Şimdi Ara

.:Nserisi Multimedia Bilgisayarı: N93:. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.325
Cevap
0
Favori
55.475
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Damda olanlar biraz görüşlerinizi duyalım, ayrım yapmıyoruz burada
  • Hadi yaww görüyorum sizi orda, teker teker çağırmıyım bakın
  • • Sensor: CMOS, 3.2 megapixel (2048x1536)
    • Carl Zeiss Optics: Vario-Tessar lens
    • Focal length 4.5 mm (Wide) /12.4 mm (Tele) 34.25 - 94.1 mm(35mm equiv.)
    • Focus range 10 cm ~ infinity
    • Macro focus distance 30 cm (macro @ Wide) 10 cm (macro @ Middle to Tele)
    • Shutter speed: Mechanical shutter: 1/2400~1/3 s

Kamera özellikleri.kısaca açim isterseniz:

1-CMOS sensör kullanıyor ama bu kalitesiz olduğu anlamına gelmez.Büyük ihtimal gelişmiş bir sensördür.Bakınız Canon en üst düzey fotoğraf makinelerinde CMOS sensörler kullanmaktadır ve bu sensörlerel "super CCD" adındaki sensörlere meydan okuyor

2-Carl Zaeiss lens varmış işte

3-34.25 (35 mm) geniş açısı, 95 mm de tele açısı var.Bu tabi daha iyi olabilirdi ancak buna da şükür.35 mm zaten normal değer.Daha genişi ultra kompakt kameralarda da çok çok fazla yok.Var ama 10 tanesinde falan.95 mm olana gelince bence tele açı daha iyi olsa iyi olurdu ama sonuçta bu bir telefon

Dijital kamera olsa benim tercihim: 35 mm-420 mm falan olurdu herhalde ama tabi bunun için 12x optik gerke ki bunu da bir telefondan beklemek oldukça saçma

4-Focus menzili:10 cm-sonsuz (gerçekten iyi)

5-Macro uzaklığı 30 cm (wide) 10 cm (tele)

6-Enstantane hızı.1/2400 max.ki bu mükenmel bir değerdir.Nikon S4 (1/1000), Panasonic TZ1 (1/2000), ya da Canon S40/S60 (1/1500) (Daha syamadığım onlarca makine bu değere yaklaşamazken (ki TZ1 her yönüyle mükenmelin en uç noktasındaki bir makinedir.) (Tabi bana göre) ve de 1/2500'ü geçebilen fotoğraf makinesi sayısı daha yarı yarıyayken bu değer gerçekten mükenmeldir.Ancak Nokia bir kozu kaybatti, K790'daki x-enon flaşa karşılık onların yapacağı mesela min 2 saniyelik bir enstantane hızı farkı kaldırmaya yeterdi.Ancak Nokia bunu N73'te kullandı.Yani bence her ne kadar N73'ün flaşı daha zayıf olsa bile K790 ile beraber en iyi gece çekimleri onda olacaktır

Sanırım buradan bu konuda gerçekten üstün olduğu anlaşılıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Agle Ewing -- 8 Mayıs 2006; 21:37:32 >

• quote:

Orjinalden alıntı: bomber

• Sensor: CMOS, 3.2 megapixel (2048x1536)
    • Carl Zeiss Optics: Vario-Tessar lens
    • Focal length 4.5 mm (Wide) /12.4 mm (Tele) 34.25 - 94.1 mm(35mm equiv.)
    • Focus range 10 cm ~ infinity
    • Macro focus distance 30 cm (macro @ Wide) 10 cm (macro @ Middle to Tele)
    • Shutter speed: Mechanical shutter: 1/2400~1/3 s

Kamera özellikleri.kısaca açim isterseniz:

1-CMOS sensör kullanıyor ama bu kalitesiz olduğu anlamına gelmez.Büyük ihtimal gelişmiş bir sensördür.Bakınız Canon en üst düzey fotoğraf makinelerinde CMOS sensörler kullanmaktadır ve bu sensörlerel "super CCD" adındaki sensörlere meydan okuyor

2-Carl Zaeiss lens varmış işte

3-34.25 (35 mm) geniş açısı, 95 mm de tele açısı var.Bu tabi daha iyi olabilirdi ancak buna da şükür.35 mm zaten normal değer.Daha genişi ultra kompakt kameralarda da çok çok fazla yok.Var ama 10 tanesinde falan.95 mm olana gelince bence tele açı daha iyi olsa iyi olurdu ama sonuçta bu bir telefon
    Dijital kamera olsa benim tercihim: 35 mm-420 mm falan olurdu herhalde ama tabi bunun için 12x optik gerke ki bunu da bir telefondan beklemek oldukça saçma

4-Focus menzili:10 cm-sonsuz (gerçekten iyi)

5-Macro uzaklığı 30 cm (wide) 10 cm (tele)

6-Enstantane hızı.1/2400 max.ki bu mükenmel bir değerdir.Nikon S4 (1/1000), Panasonic TZ1 (1/2000), ya da Canon S40/S60 (1/1500) (Daha syamadığım onlarca makine bu değere yaklaşamazken (ki TZ1 her yönüyle mükenmelin en uç noktasındaki bir makinedir.) (Tabi bana göre) ve de 1/2500'ü geçebilen fotoğraf makinesi sayısı daha yarı yarıyayken bu değer gerçekten mükenmeldir.Ancak Nokia bir kozu kaybatti, K790'daki x-enon flaşa karşılık onların yapacağı mesela min 2 saniyelik bir enstantane hızı farkı kaldırmaya yeterdi.Ancak Nokia bunu N73'te kullandı.Yani bence her ne kadar N73'ün flaşı daha zayıf olsa bile K790 ile beraber en iyi gece çekimleri onda olacaktır

Sanırım buradan bu konuda gerçekten üstün olduğu anlaşılıyor

Bilgiler için saol arkadaş Fakat kararttığım bölümü pek anlamadım biraz açarmsın? Yani ben 6600 kullanıyorum şu an onun lens büyüklüğü 3.5 mm. N93 95 mm'mi yoksa 35 mm'mi kafam karıştı...???

• BU ARADA ARKADAŞLAR EĞER YANLIŞ DEĞİLSE N93'ÜN RADYO ANTENİ TELEFONA BİRLEŞİK OLACAKMIŞ!!!! YANİ KULAKLIK KULLANMAK ŞART OLMAYACAK!!!!!!!!!
  • Yok o lens büyüklüğü değil.Şöyle anlatim:

28 mm daha geniş bir alanı çekebilir.Mesela 28 mm bir odanın tamamını çekerken 35 mm ancak bir kısmını çekebilir.tabi ki çektiği alan küçük değildir ama 28 mm'ye göre dardır.Açı büyüdükçe daha az yer çekilir ancak yüksek açı değerleri de cisimler daha büyük yapar.Mesela aynı yerden 28 mm'de bir ağaç 1.5 m ise 35 mm'de 1.75 m dir (Bu sadece örnekti).İki tane değer nasıl olur dersen:

Optik zoom sayesinde.İki değerli bir makinede küçük olana wide büyüğe ise tele denir.

Wide açı x Optik zoom sayısı=Tele açı

Yani optik zoom cisimleri büyütür, ancak alanı daraltır.Bu yüzden lens açısı da değişmiş olur.OK?

Bir de yüksek tele açının şöyle bir yararı vardır.Şunu düşün:

Bir doğal güzellik ya da bir park v.s. ancak sen uzaktasın ve de parkın çevresinde bianalr var.İnşaat falan.Doğal olarak parkı çekmek için o bianalrı yok etmen gerek.Tele açıda alan daha dar olduğu için optik zoom yaparak tele açıyı büyütecez.Ve de bianlar alan darlığında yok olacak.Bunun için 3x optik yeterlidir

parkta oturan adamı çekmek için ise tele açıyı yine yükselmeliyiz çünkü adamı büyütüp çevresindeki alanı yok edicez.Bu yüzden 8x optik kullanırız.(Bunu kalite kaybederek 3x optik + x tane dijital ile de yapabiliriz ancak aynı olmaz tabi).Adamın yediği ekmek dersek işte o zaman 12x optik gereklidir.

Bunun mevcut olduğu kameralar vardır ama bu anda devreye image stabilizeation girer (IS).Bu neye yarar? (NOT:Bu telefonlarla lakasız sadece bilgilendirme için yazıyorum)

Elimiz biraz titrese bu 12 kat daha fazla etki eder.Burada panasonic üstündür çünkü onlar MEGA OIS sayesinde bunu çok geliştirmişlerdir.MEGA OIS neye yarar?

MEGA OIS el titremelerini kaldırır, bluru önler.Resimlerin flu (net olmayan) çıkmasını engelller.Panasonic DMC-TZ1:

10x optik zoom sunmaktadır (3 mp'de çekerken 12x'ya kadar çıkıyor)
    MEGA OIS vardır
    En büyük özelliği 10x optikli diğer kameraların aksine boyutu çok miniktir.cebe sığar sanırım.

Ondan alacktım ama N93'e para biriktirmeye çalışınca vaz geçtim sonra.İsteyenler Tr'ye haziranda geliyor.Onun tele ve wide açı değerleri:

35 mmx10=350 mm
    35 mmx12 (Extra zoom ile (3 mp ile çekerken) )=420 mm

Çok iyi değil mi?

Tabi herkesin ihtiyacı farklıdır kimi 436 mm ister kimi 23 mm o da ayrı

Neyse çok uzattım ben, umarım sıkmadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Agle Ewing -- 8 Mayıs 2006; 22:32:02 >

• quote:

Orjinalden alıntı: esage

BU ARADA ARKADAŞLAR EĞER YANLIŞ DEĞİLSE N93'ÜN RADYO ANTENİ TELEFONA BİRLEŞİK OLACAKMIŞ!!!! YANİ KULAKLIK KULLANMAK ŞART OLMAYACAK!!!!!!!!!

MÜKENMEL

• ya telefon gercekten harıka cıksında gorelım marıfetlerını turkıyede kasım aralık gıbı cıkar dıe tahmın edıyorum
  • quote:

Yok o lens büyüklüğü değil.Şöyle anlatim:

28 mm daha geniş bir alanı çekebilir.Mesela 28 mm bir odanın tamamını çekerken 35 mm ancak bir kısmını çekebilir.tabi ki çektiği alan küçük değildir ama 28 mm'ye göre dardır.Açı büyüdükçe daha az yer çekilir ancak yüksek açı değerleri de cisimler daha büyük yapar.Mesela aynı yerden 28 mm'de bir ağaç 1.5 m ise 35 mm'de 1.75 m dir (Bu sadece örnekti).İki tane değer nasıl olur dersen:

Optik zoom sayesinde.İki değerli bir makinede küçük olana wide büyüğe ise tele denir.

Wide açı x Optik zoom sayısı=Tele açı

Yani optik zoom cisimleri büyütür, ancak alanı daraltır.Bu yüzden lens açısı da değişmiş olur.OK?

Bir de yüksek tele açının şöyle bir yararı vardır.Şunu düşün:

Bir doğal güzellik ya da bir park v.s. ancak sen uzaktasın ve de parkın çevresinde bianalr var.İnşaat falan.Doğal olarak parkı çekmek için o bianalrı yok etmen gerek.Tele açıda alan daha dar olduğu için optik zoom yaparak tele açıyı büyütecez.Ve de bianlar alan darlığında yok olacak.Bunun için 3x optik yeterlidir

parkta oturan adamı çekmek için ise tele açıyı yine yükselmeliyiz çünkü adamı büyütüp çevresindeki alanı yok edicez.Bu yüzden 8x optik kullanırız.(Bunu kalite kaybederek 3x optik + x tane dijital ile de yapabiliriz ancak aynı olmaz tabi).Adamın yediği ekmek dersek işte o zaman 12x optik gereklidir.

Bunun mevcut olduğu kameralar vardır ama bu anda devreye image stabilizeation girer (IS).Bu neye yarar? (NOT:Bu telefonlarla lakasız sadece bilgilendirme için yazıyorum)

Elimiz biraz titrese bu 12 kat daha fazla etki eder.Burada panasonic üstündür çünkü onlar MEGA OIS sayesinde bunu çok geliştirmişlerdir.MEGA OIS neye yarar?

MEGA OIS el titremelerini kaldırır, bluru önler.Resimlerin flu (net olmayan) çıkmasını engelller.Panasonic DMC-TZ1:

10x optik zoom sunmaktadır (3 mp'de çekerken 12x'ya kadar çıkıyor)
    MEGA OIS vardır
    En büyük özelliği 10x optikli diğer kameraların aksine boyutu çok miniktir.cebe sığar sanırım.

Ondan alacktım ama N93'e para biriktirmeye çalışınca vaz geçtim sonra.İsteyenler Tr'ye haziranda geliyor.Onun tele ve wide açı değerleri:

35 mmx10=350 mm
    35 mmx12 (Extra zoom ile (3 mp ile çekerken) )=420 mm

Çok iyi değil mi?

Tabi herkesin ihtiyacı farklıdır kimi 436 mm ister kimi 23 mm o da ayrı

Neyse çok uzattım ben, umarım sıkmadım

Helal olsun bi anda fotoğraf makinelerinin nasıl zoom yaptığını ve bütün o olayn nasıl olduğunu öğrendim

• Bu arada N93'ün flaşı ne tip bilen war mı? LED dimi??
  • Yeter artık nokia biraz küçük yap şu telefonları insan kullancak bunları insan!!!
  • quote:

Orjinalden alıntı: MythicForces

Yeter artık nokia biraz küçük yap şu telefonları insan kullancak bunları insan!!!

Eh haklısın da en azından N90 gibi korkunç bir görünümü yok, biraz stylish bir tel
  • quote:

Bu arada N93'ün flaşı ne tip bilen war mı? LED dimi??

LED benzeri ama gerçekten kuvvetli bir flaş

ancak dediğim gibi min ensatanatne (perede kapanma hızı) (azaldıkça daha çok ışık toplanır mesela 2saniye'de çoğaldıkça hızlı cisimler daha rahat görüntülenebilir) ayarı 2saniye civarı olsaydı (N73'te 2 saniye) K790/K800 kadar iyi bir flaş etkisi bile olabilirdi.Mesela N73'ün flaşı 1 m menzilli ancak N93'ün 1.5 m.hangisi daha iyi derseniz şu anlık fikrim yok.Ancak bir dezavantajı şu düşük enstantanenin:

Telefonlarda manuel olarak değil otomatik olarak ayarlanırlar.ve de bu hız otomatik olarak mesela 2saniye'ye ayarlanırsa telefon tarafından o zaman eliniz biraz titrese resim bulanık çıkar ancak bu 1/3 gibi (N93'ün min hızı 1/3.N73'ten 6 kat daha hızlı.Max olanı ise 2.5 kat daha hızlı.Min yavaş olursa, max hızlı olursa iyi) değerlede sorun yaratmaz.

@esage dostum yararlı olmuştur inşalah.Bilgi paylaştıkça güzeldir

İstediğin biyer varsa açıklayabilirm

• quote:

quote:

Yeter artık nokia biraz küçük yap şu telefonları insan kullancak bunları insan!!!

Eh haklısın da en azından N90 gibi korkunç bir görünümü yok, biraz stylish bir tel

Biraz mı???

Karizma mükenmel walla

Yalnız ön kapakta biraz çalışabilirlerdi.Dış ekranı büyütseler iyi olurdu ama yine de güzel.hele kapak açıkken

Bir de iki şey merak ediyorum; yardımcı olusanız sevinirim
    1-Verilen kulaklıkta 3.5 mm giriş var mı?
    2-Ses çıkış yerini bana birisi resimde gösterebilir mi? İki saattir arıyorum ses nerden gelir bulamadım.acaba o ön kapaktaki yerden mi?

Bu arada ses inşalah 3250 kalitesine yakındır

Yardımınız için teşekkürler

• quote:

quote:

quote:

Biraz mı???

Karizma mükenmel walla

Yalnız ön kapakta biraz çalışabilirlerdi.Dış ekranı büyütseler iyi olurdu ama yine de güzel.hele kapak açıkken

2-Ses çıkış yerini bana birisi resimde gösterebilir mi? İki saattir arıyorum ses nerden gelir bulamadım.acaba o ön kapaktaki yerden mi?

1-3,5 mm giriş dediğin evrensel giriş mi, hani ipodların ki fln?
    2-Ses çıkışı ön kapaktaki üç çizgisel delik.

bomber artık biz N93'ü birlikte beklicez galiba?

• Bu arada Nokia'nın sitesinden alıntı, N93 kutusunun içeriği:

• Nokia N93
    • 128 MB miniSD card MU-17
    • Nokia Battery BP-6M
    • Nokia Stereo Headset HS-23
    • Nokia Travel Charger AC-4
    • Nokia Charger Adapter CA-44
    • Nokia Connectivity Cable CA-53
    • Nokia Video Connectivity Cable CA-64U
    • Protective Pouch CP-83
    • Wrist Strap CP-84
    • DVD-ROM with PC software - (containing Nokia PC Suite, Lifeblog, Adobe Photoshop Album Starter Edition, Adobe Premiere Elements 2.0, Home Media Server software)
    • User guide, Quick Start guide, Get Connected guide and Add-on Application guide

Kararttığım şeyleri vermesi ii bence, en azından pouch (kılıf gibi bişi, hani 7370'le verilen gibi.. anlatamadım dimi??) kamera'nın çizilmesini önler...

Bu arada Türkçe'ye çevirmemi istediğiniz bişi warsa söleyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ΣŠΛĠΣ -- 9 Mayıs 2006; 19:50:21 >

• Bu arada Nokia'nın sitesinde buldum, N93'le çekilmiş, ÇOK GÜZEL YAAA!!!!

.:Nserisi Multimedia Bilgisayarı: N93:.

Orjinal boyutlarını istiosanız: http://europe.nokia.com/nokia/0,,73864,00.html?name=n93

• Bi dakka yaa, N93 de titreşim wardır işallah!?!?!
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Biraz mı???

Karizma mükenmel walla

1-3,5 mm giriş dediğin evrensel giriş mi, hani ipodların ki fln?
    2-Ses çıkışı ön kapaktaki üç çizgisel delik.

bomber artık biz N93'ü birlikte beklicez galiba?

Evet i-pod'lardaki gibi

Kutudan aksesuar çıkıyo mu, bulmak zor da

TV-OUt özelliği de çok güzel

Evet birlikte bekliycez ama kesin kararımı 18 Mayıs'tan sonra verecem.SE duyuru yapacak

Ama %93 N93'ü alırım.Beni herşeyi çekiyor, symbianı dışında.SE tercih etmemin sebebi de bu zaten yani

Nokia symbian koymasa bi

Ama bu hızlıymış hem de çok!

O yüzden büyük ihtimal bunu alırım

• quote:

Bi dakka yaa, N93 de titreşim wardır işallah!?!?!

Eminim ki var

GSmarena, mobile-review'da öyle yazıyor.Var diyor
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.