Şimdi Ara

Pc bir garip donuyor. Yardım :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
1.970
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, öncelikle sistemim şu şekilde:

6700xt

5800x

32gb çift slot ram.

corsair rm750x gold

x570a pro

970 evo plus m2 500gb

XPG S40G RGB m2 500gb

Sistemdeki tüm driverlar güncel. Bios'da Bir kaç güncelleme geriden geliyor ama sorunu çözmeye dayalı bir kaç sürüm onu da güncelledim değişen bir şey olmadı.

Şimdi dostlar oyun oynarken pc hiç bir şekilde falso vermiyor, Kaç saat oynadım, Ne kadar yük bindiği gibi etkenlerin hiç bir önemi yok pc'nin donmasına sebebiyet veren şeyin.

stres testinden de geçiyor bilgisayar.

Pc'nin hava akışı oldukça iyi, hiç bir parça olması gereken sıcaklığın üstüne çıkmıyor, Genelde işlemcim ve ekran kartım oyunlarda 55-60 derecelerde çalışıyor.

Peki bilgisayar ne yaparken donuyor :) şöyle:

Genelde chrome dolaşırken donma yaşıyorum, son zamanlarda ise Steam'de oyun indirirken pc'yi boşta bırakırsam donuyor ama kafasına göre her seferinde değil.

Misal chrome'da Bir video izliyorum donabiliyor, yada yan sekmede video açık o sırada ben başka sekmede başka bir işle uğraşırken donuyor.

Şu da var, Tesadüf mü bilmem, Genelde Twitter'da video izlerken donuyor. Youtube'da veya başka bir sitelerde değil.

Ama bu sürekli olmuyor iki günde bir, bilemedin üç günde bir başıma geliyor.

Daha önce Ekran kartı Driverından kaynaklandığını düşünüyordum ki halen öyle olduğunu düşünüyorum ama ne yaparsam yapayım bu donmadan kurtulamadım.

Daha önce Güzel bir driver bulmuştum ve hiç bu donma sorununu yaşamıyordum Ta ki Steamdan oyun indirirken donmasına kadar. Baktım donuyor, Yeni driver da çıkmış güncelledim ama değişen bir şey yok.

Eski driver de bu sorun çok daha az gibiydi. ama tamda emin olamıyorum asıl sorun Gpu driverında mı diye.

bu donma işi de şöyle:

önce pc bi yavaşlıyor ama mause hareketliliğinde hiç bir sorun yok. mause hareket ediyor, komut dinliyor :) ama sistemin geri kalanı bana mısın demeden kitleniyor.

Pc fanları dönüyor. Klavyenin ışıkları yanıyor. Ekranda ise sadece mause hareket ediyor, Gerisi dediğim gibi kitleniyor. Res atmadan da kendine gelmiyor.

Ama tecrübelerim ve bugüne kadar ki çözüm aramalarımdan çıkardığım şu: Ekran kartı kitleniyor galiba.

misal gecen pc donduğunda monitörü kapat aç yaptım, Görüntü gelmedi bu bir şey ifade eder mi? bilmem :)

Yardımlarınız bekliyorum, Herkese iyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DcNeuS -- 19 Nisan 2023; 23:48:55 >

• Olay günlüğünden sistemi kontrol ettiğimde hep şu görseldeki hatalar zincirinden sonra pc kitleniyor ve ben res atıyorum.

21:30 sularında Pc'yi yeni açtım ve steamdan bir oyun indirmesi başlattım arından pc'yi bıraktım gittim, Mavi sütundan itibaren oluşan hatalar zinciri başladı, Saat 22:11 de geldim baktım pc donmuş ve res attım.

Kernel-power Önemli hatası benim Pc'ye res atmam ile oluşan bir hata.

• DcNeuS kullanıcısına yanıt

Burada ki hataları araştırdım da ise, Hiç birinin doğrudan sistemi kitleyecek bir hata olmadığı yönünde bilgiler edindim ama sistem kendini kitlemeden önce hep bu hataları veriyordu.

Hatalardan sadece bu sorunu çözebildim.

Günlük Adı:  System

Kaynak:    Service Control Manager

Tarih:     18.04.2023 21:47:11

Olay Kimliği: 7000

Görev Kategorisi:Yok

Düzey:     Hata

Anahtar sözcükler:Klasik

Kullanıcı:   Yok

Bilgisayar:   

Açıklama:

AMDRyzenMasterDriverV20 hizmeti şu hata nedeniyle başlatılamadı: 

Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor.

Olay Xml'si:

<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">

<System>

<Provider Name="Service Control Manager" Guid="{555908d1-a6d7-4695-8e1e-26931d2012f4}" EventSourceName="Service Control Manager" />

<EventID Qualifiers="49152">7000</EventID>

<Version>0</Version>

<Level>2</Level>

<Task>0</Task>

<Opcode>0</Opcode>

<Keywords>0x8080000000000000</Keywords>

<TimeCreated SystemTime="2023-04-18T18:47:11.5057829Z" />

<EventRecordID>78050</EventRecordID>

<Correlation />

<Execution ProcessID="820" ThreadID="4144" />

<Channel>System</Channel>

<Computer></Computer>

<Security />

</System>

<EventData>

<Data Name="param1">AMDRyzenMasterDriverV20</Data>

<Data Name="param2">%%2</Data>

<Binary>41004D004400520079007A0065006E004D00610073007400650072004400720069007600650072005600320030000000</Binary>

</EventData>

</Event>

Ama bu sorunu çözmem, PC'nin kendini kitlemesinin önüne geçemedi

Buda bugün ki kitleme öncesi oluşan hatalar zincirinin görseli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DcNeuS -- 19 Nisan 2023; 23:51:43 >

Burada ki görselde 22:55 de pc dondu ama öncesin de bir hatalar zinciri yok.

Yani artık bir şey çıkar mı bu olay günlüğünden bilmiyorum :)

• Bu arada DDU ve AMD'nin kendi driver silme programları ile temiz kurulum yaptım ama değişen bir şey olmadı.

1,5 yıl kadar belirttiğim sistemi kullanıyorum, Wattman veya mavi ekran gibi hatalarda hiç almadım gibi bir şey.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DcNeuS -- 19 Nisan 2023; 23:57:8 >
  • uyku moduna girmeye çalıştığında mı oluyor acaba? ben olsam güc seceneklerinden hdd kapanma süresini iptal eder hybernate uykuyu kapatırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Din Djarin

uyku moduna girmeye çalıştığında mı oluyor acaba? ben olsam güc seceneklerinden hdd kapanma süresini iptal eder hybernate uykuyu kapatırım.

Güç profilini Dengelide kullanıyorum, oradan gittim ''sabit diski kapatmak için beklenen süre 20dk '' seçeneğini hiç bir zaman olarak değiştirdim. Tüm uyku modları öncesinden de kapalıydı.

Birde Alienware monitörünü kullanıyorum, kendisi otomatik olarak güç ayarlarını yer yer değiştiriyor. Belki oda yapabilir diye aynı ayar sekmesinden onu da şimdi kapadım.

Ama bunlar Steam de indirme yapıp pcyi bırakıp gittiğimde donma sorunu için atılacak adımlar gibi

chromede dolaşırken ki donma sorunu ile pek ilişki kuramadım bu çözüm yolları ile, Belki bunlar Steam işini çözer ama chrome sorunu için sanmıyorum.

Şöyle bir düşündüğümde bu chrome donma sorunu Çoğunlukla Twitterdan bir canlı yayın izlerken oluyor, yan veya ana sekmede açık olması yeterli.

Birde son bir haftaya kadar Steamde indirme yaparken donma yaşamıyordum.

chrome gerektiğinde sistem hızlandırması kullan gibi bir ayar vardı, o ayarı da kapalı olarak kullanıyorum.

Bu arada Sistemde Sadece M2 var. HDD ve türevleri yok.

M2lerin doluluk oranı da %40-50 arası. Sağlık durumları 95 e 99.

aynı zamanda M2 testlerinden vermeleri gereken hızları veriyorlar

• Din Djarin kullanıcısına yanıt

Bu arada bu değişiklik steam'de indirme yaparken ki donma sorununu çözer ama sistem halen daha chromede video izlerken donma yaparsa eski 22.11.1 sürücüne geri dönüp birde o sürücüde deneme yapacağım. Çünkü bu sürüce ile chrome'da donma olmuyordu, sadece Steam indirmelerinde donma yaşıyordum.

• Bu problem bendede ara ara oluyor yazılımdan olduğunu düşünüyorum. PC dönüyor mause oynuyor dediğiniz gibi yönlendirebiliyorum ama hiç bi yere tıklamıyor veya hiç bi komut açılmıyor.Reset atmak zorunda kalıyorum.
  • papadoc. kullanıcısına yanıt

Ne zamandan beri yaşıyorsunuz hocam?

Ben 8 aydır bu sorun ile yer yer karşılaşıyorum, bunun yanında da uzun bir süre 22.11.1 güncellemesi ile yaşamadım ta ki bugünlere kadar :(

Ekran kartınız sizin'demi AMD?

Şuan kullandığım driver 23.4.1.

bundan bir önceki onaylanmış sürüme güncellediğimde neredeyse günde iki defa donma sorununu yaşıyordum hemen 22.11.1 sürümüne dönmüştüm. ama yine geldiğimiz yer bu sorun işte, bırakmadı yakamı:)

• tarayıcının donanım hızlandırması açık ise kapatıp dener misin?

• bazen benim de internette gezinirken kitleniyodu sistemim. ayda bir kere felan. son 1 2 senedir iyi gayet. geçen zaman aralığında yaptığım şey windows güncellemek.

benimkinin de ekran kartından kaynaklandığına eminim çünkü kitlendiğinde bazen geri gelebiliyodu ve geri geldiğinde amd control center kapanmış oluyordu. yerinizde olsam ekran kartı driverları ile oynarım.

• @Çöp Adam Kapalı hocam.

Yani gece boyunca bazı ayarlamalar yaptık bakalım ne gibi sonuçlar verecek. Herhangi bir düzelme olmazsa Driverlar ile oynamaya başlayacağım.

• Sizin bahsettiğiniz donmaların benzerini format öncesinde bende yaşıyordum fakat tek farkı benim sistem 5-10 saniye sonra mouse ile verdiğim emirlerin tümünü anında uygulayıp yoluna devam ediyordu. Formattan önce chrome tarayıcısını çok fazla kullanıyordum ve donmalar hep chrome açıkken başıma geliyordu. Formattan sonra full firefox a geçtim, özel bir durum olmadıkça chrome açmıyorum.
    Not: kart 3070 ti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xmenvirüs -- 20 Nisan 2023; 19:18:2 >
  • xmenvirüs kullanıcısına yanıt

Açıkçası chromeyi şu aşamada bırakmak istemiyorum, belki kolaylıkla tüm kayıtlı hesapları ve sekmeleri başka bir tarayıcıya geçirebilirim ama alıştık bir kere :)

Bende format atmıştım ama değişen bir şey olmadı. Galiba Driver kaynaklı bir sorun, bunu da çözecek kişiler amd çalışanları. Paşaların el atmasını Bekliyoruz :)

Ekran kartım msi gt 1050 yaklaşık 6 aydır yaşıyorum ama 1 ayda 2 kez felan cok sık değil. Nvidia driverleri güncellerim hep. Sürümü nü bilmiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: papadoc.

Ekran kartım msi gt 1050 yaklaşık 6 aydır yaşıyorum ama 1 ayda 2 kez felan cok sık değil. Nvidia driverleri güncellerim hep. Sürümü nü bilmiyorum

bugün yine aynı sorunu yaşadım, bu sefer Dizi izlerken oldu :).

Yani bilemiyorum ben bir türlü kurtulamadım.

Belki de chromu değiştirmem lazım bir süre, birde oradan deniyim.

Bir Windows 11 deneyin isterseniz uğraşmaya vaktiniz varsa temiz format atıp. Ben kendim yazılımdan şüpheleniyorum ama uğraşacak vakfım yok. Format felan. Çözümü bulursanız burdan bilgilendirirsiniz..
  • papadoc. kullanıcısına yanıt

Şuan Edge kullanmaya başladım, Bakalım burada da aynı problemleri yaşarsam temiz bir format deneyeceğim.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.