Şimdi Ara

Radeon RX 5700 stok sıkıntısı GeForce RTX 2070 için avantaja dönüşüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
851
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AMD’nin beklentilerin altında kalan Vega ekran kartı macerasından sonra atıldığı Navi grafik mimarisi macerası beklentileri karşılamış durumda. Öyle ki Nvidia’nın büyüyen ilgiye karşı bazı tedbirler almaya çalıştığı gündeme gelmişti. Ne var ki AMD’nin önünde önemli bir engel var.

Bir cephede sıkıntı diğer cephede avantaj

7nm sürecinde Navi grafik mimarisini temel alan Radeon RX 5700 serisi ekran kartları oyuncular tarafından oldukça beğenildi. 399$ fiyat etiketi ile piyasaya çıkan Radeon RX 5700 XT modelinin 499$ seviyesindeki GeForce RTX 2070 ekran kartını geride bırakması gündeme oturmuştu. Hatta Nvidia’nın Navi mimarisinin önünü alabilmek için Super versiyonlarına yöneldiği de biliniyor.

Ayrıca Bkz.Samsung Exynos bölümü sıkıntıda, özelleştirilmiş işlemciler zora girdi

Bununla birlikte Radeon RX 5700 serisine artan ilgi, 7nm üretimi üstlenen TSMC’nin planlarını aşmış durumda. Apple ve Qualcomm gibi büyük müşterileri için de 7nm üretim yapan firma bu nedenle kapasiteyi AMD lehine arttıramıyor. Durum böyle olunca üretim sıkıntısı ortaya çıkıyor.

Sektörden gelen bilgilere göre ekran kartı üretici ortakları Radeon RX 5700 serisinde stok sıkıntısı yaşanmasını bekliyor. Hali hazırda rapor edilmiş bir sıkıntı mevcut değil ancak yakın zamanda bir beklenti mevcut.

Üreticiler bu sıkıntıdan etkilenmemek adına ise RTX 2070 grafik birimi sipariş etmeye başladı. İşin ilginç tarafı RTX 2070 çekirdeklerinin üretimi de yavaş yavaş durmaya başlamıştı. Bu açıdan bir geri dönüş yaşayacak gibi görünüyor.

400$ bandında üreticiler RX 5700 serisinin boşluğunu doldurmayı planlıyor ancak bu seviyede zaten RTX 2060 Super başarılı işler yapmaktaydı. Nvidia’nın RTX 2070 çekirdekleri için indirim yaparak 400$ bandı altına çekebileceği konuşuluyor. Bu durumda rekabette ilginç bir durum ortaya çıkmış olacak.

• şahsen rtx 2070 400$ olursa rx 5700xt yerine tercih edilebilir.ama onun dışında rx 5700 çok güzel bir konumda . param olsada alsam keşke. evga ssc gtx 1060 3gb ile takılıyorum :((

• Ekran kartinda iki nesil daha nvidia tercih edilmeli

• İzlediğim testlerde 2060'tan pek bir farkı yok 5700'ün.

• sıkıntı yok ; AMD her türlü fark atıyor !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 4 Kasım 2019; 16:1:19 >
  • stok yok diyerek amd çakallık peşinde yine ne zaman iyi ürün çıksa hep aynısını yapıyolar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zdniz -- 4 Kasım 2019; 17:12:1 >
  • keşke 10 dolar olsa da bütün ürünleri insanlarımız kullanabilse. hatta keşke devletimizin gelirleri o kadar fazla olsa ki her eve süper bilgisayarları bedelsiz verse...

• Ferucci kullanıcısına yanıt
    Hocam bende Nvidia seviyorum ama örnegin 3 yıl sonra Nvidia çöp gibi oluyor Amd yazılımla falan performans artırıyor. Mesala aynı performans degerinde 2 ayrı kartı kıyaslama yaparsan 3 yıl sonra fark yüzde 20-40 lara yaklaşıyor.
  • zdniz Z kullanıcısına yanıt
    Halihazırda AMD'nin donanımsal RT destekli kartlarını bekleyen birisiyim. Herkesin beklentilerine göre farklı bir durum olabilir ama performansı parasını verdiğim zaman almak isterim. Mayıs 2017'de 1080Ti aldım ve Ekim 2019 sattım. 2.5 yıl gibi bir sürede neredeyse en üst seviye oyun performansını verdi. Nvdia RT hariç denk olan RTX 2080 veya daha performanslı ama 2-3 kat fiyatlı 2080Ti çıkarabildi. Sonra sürücüler vs. ile RTX 2080 da az biraz önüne geçebildi.

AMD ise doğru dürüst cevap bile veremedi. Ancak şimdi 5700XT var. Fiyatı 3200-3500TL. Çoğu kullanıcı 3000TL bandında 2.el 1080Ti tercih ediyor hala.

Ayrıca kalite sorunlu marka kartlar, sürücü problemleri vs. derken AMD süreci iyi yönetemiyor ve çok kullanıcıyı kendisinden uzaklaştırıyor.

Yoksa şu an RTX 2060, 2060S,2070 vs. kimse konuşmaz ve direk 5700XT alır geçerdi. Ama öyle olmadı.

Nvidia 7nm GPU'larında XX60 ile muhtemelen 2070-2080 arası yani 5700XT arası performans verecek. Eğer bu GPU fiyatı 399USD olursa o segmentte AMD yine yolda kalır.

RX 5800/XT-5900/XT gibi büyük Naviler çıkacak diyoruz. Fiyatları 450-700 USD aralığında olursa karşısında 499-549 USDlik XX70 ve 699-749USD'lik XX80'i görürse yine işi zor.

Umarım yeni kartların çıkışı bahar/yaz aylarında olur ve geç kalmaz. Yoksa market beklemez ve 7nm Nvidia kartlar satılır yine.

• Şu anda 5700 ve 5700xt, 2600 ve 2700'e göre aynı güçlerde olmalarına rağmen daha uygun fiyatlarla çok daha avantajlı duruyor. Üstüne her zaman amd'nin 2-3 yılda driverlar ile kartları %20'ye varan oranda güçlendirdiği de düşünülürse, rakipsiz sayılır aslında ekran kartı piyasasında. Hani 2070S ve üstü alacaklar hariç tabi. Lakin nvidia'nın kemikleşmiş bir fan grubu ve saçarak harcadığı çirkef bir reklam politikası var. (bknz: youtuber'lara, aman bizim kartları 5700 ler ile kıyaslamayın da ne kadar kötü olduğumuz belli olmasın demesi)

• IceRulez kullanıcısına yanıt
    5700 xt 2070 ten güçlü bir kart aynı fiyata nasıl 2070 tercih edilir onu anlamadım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ErTuFx kullanıcısına yanıt
    Sen nvidia yı tercih etmeye devam edebilirsin ben 5700xt sahibiyim aşırı derecede memnunum karttan

• 5700xt 2070den güçlü değil. Fiyatlari aşağı yukarı aynı. Ray tracing den dolayı 2070 alırdım ama rx5800 u merak ediyorum direkt 2080 rakibi olacak

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    insanları yanlıs bilgilendirmeyin 5700xt 2070 süperle rakabet ediyor
    https://www.youtube.com/watch?v=yJwwjs8CbLY

hatta en gücel driver ile biraz önüne geçmiş durumda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 4 Kasım 2019; 23:7:20 >
  • asko56 kullanıcısına yanıt
    Verdiğin link dikkate alınmaz hocam. Direkt kullanan birisi olarak söylüyorum her oyunda 15-20 fps fazla alınıyor rtx 2070 ile.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    yav niye dikakte alınmasın gerçek ortada

5700xt 2070 süperle aynı performansı veriyor daha neyi kanıtlayım

3000 tl ye 2070s alıyorsun amd kanadında
    Yanlış biliyorsun,5700 xt 2070 superden bile güçlü bir kart.Ama sorun yok sen tercihini 2060 tan yana bile kullanabilirsin.Ayrıca henüz 2080ti bile daha istenen raytraycing performansını sağlayamıyorken daha aşağı bir kartla raytraycing ten faydalanamazsın...

• asko56 kullanıcısına yanıt
    Dostum bak daha yeni haber çıktı adobe uygulamaları rtx kartlardan ekstra olarak faydalanacak. Hepimiz biliyoruz nvidia nın ağı daha yaygın. 2070 400$ alırsa ben 5700xt yerine 2070 alırım diyorum bunu tartışacak değiliz. Kurumsal olarak da dikkate al lütfen durumu. Saygılar

Yav kurumsal olarak kimse düz rtx almıyor nvdia ona bile yasak getirdi daha bunu bile bilmiyen noktadaki adam bana kalkmıs 2070 daha iyi diyor

Nvdia profesyonel is vs kurumsal firmalarda quadro ekran kartı kullanma zorunluluğu getirildi düz kartlar yasak

Çünkü düz kartlar quadrodan ucuz diye firmalar bu kartları seçti seçti baktı nvdia quadro satamıyor yasakladı artık. Dedigin işler işin quadro ekran kartı devreye giriyor

Bu dedigim olay 2017 de oluyor araştırıp buşacagın bir bilgi degil forumda gçeirdiign vakitte görecegin bilgi bunlar

• zdniz Z kullanıcısına yanıt
    Aynısını yazacaktım. Hatta minning zamanında deli gibi rx serisi ürettiler. Satamayınca bi yerlerinde patladı. Ondan sonra gelsin indirimler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi clupgizmo16 -- 5 Kasım 2019; 10:21:35 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.