Şimdi Ara

PC neden Yavaşlar? Ne Yapılmalı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
19.364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar PC'mde son 1 haftadır inanılmaz bi yavaşlama var. Şimdi sistem özelliklerimi, yaşadığım sorunu ve denediğim tüm yolları açıklayacağım. Atladığımı ya da Bilmediğimi düşündüğünüz HERŞEYi lütfen bildirin. Tüm ayrıntıları uzun uzun anlattığım için hepinizden özür dilerim, hepsini okumak sıkıcı olabilir. Ama BİR ÇOK ARKADAŞIMIZ İÇİN FAYDALI OLABİLECEK BİLGİLER DE VAR!

SİSTEM ÖZELLİKLERİ;

*İşletim sistemi: Microsoft Windows XP professional Versiyon 2002 Service Pack 2
    *CPU: Intel P4 2.0 ghz işlemci
    *Bellek: 512 MB Ram
    *HDD: 30GB Maxtor Harddisk
    -C: 14.6GB /Boş alan 10.8 GB /Dosya sistemi NTFS
    -D: 13.9 GB /Boş alan 10.2 GB /Dosya sistemi NTFS
    *Ekran Kartı: 128 MB Onboard (SIS 661 FX)
    *Anakart: Özelliklerini hatırlayamıyorum ama Markası: FOXCON

SORUN NEYDEN SONRA BAŞLADI? ;

Arkadaşlar sistemim bu haliyle önceden cok hızlı çalışıyordu. Bazı özellikler (ekran kartı, HDD) çok yuksek olmamasına ragmen inanılmaz hıza erişiyordu. hatta ben daha tıklamadan ne yapacagımı anlayıp, kendisi yapıyordu PC'yi daha önce (net bağlıyken) bi kaç yıl kullanmıstım. sonra 2 ay ara vermek zorunda kaldım. bu süre içinde evi tasıdım. yeni evde net yoktu 1 ay internet olmadan kullandım. yıne cok hızlıydı. ADSL bağlandı (1024mbps/3G. 1 hafta kadar son surat calısmaya devam etti. Daha sonra C: ye biraz oyun yukledım. C&C Generals, C&C Zero-hour, C&C renegade vs. gibi 6 oyun yukledım. C: sürücüsünde 2GB yer kalana kadar yukleme yaptım. sonra PC nin yavasladıgını farkettım. Zaten ekran kartı bu oyunlarının cogunu kaldırmadı. (goruntu kesik kesik geliyordu, kasıyordu). Bu oyunlarla beraber bazı programlar da yukledim. Ccleaner gibi... İşte bu olaylar akabinde PC nin yavaşladıgını hissettim. Tecrube sahıbı arkadaslara sordum, HDD doldugu ıcın yavaslaması cok normal ama 2 GB bosluk oldugu halde bu sekılde olmamalıydı dedıler. Sonra Hard disk'i boşaltma kararı aldım ve bu oyunlardan C&C renegade hariç hepsini sildim. Ama hiçbir şekilde fayda etmedi. Eskiden PC, power tusuna basınca Ortalama 20-30sn gibi bi sürede acılırdı. şimdi ise bu sure 2Dk.nın üzerinde. Ayrıca en basidinden winamp bile duzgun calısmıyor, ses sureklı titriyor. zorlanmasın dıye klasık surum yukledım ama degısmedı. internet explorer, mozilla gibi tarayıcılar daha tıklamadan acılırdı ama şimdi (inanırmısınız bilmem ama) 1 dk.dan daha uzun surebiliyor. TÜM PROGRAMLARI İLK KEZ AÇARKEN ÇOK YAVAŞ AMA BİR KERE AÇILDIKTAN SONRA AYNISINI TEKRAR AÇARKEN HERHANGİ BİR SORUN YOK, ÇOK HIZLI AÇILIYOR. internet işleyisinde bi problem yok. baglantı hızlı sayılabılecek kadar iyi. masaustunde sağ tuş / yenile yapıyorum, yenilemesi 5sn i geciyor. Ve bunun gibi bircok program inanılmaz yavasladı...

NELERİ DENEDİM? ;
    *Tüm Oyunları kaldırdım.
    *Virus taraması yaptım. (önceden NOD32 Yüklüydü ve sürekli günceldi, daha sonra ondan kaynaklanmıs olabilecegini dusunup AVAST v4.7 Professional edition yükledim. o da birsey bulamadı)
    *PC uzaktan yardım. uzak masaüstü vs. gibi yontemlere kapalı. Windows Güvenlik Duvarı Açık ve Özel durumlara izin vermeyecek şekilde ayarlanmış vaziyette idi. varsayılana geri döndürdüm.
    *Maximum performans için Window XP'yi En iyi performans'a göre ayarlayıp slayt gosterıleri gibi sistem yavaslatan tum objelerı kaldırdım.
    *BIOS pilini cıkarıp yenıden taktım.
    *Çalıstır/msconfig den acılısta calısan programları kapattım.
    *Sözkonusu programları uninstall edip tekrar tekrar kurdum.
    *internet baglantısını kesiyorum, kesikken de sorun devam ediyor.
    *temp, temporary internet files vs. gibi geçici bellek dosyalarını SÜREKLİ temiz vaziyette bulunduruyorum.
    *Ekran kartı ve ses kartını sistemden kaldırıp tekrar kurdum.
    *Advanced WindowsCare C2 Pro ve Advanced WindowsCare C2 Personal Programları yardımıyla butun bozuk sistem dosyalarını onardım...

ÖNEMLİ: Ekran kartım 128 MB'dı ama şu an 32MB gösteriyor...

Şimdilik hatırladıklarım bu kadar. Daha sonra gerek sizin önerdiklerinizle, gerekse kendi hafızamı yorarak hatırladığım bi ayrıntı olursa burada hepinizle paylaşırım. Çözüm önerilerinizi bekliyorum, teşekkür ederim...

• hdden eskimiştir belki de?
  • sanırım sende çalışan bir program ramini yüklüyor bendede olmsutu bir ara sırf oyüzden format atmıstım aklıma gelen bu çünkü yazdıklarında demişşsin ki ilk açılışta zorlanıyor sonra ki açılışlarında hızlanıyor açılışta ramden yiebilecek uygulamaları kaldır sytem mechanick kur regediti temizlet spyware yemiş olabilirisin güzel bir programla onu tara rami defrag etmeyi dene program wardı bu saatde aklıma gelmedi adı gerçi sytem mech de ram defrag falan war bu programla açılısa gözat bakalım büyük ihtimalle açılşta rami kullanan bir program war ona dikkat et
  • pc açıkken görev yöneticisinden çok yiyen programa bi bak bakalım
    bunun yanı sıra virüs programı yavaşlatır
    ekran koruyucu, walpaper dierlerini yapmışsın zaten
    makinan ağa mı bağlı birde başkaları da kullanıyor olmasın
  • Selamlar,

---Harddiskten olacağını pek sanmıyorum ama her ihtimale karşı, bir kez CHKDSK çalıştırıp test edin derim. BAŞLAT > ÇALIŞTIR > CMD ile gelen komut satırına
    CHKDSK C:
    CHKDSK D:
    yazın ve test etmesini vekleyin. Eğer HDD problemli ise, test süresi 1-2 saat bile sürebilir.

---Eğer diskte birşey yoksa, bence bulamadığınız bir uygulama dosyasının sistemi meşgul etmesinden kaynaklanıyor. Görev Yöneticisi' ni açıp CPU ve SD kullanımı (RAM kullanımı) ne durumda bir bakın. Eğer sürekli %100 çalışıyorsa yada RAM kullanımı çok yüksek ise, İŞLEMLER listesinden hangi uygulamanın işlemciyi kullandığına bakın.

---Sistem Geri Yükleme fonksiyonunu bir kez kapatıp ardından açın. Böylece "System Volume Information" klasörünü boşaltmış ve C: sürücüsünü bir miktar rahatlatmış olursunuz.

---Eğer C: ve D: sürücüleri FAT-32 ise sık sık DİSK BİRLEŞTİRİCİ (Disk Defragmenter) çalıştırın. Bunun için Sürücüye sağ tıklayın, ÖZELLİKLER > ARAÇLAR > DİSK BİRLEŞTİRİCİ çalıştırın.

• sistemi güvenli modda açıp, bir spyware ile taratın. Avastın veya adaware'in göremediklerini başka spyware'ler görebilir. Spybot search & destroy öneririm.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Orson

pc açıkken görev yöneticisinden çok yiyen programa bi bak bakalım
    bunun yanı sıra virüs programı yavaşlatır
    ekran koruyucu, walpaper dierlerini yapmışsın zaten
    makinan ağa mı bağlı birde başkaları da kullanıyor olmasın

Herhangi bir ağ baplantısı yok. PC tek başına Çalışıyor. İlgine teşekkürler...

quote:

Orjinalden alıntı: aLastis

sanırım sende çalışan bir program ramini yüklüyor bendede olmsutu bir ara sırf oyüzden format atmıstım aklıma gelen bu çünkü yazdıklarında demişşsin ki ilk açılışta zorlanıyor sonra ki açılışlarında hızlanıyor açılışta ramden yiebilecek uygulamaları kaldır sytem mechanick kur regediti temizlet spyware yemiş olabilirisin güzel bir programla onu tara rami defrag etmeyi dene program wardı bu saatde aklıma gelmedi adı gerçi sytem mech de ram defrag falan war bu programla açılısa gözat bakalım büyük ihtimalle açılşta rami kullanan bir program war ona dikkat et

Evet RAM surekli 250MB yüklü durumda. Ekte Görev Yöneticisinin İşlemler ve Performans raporu var. RAM sürekli yuklu, CPU da herhangi bi aktivitede (ne oldugu onemli degil, Hesap makinesi işlem yaparken bile) %100 yüklüyor. Şimdi senin söylediklerini uygulayacagim. Olmazsa sırasıyla tüm arkadasların fikirlerini tek tek uygulayacagim. Ayrıca ilginiz için çok teşekkür ederim, umarım çözülür...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lazyboy_0 -- 28 Mart 2007; 15:08:18 >

• quote:

Orjinalden alıntı: msakalar

Selamlar,

---Harddiskten olacağını pek sanmıyorum ama her ihtimale karşı, bir kez CHKDSK çalıştırıp test edin derim. BAŞLAT > ÇALIŞTIR > CMD ile gelen komut satırına
    CHKDSK C:
    CHKDSK D:
    yazın ve test etmesini vekleyin. Eğer HDD problemli ise, test süresi 1-2 saat bile sürebilir.

---Eğer diskte birşey yoksa, bence bulamadığınız bir uygulama dosyasının sistemi meşgul etmesinden kaynaklanıyor. Görev Yöneticisi' ni açıp CPU ve SD kullanımı (RAM kullanımı) ne durumda bir bakın. Eğer sürekli %100 çalışıyorsa yada RAM kullanımı çok yüksek ise, İŞLEMLER listesinden hangi uygulamanın işlemciyi kullandığına bakın.

---Sistem Geri Yükleme fonksiyonunu bir kez kapatıp ardından açın. Böylece "System Volume Information" klasörünü boşaltmış ve C: sürücüsünü bir miktar rahatlatmış olursunuz.

---Eğer C: ve D: sürücüleri FAT-32 ise sık sık DİSK BİRLEŞTİRİCİ (Disk Defragmenter) çalıştırın. Bunun için Sürücüye sağ tıklayın, ÖZELLİKLER > ARAÇLAR > DİSK BİRLEŞTİRİCİ çalıştırın.

*Sistem geri yuklemeyı kapatıp acmıstım :) zaten onu temızlıyorum duzenlı olarak.
    *Sabit disk'lerim NTFS formatında oldukları için disk birleştiriciyi çalıştırmadım :)
    *Şimdi CHKDSK'i uygulayacağım, inşallah çözülür.

Aslına iyi ve dikkatli bi kullanıcıyım ama herkes gıbı acıklarım var :) sayenızde onları gorup tamamlıyorum yavas yavas. Mesela aLastis kardeşimizin soyledigi "system mechanick" programının türk yapımını buldum (sistem temizleyici). ve regedit'te 40 küsür hata vardı. onları düzelttim. şimdi winamp'ın ses titretmesi baya azaldı. sadece baska bı program calısırken tıtretiyor.
    Neyse Ben CHKDSK yapiim :D teşekkürler...

• Sistemindeki yavaşlığın bir sebebi de diskin performansının azalması olabilir. Disk Birleştirme işlemini en son ne zaman gerçekleştirdin?
  • quote:

Orjinalden alıntı: greenflash

Sistemindeki yavaşlığın bir sebebi de diskin performansının azalması olabilir. Disk Birleştirme işlemini en son ne zaman gerçekleştirdin?

:S hiçbir zaman desem? NTFS formatlı diskte gerekli mi?

Bu arada CHKDSK sonuclarını Ekliyorum. İlgilenip yorumlarsanız cok sevınırım. D: sürücüzünde herhangi bir sorun yok ama C: sorunlu :(
    Bi göz atıp beni yönlendirirseniz sevinirim, teşekkürler...

CHKDSK C: SONUÇLARI;

C:\Documents and Settings\Administrator>CHKDSK C:
    Dosya sistemi türü NTFS.
    Birim etiketi: System.

UYARI! F parametresi belirtilmemiş.
    CHKDSK salt okunur modda çalıştırılıyor.

CHKDSK dosyaları doğruluyor (aşama 1 / 3)...
    Dosya doğrulama tamamlandı.
    CHKDSK dizinleri doğruluyor (aşama 2 / 3)...
    Dizin doğrulama tamamlandı.
    CHKDSK kayıp dosyaları kurtarıyor.
    CHKDSK güvenlik tanımlayıcılarını doğruluyor (aşama 3 / 3)...
    Güvenlik tanımlayıcısı doğrulama tamamlandı.
    CHKDSK Usn Günlük doğruluyor...
    Usn Günlük doğrulaması tamamlandı.
    CHKDSK, ana dosya tablosu (MFT) biteşleminde, ayrılmış olarak işaretli
    boş bir alan buldu.
    CHKDSK, birim biteşleminde, ayrılmış olarak işaretli boş bir alan buldu.
    Windows dosya sisteminde sorunlar buldu.
    Bunu düzeltmek için CHKDSK komutunu /F (düzelt) seçeneğiyle çalıştırın.

15350075 KB toplam disk alanı.
    3729828 KB 15916 dosyada.
    5100 KB 1648 dizinde.
    0 KB bozuk kesimde
    218007 KB sistem kullanımında.
    65536 KB Günlük dosyasınca kullanılıyor.
    11397140 KB diskte kullanılabilir alan.

4096 bayt her ayırma biriminde.
    3837518 ayırma birimi disk üstünde kullanılabiliyor.
    2849285 ayırma birimi disk üstünde kullanılabiliyor.

CHKDSK D: SONUÇLARI;

C:\Documents and Settings\Administrator>CHKDSK D:
    Dosya sistemi türü NTFS.
    Birim etiketi: AnthraX.

UYARI! F parametresi belirtilmemiş.
    CHKDSK salt okunur modda çalıştırılıyor.

CHKDSK dosyaları doğruluyor (aşama 1 / 3)...
    Dosya doğrulama tamamlandı.
    CHKDSK dizinleri doğruluyor (aşama 2 / 3)...
    Dizin doğrulama tamamlandı.
    CHKDSK güvenlik tanımlayıcılarını doğruluyor (aşama 3 / 3)...
    Güvenlik tanımlayıcısı doğrulama tamamlandı.

14667344 KB toplam disk alanı.
    4067972 KB 2853 dosyada.
    1240 KB 239 dizinde.
    0 KB bozuk kesimde
    70672 KB sistem kullanımında.
    65536 KB Günlük dosyasınca kullanılıyor.
    10527460 KB diskte kullanılabilir alan.

4096 bayt her ayırma biriminde.
    3666836 ayırma birimi disk üstünde kullanılabiliyor.
    2631865 ayırma birimi disk üstünde kullanılabiliyor.

• Hocam şu komple temizlik programları var bi de onları dne istersen gerçi kısmen temp i temizlemişsin ama...
  • CHKDSK sonuçlarına baktım da, C: sürücüsü dosya sisteminde birtakım sıkıntılar var sanırım.

CHKDSK' in onarıma geçmesi için , bu komutu bir de

CHKDSK C: /F

şeklinde dener misiniz ?
  • Format zamanı gelmiş ... benim geçen sene pc bir yıl formatsız kaldı bişi yoktu format attırdım bir ay sonra anıden yavaşlama oldu tekrar format attırdım pc nin ne zaman arıza yapcağı beli olmaz , oyunun ortasında felan anıden kapamışsan sistem dosyaları felan gitmiş olabilr ..
  • quote:

Orjinalden alıntı: msakalar

CHKDSK sonuçlarına baktım da, C: sürücüsü dosya sisteminde birtakım sıkıntılar var sanırım.

CHKDSK' in onarıma geçmesi için , bu komutu bir de

CHKDSK C: /F

şeklinde dener misiniz ?

Dostum ben onu denedim :D bişe olmadı sistem bi sonraki acılısta tekrar deneyecek dedi. ok dedim ve yeniden baslattım. sonra tekrar CHKDSK yaptı ve windows acıldı. bu arada sorunu bi kısmını cozdum :) tavsıye ettıgınız programları tek tek ındırdım ve hepsını calıstırdım. su an o yavaslıgına nazaran daha iyi sanırım son 1 - 2 işlem sonunda eskı formuna kavusur. eski haline doner dönmez deepfreeze kuracagım bi daha boyle olsun ıstemem :D

Hepinize sonsuz tesekkurlerimi sunarım, ama hala konu hakkında yardımlarınıza acıgım, SORUN TAM OLARAK ÇÖZÜLMÜŞ DEĞİL..

Bu aşamaya gelmeme yardımcı olan programları ihtiyacı olan arkadaslar için alta yazıyorum. Yavaşlama sorunu olan tum arkadaslar mutlaka denesınler;

*Advanced WindowsCare V2 Professional (Zarar görmüş sistem dosyalarını, koruma kalkanlarını onarıyor ve spyware, adware gibi casus yazılımları saptayıp tamamen ortadan kaldırıyor. Fakat Casus yazılımlara karşı Pek fazla etkili değil.)

*Spybot - Search & Destroy (Sisteme girmiş tüm casus yazılımlarına karşı etkili olabileceğini düşünüyorum, Ad-aware 2007 nin bulamadığı Spyları yakaladı :D )

*Sistem Temizleyici (Türk yapımı ve müthiş bi program. İhtiyacı olan/olmayan herkes temin etsin ve KULLANSIN. Pişman olmazsınız)

*Kaspersky Anti-virus 6.0' Yükledim ve komple bi disk taraması yaptım. Daha önce Nod32 ve Avast'la da yapmıstım birşey çıkmamıştı. Kaspersky da birşey bulamadı, yani virüs yokmuş :D Tarama tam tamına 2 buçuk saat sürdü ama değdi. Sabrettim ve içim rahat ;)

Ve şaşırtıcı bir NOT ekleyip yorumlarınızı bekliyorum;

Sistemin normale yaklasmasına katkıda bulunan yöntemlerden biri de sabit disk'lerin etiketlerini kaldırmam oldu. (Örneğim C: Diskine "System", D: Diskine de "AnthraX" ismini vermiştim. Bunları iptal edince PC bi nebze daha hızlandı)

Teşekkürler ederim, Çok sağolun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lazyboy_0 -- 29 Mart 2007; 0:00:58 >

•  PC neden Yavaşlar? Ne Yapılmalı?
  • yardımcı olabildiysek ne mutlu bize ama sen birde defrag yapmayı dene onunda etkisi war windowsun defragını kullanma o&o defrag tam adını hatırlayamadım onun defrag programı gerçekten güzel kolay gelsin şimdiden
  • ie7 yükledinmi sisteme,yada kaç tane virüs tarama programı kullanıyorsun soruları çözüm olabilir.
    Başlat çalıştıra msconfig yazıp başlangıç ıvır-zıvırlarının tıkını kaldırabilirsin.
  • Yardımcı oldunuz tabi Teşekkür ederim. Ama birisi nasil defrag yapilacagini soylese guzel olacak :)

Bi de Ekran kartının RAM i mauel olarak dusurulup yukseltilebiliyormus. Daha once soyledigim gibi benimki 128MB'dı. Ama ne olduysa su an 32MB kullanabiliyor. Bunun yolunu bilen biri varsa Şimdiden teşekkür ederim...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lazyboy_0

Yardımcı oldunuz tabi Teşekkür ederim. Ama birisi nasil defrag yapilacagini soylese guzel olacak :)

Bi de Ekran kartının RAM i mauel olarak dusurulup yukseltilebiliyormus. Daha once soyledigim gibi benimki 128MB'dı. Ama ne olduysa su an 32MB kullanabiliyor. Bunun yolunu bilen biri varsa Şimdiden teşekkür ederim...

Defrag işleminin Türkçe windowslarda karşılığı ; Disk Birleştiricisi...

Bunun için C: sürücüsüne sağ tıklayın. ÖZELLİKLER > ARAÇLAR > DİSK BİRLEŞTİRİCİSİ işlemini yapın. Bu işlem , Diskteki verilerin yoğunluğuna ve dağınıklağına göre 1-2 saat sürebilir.

RAM değişimine gelince , Eğer sizdeki ekran kartı onboard ise RAM belleği paylaşımlı kullanır. Örneğin sizin paylaşımlı ekran kartınız 32 MB ise ; RAM belleğinizi 128-32 = 96 MB olarak görür. Bu değer , biostan değiştirilebilir diye biliyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.