Şimdi Ara

Oyunun ön planda olmadığı performans bilgisayarı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
745
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

yaklaşık 1 haftadır forumun "sistem tavsiyesi" bölümünü inceliyorum. kafamda bazı şeyler şekillendi ama yine de başlıkta belirttiğim konu ile ilgili bilgi sahibi arkadaşlara maruzatımı direkt yöneltmek istedim. gelecek cevaplar doğrultusunda bir iki gün içerisinde kasayı toplayacağım. Yardımlarınızı esirgemeyin lütfen.

1-Bütçem maksimum 1500 tl (monitör hariç)
    2-Oyun sevdalısı biri değilim. Ekran kartını oyunlarda değil de daha çok oyun harici nerelerde gerekliyse oralarda performanslı şekilde kullanmak istiyorum. ( profesyonel çizim vb. işlere girmeyeceğim)
    3-İkinci maddenin devamı olarak, belli bir meblağı bayılmayı göze alıp sıfır kasa toplayan birinin " düşük-orta ayarlarda da olsa güncel oyunları açsın, kendimizi tamamen topal hissetmeyelim" şeklinde duyumsayacağı psikoloji içerisindeyim.
    4-bilgisayar oyun harici işlemlerde uçsun.
    5- bilgisayar ( daha ziyade anakart mı denir?) ileriye dönük ufak adımlarla uzun süre upgrade edebilmeye imkan tanısın. yani işlemci ya da ram günümüz açısından atıl kaldığında her bir şeyi komple değiştirerek yüksek masrafa girmeyeyim. örneğin 6 ayda bir parça parça sistemi yükseltebileyim.

bu doğrultuda şu an için sistemimde düşündüğüm bazı parçalar şunlar:

işlemci: amd fx 8350
    anakart: 970A-UD3P AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2000MHz (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 ya da,
    M5A97 R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 ?
    ram: 2x4 gb toplamda 8 gb 1600 mhz (hangi marka model olsun bilmiyorum ?)
    ekran kartı: amd r7 250
    kasa: ?

ssd istemiyorum.

yazdığım açıklamalar doğrultusunda görüşleriniz nelerdir?
    anakart konusunda muallaktayım. kasa konusunda ise hiç bilgim yok.
    Bir yol gösterin de hafta sonu toplayayım şu bilgisayarı.
    Teşekkürler.

• GallerPrensi kullanıcısına yanıt
    ileriye dönük sistemlerde genelde anakart ve power'a dikkat edilir ama amd nin muhtemel olarak çıkaracağı yeni nesil steamroller işlemciler'in şuanda piyasada olan anakartlarla uyumlu olup olmayacağı belli degil
    intel z97 anakartların yeni nesil işlemcilerle uyumlu oldugu söyleniyor ama onlarında fiyatları yüksek
    sen bi 2 sene sonra ekran kartı ve ssd takviyesiyle sistemini yine iyi bi şekle sokarsın fazla şey yapmana gerek yok çünkü şimdi hızlı çalışan işlemci 2 sene sonra yavaşlamayacak yine aynı işlemci olacak aynı performansı verecek
    fx 8350 ve 2x4= 8 gb gskill 1866 mhz ram al yada corsair fark etmez markası o kadar çok
    Kasa olarak cooler master,corsair,zalman gibi kasaları tercih et yada thermal take,,,dark-frisby gibi çöp kasalar alma,r7 250 gibi bi ekran kartlı sisteme 400 watt psu yeterli olur ama ilerde ekran kartı alırım power yüksek olsun diyorsan 600-650 watt arası +80 plus bi tane seçebilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Skörtıl_Nimo -- 17 Temmuz 2014; 20:43:00 >

• Kasa olarak zalman z3 + corsair vs 650 alabilirsin eger ileride artirabilmek istiyorsan

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok teşekkürler yorumlar için. İşim biraz daha kolaylaştı.
  • GIGBAYTE 970A-UD3P AM3+ DDR3 Usb 3.0 SATA 3.0 Anakart
    AMD FX X8 8320 Soket AM3+ 3.5GHz 16MB Cache İşlemci
    GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1866MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram
    SAPPHIRE R7 250 GDDR3 2GB 128Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı
    SEAGATE 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk
    XIGMATEK ASGARD 382 PURE BLACK EDITION 500W MidT ATX SİYAH KASA
    +
    XIGMATEK Gaia sd1283 İŞLEMCİ SOĞUTUCU

1.597 TL Kdv dahil.

www.vatanbilgisayar.com
  • quote:

Orijinalden alıntı: GallerPrensi

Merhaba arkadaşlar.

yaklaşık 1 haftadır forumun "sistem tavsiyesi" bölümünü inceliyorum. kafamda bazı şeyler şekillendi ama yine de başlıkta belirttiğim konu ile ilgili bilgi sahibi arkadaşlara maruzatımı direkt yöneltmek istedim. gelecek cevaplar doğrultusunda bir iki gün içerisinde kasayı toplayacağım. Yardımlarınızı esirgemeyin lütfen.

İşlemci: AMD FX X8 8350

Anakart: Gigabyte 970A-UD3P

RAM: G-Skill 4 GB Ripjaws DDR3 1600 MHz CL9 1.5V

Ekran Kartı: Sapphire R7 250 GDDR3 2 GB 128 Bit DX 11.2

Hard Disk: WD Blue 3.5" 1 TB SATA 3.0 64 MB 7200 Rpm

Kasa: Zalman Z3 Plus MidT ATX Siyah (PSU Yok)

PSU: Thermaltake Smartpower 80+ Bronze 550 Watt

TOPLAM: 1520 lira.. %30 indirimli mağaza fiyatları ile.. Vatan'dan toplandı..

• Teşekkürler arkadaşlar.
    Bilgisayarin oyun harici islemlerde ucmasi icin SSD kullanmaniz gerektigini dusunuyorum hocam. Gunluk islerde 4 ve 8 cekirdegin farkini belki anlamazsiniz, ama HDD ve SSD arasindaki farki kesinlikle fazlasiyla hissedersiniz.

• mebrar kullanıcısına yanıt
    Haklısınız, biraz daha ucuzladığında almayı düşünüyorum.
    Bu arada Ram de 1600 mhz ile 1866 mhz arasındaki fark çok önemli midir?
    Hayir aradaki farki gunluk kullanimda kesinlikle hissetmezsiniz. Eger fiyat farki varsa 1600Mhz de rahatlikla tercih edilebilir. Hayirli olsun simdiden, gule gule kullanin.

• mebrar kullanıcısına yanıt
    Sağolun :)
  • 10 TL fark ile 1866MHz ram alınır

SSD bu bütçe için biraz lüks oluyor aksi halde şu ürün de kaçmaz;

http://www.vatanbilgisayar.com/180gb-335-serisi-sata-30-ssd500mb-okuma-_-450mb-yazma.html
  • 10 tl fark doğruysa 1866 kesin öneririm
    ssd 120 gb yeter 64 çok düşük kalır bunu dikkate alın
  • quote:

Orijinalden alıntı: GallerPrensi

Merhaba arkadaşlar.

1-Bütçem maksimum 1500 tl (monitör hariç)
    2-Oyun sevdalısı biri değilim. Ekran kartını oyunlarda değil de daha çok oyun harici nerelerde gerekliyse oralarda performanslı şekilde kullanmak istiyorum. ( profesyonel çizim vb. işlere girmeyeceğim)
    3-İkinci maddenin devamı olarak, belli bir meblağı bayılmayı göze alıp sıfır kasa toplayan birinin " düşük-orta ayarlarda da olsa güncel oyunları açsın, kendimizi tamamen topal hissetmeyelim" şeklinde duyumsayacağı psikoloji içerisindeyim.
    4-bilgisayar oyun harici işlemlerde uçsun.
    5- bilgisayar ( daha ziyade anakart mı denir?) ileriye dönük ufak adımlarla uzun süre upgrade edebilmeye imkan tanısın. yani işlemci ya da ram günümüz açısından atıl kaldığında her bir şeyi komple değiştirerek yüksek masrafa girmeyeyim. örneğin 6 ayda bir parça parça sistemi yükseltebileyim.

bu doğrultuda şu an için sistemimde düşündüğüm bazı parçalar şunlar:

işlemci: amd fx 8350
    anakart: 970A-UD3P AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2000MHz (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 ya da,
    M5A97 R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 ?
    ram: 2x4 gb toplamda 8 gb 1600 mhz (hangi marka model olsun bilmiyorum ?)
    ekran kartı: amd r7 250
    kasa: ?

ssd istemiyorum.

yazdığım açıklamalar doğrultusunda görüşleriniz nelerdir?
    anakart konusunda muallaktayım. kasa konusunda ise hiç bilgim yok.
    Bir yol gösterin de hafta sonu toplayayım şu bilgisayarı.
    Teşekkürler.

Hoca performans istiyosanız kesinlikle ssd alın kasa olarak coolermaster cmp 350 500 watt ı öneriyorum ekran kartını oyun oynamıcaksanız r7 240 yada gt630 işinizi fazlasıyla görür

• Apu alıp ekran karti almayabilirsiniz ama SSD kesinlikle şart

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.