Şimdi Ara

POMPA HAKKINDA YARDIM...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
4.900
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar,pompa alıcam ama karar veremedim Eheim ve Atman arasında kaldım.Sessizlik ve sorunsuzluk için hangi pompayı tavsiye edersiniz?

http://www.hizli-al.com/uruninceleme.aspx?urunid=20.004.1934.0011

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=562129&productid=ptan1002220#tablnk

bu ikisinden birini düşünüyorum farklı marka ve modellerde olabilir,yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ufuks36 -- 21 Şubat 2008; 11:19:48 >

• Tabii ki EHEIM pompaları çok daha kalitelidir.
  • DiabloXT ninde dediği gibi tabiki eheim neden dersen eheim=kalite+güven atman kullandım biçok kez sesli+ömürleri kısa eheim al almışken:)
  • Ben Kendi tecrübelerimden bir şey anlatmak istiyorum.
    Sulu soğutmaya başlarken başaramazsam, param çöpe gitmesin diye eheim almamıştım. Akvaryumcuya gidip 20 YTL'ye (10 ay önceki fiyatı ama çok arttığını zannetmiyorum) iç akvaryum pompası aldım. Suyun içinde çalıstıracağımdan herhangi bir kaçaktan korkmadım silikon yardımı ile boru ile pompayı birleştirdim. Bu şekilde beni 6,5 ay hiç sorun çıkarmadan idare etti (15 gün boyunca bilgisyarımı kapatmadığım olurdu yani surekli çalışır vaziyette) Çin malı akvaryum pompam bozulursa evde yedek dursun diye eheim aldım bakalım gerçekten dedikleri kadar sessiz miymiş diye onu alıp yedekte beklettim.

Neyse bizim emektar 6,5 ay sonra kokular çıkararak durup dururken çalışmaz oldu. ( bu arada tabiki biraz sesli çalısıyordu ama suyun içinde asılı bir şekilde çalıştırırsan [iplerle asılıyor] titreşim suda gömüldüğünden bu ses çok hafifliyordu) Bende şu an eheim 1046 var 3,5 aydır kullanıyorum bir yamuğunu görmedim ama çıt çıkarmadan çalıştığını da söyleyemem özellikle ardyükü (afterload) arttırırsan tongurdamaya başladığı bile oluyor [bende radyatör bile olmamasına rağmen] tamamen sessiz olsun diye eheim in bağlı oldugu borunun hemen ucuna küçük bir delik açtım suyun bir kısmı basınç olusturmadan delikten kaçıyor bu sayede çok zorlanmadan yeterli miktarda suyu ses çıkarmadan dödürebilir hale getirdim. Hem bu sayede pompanın ömrünü de uzattığımı düşünüyoum .Böyle yapmak zorunda olmam eheim in ayıbı... Tabiki dediklerime karşı çıkan arkadaşlar olabilir bunlar benim kendi deneyimim sadece paylamak istedim.

Eheim hem suyun içinde hem suyun dışında calısabiliyor ama benim çok basit ama kullanıslı bir sistemim olduğu için ben yine su altında çalıştırıyorum. Aşağıda 25 ltlik boya kovası ve kasanın fotografımı koydum (hem rezervuar hem radyator görevi görüyor sağolsun)
    Bu sayede ucuza yani:
    Akvaryum pompası
    cpu ve vga blok
    birazda boruya sessiz ve dengeli bir sistemin oluyor boya kovasını da bedavaya bir yerlerden bulursun belki..

http://img84.imageshack.us/img84/1787/hpim0180resizejg5.jpg

Not 1 : Eğer akvaryum pompası alırsan ve hemen bozulursa o senin şanssızlığın bana kızma ne de olsa çin malı ama benimki yukarda dediğim gibi 6 ay boyunca çalıştı.
    2 : Hdd vd Dvd romun su sistemi ile alakası yoktur (bir ara çıkarmıştım şimdi tekrar yerine koymaya üşeniyorum)
    3 : Sitelerden takip ettiğim kadarıyla boruyla pompa ile bağlantıyı sağlayan parçalar (konnektör) ayrıca satılıyor. Eğer pompayı su altında çalıştırmak istemiyorsan bu parçalarıda alman gerekli çünkü en küçük bir kaçak bilgisayarının işini bitirebilir.
    4: Pompa ile boruyu birleştirmek için yapıştırıcı olarak silikon kullanıyordum, bir süre sonra atıyordu, o zamanlar cahilmişiz pelikanın 80 kuruşluk japon yapıştırıcısını aldım sanki birbirine kaynattı iki parçayı. (Dikkat edin benim elim 2 saniye içinde muşamba örtüye yapıştı yırtmak zorunda kaldık örtüyÜ

Edit: ismimin altında 3 Mesajı görünce utandım birşeyler ekleyeyim dedim. Maalesef daha yeni keşfettim burayı 1 ayda bağımlılık yarattı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ameerhun -- 25 Şubat 2008; 1:22:17 >

• Açık konuşmak gerekirse ben de 1400lt/h markası tam belli olmayan bi akvaryum pompası kullanıyorum,bendeki de dalgıç pompa,yani su içinde çalışıyor,herhalde 2 yaşında felan,hâlâ çatır çatır su basıyor...
  • Arkadaşlar deneyimlerinizi ve tavsiyelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.Tr'de 12V kaliteli pompa bulmak zor o yüden dalgıç pompa düşünüyorum açıkçası yoksa Dangerden Yada Swiftec almak istiyorum.Bilgisayarı kapadıktan sonra pompanın fişini çekmek zor geliyo
  • Benim gibi yap hiç kapama makineyi çekmekte zor gelmez
  • quote:

Orjinalden alıntı: highwayp

Benim gibi yap hiç kapama makineyi çekmekte zor gelmez

Önerin için saol
  • kablonun ortasın bir anahtar tak. bu arada bende atman kullanıyorum 3 senedir hiç sorun çıkarmadı. izelasyonu sağlarsan gayette sessiz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: jeofizikci

kablonun ortasın bir anahtar tak. bu arada bende atman kullanıyorum 3 senedir hiç sorun çıkarmadı. izelasyonu sağlarsan gayette sessiz.

Nasıl bir izolasyon yaptın mesela? pompayı nasıl izole edebilirsin ki? foto koyabilme şansın varsa çok ii olur arkadaşım,önerin için ayrıca teşekkürler...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ufuks36
    Nasıl bir izolasyon yaptın mesela? pompayı nasıl izole edebilirsin ki? foto koyabilme şansın varsa çok ii olur arkadaşım,önerin için ayrıca teşekkürler...

Al kardeşim, izolasyonun âlâsı..Eheim pompa kadar sessiz..

POMPA HAKKINDA YARDIM...
  • quote:

Orjinalden alıntı: AMFİBİ

quote:

Orjinalden alıntı: ufuks36

Al kardeşim, izolasyonun âlâsı..Eheim pompa kadar sessiz..

POMPA HAKKINDA YARDIM...

Mustafa abi o pompa ne marka? güzel bişeye benziyo,bildiğim kadarıyla o rezervuarda 600ml su alıyo,sana zahmet o rezervuaarında fiyatını pm atabilirmisin mustafa abi?

• Arkadaşlar Eheim C1000 sipariş ettim ama tr'de kalmamış galiba,uygun fiyatlı eheim 1046 buldum,hemde 12V molex ile çalışıyo,nasıldır bu pompa?bilen kullanan arkadaşlar varsa bi yorumu çoık görmesinler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.