Şimdi Ara

Nitelikli Okuma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
4
Favori
921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba. Bu başlık altında gönül ister ki, vampirellalar, içi boş popüler kitaplar paylaşılmasın. Bunları okuyanları niteliksiz okur diye nitelendirmiyorum, saldırmayın. Ve çok bilinen kitaplardan(klasikler,Camus,Kafka vs.) öte az bilinen, okuyup kıymet verdiğiniz yazarları, kitapları paylaşalım ve paylaşırken hakkında bir iki cümle yazalım. İsteyen istediğini okur okumalı zaten. Bu sayfada daha edebiyat tutkunu olanlarla buluşmak güzel olabilir. Umarım buradan keşif bekleyen kitaplar çıkartabilirim, benim için çıkmasa da keşif yapan başka arkadaşlar olur belki.

• Ken Follett-Bir Katedral'in Öyküsü ve Sonu Olmayan Dünya.Ortaçağ ingilteresiyle ilgili güzel iki kitap.
  • Fransız Edebiyatı ile küçük bir giriş yapalım. Yazarımız Comte de Lautreamont'un eseri Maldoror'un Şarkıları , şiirsel dille yazılmış düz yazı olan bu kitap farklı bir okuma deneyimi sunuyor.
  • Jack London

Bu aralar bu kralin kitaplarina sardim. Beyaz Dis, Vahsetin Cagrisi, Ateş Yakmak...
    Macera ariyorsaniz, dogaya ilgi duyuyorsaniz, biraz da yasamak icin ne yapilmasi gerektigini yasamin ne oldugunu ogrenmek istiyorsaniz bu adami okuyun.
  • Jack London, maceracı, sosyalist bir yetenek eserleri klasiklerde anılır. Ölümü , intihar mı- üremi mi hala tartışılır. Benim için Martin Eden kitapları arasında ilk sıradadır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahil35

Jack London, maceracı, sosyalist bir yetenek eserleri klasiklerde anılır. Ölümü , intihar mı- üremi mi hala tartışılır. Benim için Martin Eden kitapları arasında ilk sıradadır.
    M. Ata Anbarcıoğlu - Semih'in Defteri

Nazi Döneminde Almanya'ya okumaya giden bir Türk'ün yaşadıklarını anlatıyor. Çok güzel bir kitap ama bulması çok zor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: the right hand of evil

M. Ata Anbarcıoğlu - Semih'in Defteri

Nazi Döneminde Almanya'ya okumaya giden bir Türk'ün yaşadıklarını anlatıyor. Çok güzel bir kitap ama bulması çok zor.

Alıntıları Göster
    Jack London - Beyaz Diş
  • sahil35 S kullanıcısına yanıt
    Jack London'ı da yazıcaktım fakat zaten fazlasıyla yazılmış. Benim özel yazarım büyük yazar olarak görünen ama ülkemizde değeri bilinmeyen bir adam bence. Herman Melville. Özellikle Moby Dick'i inanılmazdır. İmkanı olan ve az da olsa denizcilik hikayelerine merakı olanlar mutlaka okusun. YKY den basılan gerçek versiyonunu tavsiye ederim.
  • Katip Bartleby, Pierre ya da Belirsizlikler kitapları da iyidir.
  • Moby Dick çok derinlikli bir kitaptır, ana temaların arkasında insanla ilgili bir çok durum verilir. Ki yazarın hayatı da oldukça ilginçtir veo da balina avcılığı yapan bir gemide çalışmıştır ve değişik maceralara girmiştir
  • quote:

Moby Dick çok derinlikli bir kitaptır, ana temaların arkasında insanla ilgili bir çok durum verilir. Ki yazarın hayatı da oldukça ilginçtir veo da balina avcılığı yapan bir gemide çalışmıştır ve değişik maceralara girmiştir
    Bence Stefan Zweig denemelisiniz. Psikoloji ve kitadaki karakteri duygusunu çok iyi yansıtıyor. Akıcı üslubu var...
    En ünlü kitabı ''satranç'' bence bir araştırın
  • Aslında sanırım başlık yanlış oldu. Zweig'in çoğu eserini okudum. Aslında sağlam okuyucular için az bilinen kitaplardan, yazarlardan bahsetmek istedim.
  • quote:

Aslında sanırım başlık yanlış oldu. Zweig'in çoğu eserini okudum. Aslında sağlam okuyucular için az bilinen kitaplardan, yazarlardan bahsetmek istedim.
    Meşa Selimoviç'in "Derviş ve Ölüm" romanını tavsiye ederim. Ancak Timaş baskısından okumuştum. Çevirisi çok güzeldi. Gerçi başka yayını var mı bilmiyorum.
  • Dostoyevski - ezilenler

Henüz yeni bitirdim ve gercekten mükemmel. Ben bu kitabı okuyarak Dostoyevskiyi daha iyi tanıdım. Suc ve Cezaya göre çaylak kalmış. Ama sonuç değişmiyor. Bu da harika.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ömer Faruk Tatar

Meşa Selimoviç'in "Derviş ve Ölüm" romanını tavsiye ederim. Ancak Timaş baskısından okumuştum. Çevirisi çok güzeldi. Gerçi başka yayını var mı bilmiyorum.

Eskilerden Varlık baskısı vardı, şimdi Timaş basıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ShadyKids

Dostoyevski - ezilenler

Henüz yeni bitirdim ve gercekten mükemmel. Ben bu kitabı okuyarak Dostoyevskiyi daha iyi tanıdım. Suc ve Cezaya göre çaylak kalmış. Ama sonuç değişmiyor. Bu da harika.

Barış Bıçakçı'nın dediği gibi 'Lisede Dostoyevski okuyan biri daha sonra nasıl iflah olur' ...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ShadyKids

Dostoyevski - ezilenler

Barış Bıçakçı'nın dediği gibi 'Lisede Dostoyevski okuyan biri daha sonra nasıl iflah olur' ...

Alıntıları Göster
    Jerzy Kosinski - Boyalı Kuş

2. Dünya savaşına bir çocuğun gözünden bakıyoruz kitapta. Oldukça ağır bir kitap.

William Golding - Sineklerin Tanrısı

Şiddete eğilimi çocuklar üzerinden ele alan bir başyapıt.

Dostoyevski - Ecinniler

Kelimelerle anlatılamayacak kadar özgün ve birazda delice bir kitap.

Çok güzel konu olmuş bu arada. Maalesef bölüm fantastikçi tayfanın istilasına uğramış durumda. Kütüphane fotoğraflarının paylaşıldığı konuda yüzlerce fantastik kitabın arasına sıkıştırılan Kürk Mantolu Madonnaları, Yabancıları gördükçe kahroluyorum. Popülizm o kadar kör etmiş ki gözlerini kitabın içeriğini önemsemeden alıyorlar. Albert Camus takma adlı arkadaşın da söylemiş olduğu gibi fantastik türler için alt bölüm şart.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zebercet

2. Dünya savaşına bir çocuğun gözünden bakıyoruz kitapta. Oldukça ağır bir kitap.

Dostoyevski - Ecinniler

Çok güzel konu olmuş bu arada. Maalesef bölüm fantastikçi tayfanın istilasına uğramış durumda. Kütüphane fotoğraflarının paylaşıldığı konuda yüzlerce fantastik kitabın arasına sıkıştırılan Kürk Mantolu Madonnaları, Yabancıları gördükçe kahroluyorum. Popülizm o kadar kör etmiş ki gözlerini kitabın içeriğini önemsemeden alıyorlar. Albert Camus takma adlı arkadaşın da söylemiş olduğu gibi fantastik türler için alt bölüm şart.

Alıntıları Göster
    Gölgesizler- Hasan Ali Toptaş (Türk edebiyatının en güzel eserlerinden. Böylesine güzel bir Türkçe kullanımına daha önce rastlamamıştım. Yaşar Kemal, Sait Faik kadar değerli bir yazardır gözümde)

Nietzsche Ağladığında- Irvin Yalom (Biraz felsefe, biraz psikoloji, mükemmel kurgulanmış bir roman. Irvin Yalom okuyun arkadaşlar.)

• sahil35 S kullanıcısına yanıt
    Kardes ne lisesi ? Kafan mı güzel
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebercet

Dostoyevski - Ecinniler

Zebercet haklı...

Dağ gibi üst üste yığılmış vampirli cadılı kitapları okuyup da Dostoyevskiyi, Kafkayı veya Ahmet Hamdi Tanpınarı, Orhan Kemali bilmeyen insanlar var.
    Fantastik bölümü şart.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fatihs_54 -- 4 Şubat 2014; 12:33:01 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.