Şimdi Ara

PS4 FANINDAN ÇIKAN TOZ (PS4 Fan Temizliği)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
200
Cevap
27
Favori
42.079
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 3 yıl sonra gelen ekleme (1 Mart 2019):
    En alttaki PS4 açma ve temizleme ile ilgili yazılanlar Standart sürüm PS4 için geçerlidir.
    Slim ve Pro modellerin üst kapağı vidasız olup elinizle söküp açabilirsiniz. Aşağıdaki video yardımcı olacaktır.

(7 Şubat 2016)
    2 seneyi deviren cihazım çalışırken çok ses yapmaya ve ısınmaya başladı. Hazır garantisi de bitmişken bir gazla içini açıp tozlarını temizledim. Hava kompresörüm olmadığı için derinlemesine bir temizlik yapamadım ama en azından kabasını almak iyi oldu. İlk fırsatta tekrar açıp derinlemesine bir temizlik yapacağım.

Aşağıdaki fotoğraflarda İlk açtığım halini ve temizledikten sonraki hali mevcut. Fotoları çektikten sonra fan aralarındaki tozları pamuklu çubukla aldım mümkün olduğu kadar.

Temizlemek isteyenler için fana ulaşmak basit. Cihazın arkasında alt kısmındaki 3 vidayı söküp alt kapağı çıkarmak yeterli. Power Suplyi de çıkardım ben rahat olsun diye ama çıkarmadan da temizleyebilirsiniz.

Yalnız vidaları açmak için stickerları sökmek gerekiyor ve sökerseniz cihaz garanti dışı kalıyor. Bu yüzden garantisiz veya garantisi bitmiş cihazınıza uygulamanızı tavsiye ederim.

Güncelleme; 15.02.2016

Dün tekrar cihazı açıp basınçlı hava kompresörüyle temizledim. Fan arası ızgaralardan bir bu kadar daha toz çıktı ve cihaz bu kez inanılmaz rahatladı. Yüksek fan sesi yok oldu ve saatlerce oyun oynamama rağmen yükselmedi. Cihazınızın garantisi yoksa ve eliniz bu tür işlemlere yatkınsa açıp temizlemenizi tavsiye ederim kesinlikle.

Aşağıdaki videolarda kapağı sökmeyi görebilirsiniz.
    Yalnız ikinci video fan değiştirme videosu ve PS4'ü tamamen söküyor. O kadar ileri gitmenize gerek yok. :) 2:35'e kadar izlemeniz yeterli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C-TRanger -- 1 Mart 2019; 11:0:58 >

• Faydalı bir konu tesekkürler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Temizlemekle çok iyi yapmışsınız.Yıllık olarak yapılması gerekiyor ama işte garanti elimizi kolumuzu bağlıyor. Seste biraz olsun azalma olmuştur umarım.
  • Peki seste bir azalma oldu mu fan sesinde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkay_53

Temizlemekle çok iyi yapmışsınız.Yıllık olarak yapılması gerekiyor ama işte garanti elimizi kolumuzu bağlıyor. Seste biraz olsun azalma olmuştur umarım.

Hava ile temizleyemediğim için fan ile power supply arası ızgaralarda toz kaldı haliyle. Bu nedenle oyun oynarken belirgin bir azalma farketmedim şimdilik. Ama illa faydası olmuştur. Bekleme durumunda daha iyi sanki.

Dediğim gibi hava kompresörüyle temizleyeceğim, o zaman hissedilir bir düzelme olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C-TRanger -- 7 Şubat 2016; 17:24:31 >
  • Faydalı bir konu hocam teşekkürler, maalesef tozlar büyük bir bela.
    Benim de garanti 1 hafta oldu biteli bende uygulayayım Uncharted öncesi ne olur ne olmaz

• Bende dusunuyorumda bi zarar verirsem fena girer bi keresinde bilgisayarin islemcisinu temizleyim diye soktum islemcinin ignesini kirmistim pert olmustu ters takmisim takincada hep egilmisti o yuzden cekiniyom

• Böyle bir toz birikimi olmaz cihazı nerede kullanıyorsunuz merak ettim doğrusu öğrenci evi falan mı

• 2 seneyi devirmiş bir cihaz için gayet normal

• Böyle saçma bişey olamaz ya fan temizligi yapacaz cihaz garanti dısı kalacak

• quote:

Orijinalden alıntı: run...rabbt

Böyle bir toz birikimi olmaz cihazı nerede kullanıyorsunuz merak ettim doğrusu öğrenci evi falan mı

Hayır, normal evde odamda TV'nin yanında duruyor. Her elektronik alet gibi çalışırken bu kadar toz birikmesi normal 2 sene gibi bir sürede.
  • Mar00N kullanıcısına yanıt
    Garanti dışı kalırsa herşey ücretli oluyor gelsin paracıklar bedavaya yapacağı tamiri parayla yapacak

• Arkadaşlar ps3ün youtube'da otomatik fan temizleme videoları var o yöntem ps4 tede oluyor mu ayrıca biraz saçma gelebilir ama ben pc kasasındaki tozu benziklik te ki pompayla temizlemiştim kompresöre alternatif olarak

• quote:

Orijinalden alıntı: ıssızadam1261

Arkadaşlar ps3ün youtube'da otomatik fan temizleme videoları var o yöntem ps4 tede oluyor mu ayrıca biraz saçma gelebilir ama ben pc kasasındaki tozu benziklik te ki pompayla temizlemiştim kompresöre alternatif olarak

1 liraya köpükte tutaydın

• Tam olarak nasil temizliyoruz tellere va zarar vermekten korkuyorum ama en onemlisi su FAN uzerindeki tozlar malum yapisik onlar nasil cikiyor ki superge ile anca kabasini alir temizlemez full onuda mi sökmek gerekiyor komple ?

• Güzel konu teşekkürler 😊

• Stickerları sökmeden evvel elinizin altında T8 veya T9 numara Torx Security Bit Screwdriver bu tornavidadan olup olmadığını kontrol edin. Yoksa hiç bir vida sökülmez. Makineye bakarsınız sadece.

Ucu bu şekilde olmalı.

• Tozu dumana katmışsın hocam bu ne böyle

• quote:

Orijinalden alıntı: r3vstallon

Stickerları sökmeden evvel elinizin altında T8 veya T9 numara Torx Security Bit Screwdriver bu tornavidadan olup olmadığını kontrol edin. Yoksa hiç bir vida sökülmez. Makineye bakarsınız sadece.

Ucu bu şekilde olmalı.

Bunu hatirlattigin iyi oldu ben yazmayi unutmusum. Dis vidalar icin T8 gerekiyor (T9 da tutuyor vidayi biraz). Ama Power Supply vidalari icin T8(H) gerekiyor. Yani ortasi delik tipte olan. Bende normal Torx seti vardi ama Power Supplyi onunla acamadim. Ama sansima ince bir düz saatçi tornavidayla tutabildim vidayı. :)

• Ps3 te fanı ters çalıştırıp tozu dışarıya atma olayı vardı özelliklerinde. Ps4 de yok mu? "

https://youtu.be/V7AdJhFG958

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mu5tafa -- 9 Şubat 2016; 20:04:43 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.