Şimdi Ara

Ortaçağ iddia edildiği gibi tehlikeli zalim ölümcülse film ve dizilerde neden ortaçağ macera dolu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bazı kendini beğenmiş yabancılar ve dh üyeleri ortaçağın herkesin gençliğinde ya da erken yetişkinliğinde öldüğü herkesin birbirini deşip kestiği ve çok tehlikeli olduğunu iddia ediyorlar.insanın bre ahmaklar diyesi geliyor ama ben yinede makul bir üslupla cevap vereyim.madem öyle neden game of thrones vikings uyanış ve alparslan büyük selçuklu diriliş ertuğrul kuruluş osman cennetin krallığı cadılar zamanı ironclad fetih 1453 barbaroslar akdenizin kılıcı gibi ortaçağı anlatan bütün film ve dizilerde neden hayat bugünkünden daha adil ve herkes sürekli maceralar yaşıyor? ulan bu film ve dizilerde yaşanan maceralar en baba edebiyat ve dünya hikayelerinde yok.bu yapımlardaki olayları maceraları yaşamak için bütün modern çağ mal varlığımı verirdim.üstelik durduk yere sebepsiz ölme ve öldürmede yok.kılıcı iyi kullanan hızlı ve refleksleri güçlü olan kazanıyor onun dediği oluyor.üstüne üstlük istediğin kadınla yatıp kalkıyorsun.diyeceğim ortaçağ neden bu yapımlarda sürekli macera dolu ve günümüze kıyasla herkesin daha eşit olduğu bir yer? ulan bütün film yapımcıları bütün senaristler haksız bir tek sıradan halk mı vatandaş mı haklı? hadi bunu cevaplayında görelim.

• senin de söylediğin gibi, eskiden üretim-refah yok, eşitlik olsa kaç yazar. sefalette eşitlik olur anca.

şuanda eşitsizlik var ama hayvan gibi de refah var. ben öğretmen çocuğuyum yani iş adamı çocuğu değilim. ben fakir halimle 100 yıl önceki kral'dan daha iyi şartlarda yaşıyorum.

günümüz çağını aşağılayan kendini filozof zannediyo. ben de bu kişilere diyorum ki: beğenmiyosan çadırı al eline yallah ormana. ya da köye git köy kenarına kur çadırını, orda yövmiye ile tarlada çalışıp çadırda yaşa. insanlar eski çağları ne zannediyorlar. eski çağ demek sefalet demektir.
  • Hacı sen ne kullanıyor valla kafayı ortaçağ ile bozmuşsun caligula orta çağına yollamak lazım seni

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • siyahatlıprens kullanıcısına yanıt
    Kahkaha attırdı

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

Yalnız Caligula antik çağ, ortaçağ değil. Gerçi ortaçağ da antik kelimesinin "eski" anlamı uyarınca biz modernler için basbayağı antiktir. Ama ortaçağ bize antikçağ kadar uzak değil; bilhassa modern toplumların ortaçağ toplumlarından çıktığını ve bir yığın ortaçağ kalıntısı inanç ve adetin modern toplumlarda kendine yer bulmasından mütevellit. Hele halen bir buçuk milyona yakın insanın ilkokula bile gidemediği veya gönderilmediği Türkiye'yi düşünürsek bu süreklilik vaziyeti tartışmasızdır. Zaten ortaçağ yanı başımızda, çok uzağa gitmemize gerek yok.

• Orta çağ bu çağa bin basar yollayın beni omg

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu arada şaka bir tarafa ortaçağlar bilhassa köy komünleri, daha lokal kırsal hayatı ve benzeri düşünüldüğünde üretimin paylaşımı ve gelir dağılımı açısından modern dünyaya nazaran daha eşit yerler olabilir. Roma dünyası mesela sınıf ayrımıyla veya gelir dağılımındaki adaletsizlikte ün yapmış olmasına rağmen üretimin ve gelirin paylaşımında günümüzün gelişmekte olan ülkelerinden ve ABD'den aslında daha iyidir. Günümüz dünyasını ayırt eden vaziyet orta sınıfın daha yaygın olması, tıp, sosyal yardım sistemlerinin çok daha gelişmiş olması; yoksa günümüz zenginleri ortaçağ ve antikçağlara nazarla dünya servetinin daha büyük bir kısmını elinde tutuyor. Diğer bir deyişle Roma'da aslında insanlar fakirlikte eşitlenmişti, zenginler ise fakirlere nazaran çok daha varlıklı olmalarına rağmen toplam üretim bazında günümüzdeki milyarderler kadar büyük bir servet payına sahip değillerdi. Stalin Rusyası veya Mao Çini gibi kağıt üstünde modern yerlerde ise tek bir lider birkaç tane ülkenin toplam ekonomisine sahipti. O sebeple tarihteki en zengin kişiler muhtemelen ironik biçimde iki tane komünist diktatördü: Stalin ve Mao. Zira Sovyetler Birliği ve Çin'in tüm gayrisafi yurtiçi hasılatı onların kişisel tasarrufu altındaydı. Ortaçağda Bizans imparatorları veya Osmanlı padişahları dahil hiçbir hükümdar pratikte bu denli bir iktisadi kontrole veya servete sahip değildi.

Onun için gelir dağılımında adalet ve toplam servetin kontrolü bazında "modern" ve "uygar" dünyayı çok da gözünüzde büyütmeyin. Geçmiş dönemlerin eşitsizliğini abartmayın. :D

Elbette çağdaş uygar dünyanın hayat standardını ve insan ömrünü katlayarak çoğaltan birçok nimeti geçmiş dönemlerin iptidailiğiyle takas edilmez ve zaten neredeyse kıyas kabul etmez. Çağdaş uygarlığın bu anlamda kıymetini bilmek lazım ama kusursuz olmaktan fazlasıyla uzak olduğunun da bilincinde olmak lazım. Daha iyisi de yapılabilir yani.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

ne caligulası la o adam antik çağ insanıydı ortaçağla alakası yoktu.

• kimse hiçbir şeyi ters göstermiyor o film yapımcıları okumuş etmiş yapımcı olmuş adamlar yanılacaklarını hiç sanmam.

• Kılıç Ustası kullanıcısına yanıt
    yanılmazlar ama yanıltırlar.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • git kamp yap desen yapamayan, ömür boyu annesinin evinde kek yeyip pc oynayan kişiler gelip: "vay efendim bizim çağ berbat, keşke ilkel devirde yaşıyor olsaydım" diyolar.

ulan seni tutup zorla savaşa yollayacaklar geberecen, yollamasalar hayatın zorlu şartlarda geçecek öyle kaloriferi yakıp pc oyna kek ye diye birşey yok.

günümüz çağını beğenmeyen adam yallah çadıra. git ormanda yaşa, mülk derdin de yok, ot toplayıp ye.

• Nat Alianovna kullanıcısına yanıt
    senin de söylediğin gibi, eskiden üretim-refah yok, eşitlik olsa kaç yazar. sefalette eşitlik olur anca.

şuanda eşitsizlik var ama hayvan gibi de refah var. ben öğretmen çocuğuyum yani iş adamı çocuğu değilim. ben fakir halimle 100 yıl önceki kral'dan daha iyi şartlarda yaşıyorum.

günümüz çağını aşağılayan kendini filozof zannediyo. ben de bu kişilere diyorum ki: beğenmiyosan çadırı al eline yallah ormana. ya da köye git köy kenarına kur çadırını, orda yövmiye ile tarlada çalışıp çadırda yaşa. insanlar eski çağları ne zannediyorlar. eski çağ demek sefalet demektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 6 Aralık 2023; 5:31:39 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.