Şimdi Ara

Pardus ekibi merak edilenleri cevaplıyor! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
100
Cevap
3
Favori
29.198
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sevgili DH yönetimi;

Bu harika videoyu izlerken videonun tam yarısında yaşadığım bir ses problemi yüzünden tarayıcıyı kapatıp tekrardan açmak zorunda kaldım. Tekrar açtığımda videyu alttaki kaydırma çubuğundan kaldığım yere kadar kaydırarak ileri almak istedim ama maalesef videoyu ileri alamadığımı gördüm.. 1 saatlik videoyu bir daha kaldığım yere kadar yüklenmesini beklemek zaten izlemesi 1 saatimi alıyor birde izlediğim yere kadar beklemek sonra kalanını izlemek için vakit harcaka ne kadar zaman alırsın artık tahmin etmesi zor değil.. Konuk ettiğiniz adamlar koskoca işletim sistemi yapıyor Türkiyenin en büyük forum sitesinde videyu istediğimiz yerden alamıyoruz.. En dandik bilinmeyen video sitelerinde bile bu özellik sorun olmazken DH'te koca videoları baştan sona yüklenmesini beklicez ki istediğimiz yerden alalım.. Lütfen el atın şu konuya.. Zor bir programlama gerektirmediğinden eminim.. Videonun yarısında kaldım daha da bekleyemem..

Videoya gelirsek yarısına kadar izlediğim kadarıyla çok kalite bir sohbet olmuş.. Çok çok teşekkürler Mesut.. Diğer PC'me bugün format atıp geçici olarak xp kurmak zorunda kalmıştım ardında silip eski sistem Win7 kuracaktım.. ama şimdi pardusu indirip bir denemek istiyorum.. Bu güzel sohbet de buna vesile olmuştur..

Tekrardan teşekkürler bu harika sohbet için..

• Uzun zamandır Pardus kullamıyorum Pardus anlatıyorum çalışmmalarını ve gelişmeleri merakla takip ediyorum...

Video nun tamamını seyrettim Pardus kullanıcıları için yeni bir konu yok. Ama pardus hakınnda bilgi edinmek isteyenler seyredebilr
  • bende bir göz atayım dedim ve sonuna geldim ,emekle meydana getirilmiş emeği geçenlere teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Enochian.

Nerden Pardus stickerı bulabilirim ?

bulamazsın, röportaj için özel kullanılmış. ayrıca ortalamak için biraz daha sağa ötelenmesi gerekiyor bence..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

Sevgili DH yönetimi;

Bu harika videoyu izlerken videonun tam yarısında yaşadığım bir ses problemi yüzünden tarayıcıyı kapatıp tekrardan açmak zorunda kaldım. Tekrar açtığımda videyu alttaki kaydırma çubuğundan kaldığım yere kadar kaydırarak ileri almak istedim ama maalesef videoyu ileri alamadığımı gördüm.. 1 saatlik videoyu bir daha kaldığım yere kadar yüklenmesini beklemek zaten izlemesi 1 saatimi alıyor birde izlediğim yere kadar beklemek sonra kalanını izlemek için vakit harcaka ne kadar zaman alırsın artık tahmin etmesi zor değil.. Konuk ettiğiniz adamlar koskoca işletim sistemi yapıyor Türkiyenin en büyük forum sitesinde videyu istediğimiz yerden alamıyoruz.. En dandik bilinmeyen video sitelerinde bile bu özellik sorun olmazken DH'te koca videoları baştan sona yüklenmesini beklicez ki istediğimiz yerden alalım.. Lütfen el atın şu konuya.. Zor bir programlama gerektirmediğinden eminim.. Videonun yarısında kaldım daha da bekleyemem..

Videoya gelirsek yarısına kadar izlediğim kadarıyla çok kalite bir sohbet olmuş.. Çok çok teşekkürler Mesut.. Diğer PC'me bugün format atıp geçici olarak xp kurmak zorunda kalmıştım ardında silip eski sistem Win7 kuracaktım.. ama şimdi pardusu indirip bir denemek istiyorum.. Bu güzel sohbet de buna vesile olmuştur..

1 saatlik röportaj olunca indirmeye karar verdim. bir de baktım ki ~ 450 mbyte.
    kota yoksa real player kullan indirmek için.

ya bu arada hep iğneliyoruz ama pardus güzelleşmiş.. ama nedense iğne önüme getirilip konuyor, iğnele diye adeta..
    doğrusu mesut çevik iyi yokladı pardus' u. hatta şöyle bir sarstı ama baktı yıkılacaklar, ayıp olacak dedi ve herşey son 15 dakikaya kaldı..

• quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

Sevgili DH yönetimi;

Sanırım o flow playerdan kaynaklı

• Pardus ilk çıktığında sıkı takipçilerindendim. Okulda da c++ kodlama görüyorduk, öğrendiklerimi onda uyguluyordum, yazılan kodlara bakıyordum fln. Videoda da dendiği gibi Pardus bir "işletim sistemi" değil bir "linux dağıtımı". Bu konuda yanılmayalım. Yani taban olarak linux un hazır çekirdeği, masaüstü var. Pardus ekibinin yaptığı bir nevi modifikasyon. Windows 7 çıktıktan sonra vazgeçmek zorunda kaldım. Pardusta beni en çok cezbeden şey 3D pencere ve masaüstü efektleriydi. Yeni bi sistem topladım geçen sene. Doğal olarak oyun oynamak için windows kurdum. Oyun oynadıktan sonra pardusa geçmekte üşendiğimi farkedince pardustan vazgeçmek zorunda kaldım. Netbook alırsam şayet tekrar pardus'a dönmeyi düşünüyorum. Röportaj için teşekkürler. Uzak kaldığım süre zarfında ne kadar geliştiklerini öğrenmiş oldum

• quote:

Orijinalden alıntı: The souls migration

1 saatlik röportaj olunca indirmeye karar verdim. bir de baktım ki ~ 450 mbyte.
    kota yoksa real player kullan indirmek için.

ya bu arada hep iğneliyoruz ama pardus güzelleşmiş.. ama nedense iğne önüme getirilip konuyor, iğnele diye adeta..
    doğrusu mesut çevik iyi yokladı pardus' u. hatta şöyle bir sarstı ama baktı yıkılacaklar, ayıp olacak dedi ve herşey son 15 dakikaya kaldı..

O ne öyle bir film boyutunda.. flash videolar daha az yer kaplamıyormuydu Firefoxun flashgot eklentisi ile indiriyim dedim onunla da inmiyor.. artık videonun yarısı kaldı.. flashgette inicek bir sürü malzeme var.. 450MB'ı yarısını izlediğim videoya ayıramam artık.. Bir DVDRip film demek neredeyse..

• yani yanlış görmedim eminim, çünkü 100 mbyte olsa indirirdim. ama çok büyük bir dosyaydı yalan olmasın ya 414 mü 4404 mü ne yani ben yaklaşık 450 dedim.
    ya bu yuvarlama işinde de hata mı yaptyım ne. tamam 400' e yuvarlayalım bari.. real player kurunca bir eklenti oluyor galiba.
    videonun üzerine gelince download yazısı çıkıyor sağ üst köşede.. tıklıyorsun indiriyor.
  • güzel röportaj olmuş, elinize sağlık

17. dakika'da filan yorumlara bakayım diye yeniledim sayfayı, ama video oynatıcının istediğim dakikaya gidemiyor oluşu benim 17.dakika'ya kadar videoyu tekrar yüklemeye mecbur bıraktı

ayrıca sonra 10 saniyede ses gitti videonun
  • baya tanitici bi roportaj olmus.
    tesekkurler.
  • @KaraKanarya
    Kylix projesi patladı ama;

Freepascal ve Lazarus'u aratabilirsin. Lazaruz neredeyse Delphi IDE'ı ile aynı. Ubuntu altında kullanıyorum. Pardus destekliyor mu emin değilim ama desteklemiyorsa da istediğiniz paket olursa pisi ile hazırlıyoruz demişler videoda.

Evet Pardus bir Linux dağıtımı. Hiç çıkıp bir yerde: "biz işletim sistemi yaptık" dediklerini duymadım. O yüzden bunun üzerine garip sohbetler türetmenin bir manası yok. Tıpkı Asus'a bunlar NVidia, ATI yongalarını kullanıyorlar. Kendileri ekran kartı yapmamışlar ki demek gibi bir şey.

Kişisel alışkanlıklar ve bağımlı olduğum rpm paketleri yüzünden Ubuntu ile çalışıyorum ama Linux'a tamamen yabancı olan birinin kullanabileceği, en azından kendi dilinde olan ve kendi dilini konuşan insanlardan oluşan bir kullanıcı kitlesi, kendi dilinde dokümantasyonu, tartışma forumları olan sürümün olması (resmi kurumlar, ticari firmalar, gönüllü gruplar, bir sürü Türkçe sürüm olmalı) ne gibi faydalar sağlar düşünmek gerekli.

Devrim Arabaları'nı da bu akşam izlemiş olmam, yukarıdaki yorumlardan sonra daha da ilginç oldu benim için.

• quote:

Orijinalden alıntı: SBK

@KaraKanarya
    Kylix projesi patladı ama;

Freepascal ve Lazarus'u aratabilirsin. Lazaruz neredeyse Delphi IDE'ı ile aynı. Ubuntu altında kullanıyorum. Pardus destekliyor mu emin değilim ama desteklemiyorsa da istediğiniz paket olursa pisi ile hazırlıyoruz demişler videoda.

Evet Pardus bir Linux dağıtımı. Hiç çıkıp bir yerde: "biz işletim sistemi yaptık" dediklerini duymadım. O yüzden bunun üzerine garip sohbetler türetmenin bir manası yok. Tıpkı Asus'a bunlar NVidia, ATI yongalarını kullanıyorlar. Kendileri ekran kartı yapmamışlar ki demek gibi bir şey.

Kişisel alışkanlıklar ve bağımlı olduğum rpm paketleri yüzünden Ubuntu ile çalışıyorum ama Linux'a tamamen yabancı olan birinin kullanabileceği, en azından kendi dilinde olan ve kendi dilini konuşan insanlardan oluşan bir kullanıcı kitlesi, kendi dilinde dokümantasyonu, tartışma forumları olan sürümün olması (resmi kurumlar, ticari firmalar, gönüllü gruplar, bir sürü Türkçe sürüm olmalı) ne gibi faydalar sağlar düşünmek gerekli.

Devrim Arabaları'nı da bu akşam izlemiş olmam, yukarıdaki yorumlardan sonra daha da ilginç oldu benim için.

Ubuntu deb paket sistemini kullanır. Rpm paket sistemini kullanan dağıtımları videoda sayıyor zaten. (Fedora, Red Hat, OpenSUSE, Mandriva vb)

• Hırs ettim indirdim videoyu. 411 mb. El insaf.
    Allah'tan HD değil.

Pardus 2009'un çalışan CD'sini indirdim geçen gün. Bi 15 dakika falan denedim. Çok hoşuma gitti gerçekten.
    İlk formatta Pardus kuracağım. Bi deneyeyim alışabilirsem kullanmayı düşünüyorum. Olmazsa Win7'ye döneriz tekrar.

Videoyu izleyince de yorumumu eklerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Speed-Step

@ 2smoke

Neden Macbook Pro sorusuna, neredeyse 3-4 farklı markanın dizüstü modelini denediklerini fakat her birinin uzun süreli kullanım ardından bir dizi donanımsal sorun çıkarttığını, macbook pro'nun ise şu ana kadar en uzun süre iş gören modellerden biri olduğunu belirttiler. Zaten işletim sistemi konusunda bir çekinceleri olsa röportajda o aleti kullanmazlardı :)

Mesut Bey, ben neden kullandılar veya vay efendim özgür yazılımdan bahsederken MAC ne ayak tarzı bir yaklaşımdan ziyade, daha çok espiritüel bir dil ile yorumumu yaptım. MACBOOK PRO nun Windows u da normal notebook lardan daha iyi çalıştırdığı biliniyor zaten. Aslında ortadaki sticker sanki ELMA yı kapamak için yapıştırılmış gibi olmuş. O yüzden de bu kadar ilgimi çekti. Yoksa roportajın içeriği ve kalitesi tartışılmaz zaten.

Birde yaptığınız yoruma istinaden, şimdi eğer normal markalar bu işletim sistemini geliştirenlere bile sorun çıkardıysa, biz sıradan kullanıcılara bunun stabil olduğunu nasıl söyleyebiliyorlar. Bügün 700 liraya notebook alınıyor ama 3000-4000 liradan aşağa MACBOOK PRO yok, kaldıki o alındıktan sonra zaten kendi işletim sistemi de gayet canavar gibi Pardusa gelene kadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2smoke -- 21 Ocak 2010; 9:58:52 >

• @DoguK@N

evet ubuntu deb kullanıyor. ben Alien ile hem deb hem rpm kullanıyorum.
  • 1.0 indirmeye açıldığı günden beri Pardus'un tüm sürümlerini ve Linux dağıtımlarının en babalarını kullandım. (Debian, Ubuntu, Suse, Mandriva) Şu iki şeyi gönül rahatlığı ile söyleyebilirim:

1. Pardus en iyi Linux dağıtımlarından biri olmayı başardı. İnanmakta zorluk çekenler, KDE 4'ü en başarılı şekilde kullanan dağıtımın Pardus olduğu yolundaki yabancı kaynaklı haberleri Pardus forumlarında bulabilirler.

2. Linux (Dolayısıyla Pardus), ortalamanın üzerindeki kullanıcıların bile her türlü gereksinimine yanıt verebiliyor. Ben, % 100 Gimp ve Scribus kullanılarak (Bunlar Linux yazılımlarıdır.) Pardus üzerinde yapılmış çok güzel dergiler gördüm.

Pardus'un kurulumu ve kullanımı da çok kolay ve keyifli. Herkese tavsiye ediyorum.

H.Dolma
  • windows Varken Tercih Edilmeyeceği Kesin :)Kimse Kendini Kandırmasın :P
  • quote:

Orijinalden alıntı: cihandark

windows Varken Tercih Edilmeyeceği Kesin :)Kimse Kendini Kandırmasın :P

Tercih edilmeyeceği kesin demişsiniz. Dünyada kişisel bilgisayarlarında Linux kullanan milyonlarca insan var. Windows ve MacOS'tan sonra üçüncü en yaygın işletim sistemi. Onbinlerce geliştirici kod yazıyor. Web-Mail Sunucularında ve gömülü sistemlerin ( modem, el bilgisayarı (bkz: anroid), router, NAS drive, IP kamera, HD Media player ) önemli bir kısmında Linux tercih ediliyor. Muhtemelen günlük girdiğiniz sitelerin yüzde atmışı bir Linux server üzerinden size ulaşıyor. (Microsoft Windows Small Business Server "Standard 2008" OEM 1523TL. )

Kimsenin kendini kandırdığı filan yok. Windows bitti. Artık Linux var diyen birine mi rastladınız?

BMW dururken kimse Honda'yı tercih etmez. Kimse kendini kandırmasın diyebiliyor musunuz?

Siz lisanslı mı kullanıyorsunuz bilmiyorum ama herkes lisanslı Windows 7 kullanmak zorunda kalsa;

MS Windows 7 Professional - 264TL
    MS Windows 7 Ultimate - 365TL

bu parayı bildiğiniz kaç ev kullanıcısı (ki çoğu sadece internete girmek ve oyun oynamak için kullanıyor) verirdi?

Şu anda herkeste cayır cayır Win7 Ultimate görüyorum. Home edition da değil, Ultimate.

İnsanlar "Abi benim makineye Office 2007 Professional kuracağım" dediğinde KDV dahil 599TL ödemeyi göze almış oluyor mu sizce? Ama bakın her evde, bakkaldaki bilgisayarda, emlakçıda, kırtasiyede, herkeste Office kurulu. Çoğu Home edition değil Professional.

OS + Ofis yazılımlarına bin lira vermeden kullanamıyor olsalardı, iki yıl sonra yeni sürüm çıkınca para ödemeden güncellenemiyor olsaydı, Antivirüs yazılımlarına 30-150 dolar arası para ödeniyor olsaydı Windows kullanımı bu ülkede %50'yi geçer miydi sizce? Kendimizi kandırmayalım;

edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SBK -- 21 Ocak 2010; 13:17:56 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.