Şimdi Ara

Okullarda verilecek osmanlı egitmi hakkında ne düşünüyorsunuz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
1.324
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • tarihsel geçmişimizden ve kültürel birikimimizden kopmamak için Osmanlıca eğitimi almamız gerektigimizi düşünüyorum.

sizler neler düşünüyorsunuz ?

• Bencede
  • Sonuna kadar destekliyorum.
  • Yeter bee amma uzattnz biseyi 100 kere sormadan rahatlamiyo bu dh li ahali
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ferrarisini Satan Adam

Sonuna kadar destekliyorum.
  • Osmanlıca ney la?
    Arapca harfleriyle yazılan,içinde çoğunlukla farsça ve sonralardan fransızca kelimeler eklenen,o dönemde yaşayan halkın bile bir haber olduğu dil.
    İsteyen öğrensin,insanların bir şeyler öğrenmesi kimseyi gucendirmez.Ancak bunu sanki İslam dili olarak,Tarihimizin bir parçası olarak gösterilerek politik propaganda yapılması tek kelimeyle çaresizlik.
  • 2. bir dili(ingilizce) öğretemeyen bir sistem(ve tembel öğreciler) varken osmanlıcanın faydalı olacağını düşünmüyorum. Seçmeli ders yap olsun bitsin. Bir ülkenin cumhurbaşkanı zorla öğreneceksiniz diye açıklama yaparsa buradan bile ülkenin ne halde olduğunu az çok anlayabiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Raz3rs

Osmanlıca ney la?
    Arapca harfleriyle yazılan,içinde çoğunlukla farsça ve sonralardan fransızca kelimeler eklenen,o dönemde yaşayan halkın bile bir haber olduğu dil.
    İsteyen öğrensin,insanların bir şeyler öğrenmesi kimseyi gucendirmez.Ancak bunu sanki İslam dili olarak,Tarihimizin bir parçası olarak gösterilerek politik propaganda yapılması tek kelimeyle çaresizlik.
    klasik olumsuz yorumların özeti;
    arap uşaklığı
    dedemin mezar taşı
    ölü dil
    daha ingilizce öğretemiyorlar

gidin dedelerinizi öldüren inglizlerin uşaklığı yapın siz. onlara ve kültürlerine saygı göstermeyin, onlardan olmayın.

Türkçe arapçadan latinceye geçerken 4 harf kaybetti. Bu sebeple türkçe yazıldığı gibi okunmaz.
    Osmanlı zamanında 1 milyon ksür kelimesi olan türkçe 100bin e düştü, daha hafif hafif toparlıyoruz. İngilizce kaç kelime var, türkçede kaç kelime var? Sorun arapça kelimelerin fazla olmasıysa, ingilizcede bile 1 milyon kelime var %10-20si arapça, bizim toplam kelime sayımızdan fazla?
    Osmanlıca dersi için çok geç fakat nerden dönersek kar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Perceptron -- 10 Aralık 2014; 13:25:31 >

• Kesinlikle olumlu düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: AnadoluKaplanı

Kesinlikle olumlu düşünüyorum
    çocuklarin küfür dağarcığı gelişir başkada bir işe yaramaz.
  • quote:

Osmanlıca ney la?

Tükçe ne peki ? Yunan, latin, roma alfabe ve kelimelerden araklanmış devşirme ve dünyanın en zor dili değil mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: esensee

quote:

Osmanlıca ney la?

Tükçe ne peki ? Yunan, latin, roma alfabe ve kelimelerden araklanmış devşirme ve dünyanın en zor dili değil mi ?

Alıntıları Göster
    Mesele dil öğretmek olsa belki olumlu karşılanır ama mesele o değil.Mesele Atatürk'ün koyduklarının acısını çıkarmak.Allah aşkına millet dedesinin mezarını okuyamıyor deyip Osmanlıca mı öğrenir.Ben 21 yaşındayım .Dedem yaşasa 85 yaşında falan olacaktı.Benim dedem gayet de türkçe biliyordu.Mezar taşı da türkçe.Benden sonra gelen nesillerin dedesinin mezar taşı nasıl arapça olabilir onu da anlamış değilim zaten.

• quote:

quote:

Osmanlıca ney la?

Alıntıları Göster
    Seçmeli olursa tarafsız yaklaşabilirim ama şu an tamamen karşıyım.

Kaç tane lise mezunu adam gibi ingilizce konuşabiliyor? Hadi onu geçtim üniversite mezunu olup yine 2 kelime ingilizce konuşamayan insanlar var. 100 yıl önce kullanılan bir dil yerine ağırlık verseler ya "evrensel dil" olarak kabul edilen dile?

• Kültürel ve tarihi birikimini arttırmak isteyen adam bu kanunu beklemez, gider ne yapar ne eder öğrenir Osmanlıcayı. Olmadı onlarca ünlü Tarihçimiz var. İlber Ortaylı, Halil İnalcık daha pek çok kişi. Okumayan millet bu kanun gelince mi birden tarihte tarih diye tutturuyor.

Bunlar hep Cumhuriyete, Atatürk'e, Dil ve Harf Devrimine kin belki düşmanlık. Belki de sadece hükümet yanlısı olmak. Belli olmaz.
  • quote:

quote:

Osmanlıca ney la?

Senin kullandıgın dil öyleyse sen bir otur düşün derim.
    Ayrıca afet inanın medeni kanunlar kitabını ve nutuk u okumanıda tavsiye ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-41635B9FE

Bu mesaj silindi.
    Seçmeli olsun, seçen kişi müdür değil öğrenci olsun, öğrenmek istiyorsa istediği için öğrensin, ben karşıyım onun yerine metafizik kuramları, veyahut ne bilim ingilizce olabilir mesela ama seçmeli isteyen istediği dersi alsın.
  • Daha düzgünce İngilizce öğretemiyorlar şimdi kaldı osmanlıca
  • quote:

Orijinalden alıntı: Perceptron

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    6 yıl ingilizce dersine girip selamlaşmayı, isim ve saat sormayı anca öğreniyor çocuklar. Türkçe konuşan biri zaten osmanlıcayı 2 ayda öğrenir.

Asıl seçmeli olması gereken ingilizce. Okullarda öğretilen ingilizce dersi zaman kaybı. İngilizce profesyonel bir şekilde normal eğitimin dışında öğrenilmesi gerekir.
  • quote:

quote:

Osmanlıca ney la?

Yemin ediyorum aptal. Arkadaşım akıl mı yok ne yok sende anlamadım ki. Türkçe en az 3bin daha da eskiye gidersek 5-6 bin yıllık dil. Ki Ural-Altay ailesinden ayrılmadığı dönem M.Ö 10'lere kadar uzanıyor. Hala bu neyin kafası.

Türkçe köklü ve gelişmiş bir dil. Taa orta asyadan göçlerle sayısız milletle karşılaştık. İlla ki bir alışveriş oluyor. Tabi bu kadar karışmasının sebebi o söz ettirmediğin Osmanlı sayesinde. Ama yinede Türkçe aldığı tüm yabancı kelimeleri eritmiş ve Türkçeleştirmiştir. Şimdi hangi kelime sana yabancı gibi geliyor? Bu neden Türkçe büyük ve köklü bir dil olduğundan.

• quote:

Orijinalden alıntı: UmudunuKaybetmè

quote:

quote:

Osmanlıca ney la?

Yemin ediyorum aptal. Arkadaşım akıl mı yok ne yok sende anlamadım ki. Türkçe en az 3bin daha da eskiye gidersek 5-6 bin yıllık dil. Ki Ural-Altay ailesinden ayrılmadığı dönem M.Ö 10'lere kadar uzanıyor. Hala bu neyin kafası.

Türkçe köklü ve gelişmiş bir dil. Taa orta asyadan göçlerle sayısız milletle karşılaştık. İlla ki bir alışveriş oluyor. Tabi bu kadar karışmasının sebebi o söz ettirmediğin Osmanlı sayesinde. Ama yinede Türkçe aldığı tüm yabancı kelimeleri eritmiş ve Türkçeleştirmiştir. Şimdi hangi kelime sana yabancı gibi geliyor? Bu neden Türkçe büyük ve köklü bir dil olduğundan.

google dan kopyala yapıştır yapma burda.. Türkçe demek aynı zamanda Osmanlıca Oğuzca uralca demek zaten beyinsiz herif.. Günümüzde kullandığımız harflerden bahsettim ben bunların Türkçeyle ne alakası var ? Daha hangi dilde konuşup yazdığını bilmiyosun gelmiş bide burda googledan gördüğü ilk Türkçe nedir yazısını okuyup anlamadan kopyala yapıştır yapmış..
    Ne demek istediğimi anla ondan sonra gel burda ahkam kes tabi o kafanda beyin yerine taşıdığın süngerle bunu başarabilirsen..

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.