Şimdi Ara

Q9300 ile E8400(8500) arası oyun performans farkı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
2.459
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar bir sistem toplama niyetindeyim fakat bu konuda ikilemde kaldım:

Q9300 yada E8400 işlemcilerden birini tercih edeceğim.sistemi oyun ve photoshop-video yazılımı kullanımı amacıyla kuracağım. bu amaçlarımdan oyun biraz daha ağır basıyor. bu yüzden kuşkudayım. E8400 veya 8500 işlemcinin Q9300 den daha iyi oyun performansı sağladığı söyleniyor. bu fark profesyonel olmayan bir oyuncu için ne kadar anlaşılabilir durumda? yani gerçekten gözle görülür bir fark ortaya koyuyormu?
    örneğin ben crysis oyununu üst seviyede oynamak istiyorum; öte yandan işlemci ağırlıklı photoshop- video edit yazılımlarda kullanmak istiyorum tercihim ne olmalı??

• 1- senin bütçen en öenmli şey burada
    2- buna benzer bir konu verilmişti Q6600 ve 8400 arasında forumu araştır
    3- bana kalırsa acemi bir oyuncu için degmez ama eger paran varsa deger , niye degmesin. umarım anlamıssındır.. oyunlarda pek gözle görülür fark olmasada sana diğer işlemlerde 4 çekirdek fark yaşatacaktır.. e8400 de yeter tabiki ama eger alabiliyorsan Q al uzun süre götürür.

açıklayıcı olmusumdur umarım
  • E8500 yerine E8400 ya da Q9300 ikisinden bir sizi rahatlatacaktır.Photoshop uygulamalarından E8400 video editing vs gibi programların tam dört çekirdek desteklemesi halinde Q9300 önde olacaktır.Şayet render işlemi de yapıyorsanız Q9300 E8400 den bir adım daha öne geçecektir fazla çekirdek sayısı nedeniyle.Uygulama ağırlıklı çok çekirdek destekli çalışıyorsanız Q9300,oyun ve programlarla eşit olarak ilgileniyorsunuz en iyi performansı E8400 de görebileceğinizi zannediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Knisath -- 12 Mayıs 2008; 6:48:26 >
  • Oyunlar saf olarak işlemci bağımlısı olmadığı için işlemciyi %100 oc yapsanız bile 50 fps'den 100'e çıkmazsınız , aynı şekilde 3000 mhz çift çekirdek ile 3000 mhz dört çekirdek %100 fark sağlamaz oyunlarda ama saf işlemci gücü kullanan uygulamalarda %90 verim alırsınız ama oyunlarda bu fark imkansızdır onun için safi oyun için e8400 gayet yerinde bir çözüm bence crysis gibi 4 çekirdek destekli olan oyunda bile dual core'da 90 fps alan oyun quadda 100 fps alıyor %10'luk fark var bu kadar açık.İşlemci q6600'dü testteki.Dual olanda e6600'dü
  • şu an için 2 çekirdek rahat yeter ama geleceğe yönelik düşünüyorsan 4 çekirdek terciğimdir ama oyularda şuan için e8400 işlemci hızı farkından dolayı daha iyi performans sağlayacaktır
    q9300 alacaksanda biraz daha bekle amd yeni işlemciler çıkaracak bu sayede intel işlemciler fiyat olaraqk düşecektir
  • arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler.
    aslında benimde gönlüm 9300 den yana,bu sistemi 3-4 yıl kullanmayı planladığım için 9300 daha avantajlı görünüyor,benim öğrenmek istediğim tek soru:
    oyunlarda 8400-9300 farkı çok belirginmidir yani bariz fark edilirmi?
    oyun oynarken hüsrana uğrayıp keşke 8400 alsaydım dermiyim?

özellikle aşağıdaki linkteki tablodaki karşılaştırma beni çok ikilemde bırakıyor. nerdeyse ordaki çoğu işlemi bilgisayarımda kullanacağım. özellikle crysis te -%20 lik fark var bu beni düşündürüyor????

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core2quad-q9300_5.html#sect0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmedov -- 13 Mayıs 2008; 11:43:11 >

• quote:

Orjinalden alıntı: ahmedov

arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler.
    aslında benimde gönlüm 9300 den yana,bu sistemi 3-4 yıl kullanmayı planladığım için 9300 daha avantajlı görünüyor,benim öğrenmek istediğim tek soru:
    oyunlarda 8400-9300 farkı çok belirginmidir yani bariz fark edilirmi?
    oyun oynarken hüsrana uğrayıp keşke 8400 alsaydım dermiyim?

özellikle aşağıdaki linkteki tablodaki karşılaştırma beni çok ikilemde bırakıyor. nerdeyse ordaki çoğu işlemi bilgisayarımda kullanacağım. özellikle crysis te -%20 lik fark var bu beni düşündürüyor????

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core2quad-q9300_5.html#sect0

Keşke diyeceğiniz tek oyun Crysis olur ki o da zaten şu andaki bir çok iyi sistemi zorluyor.

3-4 sene kullanacaksanız Q9300 bence yerinde karar olur.

• bizim sizee sormnız gereken şu
    1- oc yapıp yapmayacağınız? oc yapcaksanız 8400 derim
    2- maliyet sizin için önemli ise 8400 derim önemli değilse q9300 derim
    benim nacizane fikrim bu (yanlışım varsa düzeltin arkdaşlar)
  • Eger 3-4 Sene Kullanmak Istıyorsanız q9300. Oyunlardada Gozle Gorulur Bı Fark Olcagını Sanmıyorum
    1-2 İstisna Dısında Ama İstisnalar Kaideyi Bozmaz
  • ben toplayacağım sistemi rahat 4 yıl kullanırım en iyisi ve mantıklısı Q9300
    birtek crysis için çift çekirdek almak geleceğe bakmamak olur sanırım
    oc ile işim zaten hiç olmaz,bütçe çok sorun deil hatta 2 ay kadar daha bekleyeceğim fiyatı ucuzlarsa Q9450 bile alabilirim.
    teşekkürler arkadaşlar Quad da karar kıldım.
  • ben sana söliim bende çünkü q9300 var 4 gb ramle kullanıorum fifa 08 caod 4 de falan oyun açılırken yükleme yerlerinde uçuyoooo tutamazsın belki 1 belki 2 saniyede oyun açılıo bilemedin 3 ama bu işin bide quad yanı var hani bazı kişiler oyunlarda daha quad desteği gelmedi diye orasını bilemem ama 45 nm quad ve 1333 Mhz bence q9300 al bende o tereddütü yaşadım bilgisayarcım 4 çekirdek dedi onu aldım tasarım işlerinde falanda bayağı hızlı...

• quote:

Orjinalden alıntı: tracykaan

ben sana söliim bende çünkü q9300 var 4 gb ramle kullanıorum fifa 08 caod 4 de falan oyun açılırken yükleme yerlerinde uçuyoooo tutamazsın belki 1 belki 2 saniyede oyun açılıo bilemedin 3 ama bu işin bide quad yanı var hani bazı kişiler oyunlarda daha quad desteği gelmedi diye orasını bilemem ama 45 nm quad ve 1333 Mhz bence q9300 al bende o tereddütü yaşadım bilgisayarcım 4 çekirdek dedi onu aldım tasarım işlerinde falanda bayağı hızlı...

kardeş Allah Razı olsun içimi biraz daha rahatlattın. hem imzandaki sistemin nerdeyse benim aklımdan geçen sistemle hatta dün nova nın sitesinde oluşturduğum sistemle aynı. bu sisteme sahip birinden bunu duymak çok iyi oldu tekrar saol
  • quote:

Orjinalden alıntı: tracykaan

ben sana söliim bende çünkü q9300 var 4 gb ramle kullanıorum fifa 08 caod 4 de falan oyun açılırken yükleme yerlerinde uçuyoooo tutamazsın belki 1 belki 2 saniyede oyun açılıo bilemedin 3 ama bu işin bide quad yanı var hani bazı kişiler oyunlarda daha quad desteği gelmedi diye orasını bilemem ama 45 nm quad ve 1333 Mhz bence q9300 al bende o tereddütü yaşadım bilgisayarcım 4 çekirdek dedi onu aldım tasarım işlerinde falanda bayağı hızlı...

Herkese göre kendi kullandığı uçuyor Başka işlemcileri de test edip görünce anlaşılır fark elbet.

1-2 saniyede oyun açılıyor demişsin o şimdilik çift çekirdekte de aynısı olacaktır

Quad core desteği malesef oyunlarda çok zayıf şimdilik.

• 8000 serisi yüzde 20 daha fazla fps veriyor 4 çekirdektena ama şimdilik 4 çekirdek desteği gelince iş deişir bendede q 6600 var 4 çekirdeğin faydasınıda multimedia işlerinde fotoşop ,dvd yazmagibi işlemlerde öne çıkıyo
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.