktadır. verilen bilgiler doğrudur.

Araçınıza takılmasında bir sıkıntı yok. istediğiniz markayı taktırabilirsiniz.

Dıştan koloretli tankların projeleri her yerde olmayabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ....ŞAFAK OTOGAZ....

Merhaba;
    Sözümüze inanırsanız ben size yardımcı olayım. İsletme çıkarılarak yerine dıştan koloretli lpg tankı takılır , dışarı takılan tanklar için birde tank muafazası takılır ve ruhsatla ilgili bir sorun olmaz.

Yerleştirme yeri standard ında yerden yüksekliği 20 cm araçın en arka kısmından 20 cm uzaklığı yazmaktadır. verilen bilgiler doğrudur.

Araçınıza takılmasında bir sıkıntı yok. istediğiniz markayı taktırabilirsiniz.

Dıştan koloretli tankların projeleri her yerde olmayabilir.
    Ustam teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için.

evet bir çok bayii ile görüştüm proje kimsede yok neredeyse bulunduğum bölgede projeden dolayımı olmaz deniliyor bilemiyorum.

sizin bu sekilde yapmış olduğunuz dönüşümler var mı.

stepne yerine smit tank bir kesme vs yapılıp tadilatlamı takılıyor. hiç bir işlem yapılmadan takılabiliyormu.

tank takıldıktan sonra ne kadar yükseklik kalıyor acaba clio 4 araclarımız için.

ve takılan koruma saçı ne kadar güvenli.

Saygılar...

• quote:

Orijinalden alıntı: genesa

Ustam teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için.

evet bir çok bayii ile görüştüm proje kimsede yok neredeyse bulunduğum bölgede projeden dolayımı olmaz deniliyor bilemiyorum.

sizin bu sekilde yapmış olduğunuz dönüşümler var mı.

stepne yerine smit tank bir kesme vs yapılıp tadilatlamı takılıyor. hiç bir işlem yapılmadan takılabiliyormu.

tank takıldıktan sonra ne kadar yükseklik kalıyor acaba clio 4 araclarımız için.

ve takılan koruma saçı ne kadar güvenli.

Saygılar...
    takılan sacın kendı gorusumce pek faydası olacagını sanmıyorum.bu konuyu bende merak edıyorum samsun bayılerıne sordum kımse kabul etmıyor alt tarafta tankı
  • cozep kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar usta değilim yada yasal durumunu olayn incelemedim ama başta şunu söyliyelim bazı bu işle uğraşan arkadaşlar (ki ben araca tesisat yaptırırkende başıma geldi) kolaya kaçmak adına farklı yöntemler size sunuyorlar. O yüzden her gittiğiniz yerde olumsuz farklı cevaplar alıyorsunuz. Muhtemelen şafak arkadaşın dediği gibi proje varsa işlem ok kolay olur. Araçta çok fazla kesme biçme işlemi yapılacağını da zannetmiyorum.
    Bunun yanında koruma sacı konusunda sizi bir fikir verebilirim. açıkçası stepne yerinde olucak tank zaten konumu güvenlik şarlarına uygunsa sorun olmaz. LPG tanklarında kullanılan saclar zaten yeterince kalın ve güvenli. Koruma sacı yada kaporta karılaştırması yaparsanız eğer aralarında çok da kayde değer fark olucağını sanmam. Bu işlemi yaptığınızda dikkat etmenizi önereceğin en önemli nokta bizim egzozda stepnenin yanından geçiyor incelemedim ama mesafesini çok da yakın olmasını önermem. Araya mümkünse izolasyon malzemesi kullanmanızı öneririm. (egzozun etrafını o bölge eğer yakınsa sarabilirsiniz bir malzeme ile yada tankın o yana bakan bölgesine saç ile tank arasına bile olsa izocam uygulaması yaptırrsanı daha güvenli olur kanaatindeyim.
    Şunu belirteyim konu hakkında sadece tecrübem var daha önceki aracım LPG dönüşümlüydü. Nacizane görüşlerimdir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ANTHYPATHY

Arkadaşlar usta değilim yada yasal durumunu olayn incelemedim ama başta şunu söyliyelim bazı bu işle uğraşan arkadaşlar (ki ben araca tesisat yaptırırkende başıma geldi) kolaya kaçmak adına farklı yöntemler size sunuyorlar. O yüzden her gittiğiniz yerde olumsuz farklı cevaplar alıyorsunuz. Muhtemelen şafak arkadaşın dediği gibi proje varsa işlem ok kolay olur. Araçta çok fazla kesme biçme işlemi yapılacağını da zannetmiyorum.
    Bunun yanında koruma sacı konusunda sizi bir fikir verebilirim. açıkçası stepne yerinde olucak tank zaten konumu güvenlik şarlarına uygunsa sorun olmaz. LPG tanklarında kullanılan saclar zaten yeterince kalın ve güvenli. Koruma sacı yada kaporta karılaştırması yaparsanız eğer aralarında çok da kayde değer fark olucağını sanmam. Bu işlemi yaptığınızda dikkat etmenizi önereceğin en önemli nokta bizim egzozda stepnenin yanından geçiyor incelemedim ama mesafesini çok da yakın olmasını önermem. Araya mümkünse izolasyon malzemesi kullanmanızı öneririm. (egzozun etrafını o bölge eğer yakınsa sarabilirsiniz bir malzeme ile yada tankın o yana bakan bölgesine saç ile tank arasına bile olsa izocam uygulaması yaptırrsanı daha güvenli olur kanaatindeyim.
    Şunu belirteyim konu hakkında sadece tecrübem var daha önceki aracım LPG dönüşümlüydü. Nacizane görüşlerimdir.

ANTHYPATHY

RCT forumunda chelios nickli bir arkadaş var o taktırmış aslında ama nedir ne değildir nereye yaptırmış hangi marka vs.. bilmiyorum..

RCT nasıl bir forumsa kayıt tanımlanmadığı için kendine ulaşamıyorum da..

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ANTHYPATHY

ANTHYPATHY

RCT forumunda chelios nickli bir arkadaş var o taktırmış aslında ama nedir ne değildir nereye yaptırmış hangi marka vs.. bilmiyorum..

RCT nasıl bir forumsa kayıt tanımlanmadığı için kendine ulaşamıyorum da..
    ANTHYPATHY

eksoz la işletme arasında yeterlı bosluk var ve susturucu dısında koruma sacı var kullanılmıs sorun yaratacak bır durum gozukmuyor.baska durum yoksa eger gordugum kadar

• quote:

Orijinalden alıntı: cozep

ANTHYPATHY

eksoz la işletme arasında yeterlı bosluk var ve susturucu dısında koruma sacı var kullanılmıs sorun yaratacak bır durum gozukmuyor.baska durum yoksa eger gordugum kadar

Alıntıları Göster
    Ben bir arkadaşın Clio 4'ü için kendi lpg ustama sormuştum(çokta iyi ve dürüst bir ustadır) stepnenin yerine doğrudan hiç bir tadilat yapılmadan takılamaz dedi. Simit olacaksa orayı kesip bir muhafaza yaparak yapılabilir dedi ama garantisini veremem dedi açık açık. Yalnız bagaja neredeyse hiç yer kaplamayacak ve üzeri kapatılacak şekilde lpg tankları var onlardan koyabiliriz hiç bir sıkıntı da olmaz dedi. Hatta kapalı otoparklara girerken açıp baksalar anlayamazlar dedi. Ustam İstanbul Beşyol'da isterseniz özelden numarasını ve ismini verebilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: __Tyler Durden__

Ben bir arkadaşın Clio 4'ü için kendi lpg ustama sormuştum(çokta iyi ve dürüst bir ustadır) stepnenin yerine doğrudan hiç bir tadilat yapılmadan takılamaz dedi. Simit olacaksa orayı kesip bir muhafaza yaparak yapılabilir dedi ama garantisini veremem dedi açık açık. Yalnız bagaja neredeyse hiç yer kaplamayacak ve üzeri kapatılacak şekilde lpg tankları var onlardan koyabiliriz hiç bir sıkıntı da olmaz dedi. Hatta kapalı otoparklara girerken açıp baksalar anlayamazlar dedi. Ustam İstanbul Beşyol'da isterseniz özelden numarasını ve ismini verebilirim.

Alıntıları Göster
    Aracım ClioIV icon 1.2 dir. Mevzuat açısından stepne yerine dış tarafa tüp taktırmanın bir sorun yarattığını zannetmiyorum zira amcamın aracında aynı şekilde dış tarafta stepne yerinde çelik muhafazalı şekilde tüp var, ruhsata işli ve 4 ay önce TÜV muayenesine ben soktum aracı ve TÜVcüler bir şey söylemedi yok bu şekil olmaz vs diye. ClioIV üme garantisi bitince taktırmak istiyorum ancak bir forumda bizim araçlar için LPG sisteminin uygun olmadığı zira pistonların yanlış hatırlamıyorsam sodyum alaşımlı olduğu bilgisi yer alıyordu. Yaptırmayı düşünen arkadaşlar bu hususu ayrıntılı olarak araştırdılar mı acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: hakanbedel

Aracım ClioIV icon 1.2 dir. Mevzuat açısından stepne yerine dış tarafa tüp taktırmanın bir sorun yarattığını zannetmiyorum zira amcamın aracında aynı şekilde dış tarafta stepne yerinde çelik muhafazalı şekilde tüp var, ruhsata işli ve 4 ay önce TÜV muayenesine ben soktum aracı ve TÜVcüler bir şey söylemedi yok bu şekil olmaz vs diye. ClioIV üme garantisi bitince taktırmak istiyorum ancak bir forumda bizim araçlar için LPG sisteminin uygun olmadığı zira pistonların yanlış hatırlamıyorsam sodyum alaşımlı olduğu bilgisi yer alıyordu. Yaptırmayı düşünen arkadaşlar bu hususu ayrıntılı olarak araştırdılar mı acaba?

Clio 4 her bakimdan LPG ye uygundur. Silindir tank ile taktir an çok kişi var. Ben bagaj kuculmesin diye simit taktirmayi düşünüyorum, simit taktir an kişi az. Amcanizin LPG dönüşümü hakkinda daha detayli bilgi verebilir misiniz. Marka modeli nedir nerede takilmistir. Tank montajinda tadilat var midir. Resimlerini koyabilirseniz bize ornek teşkil eder.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hakanbedel

Clio 4 her bakimdan LPG ye uygundur. Silindir tank ile taktir an çok kişi var. Ben bagaj kuculmesin diye simit taktirmayi düşünüyorum, simit taktir an kişi az. Amcanizin LPG dönüşümü hakkinda daha detayli bilgi verebilir misiniz. Marka modeli nedir nerede takilmistir. Tank montajinda tadilat var midir. Resimlerini koyabilirseniz bize ornek teşkil eder.
    Şu konuyu canlandırayım. Aracına simit tank taktıran var mı bu süre zarfında? Ayrıca stepne askı sistemi olmazsa da takılabiliyor mudur bu simit tank?

• quote:

Orijinalden alıntı: wurtz

Şu konuyu canlandırayım. Aracına simit tank taktıran var mı bu süre zarfında? Ayrıca stepne askı sistemi olmazsa da takılabiliyor mudur bu simit tank?

garantisi bitmeden taktırmamaya karar verdiğim için ben hala taktırmadım..

simit tank takan çok az yer var belki ben taktırıncaya kadar çoğalır..

Atiker montaj örnekleri...

Renault Clio 4 Dıştan Simit Tank LPG Dönüşümü KarmaşasıRenault Clio 4 Dıştan Simit Tank LPG Dönüşümü KarmaşasıRenault Clio 4 Dıştan Simit Tank LPG Dönüşümü Karmaşası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi genesa -- 24 Kasım 2014; 23:07:12 >

• genesa G kullanıcısına yanıt
    Lastik tamir kiti yerine ayrıca saç mı kaynatılmış? Orası boşluk olması gerekiyor diye biliyorum.

Şu anki yakıt değerleriniz nasıl peki?
  • quote:

Lastik tamir kiti yerine ayrıca saç mı kaynatılmış? Orası boşluk olması gerekiyor diye biliyorum.

lastik tamir kiti stepnenin boşluğuna gelir.. Alta simit tank yerlestirmek için o çıkıntı alınmış öyle yerleştirilmiş.. ben LPG dönüşümünü garanti bitinceye kadar erteledim yakıt değerleri hakkında bilgim yok..
  • quote:

quote:

lastik tamir kiti stepnenin boşluğuna gelir.. Alta simit tank yerlestirmek için o çıkıntı alınmış öyle yerleştirilmiş.. ben LPG dönüşümünü garanti bitinceye kadar erteledim yakıt değerleri hakkında bilgim yok..

Alıntıları Göster
    aynı konu şuan benim için güncel.. o yüzden hortlatıyorum. simit lpg uygulaması yaptıran var mı acaba aramızda?

• quote:

Orijinalden alıntı: obyilmaz

aynı konu şuan benim için güncel.. o yüzden hortlatıyorum. simit lpg uygulaması yaptıran var mı acaba aramızda?

Alıntıları Göster
    dün bende dağaşan ordu da sordum alttan takılan sistem için proje yok dediler varsa bildiğiniz bir yer yaptırmak ıstıyorum
  • Konu suan benim için de güncel o yüzden hortlatiyorum. Nedir varmi yaptiran? Ankarada taktirmayi düşünürüm son 15 krs luk zamdan dolayı
  • Up???
  • quote:

Orijinalden alıntı: obyilmaz

Up???
    bana uğraşması çok zahmetli geldiğinden direkt sol tarafa küçük silindir tank taktım
  • arkadaşlar merhaba şimdi ben bu yazılanlardan bir sonuca varamadım. şimdi saygıdeğer üyeler varmı böyle dıştan tank taktıran varsa istanbulda nerede var ? bilen varsa yönlendirirse sevinirim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.