Şimdi Ara

pc kendiliğinden kapanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
449
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • s.a arkadaslar benım bılgısayarım kendılıgınden kapanıyor ve tekrar acmaya calıstıgımda onca ıkı sn kadar acılmaya calısıo ekranda hıc goruntu olmadan daha sonra yenıden kapanıo bıraz ugrasınca pc tekrar calısmaya baslıo ama bu seferde ya dırek olarak biosa gırıor ya da f1 e basıt baslatmamı ıstıo ne yapmam gerekır ve bu sorun ısletım ıstemımden kaynaklanıor olabılır mı?

• isletim sisteminden ziyade bios ile ilgisi var,
    ha ben anlamam etmem diyorsan kasayı sök, elektriği kes, pili çıkar 5 dakika bekle sonra yine tak

ama muhtemelen termal korumalı anakartın ve ısınmadan ötürü kendini korumaya alıyor.. makinan açılır açılmaz bios altından hardware monitor e girip işlemci ve anakart ısılarını buraya yazarsan başka bir çözüm önerim olur.
  • Nispeten eski bir anakartın varsa, saat piline benzer bir pil vardır üzerinde..O eskidiyse tuhaflıklar yapması doğal..Ancak durduk yere kapanması sıcaklık sorunu gibi gözüküyor
  • - Kasada akım olup olmadığını kontrol et (kontrol kalemini kasanın bir demirine değdir). Kaçak olabilir.
    - PSU ile ilgili bir sorun olabilir
    - Anakart ile ilgili bir sorun olabilir
    - BIOS pili olacağını sanmıyorum ama BIOS sıfırlamayı deneyebilirsin. (Çözüm olacağına inanmıyorum)
    - Güç anahtarını devre dışı bırakıp uzay çalıştırabilirsin (düşük ihtimal)

Sonuç: Sorun büyük ihtimalle anakartta çıkacak. Geçmiş olsun.
  • işlemci ve sistem sıcaklığını kontrol edin. Örneğin biosta işlemci sıcaklığı 50, 60,70, dereceye çıktığında sistemi kapatan bir ayar vardır.
    yanılmıyorsam ismi "cpu healt suthdown" idi . E havalar ısınmaya başladı, eskiden 40 dereceyi yük altında gören işlemci, komple sisteminde de ısınmasıyla beraber kasa içi sıcaklık yükseldiği için yük altında 60 dereceleri görebiliyor.
    Ben işlemci fanı , anakart sıcaklığı ve ekran kartınızın fanlarını kontrol etmenizi öneriyorum, sisteminize virüs girmiş te olabilir sistemi kastırıp, sıcaklığın yükselmesini sağlayarak sistemin kapanmasına neden olabilir
  • bencede büyük bir olasılıkla ısıdan kaynaklanıyo sorunun ama ram slotlarını filanda kontrol etmende fayda var dostum
  • Hocam kısaca kasayı aç altını sütüne getir yani bak araştır benim düşüncem kasada bi sorun var=)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.