Şimdi Ara

<?php?> (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
1.489
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bende php ogrenmek istiyorum fakat benim bu konuda hicbir bilgim yok, ilk olarak bu topicteki tum linkleri bookmark'ima ekledim, simdi elimde yeterince kaynak oldu. peki php.net sayfasindanhttp://www.php.net/downloads.php hangisini yuklemeyim, windows icin?
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by OguzKaganAslan</i>
    <br />bu zend nedir biri açıklayabilir mi?
    <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>

Zend Php yi gelistiren firmadir. Bizi ilgilendien "Zend Optimizer" urunudur, bu nane php yi hizlandirir. detayli olarak mantigini biliyorum ama zannediyorum exe mantigi ile calisiyor, yani text olarak yazilmis scriptin her seferinde yorumlanarak kaybettigi zamani kazandiriyor diyebiliriz. ayrica artik encode da yapabilyor falan filan..

<blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by creative</i>
    <br />Bende php ogrenmek istiyorum fakat benim bu konuda hicbir bilgim yok, ilk olarak bu topicteki tum linkleri bookmark'ima ekledim, simdi elimde yeterince kaynak oldu. peki php.net sayfasindanhttp://www.php.net/downloads.php hangisini yuklemeyim, windows icin?

"Windows Binaries" basligi altindaki "PHP 4.3.4 installer"

• oguzkaganaslan
    php de zend motoru denen bi şey var
    daha hızlı yorumlama yapabilmek için
    yani bi text i hemen yorumlayıp php ye cevirebiliyor (gerekli bilgileri aldıktan sonra)
  • arkadaşlar php kodları yorumlanmaz.
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by bozo</i>
    <br />arkadaşlar php kodları yorumlanmaz.
    Cok ilginc.. [saek]
    Aciklar misin?
  • php kodları derlenir. örneğin html kodları ie tarafından yorumlanır. ancak php kodları php motoru ile derlenir.
  • apache ne yapiyor sence peki, php yi yorumlamiyor mu?!
    kaldi ki bir kodu derlemek icin bile en az kere yorumlaman gerekir. <- ustte yadigim sey de buydu
    <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'>yani text olarak yazilmis scriptin her seferinde yorumlanarak kaybettigi zamani kazandiriyor diyebiliriz.<hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>
    =
    zend nanesi bi nevi exe gibi script i derliyor, boylece apache her seferinde yorumlama zahmetinden kurtuluyor ve olay daha hizli yapilmis oluyor..
  • apache php yi yorumlamaz. apache yorumlama yada derleme aracı değilki. apache sadece php dosyalarını zend e gönderir (yada söyler) o da derleyip html çıktısını apacheye iletir.anlayacağın apache bişey yorumlamaz.
    kodu derlemek için yorumlamak gerekir ne demek? senin dediğin ile benim dediğim yorumlama aynı şey değildir...
  • yaw butun programlama dilleri + scripting dilleri yorumlanir! hayir o kadar sacma bir sey uzerine tartisiyorum ki tartismak icimden gelmiyor. Neyse samimiyetine guveniyorum bozo;
    <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'>apache php yi yorumlamaz. apache yorumlama yada derleme aracı değilki. apache sadece php dosyalarını zend e gönderir (yada söyler) o da derleyip html çıktısını apacheye iletir.anlayacağın apache bişey yorumlamaz.<hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>
    -> bu mantikla zend olmadan apache + php ikilisi calisamaz dimi??
  • apache nin ne olduğunu bilmesem sana inanacam ama... arkadaşım apache webserver değilmi? yaw apache dosyanın içeriğine bakmaz. sen bir "txt" dosyasının içeriğine phpinfo(); yaz ve onu adres satırından çağır, sana yazdıklarının aynısını gösterecektir. ama sen apacheden .php uzantılı bir dosya talep edersen o da ilgili php dosyasını derlenmek üzere php motoruna gönderir ve gelen sonucu sana iletir. umarım anlatabildim. apache sadece bir araçtır. birşey yorumlamaz.

ben diyorumki html de <table> etiketi ile ekrana tablo yaparsın, ie bu etiketi görünce ekrana tablo yapar.bu yorumlamadır.
    ama php de 2+2 işlemini yaparsın ve sana 4 sonucunu verir. bunu ister html ister resim dosyası olarak kullanıcıya ulaştırırsın. buna da derlemek denir.
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by cezve</i>
    <br />-> bu mantikla zend olmadan apache + php ikilisi calisamaz dimi??

"benim zend dediğim php motoru (yani senin php dediğin şey)"

şimdi bu soruya ne cevap vermemi bekliyorsun?
  • bozo yorumlama olayinda bir eksiklik yok. ikimizin soyledgi yorumlamada birbirinin ayni.
    bozo, zend dedigin nane "Zend Optimizer" dir ve php ile ayni sey degildir, php zend olaya girmeden cok once de vardi. php yi simdiye kadar hep zend ile birlikte kullandigin icin apache yorumlamaz diyorsun ki zend le birlikte kullaninca bu dogrudur. Zend olmadan php + apache yi kullanabilirsin. bu durumda php yi apache yorumlar, sora ciktiyi alir ve gonderir.
  • Arkadaşlar php ile ilgili tam bilgi almak itiyorum iyi derece bilenler yardimci olursa sevinirim
  • Wiron61

bu topigi incelediysen php ile ilgili bir suru link var, bunlari ilk olarak sik kullanilanlara ekle ardindan, okumaya basla. Bende oyle yapiyorum. Yalniz kafamda cevap bekleyen bir suru sorular var.
  • sorun arkadaşlar sorunuzu, bildiğimiz kadarı ile cevaplayalım
  • arkadaslar zend olmadan da php ve apache calisir,bazi seyler yanlis yazilmis sanki???

apche web server ve php kodu gordugunda php yorumlayicina (ayri bir yazilimdir) yonlendirir,o yorumlar ve apacheye al kardes der.oda gosterir.
    ikisi karsilikli iletisimli calisir...

zend ise farkli bir urun,php kodlarini optimize etmek ve php kodlarini sifrelemek gibi temel amaclari vardir...

www.phpkaynak.com
  • evet shener de benim dediğim gibi yazmış.
  • "php kodlari yorumlanmaz" [:P]
  • [deal] o kadar cümlenin içinde çekip onu almışsın ya helal sana cezve :)
  • cezve güzel yazmışsın eline sağlık.

şimdi bir soru, bunları yaptım ve oldu. Local hostum da bilgisayarımın ismi olanhttp://legendel/ oldu, bu da tamam. ama phpbb gibi forum ve buna benzer programalr, yüklerken
    1-localhost (bu tamam,http://legendel/)
    2-database username (???)
    3-database password (yok heralde)
    4-database name (???) istiyor, bunlar ottomatik neye göre belirleniyor veya nerden değiştirebiliyorsun?

EDIT: TAMAMDIR, BULDUM.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.