Şimdi Ara

projeye yardım-fikir??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
592
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • herkese iyi bayramlar öncelikle, benim alanım değil ama cidden ACEMİ olduğum bir konuda sizlerle paylaşmak istediğim, fikirlerinize ihtiyaç duyduğum bir projeyi çözmem gerekiyor.

olay kısaca şu:
    bir yerde kullanılacak, operatörlerin bakıma çağırıldıklarında kullanılacak bir sistem.
    -16 birim için
    -16şar adet kırmızı ve yeşil ampul, scoreboard gibi kullanılacak panoda durumu göstermek için kullanılacak.
    -varsayılan olarak sürekli yanan 16 adet yeşil...
    -toplam 16 adet, radyo sinyaliyle çalışan operatör çağırma butonu kullanılmak durumunda.
    -çağrı geldiğinde, birimin numarasına uyan yeşil lamba sönüp kırmızı olanı yanacak ve bir sesli uyarı tetiklenecek.
    -1 dakika sonunda halen bu durum, RF kumanda tekrar kullanılıp durum lambası yeşil olmadı ise tekrar sesli uyarı verecek
    -bu arada, ikinci bir makinada daha uyarı olması durumunda sistem stabil şekilde o çağrıyı da devrede tutacak şekilde olmalı.

aklıma gelen şey, 16 girişli, RF kumandalı röle kullanmak. ancak bu durumda timer nasıl kullanabilirim, işin içinden pek çıkamadım. her uyarıya birer tane ayrı timer takmak pek mantıklı gelmedi açıkçası.
    bu olayı en uygun maliyetle nasıl halledebilirim? aklınıza gelen çözümler nelerdir? devre/parça her türlü fikrinize açığım..

• kimsenin aklına bişeyler gelmiyor mu yardım!!!:D
  • Sorunu sanırım Delta tipi PLC ile kolaylıkla çözersin...
    İlgilenirsen tam projenin çözümü ile ilgili Delta-Ladder programını gönderebilirim...
    PLC de istediğin kadar timer veya counter tanımlayıp istediğin şartlarda istediğin çıkışları alabilirsin...
  • bu sistem nasıl bir işyerinde kullanılacak.ne amaçla kullanılacak.niçin ihtiyaç duyuluyor?
    operatörler dediğiniz nedir?
    bütün bunları daha açık yazarsan fikir veren çıkar ve bir yardım alırsın.
    o işyerinde bunlarla ilgilenen teknik birisi yokmu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eloko -- 27 Ekim 2006; 17:10:09 >
  • @eleko :
    sistem ,16 makinanın çalışmasını takip için bir scoreboard gibi tavana aasılacak şekilde kullanılacak. atıyorum 14.makinayı kullanan işçi, makina arıza verince RF sinyalle panoya uyarı iletecek bir butona basacak, teknik servisten birini uyarmak için de sesli bir uyarı çalacak ve 14. yeşil lamba sönüp 14.kırmızı yanacak. teknik eleman da makinaya gidip tekrar aynı butona basarak alarmı kapatacak şeklinde bir kullanım düşünülüyor. önerisi olan var mı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lucky_Luke

Sorunu sanırım Delta tipi PLC ile kolaylıkla çözersin...
    İlgilenirsen tam projenin çözümü ile ilgili Delta-Ladder programını gönderebilirim...
    PLC de istediğin kadar timer veya counter tanımlayıp istediğin şartlarda istediğin çıkışları alabilirsin...

delta tipi plc? biraz anlatabilir misin ?
    söylediğin gayet mantıklı gözüküyor... Şu Delta-Ladder programını gönderebilirsen sevinirim...
  • klasik röle kontaktör gibi şeylerle yapılabilir diye düşünüyorum.yani klasik kumanda sistemleri ile.
    biraz kablolama yapılır bu durumda.
    yanlız benim anlamadığım niye böyle birşeye ihtiyaç duyulmuş acaba?arıza olduğu zaman
    teknik servise haber verilir.gelip arızaya bakar.sırf bunun için böyle birşey yapmaya gerek varmı?
    sonra yapılsa bile , servis elemanı giderken butona basmayı unuttu.bu tür şeyler yanıltıcı olmazmı
  • Anladığım kadarı ile sesli uyarı verecek alet skorboard ın yanın da olacak. Burada her makina için ayrı bir timera ihtiyacın yok bence. Yani makinalardan herhangi biri veya birden fazlasının sinyali kırmızı olduğu zaman uyarı sürekli çalışsın. Yani bir veya birden fazla makina arızasında skorboard sürekli uyarı sinyali versin.
  • 1 dakika gibi bir zamanlamaya neden ihtiyaç duyuluyor.arıza varsa vardır.gelip bakılır.
    özür dilerim ama ben hala anlamış değilim böyle bir sisteme niye ihtiyaç duyulduğunu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eloko -- 2 Kasım 2006; 12:07:37 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.