Şimdi Ara

## Nvidia DirectX 10.1 ve GDDR5'e Geçiş Hazırlıkları Yapıyor ## (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
0
Favori
4.858
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ati 3800 seri ile Assassin Creed oyununda daha hızlı idi nVidia o yüzden kaldırtmıştı

Orjinalden alıntı: Marcus Fenix

Aynı Nvidia Assassin Creed oyunundaki Dx10.1 desteğini bug gerekçesiyle kaldırdı.Gerçekten çok ilginç.
  • Gözlerim yaşardı
  • quote:

Orjinalden alıntı: yenerbalcı

quote:

Orjinalden alıntı: hikmetg

GT200 serisi için de çok laf söylendi. yok çok hızlı. bilmem kaç katı . yok şöyle yok böyle. 1.4 milyar

transistör varmış da. ...

ne oldu. sırf palavra. Yeni mimari filan diyor ama yeni mimariye geçerken hürsan yaşamasın da.

forumd bakıyoum , dünyadaki anketlere bakıyorum tümünde AMD ATI sempatisi oluşmuş.

nVidia 'ya ise ciddi tepki var.

Yabancı bir test sitesinde anket vardı. hangi kartı almayı düşünüyorsunuz diye.

%45 ATI 4870, %30 4850, %5 ATI GT280, ...

GT200 1.4 milyar transistör varmış ATI FIRE-GL V7300 1,2 milyar atiden karlı

önemli olan oyunluk kartın ucuza gelmesidir şuanda bana göre 4870 fiyatına göre en iyisi

8800 gt veya 9600 gt kullannanlar kesinlikle az bir fark için 4850 almasınlar

Hiç meraklanmayın ati iyi kazıklar

alın size örnek

http://alisveris.tr.net/category.php?cID=13163
    ATI FIRE-GL V7300 512MB(512Bit) DUALDVI AVIVO 16X.........2112 ytl ( atinin millete soktuğu kazık )

Yok bu 3 boyutlu çizimlerde kullanılıyormuş catian mastercam ansys autocad kullanıyorum parça

üretiminde üst seviye ekran kartlarıylada hiç bir fark yok Burada sadece kullandığın programlar önemli

Canlı olarak fab. ve kursta gördüm catia programıyla üretilen parcada yüzey

prüzlülüğü olmazken mastercam yüzey prüzlülüğü var Ekaran kartıylada hiç bir alakası yok Catia ve

ansys parça analizine gelince çözümleme olayında biraz fark var

www.vektorelbilisim.com Ankara ( pürüzlülük hakında bilgi alabilirsiniz )

Ürün Marka Model: ATI FIRE-GL V7300 512MB(512Bit) DUALDVI AVIVO 16X

Garanti Süresi: 24 ay
    Grafik İşlemcisi: FGL™ V7300
    Bellek: 512MB GDDR3 41,6GB/Sec 512Bit
    Bus yapısı: 16x PCI Express
    Dikey sinyal frekansı: 1,2 Milyar
    RAMDAC: 400 MHz
    Standartlar: OpenGL® ,OpenGL Shading Language ,Microsoft® DirectX® 9.0 ,DirectX® 9.0 HLSL
    Maks. Çözünürlük: 2048 x 1536
    İşletim sistemi: Windows® 2000 ,Windows® XP - 32-bit ,Windows® XP - 64-bit ,LINUX® 32
    2. VGA çıkışı: 2 x DVI Dual
    Pipeline: 16
    Geometri Motoru: 8
    Stereo: Var

Mimar mühendisler çizim için bu kartı alsınlar GT200 1.4 milyar ( doğru söylemiş çünkü bu kart mimari )

ATI FIRE-GL V7300 ( ati mimari fiyaskosu ) 2112 ytl

şimdi karşılaştırın hangisi kazık cart

Kaç yıldır ATI FIRE-GL kartları ucuzlamadı

2. elde bir tane satılıyor

firegl lerle günlük kartları kıyaslayamazsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2F5323DB8 -- 4 Temmuz 2008; 8:05:09 >

• Ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa 10.1 desteğinin yazılımla halledilebileceğini

söylemiyorlar mıydı? Bu konu bayağı konuşuldu diye hatırlıyorum. Hatta 8800

serisi alanlar bu haberle rahatlamışlardı.
  • quote:

quote:

GT200 serisi için de çok laf söylendi. yok çok hızlı. bilmem kaç katı . yok şöyle yok böyle. 1.4 milyar

ne oldu. sırf palavra. Yeni mimari filan diyor ama yeni mimariye geçerken hürsan yaşamasın da.

forumd bakıyoum , dünyadaki anketlere bakıyorum tümünde AMD ATI sempatisi oluşmuş.

önemli olan oyunluk kartın ucuza gelmesidir şuanda bana göre 4870 fiyatına göre en iyisi

alın size örnek

ATI FIRE-GL V7300 512MB(512Bit) DUALDVI AVIVO 16X.........2112 ytl ( atinin millete soktuğu kazık )

Yok bu 3 boyutlu çizimlerde kullanılıyormuş catian mastercam ansys autocad kullanıyorum parça

üretiminde üst seviye ekran kartlarıylada hiç bir fark yok Burada sadece kullandığın programlar önemli

prüzlülüğü olmazken mastercam yüzey prüzlülüğü var Ekaran kartıylada hiç bir alakası yok Catia ve

Standartlar: OpenGL® ,OpenGL Shading Language ,Microsoft® DirectX® 9.0 ,DirectX® 9.0 HLSL
    İşletim sistemi: Windows® 2000 ,Windows® XP - 32-bit ,Windows® XP - 64-bit ,LINUX® 32

Mimar mühendisler çizim için bu kartı alsınlar GT200 1.4 milyar ( doğru söylemiş çünkü bu kart mimari )

fire-gl tasarım kartıdır normal kartlarla karıstırma......

nvidia quardo serisi bunların karsılıgıdır 'gt200' ler degil... sen git bide guardo serisinin fiyatlarını bi ogren istersen....

• quote:

Orjinalden alıntı: fx57

Mevcut grafik işlemci mimarisine göre 1,5-2 kat daha hızlı olacağı söylenen yeni gpu mimarisi

1,5 - 2 kat daha mı hızlı olacak? O zaman bu kratlar nasıl bişey olur gerçekten merak ettim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: CONSTANTİNE_8905

quote:

quote:

alın size örnek

fire-gl tasarım kartıdır normal kartlarla karıstırma......

nvidia quardo serisi bunların karsılıgıdır 'gt200' ler degil... sen git bide guardo serisinin fiyatlarını bi ogren istersen....

parça tasarımdaki ve parça analizindeki farkı söyle aşırı büyük derecede fark varmı

olmadığını söylüyorum

• Shader Model 4.1 işleyebilen işlem birimleri yoksa, destek verilemez.

@yenerbalcı
    sen sus, gözlerin konuşsun,
  • nVidia adam gibi fiyat koymasını bilse, aynı kartları ısıtıp ısıtıp geri göndermese tam süper olacak
  • ddr5 ve direct10.1 yenilik değil aslında ama bunu kimse anlayamıyor directx10 oyunlarında ne gördük şimdiye kadar ddr3 de gecikme süreleri ile daha iyi ve hızlı modelleride 512bit kontroller ile maliyeti ucuz değil eskiden ati düşük performanslı iken directx10.1 ve ddr4 göze batmıyordu şimdi birazda iyi olunca her kullanıcı bilinçli olmadığından olaya psikolojik olarak bakıyor nvidia ddr3 ati ddr5 diyor kendine göre yorum yapıp bu daha iyi olmalı diyor sırf bundan dolayı bile artık bitleri düşük tutup yüksek saat hızlı belleklere yönelmek zorunda aslına bakılırsa bitleri düşük tutmak ilerleyen zamanlar için bencede dahada iyi olur en büyük hata nvidia nın kullandığı 65nm ve 1.4milyar transistördür gt200 leri direk daha ucuz maliyetli 55nm olarak piyasaya sürecekti ati aslında 55nm ye geçerek yenilik yapmış oldu çünkü transistör sayısını fazla arttırmaksızın eskiye göre 2 kat dan fazla performans elde etti 2009 un ilk çeyreğinde nasıl gelişmeler olucak onu merak ediyorum yeni modeller çıkabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 4 Temmuz 2008; 9:35:33 >

• ATI FIRE-GL serisinin rakibi NVIDIA Quadro FX(G92 Tabanlıdır) serisidir fiyatıda (1971YTL) aşağıdadır elmayla armutu karşılaştırmak biraz gereksiz olmuş. senin karşılaştırma mantığın ile NVIDIA Quadro FX yerinede gt200 serisi tercih edilebilir. Doğrudan FIRE-GL ve Quadro serileri yerine bu seriler ile aynı GPU çekirdeğini kullanan oyun kartlarını almak profesyonel uygulamarlda başarım farkı getirmiyor diyebilirdin . Bu seçim fark yaratırmı yaratmazmı bir şey söyleyemem ama karşılaştırmanın bu şekilde yapılması uygundu .

http://msn.estore.com.tr/EStore/Products.aspx?catalog=BilgisayarVirtual&productid=ELY27120(BilgisayarBase)

• quote:

Shader Model 4.1 işleyebilen işlem birimleri yoksa, destek verilemez.

@yenerbalcı
    sen sus, gözlerin konuşsun,

senin dediğine göre ati 3870 DirectX® 10.1 / Shader Model 4.1 support desteği var kutusuna bak

görürsün ben burada o kartların çizimde değil parça analizinde yani çözümlemesinde biraz fark

atıyor düşük modellerini kullanan arkadaşım var eski ekran kartlarında parça analiz çözümlemesi uzun

sürüyor bence başka fark yok ister NVIDIA ister ati olsun bu kadar fiyata ekran kartı satılmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 4 Temmuz 2008; 9:50:56 >
  • ATi'de var zaten, nVidia'da yok, birisi sormuş ona cevaben yazdım, G92 si olanlar 10.1 desteğini yazılımla alabilir mi diye sormuş.

Profesyonel kart tartışmasına merak sardıysan buradan devam edebilirsin.
    http://forum.donanimhaber.com/m_24374010/mpage_1/tm.htm

Bu başlık DX10.1 - GDDR5 üzerine.
  • SM4.0 ile SM4.1 kod mimarisi aynı sadece işlem birimi farkı var yani SM4.1 ile yazılmış SM4.0 kartlarda çalışmaz ama grafik kalitesi aynı olur. bu iş oyunu geliştiren firmanın gpu üreticileri ile yaptığı anlaşmaya bakar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: iremmurat

quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer

quote:

Orjinalden alıntı: The Wanted

nvidia 55nm, ddr5, dx10,1 e geçene kadar ati 40nm,ve dx11 e geçer diye düşünüyorum

Dx11'le ilgili "düşünce"nizin herhangi bir dayanağı var mı, yoksa durum şu çöp öbekten mi ibaret: "always ... - never ..."
    ?

hocam sizce imzadan ve yaptığı her yorum tek bir konuya ve anafikre sahip olmasından da anlaşılmıyor mu düşüncesinin ne olduğu

ya kardeşim alnlama özürlüyseniz ben napayım
    1.ati dx10,1 e nvidiadan önce geçtimi geçti
    2.ddr4-ddr5 e nvidiadan önce geçtimi geçti
    3.ati nvidiadan önce 55nm ye geçtimi geçti
    bende bunlara dayanaraktan bi tahminde bulundum ne var bunda yahu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DISTURBED -- 4 Temmuz 2008; 10:05:46 >

• quote:

parça tasarımdaki ve parça analizindeki farkı söyle aşırı büyük derecede fark varmı

olmadığını söylüyorum

tasarımdaki fark aradaki fahiş fiyat farkını oluşturacak fark değil ama bu fiyat farkını oluşturan şey sürücü desteğidir. fire-gl v7300 kartı oyunlarda gtx280den hayli hayli geride kalacağı gibi gtx280 de çizim programlarında fire-glv7300den geride kalacaktır.

burda şuna dikkat edelim çizim programlarındaki başarı sürücü desteğindendir.

ama oyunlardaki başarı kartın fiziksel gücünün başarısıdır(nvidia nın oyun firmalarına desteğini dahil etmiyorum)

50$lık eski bir radeon kartı 400$lık fire-gl kart haline getiren mod çalışmaları nette mevcuttu. google dan bakabilirsin. mevcut radeon kartı bios modla fire-gl haline getirip fire-gl driver ı kullanlıyor... tabi bunu kaç kişi yapabilir% 1 gibi bir kısım belki...

yani o 2000 küsur liralık kartlar aslında driver desteği için o kadar pahalı. ve aslında driverları sayesinde o kadar iş yapıyor.

ve yaptığı iş de çizim işleminin her aşamasında hız demek değil. poligon sayısı oldukça fazla olan ve normal ekran kartının çizim esnasında canlı bi şekilde hareket ettirmekde zorlandığı kısımlar vardır ki bu durumda fire-gl ve nvdia tarafında da quadro kartlar(fire-gl fiyatında satılır) devreye girer ve o bilmem kaç poligonlu cisimleri deyim yerindeyse herkül gibi parmağının ucunda oynatır... bilmem anlatabildim mi...

quadro kartların fiyatını... workstation kartların(fire-gl ve quadro) özelliklerini biraz daha araştır bence...

gtx280 kiiiimm fir-gl v7300 kiimm...

• Yaw bu nvidia-Ati haberleri insanları iyi eğlendiriyor galiba.

Ailecek İzliyoruz
  • Sonunda aklı başına geldi.Biraz daha rekabet iyi oluyor.
  • Fire GL ile GT 280 arasında farkı anlayabilmek biraz da yapılan işe bağlı. Siz sıradan bir makina parçasını tasarlamaya çalışırken bir fark göremeyebilirsiniz ama iş çok daha karmaşık ve uzun sürecek bir iş ise o zaman mutlaka performans farkı olacaktır. Ayrıca dikkat edin Fire GL serisi 512 bit. Şu andaki ATI'ler gibi 256 bit değil. Bir de sürücü meselesi var tabi. Bu işlerde genelde OpenGL kullanılır direct X değil. Sürücülerin sağlam OpenGL desteği olması lazım.
  • Bunun anlamı gt200b nin ayak sesleri oluyor
    gt200b nin gt200 den suan icin en önemli farkları
    55nm ve sonucunda core-shader ünitesi hızının artıcak olması ki gtx280 den tam randıman alınmamasının nedeni de hızların ısınmadan ve güc tüketiminden dolayı asagı cekilmesi
    büyük ihtimal normalde destek verebilen gt200 ün gt200b ile destek vermeye devam edip yeni modellerde de kullanılcak olan gddr5 ile ram hızlarının artısı

core-shader-ram bu 3 lü zaten önemli bunların hızları artıcak eh dx10.1 e de gt200b ile gecebilirse ne mutlu nvidia a o zaman biraz belini düzeltebilir bu konuda
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.