Şimdi Ara

Overclock sorunu..(çok önemli beklemedeyim..)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
577
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar overclock yapmayı düşündüğüm sistem imzamda mevcut. Başka bir forumda Taliban Nickli arkadaşımızn makinesiyle benimki neredeyse birebir. Onun başka bir arkadaş için basit bir overclock anlatımı yaptığı alttaki makaledeki herşeyi yaptım.ama cpu frequency seçeneğini 270 yapmama rağmen makina hala 1.81 ghz 3000 venice olarak çalışıyor sizce burada kaçırdığım nokta nedir? ayrıca "Ras# to Cas# Delay'i ve bir altındakinide 3 yap." olarak yazdığı seçenekte alttaki olarak nitelediği seçenek nedir..orada 7T den aşağısı yok..bir yerde bi eksik var ama anlayamadım yardımcı oursanız sevinirim..Arkadaşın yazdığını aynen copy yapıyorum. Bir problem yaratırsa da şimdiden özür

(1) overclock bilgisayarın standart halinden daha hızlı halde kullanılmasıdır. zaten türkçesi hızlaştırmadır o/c'nin. sana getireceği fayda ise elindeki 150$lık işlemciyi eğer iyi bir seridense yaklaşık 800-900$lık işlemcilerle aynı hızda kullanabilirsin.
    (2) evet kullanabilirsin, ancak bazı testlerden geçerse! bu testler sayesinde işlemcinin yada sisteminin full stabil olduğunu anlarsın. örnek; SüperPİ 32M testini problemsiz bitiren bir sistem kesinlikle stabildir.
    (3) başka bir kişinin sorusuna verdiğim cevabı aynen kopyala yapıştır yapıyorum;

işin mantığını değil ne yapman gerektiğini özetliyeyim;
    1. Açılışta BİOS'a gir.
    2. ADVANCED CHİPSET FEATURES menüsünde HT Frequncy'i "4X" yap.
    3. DRAM Configuration bölümünde CAS# latecy'i 3 yap.
    4. Ras# to Cas# Delay'i ve bir altındakinide 3 yap.
    5. 1T/2T ayarını 1T yap.
    6. Sonra iki kere ESC tuşuna basarak ana menüye dön.
    7. Buradan Power Bios Features'a gir.
    8. Memory Frequncy'i 166 yap.
    9. CPU voltage'ı +1.0 yap.
    10. DIMM Voltage'ıda 2.8 yap.

Buraya kadar olan yarlar bi seferliğine yapılacak ayarlar. Bundan sonra CPU Frequncy'i yavaş yavaş arttıraceksın. 240 ile başla mesela. sonra 10ar 10ar arttır. her arttırıştan sonra bios ayarlarını kaydet çık. Windows'ta SuperPi adlı programı çalıştır ve 1M testini uygula. eğer sonuna kadar testi sorunsuz geçiyorsa stabil demektir. bundan sonra tekrar BİOS'a gir ve tekrar CPU Frequncy'i arttır. ben 300'e kadar çıktım stabil olarak. 305 max gördüm ama stabil değildi. kolay gelsin.

Bu sistem taliban arkadaşımızın..

AMD +3000 Venice 0516 DPCW (250x9 günlük - 305x9 max stabil) 1.55volt stock cooling,
    Epox 9NPA+ Ultra,
    2x512 Dual TwinMOS DDR400 2,5-3-3-6,
    30 GB PATA Seagate+ 80 GB SATA NCQ Seagate,
    Samsung Combo,
    WinFast 256MB PX 6600 TD

• Belleklerin nedir? 200:166 bölenini kullanırsan 270 Mhz FSb'de belleklerde 224 Mhz'de çalışacak. Kaldırmayabilir.
  • kingston 2x 512 mb + 1 gb kingston DDR400 pc3200 184pin single channel doğal olarak...
  • F10 A BASIYON DİMİ ÇIKARKEN BİOSTAN
  • quote:

Orjinalden alıntı: ZEUS__

F10 A BASIYON DİMİ ÇIKARKEN BİOSTAN

Tabi yaw
  • quote:

Orjinalden alıntı: BFG

kingston 2x 512 mb + 1 gb kingston DDR400 pc3200 184pin single channel doğal olarak...

Böleni iyice düşür. 133:200 olarak kullan. Yani DRR-266 olarak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Neosis

quote:

Orjinalden alıntı: BFG

kingston 2x 512 mb + 1 gb kingston DDR400 pc3200 184pin single channel doğal olarak...

Böleni iyice düşür. 133:200 olarak kullan. Yani DRR-266 olarak.

Denedim bios ta F10 yapmama rağmen kabul etmiyor değişiklikleri hala DDR400@166 gösteriyor açılışta

200x9

cpu memory: Tcl 2,5 Trcd 3 Tras 7 Trp 3 (2T)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BFG -- 24 Aralık 2005 0:04:34 >

• talibanın sistemle seninki aynı deyil ......bi kere sende +1gb ram var bunların çipleri 512 lerden farklıdır ordaki ram ayarlarını bence deneme önce auto olarak bırak sadece dividerle oyna eğer sistem yukarda dediğin gibi takılı kaldıysa biostan defult ayarlara geri dön F10 a bas çık bilgisayar defult ayarlarıyla bi açılsın ondan sonra giriş oc işine
    bence önce şunu bi dene
    fsb 250
    htt 4x
    ram 333
    bundan sonraki fsb artışlarında htt 3x ram 266 yap
    maalesef bi çok kingston ram 200 ün üstüne fazla çıkamaz özellikle sendeki karma bi kombinasyon olmuş
  • birde "CPU voltage'ı +1.0 yap" bu nedemek işlemciye +1v ver mi demek istiyor bence bunu deneme bile
  • arkadaşım bnm makinada talibanınkiyle aynı senide diğer forumda görmüştüm bende o/c işine talibanın dediklerini yaparak başlamıştım ve en son 2520 de sistemi stabil çalıştırıyorum dahada çıktım 295*9a kadar ama stabil olmadı sorunlar falan çıktı onun dediği+0.1 V verecen
  • ayrıca bende 2*512 kingston 3200 var 400mhz dual ben bunları237 mhzde çalıştımayı başardım ama ram o/c siyle ilgili eksiklerim var sanırım ne yaptıysam istediğim performansı alamadım sorun çıkıyor hep
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.