Şimdi Ara

Ön Çapraz Bağ Yırtılması (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.879
Cevap
60
Favori
354.046
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba ben üniversitede hazırlık okuyan bir öğrenciyim.Voleybol oynarkene diz kapağımın üstüne düştüm ve çıtırt diye bir ses geldi.Hastaneye gittik kırık çıkık yok 2-3 güne geçer dedi gerçektem geçmeye başlamıştı sadece hafif topallıyordum lakin otobüse binerken ayağım boşaldı ve dizimin içinde bir şeyler olduğunu hissettim emr çekildi ön çapraz bağ yırtılması ve menüsküs yırtığı çıktı doktor ameliyat edebilmem için ödeminin geçmesi lazım dedi.Dedim dınavlarım var derslere g,rmem lazım yok dedi.Sorum şu ödem kaç haftada geçer? 2.si ise ameliyattan sora kaç gün içinde eski yaşantıma geri dönebilirim(sporcu değilim artık bu saatten sora da uzaktan yakından sporla ilgim kalmadı)
  • youngeagle86 geçmiş olsun
    benim bir akrabam menisküs ameliyatı oldu, 45dk çivarı sürüyor ameliyat ogün hastanede kalıyorsun ertesi gün eve çıkabiliyorsun, 21 gün civarı heyet raporu veriliyor ve evde yapman için fizik hareketleri veriliyor 3.günden itibaren koltuk değneklerini bırakıp yavaş yavaş yürümeye başlarsın.

ozgekoca sana daha büyük geçmiş olsun demek istiyorum
    benzer sakatlığı ben de yaşadım ve yaşıyorum, benim tavsiyem sınavlarını bitirmen! ameliyat sonrası 3 hafta koltuk değnekleri ile yürümek zorunda kalacaksın, sana yaklaşık 6-8 haftalık bir heyet raporu verilecek, geçirdiğin sakatlık gerçekten ciddi bir sakatlık 2-3 ay içerisinde normal yürümeye ve hafif tempo koşmaya başlayabilirsin, ancak çömelmek gibi dizine yük bindiren hareketler 6-12 aya kadar yasak olacaktır. ameliyat sonrası iyileşme süreci, ameliyatın başarısı, senin fiziksel(kas yapın, kas gücün) ve genetik özelliklerin ile çok yakından iligili; profesyonel bir sporcu 4-5 ayda idmanlara başlayabilirken sıradan bir kişide bu süreç 12 ayı bulabiliyor.

ankara da isen sana tavsiye edebileceğim yerler var

• herkese geçmiş olsun benim futbol oynarken diz kapağım çıktı kendi yerine girdi hiçbir müdahale yapmadım çapraz bağlarım yırtılmış veya zedelenmiş olabilirmi eğer yırtılduysa ameliyat olmalımıyım olmazsam nolur? ---teşekkürler---
  • Önce MR Çektir.
  • Arkadaşlar bende okulda futbol oynarken dizim döndü bildiğiniz döndü ben kramp girdi zannettim neyse o anki refleksle elimle yerine yerleştirdim sonra müthiş ağrı oldu 10 saniye gibi ondan sonra normale döndüm arkadaşlar hastaneye gitmem için zorladılar hastane hemen okulun yanında çünkü adam film çekti beni sevk etti sevk ettiği doktor uzmandı bana erken boyunun uzadığı için sağ dizinde boşluk oluştuğunu söyledi sol dizdede aynı boşluk varmış sol diz kapanır dedi ama diğeri kapanmazmış vucudun başka biryerinden et alıp içi doldurulacakmış neyse o günden sonra hastaneye gitmedim ondan sonraki futbol oynadığımda dizim birkaç sefer daha döndü ama son 5-6 aydır hiç dönme falan yok doktor kendiliğinden geçmez dedi ama vucut oturunca uzama falan durunca düzelebilir neyse birdaha doktora gidecem bakalım ne diyecek herkese geçmiş olsun bu ayakla voleybol oynuyorum birde ayaktan sürekli sesler geliyor onu anlayamadım işte voleybolda pek sıkıntısını hissetmiyorum dizlik kullanmadığım halde

Edit:Benimle aynı sorunu yaşıyanlar ayağını bükemiyor oturamıyormuş ne diyorsunuz ben bu ayakla kaç tane voleybol maçına çıktım allaha şükür maçta hiçbir ama hiçbir sıkıntı yaşamadım çapraz bağ falan kopmuş olamaz inşallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LordStream53 -- 9 Haziran 2012; 15:25:52 >

• mrb arkadaslar. oncelıkle herkese gecmıs olsun. halı saha macında dızım dondu menisküsümde kova sapı yırtığı ve öçb koptu. 3 hafta once amelıyat oldum. koltuk değneklerını bıraktım. topallıya topallıya yuruyorum. bunun yanında fızık tedavıyede gıdıyorum.dizimde şişlik var bu normal mı ne zaman tamamen şişlik ortadan kaybolur? bıraz yuruduğum zaman ağrılarım artıyor .yurumeye devam etmelımıyım? tamamen ıyılesmesı ne kadar surer ? sımdıden tşk ederım gecmıs olsun
  • Merhaba Arkadaşlar..
    20 Yaşında Bir Öğrenciyim.İzmir/Ödemiş'te Yaşıyorum.
    2011 Ocak Ayında , Klasik Olarak Bir Halı Saha Maçında, Sonradan Öğrendiğim Kadarıyla Ön Çapraz Bağlarımın Koptuğunu Öğrendim.
    Olay İlk Olduğu Zamanın , Ertesi Günü Özel Bir Hastahanenin Ortapedi Doktoruna Gittim.
    Bacağımdan MR Yerine "Sadece" Film Çektiler. Bu Baştan Sona Bir Hataydı. Neyse , Film Çektikten Sonra Bana Zedelenme Olduğunu Söyleyip, İki İlaç ve Bacağımda Sargılarla Beni Eve Geri Yolladı Doktor.
    Birkaç Haftaya İyileşti Ama Ara Ara Dizin Boşluğa Doğru Düşüyomuş Gibi Olması Beni Tedirgin Etti.
    Bu Böyle Devam Ederken Ben 7-8 Ay Sonra Yine Halısahaya Başladım ve Hiçbirşey Olmamış Gibi Devam Ettim.
    Taa ki 2012 Mayıs Ayının Sonuna Kadar.
    Okulda Basket Oynarken Dizim Yine Boşluğa Gitti. Kendi Yöntemlerimle Sargı Yaptım ve Kaldığım Yerde ki Yurda Geri Döndüm.
    Akşamında da Elektrik Kesintisi Üzerine Karanlıkta Düşmüş Bulundum. Hastahaneye Kaldırmalarıyla , Amatör Bir Pretisyen Hekiminin Beni Azarlamasına Mütevellit Bacağım Alalacele Alçıya Alındı.
    Ertesi Gün Ödemiş'te Başka Bir Doktora Gİttim.
    Doktor Alçıya Gerek Görmediğinden Alçıyı Çıkardı. Bilimum Kontroller Sonunda (MR) Sol Diz Ön Çapraz Bağımda Kopuk ve Menisküsümde Bariz Zedelenme Olduğunu Öğrendim.
    Doktor Önceki Olayda Yırtıldığını , Bu Olayda ise Tamamen Koptuğunu Söyledi Bağın.

Şimdi Geldik Ameliyat Kısmına.
    Ödemiş'te Bu İşleri Yapan Doktor Bulamazsınız.
    Tercihimin İzmir'den Yana Oldu.
    Çok Araştırma Yaptım. İzmir'in Ünlü ArkasSpor Kulübünün Doktoruna Bile GÖründüm.
    Ama Bütün Doktorların Tek Söylediği Şey - Sanki Sözleşmişler Gibi - Birkaç Prof. Adı Vermek Oldu.
    Bu Prof. ların Yaptığı Ameliyatlar 9.000-10.000 TL yi Buluyor.
    Biz Tamamen Tesadüfi İzmir'de ki "Basmane Şifa Hastanesine" Gittik.
    Orada ki Doktor Bu Ameliyatı Daha Önce Yaptığını ve Yine Yapabileceğini Söyledi.
    Biraz Düşünme SÜresi İstedik, Bu Arada Finallerimi Bitirdim ve Okulların Kapanmasıyla 13 Haziran Günü Şifa Hastanesinde;
    Uzman Doktor İlker ŞENSES Tarafından Başarılı Bir Ameliyatla Sağlığıma Kavuştum.
    İlker Bey Bu İşlerde Bir Numara Olduğunu İspatladı, İyi ki Güvenmiş , İyi ki Olmuşum.
    1 Gün Hastanede Kaldım. Burada "Açılı Dizlik" Yardımıyla Yürümeye Başladım.
    15 Günde Bir Doktoruma Göründüm.
    Fizik Tedavi İçin Ayrıca Gitmeme Gerek Kalmadı.
    Gösterdikleri Hareketleri Harfiyen Yaptım Evimde, Oturduğum Yerde.
    Ameliyatın Üzerinden Neredeyse 2 Ay Geçti.
    Şu An da Çok İyi ve Sağlıklıyım.
    Hafif Topallamam Var Ama Verilen Antremanları Düzgün Yaparsam 1-2 Aya Geçiceğini Söyledi Doktorum.

İzmir'de Bu İşi Yapan Yegane Doktor İlker Beydir.
    Ameliyat Yaklaşık 2.000-2.500 TL Arasına Mâl Oldu. Ama Herşeye Değdi Diyebilirim.

Tavsiyelerim:

-Asla Isınmadan Top Oynamayın.
    -Ameliyat Sonrası Egzersizlerinizi İhmal Etmeyin.
    -Mümkünse Ameliyat Sonrası 1 Yıl Kadar Aktif Spor Hayatına Geri Dönmeyin.

Sormak İstediğiniz Soru Varsa da Sorabilirsiniz.
    Biraz Fazla Uzun Oldu Ama Tüm Hikayeyi Anlatmak İstedim.
    Teşekkür Ederim.

• quote:

mrb arkadaslar. oncelıkle herkese gecmıs olsun. halı saha macında dızım dondu menisküsümde kova sapı yırtığı ve öçb koptu. 3 hafta once amelıyat oldum. koltuk değneklerını bıraktım. topallıya topallıya yuruyorum. bunun yanında fızık tedavıyede gıdıyorum.dizimde şişlik var bu normal mı ne zaman tamamen şişlik ortadan kaybolur? bıraz yuruduğum zaman ağrılarım artıyor .yurumeye devam etmelımıyım? tamamen ıyılesmesı ne kadar surer ? sımdıden tşk ederım gecmıs olsun

Geçmiş Olsun Arkadaşım.
    Evet Topallayacaksın Ama Egzersizlerini İhmal Etme Sakın.
    En Nihayetinde Büyük Bir Ameliyat Geçirdin.
    Dizindeki Şişlik Birkaç Haftaya İnmeye Başlıcak.
    Devamlı Egzersizlerini Yaparsan 2 Aya Kadar Topallaman Tamamen Geçecektir.
    Ağrın Olursa Doktor Tavsiyesi Üzerine "Majezik" Ağrı Kesici Hapını İçebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bbastug -- 9 Ağustos 2012; 18:27:17 >

• ben 15 gün önce öçb ameliyatı oldum ağrılarım tam bitmedi ama azaldı dokuz eylül üniv hast. oldum doktorum prof.dr.hasan tatari iyi doktor sitesi var bakın öneririm her hafta yapıyormus bu ameliyatı usta adam ÖÇB YIRTIĞI KENDİ kendine kapanmaz arkadaşlar yada kopması o da aynı şey zaten bir n önce olmanız sizin lehinize başka zararlar almayın belden uyuşturuyorlar bişey hissetmiyorsunuz ama uyuşmanın etkisiyle ilk saatler çok şiddetli olmakla beraber 1 hafta biraz sıkıntılı .
    2 hafta sonunda hafif ağrılar var 1 ay sonra yürüyebilirsin dedi doktor 21 yaşındayım gencler mecbur olmak zorundasınız.
  • arkadaşlar hepinize geçmiş olsun.. 45 gün önce öçb ameliyatı oldum. 15 gündür yürüyorum, ağrı sızı olmadı hiç. sormak istediğim dizde boşalma nasıl oluyor? dizimde biraz şiş var hala, yürürken diz kapağımın orada bir şey hissediyorum: şişten dolayı mı acaba! diz boşalması dedikleri değildir umarım. bir güvensizlik yok dizimde yürürken, sadece o çözemediğim his var.. yardımcı olursanız sevinirim...
  • arkadaslar merhaba 2 hafta once halısaha macında bi pozisyonda dizimden ses geldi ve agrı oldu devlet hastanesıne gıttım öçb kopugu ve koca sapı tipi menisküs yırtıgı tehşisi konuldu 3 uzman doktor baktı öcb ameliyatına gerek olmadıgını menisküs ameliyatı yapıcaklarını söylediler sizce bu durum normal midir?
  • arkadaşlar merhaba,
    yaklaşık 8 ay önce ön çapraz bağ ameliyatı oldum (16 ocak 2012),
    çok iyi bir fizik tedavi süreci geçirdim (ameliyatın 3. günü başladım), sonra evde kendim çalıştım (ağırlık, elastik bant gibi şeylerle), sonra bol bol yüzdüm (haftada 4-5 gün, her seferinde 1000-1250 metre durmadan yüzdüm -küçük yaşta yüzme ile ilgilendiğim için yüzmem iyidir-)...
    ameliyat olmadan önce yaptığım araştırmalar neticesinde 6-7 sonra futbol oynayabilirsin denilmişti, ama şimdi kesinlikle kendimi hazır hissetmiyorum...ki ben sırf yeniden futbol oynamak için ameliyat oldum, yoksa dizim ameliyattan önce gayet sağlıklı idi, hatta 3 dizlik ile futbol bile oynayabiliyordum -çok fazla ikili mücadeleye girmeden-.
    ...
    bu ara bir kaç gündür tenis oynuyorum ama dizim bana güven vermiyor, hatta dün küt diye bir ses geldi ve korktum bıraktım, bugün tekrar oynadım, bugün daha iyi idi, tabi dizlik ile oynuyorum...
    ...
    ameliyat sonrası futbol'a başlayan var mı?
    ne kadar sürede başladınız?
    futbol oynarken ki performansınız öncesine göre nasıl?
    bu konuda özel dizlikler var mı?
    ben bazen boşuna mı ameliyat oldum diye düşünüyorum kendi kendime, sanki ameliyattan önce dizim daha iyi gibiydi gibime geliyor, en azında bağı aldıkları sol baldırım ağrımıyordu, şimdi orası da ağrıyor,
    ...
    bu ağrılar zamanla geçer mi?

Hepinize acil şifalar dilerim, ameliyat olmak isteyen arkadaşların sorularını cevaplayabilirim...

• quote:

Orijinalden alıntı: hcetin42

arkadaşlar merhaba,
    yaklaşık 8 ay önce ön çapraz bağ ameliyatı oldum (16 ocak 2012),
    çok iyi bir fizik tedavi süreci geçirdim (ameliyatın 3. günü başladım), sonra evde kendim çalıştım (ağırlık, elastik bant gibi şeylerle), sonra bol bol yüzdüm (haftada 4-5 gün, her seferinde 1000-1250 metre durmadan yüzdüm -küçük yaşta yüzme ile ilgilendiğim için yüzmem iyidir-)...
    ameliyat olmadan önce yaptığım araştırmalar neticesinde 6-7 sonra futbol oynayabilirsin denilmişti, ama şimdi kesinlikle kendimi hazır hissetmiyorum...ki ben sırf yeniden futbol oynamak için ameliyat oldum, yoksa dizim ameliyattan önce gayet sağlıklı idi, hatta 3 dizlik ile futbol bile oynayabiliyordum -çok fazla ikili mücadeleye girmeden-.
    ...
    bu ara bir kaç gündür tenis oynuyorum ama dizim bana güven vermiyor, hatta dün küt diye bir ses geldi ve korktum bıraktım, bugün tekrar oynadım, bugün daha iyi idi, tabi dizlik ile oynuyorum...
    ...
    ameliyat sonrası futbol'a başlayan var mı?
    ne kadar sürede başladınız?
    futbol oynarken ki performansınız öncesine göre nasıl?
    bu konuda özel dizlikler var mı?
    ben bazen boşuna mı ameliyat oldum diye düşünüyorum kendi kendime, sanki ameliyattan önce dizim daha iyi gibiydi gibime geliyor, en azında bağı aldıkları sol baldırım ağrımıyordu, şimdi orası da ağrıyor,
    ...
    bu ağrılar zamanla geçer mi?

Hepinize acil şifalar dilerim, ameliyat olmak isteyen arkadaşların sorularını cevaplayabilirim...

Selamlar,

Yaklaşık 2.5yıl önce öçb ameliyatı oldum.Lise yıllarında Fenerbahçenin alt yapısında top koşturuyordum ve bir müsabaka esnasında sakatlanmıştım.O sırada okuduğum için ameliyatı sonraya erteledim.Haliyle futbol hayatım sona erdi.

Ameliyattan 1.5 ay sonra cok fazla agırlık vermeden ve zorlamadan yurumeye basladım.2.5ay sonra normal yasantıma döndüm,tabi fazlasıyla dikkat ederek.Ameliyatımın üzerinden 1.5 yıl geçtikten sonra dizlikle halısahada top koşturabiliyordum fakat dikkat etmeniz gerekiyor ve ikili mücadelelere fazla girmemeniz gerekiyor.

Belirtmem gereken şu ki,üzerinden 2.5 yıl geçmesine rağmen,ters hareket yaptıgımda acı verebiliyor bana.Bazen eğildiğimde,dizlerimi kırıp oturdugumda dizim kitlenebiliyor ve en önemlisi ameliyat oldugum bölgeye dokundugumda hala canım yanıyor ! En kısa zamanda kontrole gıtmeyı dusunuyorum tekrar.

Herkese geçmiş olsun.

• 3 hafta önce sol dizimden ameliyat oldum. dizimin bir bölgesinde dokunmayı hissedebiliyorum ama acıyı hissetmiyorum bu durum geçicimidir?
  • Merhaba Arkadaşlar,

Yakında muayene olacağım ama size danışayım dedim.
    dizlerimi hafifçe kırıp ayakta beklediğimde diz kapağının üzerinde yanlarda kas ağrısı oluyor. Ani şekilde giriyor. normalde de herhangi bir ağrı yok.

Benzer bi sıkıntı yaşayanınız oldu mu?

sizce bağ kopması filan var mıdır... baya korkuyorum.
  • Merhaba arkadaşlar, öncelikle hepinize çok geçmiş olsun.
    15 gün önce halı sahada sağ ayağıma fazla güç vermem sonucu dizim döndü. Maçtan çıkıp buz uyguladıktan sonra tekrar maça girip devam etmek istedim. 1 dakika geçmeden önümden geçen topa uzanmak isterken ayağımın üzerine basar basmaz tekrar dizim döndü ve dönme esnasında resmen kemik sesi geldi. Resmen dizim yerinden çıktı ve can acısıyla ve ani bir refleks ile kendi ellerimle yerinden çıkan kemiği yerine oturttum. Fakat ertesi gün dizim oldukça fazla bir şekilde şişti. Bacağım üzerine basamıyordum. Topal topal üzerine abanmadan ancak yürüyebiliyordum. Aynı gün doktora gittim. Fakat doktor yaptığı testte bağ kopukluğu olup olmadığından kesin emin olamadı. İlk aşamada menüsküs yırtığı teşhisi koydu ve MR çektirmemi istedi. Aradan 3 gün geçtikten sonra özel bir hastanede MR çektirdim. MR görüntülerine bilgisayar ekranlarından bakan doktorlar ameliyat olacaksın dediler. Hem özel hastanenin hemde devlet hastanesinin doktoru hemen ameliyat olma zorunluluğun yok ama mutlaka birgün ameliyat olmamı söylediler.Doktorlardan biri duruma biraz daha açıklık getirerek;bağ kopukluğundan dolayı ve menüsküslerin yırtık olmasından dolayı ileriki yaşlarda kireçlenme, kemiklerde deformansyon vb sorunları olacağını buda bacağı proteze kadar götürme durumu oluşturabileceğini söyledi.

Ogün bugündür kara kara düşünürken MR doktorunun MR sonrası hazırlayıp kağıda döktüğü rapordaki ifadeleri şöyle bir internete yazıp anlamlarını araştırdım.

MR Rapor Sonucundan;
    1 - ACL'de parsiyel-subtotal rüptür.
    2 - Suprapatellar bursada effüzyon-plika oluşumu

1 - Bu ifadelere göre ACL'de tam-olmayan yırtık.(Doktorlar yırtığın derecesini söylemedi, tam mı yoksa kısmi mi? Latince ifadelerin anlamlarını internetten araştırarak öğrendim)
    2 - Menüsküs yırtığı

Diğer taraftan daha dizimdeki şişlik tam olarak inmedi ve hala üzerine yüklenemiyorum ve içi ve özelliklede sağ dizimin sol yanındaki kemikler arasında hiçbir şey yokmuşcasına merdiven inerken veya çıkarken veya dizimin üzerine normal bir şekilde yüklendiğimde batma oluyor. Bunun dışında herhangi bir ağrı yok. Dizimi şu 15 gün boyunca hiç kıvıramıyorum.Alaturka tuvalete hiçbir şekilde oturamıyorum. Yaş 34 bitti. Ameliyat olup olmamakta kesin bir karar veremiyorum. Bunun için kafamda birçok soru işareti var.

Dizimdeki şişliğin ve dizimin dönmesinden dolayı oluşan ödemin tamamen geçmesini bekleyeceğim ve bir daha farklı hastanelerde MR çektirerek birkaç farklı doktorla görüşerek kafamda soru işaretlerini ve dizimdeki durum gelişimini zaman içinde izlemek istiyorum. Buna göre ne tür bir ameliyat olmam gerektiğine karar vereceğim. Çünkü bu ACL ameliyatının farklı şekilleri yoksa mevcut yöntemler gerçekten ağır bir operasyon kanısına vardım ben kendi kendime.

Biraz uzun oldu ama herkesin burada ki bilgileri okuyup burdaki benim durumumdan da faydalanması için durumu mu paylaşmak istedim. Tekrar geçmiş olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Herkese merhaba arkadaşlar. Ben de ön çapraz bağ ameliyatı oldum. Bugün ameliyatımın üzerinden 27 gün geçti. Doktorum ve fizyoterapistim değnekleri ve açı ayarlı dizliği kullanmaya devam etmemi söylediler. Bu konu hakkında o kadar çok şey araştırdım ki bu 27 günde internetten, sorusu olan arkadaşlara yardımcı olmaktan mutluluk duyarım..

Benim şimdilik en büyük sorunum, dizimin 120 dereceden fazla katlanmaması. Yavaş yavaş açılıyor fakat çok da hızlı gittiğimi söyleyemem. Ameliyatının üzerinden 1 ay geçenler dizini ne kadar kırıyorsunuz ?
  • Arkadaşlar, ön çapraz bağ yorumlarına baktım. Bende dahil hep halı sahada meydaan geldiğini söylüyorlar, Allah belasını versin o halı sahaların, zaten 1 saatlik zaman var. İşten çıkan halı sahaya geliyor, ne ısınma hareketleri var nede çalışma var, ısınmadan yükleniyoruz vücudumuza sonra sağdan soldan sakatlanmalar. Aman halı sahalara dikkat
  • ben sahnede düştüm.kafkas danscısı olduğumdan dolayı kıkırdak dokuyu yemişim onun yuzunde ameliyat olalı 3 sene olcak 1oo metre zor koşuyoyorum,dans hayatımı bitti.şuan normal vatandaş hayatı yaşıyorum yuruyorum falan,sitem etmemeyi oğrendim allaha şükür saglammım yuruyorum oturuyorum kalkıyorum iistediğimi yapıyorum yeter dansda etmeyeyim yeter 25 sene dansla uğraştım
  • quote:

Orijinalden alıntı: MUST@F

Merhaba arkadaşlar, öncelikle hepinize çok geçmiş olsun.
    15 gün önce halı sahada sağ ayağıma fazla güç vermem sonucu dizim döndü. Maçtan çıkıp buz uyguladıktan sonra tekrar maça girip devam etmek istedim. 1 dakika geçmeden önümden geçen topa uzanmak isterken ayağımın üzerine basar basmaz tekrar dizim döndü ve dönme esnasında resmen kemik sesi geldi. Resmen dizim yerinden çıktı ve can acısıyla ve ani bir refleks ile kendi ellerimle yerinden çıkan kemiği yerine oturttum. Fakat ertesi gün dizim oldukça fazla bir şekilde şişti. Bacağım üzerine basamıyordum. Topal topal üzerine abanmadan ancak yürüyebiliyordum. Aynı gün doktora gittim. Fakat doktor yaptığı testte bağ kopukluğu olup olmadığından kesin emin olamadı. İlk aşamada menüsküs yırtığı teşhisi koydu ve MR çektirmemi istedi. Aradan 3 gün geçtikten sonra özel bir hastanede MR çektirdim. MR görüntülerine bilgisayar ekranlarından bakan doktorlar ameliyat olacaksın dediler. Hem özel hastanenin hemde devlet hastanesinin doktoru hemen ameliyat olma zorunluluğun yok ama mutlaka birgün ameliyat olmamı söylediler.Doktorlardan biri duruma biraz daha açıklık getirerek;bağ kopukluğundan dolayı ve menüsküslerin yırtık olmasından dolayı ileriki yaşlarda kireçlenme, kemiklerde deformansyon vb sorunları olacağını buda bacağı proteze kadar götürme durumu oluşturabileceğini söyledi.

Ogün bugündür kara kara düşünürken MR doktorunun MR sonrası hazırlayıp kağıda döktüğü rapordaki ifadeleri şöyle bir internete yazıp anlamlarını araştırdım.

MR Rapor Sonucundan;
    1 - ACL'de parsiyel-subtotal rüptür.
    2 - Suprapatellar bursada effüzyon-plika oluşumu

1 - Bu ifadelere göre ACL'de tam-olmayan yırtık.(Doktorlar yırtığın derecesini söylemedi, tam mı yoksa kısmi mi? Latince ifadelerin anlamlarını internetten araştırarak öğrendim)
    2 - Menüsküs yırtığı

Diğer taraftan daha dizimdeki şişlik tam olarak inmedi ve hala üzerine yüklenemiyorum ve içi ve özelliklede sağ dizimin sol yanındaki kemikler arasında hiçbir şey yokmuşcasına merdiven inerken veya çıkarken veya dizimin üzerine normal bir şekilde yüklendiğimde batma oluyor. Bunun dışında herhangi bir ağrı yok. Dizimi şu 15 gün boyunca hiç kıvıramıyorum.Alaturka tuvalete hiçbir şekilde oturamıyorum. Yaş 34 bitti. Ameliyat olup olmamakta kesin bir karar veremiyorum. Bunun için kafamda birçok soru işareti var.

Dizimdeki şişliğin ve dizimin dönmesinden dolayı oluşan ödemin tamamen geçmesini bekleyeceğim ve bir daha farklı hastanelerde MR çektirerek birkaç farklı doktorla görüşerek kafamda soru işaretlerini ve dizimdeki durum gelişimini zaman içinde izlemek istiyorum. Buna göre ne tür bir ameliyat olmam gerektiğine karar vereceğim. Çünkü bu ACL ameliyatının farklı şekilleri yoksa mevcut yöntemler gerçekten ağır bir operasyon kanısına vardım ben kendi kendime.

Biraz uzun oldu ama herkesin burada ki bilgileri okuyup burdaki benim durumumdan da faydalanması için durumu mu paylaşmak istedim. Tekrar geçmiş olsun.

2 gündür şehir dışındayım. Annemin rahatsızlığından dolayı hastaneye yatırdık bir ora bir buraya gitmek zorunda kaldım. Bugüne kadar ayağımın üzerine hiç basmamıştım Aslında bu süre zarfında da çok fazla ayakta gezmedim. Birçok yere araçla gittik. Dizimdeki şişlik tam indi derken ertesi gün dizim tekrar şişti. Dizimin üzerine 20 gündür hiç basamıyorum. Bastığım zaman diz hemen şişiyor.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.