Şimdi Ara

Notebook HDD Aşırı Isınıyor, Touchpad elimi yakıyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
3.776
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, yaklaşık bir haftadır HDD'de aşırı bir ısınma var. klasik internet kullanımında; download filan yok, 57 derecede çalışıyor. O bölgeye, touchpad dahil dokunamıyorum. Sebebi ne olabilir? Nasıl düşürebilirz sıcaklığı.

• laptop sogutucu alabilirsin bu sıcaklarda sart oldu
  • Hocam cihaz 3.5 yıllık daha önce de yazın kullandım, böyle bir sıcaklığa ulaştığını hatırlamıyorum. Garantideyken olmuştu bir kere servis değiştirmişti. Bu hdd ler bozulmaya başlayınca mı böyle ısınıyor acaba ???
  • 3.5 yıllık makineden hayır bekleme kardeş daha
  • Bende istiyorum atıyım bi kenara yenisini sipariş ediyim; ama şu an için imkânlar böyle :) başka bi şekilde halletmek lazım. Yok mu başka bir öneri :)
  • lastik patlamıs ben diyom pompayla şişirelim sen diyon pompa yok başka bişeyle şişirelim :DDDDDDDDDDDDDD
  • Dur bakalım belki nefesi kuvvetli biri çıkar forumda üfleyerek şişiririz
  • Harddiski Zorlayan Çeşitli Virüsler,Programlar Olabilir. (Antivirüs Taraması Ve MsConfig Başlangıç Sekmesini Gözden Geçirmenizi Öneririm)

Harddiskinizde BadSector Olabilir. (HDTune Taraması Öneririm)

Bazı Harddisklerde Sata Portunun Bağlı Olduğu Anakart Gibi Küçük Panel Olur Ya,Oda Bozulabiliyormuş. Eğer İlk 2 Önerimi Yaptıysanız ve Sorun Devam Ediyorsa Orta Şeker ve Uygun Fiyata Bir Harddiskle Değiştirmeniz Mümkün
  • quote:

Orijinalden alıntı: servetportakal

Merhaba, yaklaşık bir haftadır HDD'de aşırı bir ısınma var. klasik internet kullanımında; download filan yok, 57 derecede çalışıyor. O bölgeye, touchpad dahil dokunamıyorum. Sebebi ne olabilir? Nasıl düşürebilirz sıcaklığı.

Hp DV6500 İle aynısı benimde başıma geliyor sanıyorum ki laptopun içi biraz tozlanmış, ayrıca bu sıcaklıklarda normal soğutucu öneririm
  • 1- laptop tek el ile yandan tutarak taşınmaz. (eğilir bükülür kılcal çatlak olur hdd zorlanır okuma kafası eğilir v.s.)
    2- hdd den ses geliyormu ?
    3- görev yöneticisinden gerekszi tüm işlemleri sonlandırıp denedinizmi ?
    4- güvenli moddda durum aynımı :)
  • Yanıtlar için teşekkürler sorulara cevap vereyim.

Diski komple biçimlendirdim, sıcaklık testlerini hem windows hem de linux üzerinde yaptım. Yani virüs veya sistemi zorlayan bir program vs. ihtimali yok denebilir.

HDTune Taraması'nı yapmadım, diski tekrar takıp yapıcam. sonucu geçerim. şu an usb üzerinden çalışan linux ile kullanıyorum sistemi.

"Sata Portunun Bağlı Olduğu Anakart Gibi Küçük Panel " burada kastettiğiniz panel disk içinde anladığım kadarıyla. Yani yeni bir disk alırsam sorun ona da yansımaz...?? bir de bu bahsettiğiniz panel değişebiliyor mu?? Öyleyse diski sökeyim, aynı parçadan bulmaya çalışayım....

Kasa plastik olduğundan, hava kanalı da sadece hdd altında olduğundan soğutucular fayda etmiyor. Vantilatörü koydum altına 2 derece ya fark etti ya da etmedi. Sırf HDD için alacak olsam bile, köşelerde fanı olan veya köşerileri ( hdd köşede ) etkin bir şekilde soğutacak model yok sanırım.

Notebook'u masaüstü gibi kullanıyorum. taşımadan kaynaklı birşey yoktur sanırım.

HDD yine sıcaklık sorunu yüzünden değişmişti, garanti varken. O zamandan beri bir ses artışı yok. Hatta ses azaldı bile diyebilirim.

Görev yöneticisinden ektra birşey kapatmadım, güvenli modda da denemedim ;ancak hdd lambasından okuma yazma işlemlerini takip ettim. Özellikle linux altında da test ettim. Yazılımsal bir sorun olma ihtimaline karşı... Dediğim gibi hdd olabilicek en hafif yükte çalışırken, kısa sürede 30 dereceden 57 dereceye yükseliyor. Sürekli uykuya alıp diskin soğumasını beklemem gerekiyor. Aksi halde o bölge eli yakacak şekilde ısınıyor.

• quote:

Yanıtlar için teşekkürler sorulara cevap vereyim.

Diski komple biçimlendirdim, sıcaklık testlerini hem windows hem de linux üzerinde yaptım. Yani virüs veya sistemi zorlayan bir program vs. ihtimali yok denebilir.

HDTune Taraması'nı yapmadım, diski tekrar takıp yapıcam. sonucu geçerim. şu an usb üzerinden çalışan linux ile kullanıyorum sistemi.

"Sata Portunun Bağlı Olduğu Anakart Gibi Küçük Panel " burada kastettiğiniz panel disk içinde anladığım kadarıyla. Yani yeni bir disk alırsam sorun ona da yansımaz...?? bir de bu bahsettiğiniz panel değişebiliyor mu?? Öyleyse diski sökeyim, aynı parçadan bulmaya çalışayım....

Kasa plastik olduğundan, hava kanalı da sadece hdd altında olduğundan soğutucular fayda etmiyor. Vantilatörü koydum altına 2 derece ya fark etti ya da etmedi. Sırf HDD için alacak olsam bile, köşelerde fanı olan veya köşerileri ( hdd köşede ) etkin bir şekilde soğutacak model yok sanırım.

Notebook'u masaüstü gibi kullanıyorum. taşımadan kaynaklı birşey yoktur sanırım.

HDD yine sıcaklık sorunu yüzünden değişmişti, garanti varken. O zamandan beri bir ses artışı yok. Hatta ses azaldı bile diyebilirim.

Görev yöneticisinden ektra birşey kapatmadım, güvenli modda da denemedim ;ancak hdd lambasından okuma yazma işlemlerini takip ettim. Özellikle linux altında da test ettim. Yazılımsal bir sorun olma ihtimaline karşı... Dediğim gibi hdd olabilicek en hafif yükte çalışırken, kısa sürede 30 dereceden 57 dereceye yükseliyor. Sürekli uykuya alıp diskin soğumasını beklemem gerekiyor. Aksi halde o bölge eli yakacak şekilde ısınıyor.

Panel Dediğim İşte Harddiskin Üzerinde Sata Portunun Felan Lehimlenmiş Olduğu Şey Varya o İşte
    Ayrıca Bende Annemin Kablo Nefreti Yüzünden Masaüstü Gibi Kullanıyorum Onla Bir Alakası Yok Aslında Kasanızın Altında Ufak Delikler Varsa Soğutucun Fayda Etmesi Gerekir Aslında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mert KÜÇÜKUNCU -- 18 Haziran 2012; 0:08:04 >

• HD tune sorun bulamadı.

Direk cihazın alt kapağını söküp öyle kullanmak soğutucudan çok daha faydalı oluyor. Hem ses hem sıcaklık baya düşüyor. Neyse şu an böyle iyi, gittiği kadar gitsin sonrasına bakarız. Teşekkürler herkese.
  • quote:

HD tune sorun bulamadı.

Direk cihazın alt kapağını söküp öyle kullanmak soğutucudan çok daha faydalı oluyor. Hem ses hem sıcaklık baya düşüyor. Neyse şu an böyle iyi, gittiği kadar gitsin sonrasına bakarız. Teşekkürler herkese.

Demekki Kasa Tam Bir Mühendislik Mahsülü Değil Kışın Saten Geçer,Vantlatöre Gerek Kalmaz
  • Zaten cihaz maliyet odaklı bir ürünmüş, ilk tecrübem olduğundan zamanında fark etmedim. Yine de 3.5 yıldır iyi çalışıyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.