Şimdi Ara

nikon d90 - nikon d5000 hangisini almalıyım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2 haftadır bu modeller üzerinde bulduğum her yazıyı okudum. İlk defa bir dslr makine kullanacağım. D90'ın daha iyi olduğunu biliyorum fakat biraz pahalı geliyor açıkçası. Almışken iyisi olsun istiyorum, uzun yıllar kullanmayı düşünüyorum ama bir taraftan da ticari bir amaçla değil de hobi olarak düşündüğüm için çok fazla para vermek istemiyorum. d5000'i 18-105 lens ile satın almayı düşünüyorum. Kısa vadede sanırım yeterli olur fakat daha sonra naparım henüz bilmiyorum. d5000 de AF motorunun olmaması çok etkiler mi, daha sonra (en az 1-2 sene) ya makro ya da portre çekimi için bir lens almayı düşünebilirim. Bir de d5000'in yeni kullanıcılar için daha uygun olduğu söyleniyor. fiyat olarak 18-105 lens ile d5000 1300 tl, d90 1800 civarı sanırım.Tüm bunları düşününce bana ne tavsiye edersiniz? d5000 kullanıp d90 almadığına pişman olan var mı?

• http://www.bascek.com/7386/nikon-d5000-video-incelemesi/

Birde bu incelemeye bakınız

Aslında hiç pişman olmadım ama bugün canlı olarak ilk defa D90 gördüm.İlk defa keşke alsaymışım dedim ama oda üstteki ekran ve büyüklüğünden dolayı.fiyatı gerçekten yüksek.D90 yerine D5000 + 18-55 + 55-200 güzel bir kombinasyon olur sizin için.Gerçekten verilen her parayı hak edicek bir makine.D5000 ne göre daha iri.2 makine için benzer sonuçları ürettiği söyleniyor.Bunun nedenide aynı sensörleri kullanmaları.Bir D5000 kullanıcısı olarak D5000 ile bu işe başlamanızın sizin için daha iyi olacakğının düşünüyorum.Af olayına çok takmayın derim çünkü 1-2 sene içinde Af lenslerin fiyatları düşücektir bana göre.Artık firmalar af lens üretiyor

• Merhaba,
    D90 ve d5000'in sensörleri ve işlemcileri aynı olduğu için imaj kaliteleri arasında da pek fark olmadığını söyleyebilirim ama kullanım olarak d90 tabiki bir üst sınıfda yer alıyor.D90'ın en önemli artısı,gövde üzerinde af motoru bulunmasıdır.Ayrıca çift tekerli olması,üst kısımdaki ikinci ekran,ergonomik olarak ele daha iyi oturması,daha büyük ve aydınlık bir vizör,bir de ayarlara erişim bakımından daha kullanışlı olması gibi öne çıkan özellikleri var ama bunlar daha çok kullanımla alakalı ayrıntılar.Yorumumun başında da belirttiğim gibi,salt imaj kalitesi olarak aralarında pek bir fark yok.
    Af motoru konusuna biraz daha değinmek gerekirse; Mesela portre çekimi için lens almak istediğinizde d90'ın avantajını daha iyi anlarsınız.Çünkü portre için gereken lensi alırken,lensin af motorlu olup olmaması hiç önemli olmaz ama d5000 için af motorlu lens almazsanız manuel kullanmak zorunda kalırsınız.Manuel kullanmak da zevklidir ama her zaman kullanışlı olmayabilir.Af motorlu lens almak isterseniz de daha fazla bütçe ayırmanız gerekecektir.Yani d90,bu konuda kesinlikle daha avantajlı denilebilir.
    Sonuç olarak başlangıç için,d5000+18-105 vr lens çok uygun görünüyor ama ilerisi için lenslere yatırım yapmayı düşünüyorsanız,af motoru avantajından dolayı d90 daha iyi bir seçim olabilir.
    Eğer bütçeniz müsaitse d90 almanızı tavsiye ediyorum ama zorlanırım diyorsanız d5000 modeli de sizi fazlasıyla memnun edebilir.
    İyi akşamlar,hoşçakalın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.james -- 26 Ekim 2010; 15:22:56 >

• slm @candy,

kafanı karıstırmıssın anlasılan d90 bı kere body olarak guzel makıne bunu soyleyebılırım daha cok manuel ayarada ızın verıyor ve body ustunden kontrol olanagı verıyor....

d5000 de d90 ıle asagı yukarı aynı altyapıya sahıp makıneler sayılır ama d90 bı ust segmentte bır makına oldugunu unutmamak lazım.....

ozellıkle baslangıc ıcın d5000 daha ıdeal bana gore ayrıca aradakı fıyat farkına lens ıle kapatırsın daha ıyı olur en azından cesıtlı lensler cekım ımaknın olur kı baslangıc da kıt lensde yetıyor ama yanına bır 70-300 de fena olmaz tabıkı....

bunun dısında af motoru olmaması buyuk eksıklık olarak gorulebılıyor ama o kadar cıddı bır problem degıl pek kafana takma derım bu durumu bende basta baya sıkıntı yasadım ama sonra cok da gerek yok acıkcası bu konuda sıkıntı yasamaya anladım.....

eger ıncelemedıysen bıde d550 ınceleyebılırsın belkı d90 ıle d5000 arası bır fıyatı var ve oldukca guzel makıne ozellıkle vıdeo onemlıyse yada pentax k-x k-r ıkılısınden bırı bunun yanında hareketlı lcd de oldukca ıse yarıyor kullanınca daha ıyı anlıyorsun bunuda goz onunde bulundur....

sonuc olarak d5000 tavsıye ederım hem fıyat hemde kalıte olarak baslangıc ıcın oldukca guzel makına pısman olacagını dusunmuyorum.....

kolay gelsın....

• Bir d5000 kullanıcısı olarak başlarda bende AF olayına çok takılmıştım ama AF-S Nikkor lensler bu olayı pek fazla hissettirmiyor bile. d90 arkadaşlarında bahsettiği gibi üst sınıf bir makine bütçen yetiyorsa al derim ama yine diğer arkadaşlara katılacağım ve D5000+lensler ile bu açığı kapatabilirsin.
    Umarım yardımcı olabilmişizdir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eriond

Bir d5000 kullanıcısı olarak başlarda bende AF olayına çok takılmıştım ama AF-S Nikkor lensler bu olayı pek fazla hissettirmiyor bile. d90 arkadaşlarında bahsettiği gibi üst sınıf bir makine bütçen yetiyorsa al derim ama yine diğer arkadaşlara katılacağım ve D5000+lensler ile bu açığı kapatabilirsin.
    Umarım yardımcı olabilmişizdir.

• Peki d5000 ile 18-55 + 55-200 lens kombinasyonu mu daha iyi olur yoksa direkt 18-105 lens mi almalıyım? Henüz farklarını çok iyi bilmiyorum, hem maddi hem işlevsel açıdan hangisi daha avantajlı olur benim için?
  • quote:

Orijinalden alıntı: candyy

Peki d5000 ile 18-55 + 55-200 lens kombinasyonu mu daha iyi olur yoksa direkt 18-105 lens mi almalıyım? Henüz farklarını çok iyi bilmiyorum, hem maddi hem işlevsel açıdan hangisi daha avantajlı olur benim için?

Merhaba,
    Eğer sık sık lens değiştirmekden hoşlanmıyorsanız,18-105 vr gibi tak gez türü bir lens sizin için daha kullanışlı olabilir ama yüksek zooma çok fazla ihtiyaç duyacaksanız 18-55+55-200 setini almanız daha mantıklı bir seçim olur.
    Bu arada,imaj kalitesi olarak 18-105'in 18-55'den üstün olduğunu da belirtmek isterim.Aslında kısa aralıklı lensler genelde daha iyi sonuçlar verir ama bu iki lensin kıyaslamasında kesinlikle 18-105 vr daha iyi imaj kalitesi sunar.
    İyi günler,hoşçakalın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.james -- 26 Ekim 2010; 15:20:46 >
  • Bence de Canon 550d ve Pentax K-x'e de bak. Çok iyi makineler, düşüncen değişebilir...
  • quote:

Peki d5000 ile 18-55 + 55-200 lens kombinasyonu mu daha iyi olur yoksa direkt 18-105 lens mi almalıyım? Henüz farklarını çok iyi bilmiyorum, hem maddi hem işlevsel açıdan hangisi daha avantajlı olur benim için?

D5000 alınca, siz sadece body (gövde) istiyorum demedikçe genelde 18-55mm lens ile birlikte veriliyor. 18-55mm ile 18-200mm veya 18-105mm arasında çok az da olsa görüntü kalitesi ve açı farkları var.

Yardımcı olması açısından Lens Simülatörden seçilmiş bir resim ve lens açıları arasındaki farkı gösterelim.

Resmin sağında da görüldüğü gibi makinemiz D5000 lensimiz ise resmin alt tarafında yazmaktadır.

İlk resimde lensimiz 18mm'deyken açımız 76.10 derecelik geniş açı

İkinci resimde ise lensimizi 105mm ye aldık ve açımız 15.20 derece oldu. Nesneye daha fazla yaklaştık.

Üçüncü resmimizde ise lensimizi 200mm ye alıyoruz. Bu sefer de açımız 8.10 dereceye düşüyor ve artık yaklaşabileceğimiz en son kısma geldik.

Bu resimler arasındaki fark; lens uzunluğunun yükseldikçe açımızın azaldığını ve nesneye daha da yaklaştığımızı göstermek açısından iyi bir örnek olduğu kanısındayım.

Kısaca almak istediğiniz 18-105mm ve 18-200mm lensler arasındaki açı farkı 2 ve 3. resimde görülmektedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Eriond -- 26 Ekim 2010; 15:49:52 >

• quote:

quote:

D5000 alınca, siz sadece body (gövde) istiyorum demedikçe genelde 18-55mm lens ile birlikte veriliyor. 18-55mm ile 18-200mm veya 18-105mm arasında çok az da olsa görüntü kalitesi ve açı farkları var.

Yardımcı olması açısından Lens Simülatörden seçilmiş bir resim ve lens açıları arasındaki farkı gösterelim.

Resmin sağında da görüldüğü gibi makinemiz D5000 lensimiz ise resmin alt tarafında yazmaktadır.

İkinci resimde ise lensimizi 105mm ye aldık ve açımız 15.20 derece oldu. Nesneye daha fazla yaklaştık.

Üçüncü resmimizde ise lensimizi 200mm ye alıyoruz. Bu sefer de açımız 8.10 dereceye düşüyor ve artık yaklaşabileceğimiz en son kısma geldik.

Bu resimler arasındaki fark; lens uzunluğunun yükseldikçe açımızın azaldığını ve nesneye daha da yaklaştığımızı göstermek açısından iyi bir örnek olduğu kanısındayım.

Kısaca almak istediğiniz 18-105mm ve 18-200mm lensler arasındaki açı farkı 2 ve 3. resimde görülmektedir.

Merhaba,
    18-200mm gibi uzun aralıklı lenslerden çok fazla kalite beklenemez.Amaç sadece açıyı daraltıp daha fazla yaklaşmaksa sorun yok ama imaj kalitesini de göz önüne alırsanız,bu tür çok uzun aralıklı lensler istenilen yüksek kaliteyi sağlayamazlar.
    Zaten verdiğiniz örnekde de görüldüğü gibi,200mm de kalite epeyce düşmüş görünüyor.
    İyi günler,hoşçakalın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.james -- 26 Ekim 2010; 16:07:04 >

• Candy bence D5000 işini görecektir. illa sıfır olarak bir tercihin yoksa 2. el D80 bakabilirsin üzerinde motoru olan bir gövdedir.

bu arada D80 aranıyor Temiz ve uygun fiyatlı.. Uçmayalım arkadaslar lütfen
  • D90 kendini ispatlamış bir makine. D7000 geldikten sonra fiyatları daha düşecektir. Aldıktan hemen sonra zarar etmemek için bekliyorum ben de :)

550D alacaktım, hatta 550D almaya gittim, elime aldıktan sonra işler değişti. Nikon gövde kalite ve daha profesyonel geldi bana.
  • quote:

quote:

bu lens aralıklarını gösteren prgramın adı nedir yada bunun ir sitesi varmı acaba? çok işime yarayacağını düşünüyorum açıkçası verirseniz verinirim

• o site veya program hangisi ise bende merak ediyorum,paylaşırsanız seviniriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dix1

o site veya program hangisi ise bende merak ediyorum,paylaşırsanız seviniriz.

http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/lens/simulator/
  • quote:

http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/lens/simulator/

Eline sağlık afulu ben geç gördüm sen paylaşmışsın adresi
  • Ben 550D aldım ve şidiye kadar hiç pişman olmadım niye D90 almadım diye.

Evet her iki makineyide eline alınca D90 sanki daha sağlam gibi bir izlenim veriyor ama bundansa bence çıkan sonuca bak derim. 550D kesinlikle üzmeyecek bir makine. Artı olarak müthiş videolar çekebilirsin manuel ayarlama ile.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.