Şimdi Ara

Radyotör mü? Devirdaim mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.688
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    2001 megane 1.4 rta aracım var,, kışlık bakımını yaptırdım ( antrifriz vs..)
    bugün yolda seyir halindeyken,,kırmızı ışıkta
    yanıma yaklaşan taksci camı indir dedi,,aracının ön tarafından duman çıkıyor
    bir bak dedi,,peki saol deyip dikkatlice baktığımda,, sağ ön kaputun bulunduğu yerden
    hafif duman çıktığını gördüm,,hemen uygun yere çekip kaputu açtım,,su seviyesinin min. seviyesine düştüğünü ve hala aşağıya su akıttığını gördüm,,su ilave ederek sanayi yolunu tuttum
    bir ustaya gösterdim,,kabacana baktı,, devirdaimden kaynaklanıyor dedi ,, 70tl malzeme+100 işçilik 170 tl olur dedi,, bende yarın bakarız dedim aracıma su ilave edip evime geldim,, su seviyesini kontrol ettiğimde
    min.seviyesine tekrar geldiğini gördüm,,
    sizce sorun nedir ? şimdiden tşkler

• PEKİ HARARETİN ÇIKTIĞINI FARKETMEDİN Mİ?
    SU NERDEN AKIYORDU? GENLEŞME KABININ KAPAĞINDAN MI?
    SU AKARKEN, FAN ÇALIŞIYOR MUYDU?
  • Benim araçta başıma gelmişti.Manifold contasından kaçırıyomuş,dolduruyodum yedek su kabını yarım saat sonra bi bakıyorum,minimum seviyeye inmiş.Bi baktır istersen
  • quote:

Orijinalden alıntı: roverci

PEKİ HARARETİN ÇIKTIĞINI FARKETMEDİN Mİ?
    SU NERDEN AKIYORDU? GENLEŞME KABININ KAPAĞINDAN MI?
    SU AKARKEN, FAN ÇALIŞIYOR MUYDU?

ilgin için tşk ederim
    araba konusunda teknik fazla bilgim yok,,
    sadece biniciyim,,
    hararetin çıktığını dumanı görünce farkettim,,hararet orta seviyedeydi,,
    genleşme kapağı dediğiniz,,su dolduran kap mı ? o ise onu gözlemleyemedim
    fakat tespitim şu oldu eve geldiğimde su seviyesini max.seviyeye getirmiştim
    az önce tekrar çıkıp su seviyesini kontrol ettim,,
    max.seviyesinin biraz altına inmiş,, araç çalışmaz halde iken su seviyesi çok az inmiş
    şunu tespit ettim çalışırken su min. seviyesine kadar iniyor belki bu olay bir ışık tutabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: elk_35

Benim araçta başıma gelmişti.Manifold contasından kaçırıyomuş,dolduruyodum yedek su kabını yarım saat sonra bi bakıyorum,minimum seviyeye inmiş.Bi baktır istersen

tşklr..
    araba çalışır halde iken su eksiltmesi daha fazla oluyor bende
  • Aynısını yaşadık. Olay termostat kitlemesi olabilir. Termostatın değişmesi ya da çıkartılması gerekebilir. Termostat kitlendiğinde sanırım emin olmamakla beraber su sıcaklığı devirdaim kesildiğinden değişmiyor ama motor ısınmaya devam ediyor en sonunda conta yanmaya başlıyor. Aynısı Nevşehir'de Allah'ın dağında başımıza geldi conta yaktık. Dikkat etmek lazım hararet ideal seviyedeyken araçtan dumanlar yükselebiliyor bu yüzden.
    Asıl sebebide hava yapması sanırım. Hava yapınca havayı atmak için su eksiltiyor olmalı. Devirdaimde bir sorun var anlayacağınız.
    Toparlamak gerekirse; Devirdaim hava yapıyor, sonuç olarak termostat kitleniyor, devirdaim sistemi havayı atmak için su tahliye ediyor, su ısınmadığı için motoru soğutmuyor, ibre hararet göstermiyor, ancak motor conta yakıyor. Conta yanmamış olsa dahi zarar görmüştür. İyice bir gösterin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 17 Kasım 2009; 23:19:17 >
  • inşallah conta yanmamıştır. yandıysa cebinde biraz yanacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: L.J

Aynısını yaşadık. Olay termostat kitlemesi olabilir. Termostatın değişmesi ya da çıkartılması gerekebilir. Termostat kitlendiğinde sanırım emin olmamakla beraber su sıcaklığı devirdaim kesildiğinden değişmiyor ama motor ısınmaya devam ediyor en sonunda conta yanmaya başlıyor. Aynısı Nevşehir'de Allah'ın dağında başımıza geldi conta yaktık. Dikkat etmek lazım hararet ideal seviyedeyken araçtan dumanlar yükselebiliyor bu yüzden.
    Asıl sebebide hava yapması sanırım. Hava yapınca havayı atmak için su eksiltiyor olmalı. Devirdaimde bir sorun var anlayacağınız.
    Toparlamak gerekirse; Devirdaim hava yapıyor, sonuç olarak termostat kitleniyor, devirdaim sistemi havayı atmak için su tahliye ediyor, su ısınmadığı için motoru soğutmuyor, ibre hararet göstermiyor, ancak motor conta yakıyor. Conta yanmamış olsa dahi zarar görmüştür. İyice bir gösterin.

hararet seviyesi orta seviyenin 1 kademe üstü idi,, ayrıca şimdi hatrıladım kaputu açtığımızda hafif yanık lastik kokusu burnumuza gelmişti
    umarım conta zarar görmemiştir

• quote:

Orijinalden alıntı: oneyli

inşallah conta yanmamıştır. yandıysa cebinde biraz yanacak

ne kadar yakar acaba ortalama
  • arkadaşlar bugün sabahtan akşama kadar sanayideydim,,
    sorun devirdaim miş,,yapan usta hazır açmışken,,
    triger setini,,v kayışınıda değiştirelim dedi,,triger kılcal çatlamalar oluşmuş v kayışıda keza öyleydi,,
    maliyeti hesapladıktan olur dedim,,
    tamirat işi bittikten sonra antrifriz koyduk,,iş bitti,,
    şu anda sorun yok eve dumansız şekilde geldim
    sorunum ile ilgilenen arkadaşlara teşşekkür ederim ,,saygılarımla..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.