Şimdi Ara

Ram değiştirirken bilmemiz gerekenler (?)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.935
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Eski model bir toshiba satellite laptopumuz var, öyle ağır işlerde kullanılmıyor işletim sistemi winxp idi. Ben buna win7 kurdum, kurmadan önce Microsoft'un sitesinde win7 uyumluluğunu ölçen bir programla da tarattım ve ramin yetersiz olduğunu gösterdi fakat ben denemek için kurdum yine de. Şimdi laptopta bir sorun gözükmüyor fakat ben ramini yükseltmek istiyorum. Okuduğum kadarıyla kafamıza göre alıp takamıyormuşuz, aida64 diye bir program kurdum bilgisayarın bütün özelliklerini gösteriyor ben buradan hangilerine bakarak ram almalıyım?

Hatta bakmam gereken yerlerin screenshot ını alıp burada tavsiyelerinizi de alabilirim.

Bilgisayarın tam modeli Toshiba Satellite L20, evet baya eski bir makine ama ödevlerde falan kullanılsın diye biraz modifiye etmek istiyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

• O kadar kasmaya gerek yok BURADA yazdığına göre senin pc ddr2 kullanıyor ve en fazla 2gb ram'e kadar yükseltiliyor.Gidip 2 gb ram alacaksın,2 ram slotu varmış aletin,istersen 2x1 gb istersen 1x2 gb alıp eskisini söküp takacaksın.Bu kadar basit.Tırnakları var zaten ram girişinin.Yanlış takma olasılığın yok ama sen yinede eskisini sökerken takılma yönüne bak sakata gelme sonra.
  • Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Evet ben de en fazla 2 gb ram takabileceğimi okudum ve büyük ihtimalle 1x2 gb takacağım. Benim öğrenmek istediğim gidip atıyorum gg'dan 2 gb lık herhangi bir ram alsam işimi görür mü? yoksa belli bir marka belli bir model var mi almam gerekiyor?
  • Ya öyle özel bir modele gerek yok,ramler standart üretilir her anakarta uyumludur,tek farkı laptop rami ayrıdır masaüstü rami ayrıdır.Sen laptop rami alacaksın ve takacaksın bu kadar basit.

Laptop rami ;

Masaüstü rami ;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scapin -- 5 Haziran 2013; 0:57:43 >

• Bu arada önemli bir nokta var 2 tane 1 gb lik alma 1 tane 2gb lik al daha performanslı çalışır.
  • pekala teşekkür ederim yardımınız için.
  • Önemli değil kolay gelsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: scapin

Bu arada önemli bir nokta var 2 tane 1 gb lik alma 1 tane 2gb lik al daha performanslı çalışır.

hocam iki tane 1 gb lık alsa daha performanslı olmaz mı? dual olarak çalısacagından..
  • arkadaşa cevap vermeden önce 1 tane mi 2 tane mi konusunu araştırdım öyle cevap verdim sıkıntı yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scapin -- 7 Haziran 2013; 14:20:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oyuncuasd

quote:

Orijinalden alıntı: scapin

arkadaşa cevap vermeden önce 1 tane mi 2 tane mi konusunu araştırdım öyle cevap verdim sıkıntı yok

Şimdi ben 8 gb ram takacaktım ama verimi artsın diye 4+4 ram takmayı düşünüyorum bu yukardaki arkadaşın sıkıntısındaki düşünceniz nedir?
    Bilgisayar dizüstü bu arada.

Araştırmalarıma göre aynı hızda olan ram olmak şartı ile 4 tane 2gb de olsa,2 tane 4 gb de olsa,yani ne şekilde takılırsa takılsın toplam 8gb ram varsa performans aynı oluyor.Ancak ram sayısı ne kadar artarsa o kadar fazla güç tüketiliyor.Fazla güç tüketilince de diğer donanım parçalarına gelen güç yetersiz kalabiliyor.Ama kullanılan bilgisayar,oyun için yapılmış ise muhtemelen güç kaynağı yüksek wattlı olacağından sıkıntı olmayacaktır.Ama bilgisayarın sıradan bir bilgisayarsa bu sıkıntı olabilir.Arkadaşa bahsettiğim sıkıntı buydu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scapin -- 9 Haziran 2013; 23:51:51 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.