Şimdi Ara

plexi kasa projem v1.0

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
1.142
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • aylardır geveleyip durduğum acrilik(plexi) kasa projemi nihayet hayata geçirdim..

bu sistemi yapmak istememdeki temel neden su soğutma sistemini kasanın içine yerleştirmek fakat kasa içi rahatlığı bozmamak idi..
    standart kasalarla bunu yapmak gerçekten z0r olduğu ve elimizin altında koca bi atölye olduğu için kendi kasamı üretmeye karar verdim..
    elimiz de az yatkındır bu işlere bu yüzden neden olmasın dedim..
    uzun ar-ge çalışmaları sonucunda proje şekillendi..
    olayın özü kasanın normal kasalara göre 90derece dönük durup bordum bana bakacak olması ve cdromların da aynı yönde olması idi..
    ortaya çıkan sonuç beni inanılmaz tatmin etti..
    daha sistemin birçok eksiği var hatta tahminimce sistemin tam olarak bitmesi 2 ayı bulur..
    4.sınıf yıldız inşaat öğrencisiyim ve sadece haftada bigün boş zamanım var..

neyse projeye dönelim

kasa komple 8mm şefaf plexiden üretildi..
    tüm parçalar autocadde çizilip cnc'de kesildi
    bütün kenarları parlatıldı..işin bundan sonraki kısmı matkap işi idi..
    montajda 5mmlik alyen vidalar kullandım
    vidalar plexinin içine gömülsün diye 9mmlik havşa açıp 0a0 gömdüm vidaları plexiye.. cdromların montajında bile o havşaları açtım..
    ben bile bu azmime şaşırdım..
    yapıştırarak yapsam işim belki de 3gün falan azalardı ama yapıştırıken kesinlikle bi iki hata yapılıyo ve benim tahammülüm yoktu buna..

tüm cdromların ve floppy'nin arka kısımlarını siyah folyo ile kapladım..
    yakında hepsini söküp elektrostatik boya attırcam ama şimdilik idare ediyolar bu hal ile..
    round kablolarım da yeşildi onları da boyadım

kasanın altındaki ksımı tamamen su soğutmaya ait.. su soğutma şu an aktif değil maalesef
    şu an bloklarım yok(kendilerinin tasarımı bitti ama cnc'de çok iş var bu ara haftaya inşallah blokları da bitirecem)dipnot (king_arthura blok tasarımındaki desteği için teşekkür
    depo net 5lt su alacak şekilde yaptım..içinde atman atf104 var(kendisine güzel bi boya çektim baya tipi düzeldi) bide pleksiden montaş ayağı yaptım
    su soğutmada tamamen tak çıkar rekorlar kullandım ve poliürethan hortumlar (içi 8 dışı 12mm) hortumların esneklikleri çok iyi çok sert dönüşleri bile kırılmadan yapabiliyolar
    pompanın ağızına redüksiyon uydurdum, radyatöre de iki tane rekor taktım biri lehim, biri diş açarak..
    şu an deponun çıkışlarındaki vanaları pek sevmiyorum her an çıkartabilirim onları..
    ayrıca haftaya falan depoyu yenileyeceğim..
    yoğun baskılar üzerine mavi neon plexiden bi depo yapacağım..

kullandığım radyatör bildiğimiz 131 bakır rafyatörü ama kendisine güzel bi kutu yaptık..
    arka taradında fanları monte ettiğim bi parça var.. 2 adet cooler master led-silent var üzerinde
    ön tarafa da tel koydum çrikinliği gözükmesin diye( o teli de değiştireceğim içi tahminimden fazla gözüküyo)

eksikler
    *water bloklar
    *sistemin şu an kapakları takılı değil..
    *cdromların altındaki kısımdaki boşluğa power on reset vs düğmeleri
    fan kontrol üniteleri ve front usbler gelecek.. hepsinin genel tasarımı hazır ama genede işimiz var..
    *sadece ön kapakta bi adet 12cm cooler master ışıklı fan olacak şu andakilerin dışında
    *kabloların takılı olduğu kısmı ayna pleksi ile gizliyeceğim.. kablolar önden bakıldığında hiç gözükmeyecek..
    *tüm kablolar sleeve yapılacak kasada en küçük bi kablo karmaşası olmayacak.. hepsini pleksi tüplerin içinden geçirmeyi falan düşünüyorum allah bana kolaylık versin..

şimdilik bu kadar diyeceğim..
    yorumlara açığım..
    saygılar herkeze
    resimler bi iki posta yayılır kendileri biraz büyük çünkü.. ilk başta deponun resimlerini koyuyorum onlar hazır küçük
    resim çekmekte pek kabiliyetli değilim onun için kusura bakmayın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CUH65 -- 16 Şubat 2005, 13:44:03 >

• resimlerin devamı..
    bu gecelik bu kadar..
    artık yorumlarınızı bekliyorum..
    saygılar sevgiler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CUH65 -- 16 Şubat 2005, 13:44:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: CUH65

resimlerin devamı..
    bu gecelik bu kadar..
    artık yorumlarınızı bekliyorum..
    saygılar sevgiler

baba deli olmuş bu yaw şu projeni daha ileriki zamanlarda seri üretime geçirirsen ilk müşterin benim ok

• quote:

Orijinalden alıntı: bahadir_bado

baba deli olmuş bu yaw şu projeni daha ileriki zamanlarda seri üretime geçirirsen ilk müşterin benim ok

Alıntıları Göster
    ya şimdi burda bu yazılıpta özendirilir mi

O tofaş radyatörü bi yerden gözüm ısıyor ama du bakalım .
    Eline sağlık süper olmuş.Güle güle kullan.

• quote:

Orijinalden alıntı: mav1li

ya şimdi burda bu yazılıpta özendirilir mi

O tofaş radyatörü bi yerden gözüm ısıyor ama du bakalım .
    Eline sağlık süper olmuş.Güle güle kullan.

Alıntıları Göster
    valla yapicam diodu diodu en saonunda yapti .. taa yaz başinda konuşuoduk projeyi azim etti yapti .. işçilik tam kendisine yakişacak şekilde , hiç bi şeyde kolpa yok kolaya kaçmamiş , milim milim yapmiş herşeyi :D en kısa zamanda -Şu sınavlar biter bitmez- gidip daha yakınadn inceliecem inşallah ... ama süper olmuş olduğuna eminim yine ...

(abi bide şu elektrik kablolarina bi çözüm bulailsek ??? onlarida düzenleriz , hatta 15inda finaller bitsin 1 ay emrinde çalişiim - daha benim su sistemini çalişir hale getirecez pompa alcaz :D )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sagclick -- 21 Aralık 2004, 11:50:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sagclick

valla yapicam diodu diodu en saonunda yapti .. taa yaz başinda konuşuoduk projeyi azim etti yapti .. işçilik tam kendisine yakişacak şekilde , hiç bi şeyde kolpa yok kolaya kaçmamiş , milim milim yapmiş herşeyi :D en kısa zamanda -Şu sınavlar biter bitmez- gidip daha yakınadn inceliecem inşallah ... ama süper olmuş olduğuna eminim yine ...

(abi bide şu elektrik kablolarina bi çözüm bulailsek ??? onlarida düzenleriz , hatta 15inda finaller bitsin 1 ay emrinde çalişiim - daha benim su sistemini çalişir hale getirecez pompa alcaz :D )

Alıntıları Göster
    hocam çok güzel gözüküyor ancak bir sorum olacak butip plexi kasalarda statik elektirik riski oluyor diye duymuştum yani bu tip projelerde sorun çıktı ve bıraktılar sende böyle bir sorun varmı?

• quote:

Orijinalden alıntı: BBI

hocam çok güzel gözüküyor ancak bir sorum olacak butip plexi kasalarda statik elektirik riski oluyor diye duymuştum yani bu tip projelerde sorun çıktı ve bıraktılar sende böyle bir sorun varmı?

Alıntıları Göster

aha kasa büyük diodun cidden büyükmüş güzel
    eline sağlık

• quote:

Orijinalden alıntı: GobliN

aha kasa büyük diodun cidden büyükmüş güzel
    eline sağlık

Alıntıları Göster
    Çok güzel insanın kendi yaptığı kasa daha çok hoşuna gidiyor

• quote:

Alıntıları Göster
    hired_gun hoşgeldin foruma bu arada :)
    en başta elektirk kablolarını hiç dert etmeyin
    dediğim gibi hepsini kaplayıp düzenleyip pleksi borular içinden geçirecem ama bu ara çok iş güç var biraz zaman alır projenin ilerlemesi

bbi: statik elektirk riski var aslında okudum bende yapmadan önce bi çok yerde
    ama şu ana kadar bi sorun yok..
    zaten esas sorun sistemde herhangi bi kaçak kontak vs. olunca ortaya çıkıyor..

• quote:

dediğim gibi hepsini kaplayıp düzenleyip pleksi borular içinden geçirecem ama bu ara çok iş güç var biraz zaman alır projenin ilerlemesi

Alıntıları Göster
    Tebrik ederim. Masraflı fakat çok hoş ve güzel bir çalışma.iyi günlerde kullanın.
    saygılarımla.

• quote:

Orijinalden alıntı: mkoyuncu

Tebrik ederim. Masraflı fakat çok hoş ve güzel bir çalışma.iyi günlerde kullanın.
    saygılarımla.

Alıntıları Göster
    Bu azmi ve beceriyi alkışlamak lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: mkoyuncu

saygılarımla.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: mkoyuncu

saygılarımla.

teşekkür ederim valla masraf derseniz bana masrafı olmadı :)
    atölyede parça kalmış ne kadar plexi varsa kullandım valla
    hatta kar bile edeceğim eski kasayı satınca :)
    ama plexiye para veriyo olsam gerçekten göçerdim çünkü kasa için yarım plakadan fazla plexi gitti
    (bi plaka 240*150 cm)
    ve metrekaresi 40-45$ gibi bi para..
    bana göre bu güzellik o paraya bile değer aslında

• quote:

Orijinalden alıntı: therapeute

Bu azmi ve beceriyi alkışlamak lazım

Alıntıları Göster
    tek cumle ile ifade ediyim TURKÜN GÜCÜ.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: mkoyuncu

saygılarımla.

teşekkür ederim valla masraf derseniz bana masrafı olmadı :)
    atölyede parça kalmış ne kadar plexi varsa kullandım valla
    hatta kar bile edeceğim eski kasayı satınca :)
    ama plexiye para veriyo olsam gerçekten göçerdim çünkü kasa için yarım plakadan fazla plexi gitti
    (bi plaka 240*150 cm)
    ve metrekaresi 40-45$ gibi bi para..
    bana göre bu güzellik o paraya bile değer aslında

Alıntıları Göster
    Cok guzel olmus ımkanlar warsa yapılsın dıyorum be gercekten cok hos olmus arakdaşım
    Senın eskı kasayı ben alıcam..
    PM attımm..

• quote:

Orijinalden alıntı: PanikAtak

Cok guzel olmus ımkanlar warsa yapılsın dıyorum be gercekten cok hos olmus arakdaşım
    Senın eskı kasayı ben alıcam..
    PM attımm..

Alıntıları Göster
    arkadaşlar valla sizin takdirleriniz bana iyice azim veriyor..

inşallah bu gazla en yakın zamanda
    kasayı ve su soğutmayı tamamlarım..
  • quote:

arkadaşlar valla sizin takdirleriniz bana iyice azim veriyor..

inşallah bu gazla en yakın zamanda
    kasayı ve su soğutmayı tamamlarım..

Alıntıları Göster
    İşte bir Aykut klasiği
  • quote:

Orijinalden alıntı: King_Arthur

İşte bir Aykut klasiği

Alıntıları Göster
    süper olmuş elin değmişken bir tanede bana yapsan

• quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: CUH65

eğer sorun yoksa çok güzel inşallah böylede gider

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: CUH65

eğer sorun yoksa çok güzel inşallah böylede gider

Alıntıları Göster
    Bende AOPEN H600B kasamın yan kapağını kesip yerine akrilik midir nedir (cam gibi olan ama cam olmayan madde) ondan monte edip birde 120 lik fan koymak istiyomda bu işi nerede kime yaptırırım bilmiyom sizce kime yaptıra bilirim Tornacı filan düzgün kesebilirmi Yada alimünyüm Doğramacı??

• quote:

Orijinalden alıntı: KinGpAsCaL

Bende AOPEN H600B kasamın yan kapağını kesip yerine akrilik midir nedir (cam gibi olan ama cam olmayan madde) ondan monte edip birde 120 lik fan koymak istiyomda bu işi nerede kime yaptırırım bilmiyom sizce kime yaptıra bilirim Tornacı filan düzgün kesebilirmi Yada alimünyüm Doğramacı??

Alıntıları Göster
    @CUH65 Su kabının kenarlarını nasıl monte ettiniz kloroform denen malzemeylemı?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.