Şimdi Ara

nikon d70s için makro lens ve aydınlatma hk. tavsiye

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
2.443
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • d70s için hangi makro lensi kullanmalıyım? nikkor mu sigma mı?
    makineyi aldığım yerde sigma lensi denedim, makine otofokus yapamadı. sizce bütün sigmalar da böylemidir?

ayrıca, mertkan ustanın fotoğraf çekim teknikleri bölümündeki ev yapımı lightboxun ışıklarını nereden bulabilirim?

• Sevgili @posoff,

Öncelikle denemiş olduğun Sigma objektifin modelini bilmediğim için bir yorum yapamayacağım, ancak Sigma'nın Nikon uyumlu objektiflerinde genellikle AF problemine rastlanmamaktadır. Konu hakkında Nikon D70 ve D70S için önerebileceğim objektif: NIKON AF Micro-Nikkor 105mm f/2.8D. Bu objektifi kullanma ve deneme şansım olmuştu, gerçekten harika bir micro/macro objektif. Ancak fiyatı biraz pahalı olabilir, ki genelede macro objektifler ucuz olmuyorlar.

Üst konudaki ev yapımı light box'ın ışıkları için masa lambalarınından faydalanabilirsin. İsteğe göre 75W-100W'lık lambalar ihtiyacı karşılayacaktır.

• denediğim sigma lensinin kutusunda 28-300 mm ve Nikon için olduğu yazıyodu. Denedim ama olmadı. ne otofokus yaptı ne de manuel netleme yaptı.
    Ama internette araştırdım ve "Sigma 105mm F/2.8 EX DG Macro Lens for Nikon" lensini buldum. acaba uygun olan bu lens mi?
    Teşekkürler.
  • Sevgili @posoff,

Denediğin objektif Sigma 28-300mm F3.5-6.3 DG Macro muydu? Eğer bu objektif ise, D70S ile uyumlu olmamasına gerçekten şaşırdım. Yukarıda önermiş olduğum Nikkor objektf haricinde Sigma MACRO 105mm F2.8 EX DG satın almak istiyorsan, resmi sitesinde Nikon Digital'lar ile uyumlu olduğu yazıyor. Dilrsen Buraya Tıklayarak inceleyebilirsin.
  • belki bu lik sana yardimci olabilir. fotograflar gercektende cok guzel. ekipman

NIKON D50, Sigma 70-200mm APO MacroII,SB600, Nikon 3t closeup filter.

BU OBJEKTIF GERCEKTENDE COK IYI FIYATIDA SANIRIM COK FAZLA DEGIL !!!!!!

Yalniz burda isiklandirma icin SB600 flas kullanilmis.

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=14944550
  • makro objektif ve makro ypaabilen objektif arasında çok fark var, eğer kullanım amacını yazarsan yardım edebilirim
  • quote:

Orjinalden alıntı: polaris

belki bu lik sana yardimci olabilir. fotograflar gercektende cok guzel. ekipman

NIKON D50, Sigma 70-200mm APO MacroII,SB600, Nikon 3t closeup filter.

BU OBJEKTIF GERCEKTENDE COK IYI FIYATIDA SANIRIM COK FAZLA DEGIL !!!!!!

Yalniz burda isiklandirma icin SB600 flas kullanilmis.

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=14944550

Benimde çok merak ettiğim konulardan biriydi bu. Şimdi linkteki fotoğraflar harika ama orda sadece lens kullanılmamış ayrıca Nikon 3t closeup filtrer dan bahsediliyor. Ama sonuçta kazanılınan makro kabiliyeti harika..

Ben D50 aldım (daha elime geçmedi) Linkte bahsedilen objektifi bulamadım gerçi sadece aydınlara baktım ama orda SIGMA 70-300mm f:4/5.6 APO MACRO SUPER 2 lens var. Aslında bu objektifin eğer makro kabiliyeti linkte ismi geçen objektif kadar iyiyse benim daha çok işime gelir. Bir tuşla iki kuş vurup hem makro hemde zum özelliği olan bir objektif almak harika olur. Fiyatıda 400 YTL gibi uygun bir fiyat.

Sevgili @mtkn3

Yine aydınlar fotodan baktım. Önerdiğin objektif var ama fiyatı biraz fazla. (700 YTL). Bu lensin makro kabiliyeti arkadaşın verdiği benimde çok beğendiğim SIGMA 70-300mm f:4/5.6 APO MACRO SUPER 2 karşısında nasıldır? Örnek fotolarını görebilirmiyiz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarpuli -- 17 Eylül 2005, 1:58:22 >

• D50 Sigma 70-200mm APO MacroII Nikon 3t closeup filtre ile çekilmiş fotoğraflar ;

• Biraz daha baktım sanırım sigma nın Sigma 70-200mm APO MacroII adında bir lesn yok. Sigma 70-300mm APO MacroII var. Sitesinde yok. Acaba yanlışmı yazılmış?
  • Sevgili @sarpuli

Yukarıda sevgili @Frostbite'ın da yazdığı gibi, macro objektifler ile makro kabiliyeti olan objektifler arasında gerek fotoğraf kalitesi gerek özellikleri açısından farklılıklar vardır. Küçük bir örnek verecek olursam; "Sigma 70-300mm APO MacroII" Telephoto Zoom Lens sınıfına girmektedir, büyütme yeteneği 1/2 oranındadır. "Nikon 105mm 2.8 D" single lensdir ve micro sınıfındadır. Büyütme 1:1 (life size) oranındadır, ayrıca içerisine CRC System adında bir özellik eklenmiştir. Bu özellik yakın mesafeden daha kaliteli fotograf almayı sağlar. Ayrıca macro objektifler ile çok iyi/ideal portre fotoğrafları çekilmektedir, elbette bu durum son kullanıcı fiyatlarında da yansımaktadır. Bu konuda ilk aklıma gelen, önerebileceğim (single lens) marka ve modeller:

Nikkor 60mm F2.8 micro
    Nikkor 105mm f/2.8D
    Sigma 105mm F2.8 EX DG
    Tamron 90mm

Yukarıda yazmış olduğun Sigma objektif site içerisinde yanlış yazılmış da olabilir, doğru yazılmış da olabilir. Araştırdıkça Sigma'nın (70-200/300) o kadar çok objektifine ulaşılabiliyor ki. Bir kaç örnek yazayım;

AF 70-200mm f/2.8 APO EX (HSM)
    AF 70-210mm f/3.5-4.5 APO macro
    AF 70-300mm f/4-5.6 APO m. Super
    AF 70-300mm f/4-5.6 APO macro
    AF 70-200mm EX DG
    AF 70-300mm DG
    AF 70-300 DL MACRO
    AF 70-300mm APO DG Macro

Son olarak yukarıda çekilen fotoğraflarda close-up lens filtresi kullanıldığı için büyütme oranının 1/1'e kadar yükselmesi söz konusudur.

• quote:

Orjinalden alıntı: mtkn3

Sevgili @sarpuli

Yukarıda sevgili @Frostbite'ın da yazdığı gibi, macro objektifler ile makro kabiliyeti olan objektifler arasında gerek fotoğraf kalitesi gerek özellikleri açısından farklılıklar vardır. Küçük bir örnek verecek olursam; "Sigma 70-300mm APO MacroII" Telephoto Zoom Lens sınıfına girmektedir, büyütme yeteneği 1/2 oranındadır. "Nikon 105mm 2.8 D" single lensdir ve micro sınıfındadır. Büyütme 1:1 (life size) oranındadır, ayrıca içerisine CRC System adında bir özellik eklenmiştir. Bu özellik yakın mesafeden daha kaliteli fotograf almayı sağlar. Ayrıca macro objektifler ile çok iyi/ideal portre fotoğrafları çekilmektedir, elbette bu durum son kullanıcı fiyatlarında da yansımaktadır. Bu konuda ilk aklıma gelen, önerebileceğim (single lens) marka ve modeller:

Nikkor 60mm F2.8 micro
    Nikkor 105mm f/2.8D
    Sigma 105mm F2.8 EX DG
    Tamron 90mm

Yukarıda yazmış olduğun Sigma objektif site içerisinde yanlış yazılmış da olabilir, doğru yazılmış da olabilir. Araştırdıkça Sigma'nın (70-200/300) o kadar çok objektifine ulaşılabiliyor ki. Bir kaç örnek yazayım;

AF 70-200mm f/2.8 APO EX (HSM)
    AF 70-210mm f/3.5-4.5 APO macro
    AF 70-300mm f/4-5.6 APO m. Super
    AF 70-300mm f/4-5.6 APO macro
    AF 70-200mm EX DG
    AF 70-300mm DG
    AF 70-300 DL MACRO
    AF 70-300mm APO DG Macro

Son olarak yukarıda çekilen fotoğraflarda close-up lens filtresi kullanıldığı için büyütme oranının 1/1'e kadar yükselmesi söz konusudur.

Anladığım kadarıyla makro lenslerin daha iyi olduğu aşikar ama benim hem macroya hemde zum bir objektife ihtiyacım olacak. Bu durumda önerdiğiniz makro lensi alsam birde zum lensi almam gerekecek bu durumda fiyat 1000YTL nin üzerine çıkacak. Fakat Sigma 70-300mm APO MacroII alsam aynı zamanda 2 işide uygun fiyata görmüş olmammı? Elimde 52mm close-up lensler var yanlız sanırım bahsi geçen 2 lensinde filtra çapı 58mm ama olsun bide 58mm lik alırız çok pahalı değildir herhalde.

Birde 1/1 1/2 ne anlama geliyor? Birde şu 70-200mm 70-300mm olayına takıldım. Bakınca 70-200mm lensleri var sigmanın ama Sigma 70-200mm APO MacroII olan yok. Şimdi olurda bu lesni alırsak makro kabiliyeti eğer varsa Sigma 70-200mm APO MacroII ye göre kötü olabilirmi?

Ayrıca bahsi geçen nikon 3t close-up filtre farklı birşey değildir heralde. Bendeki hama larda +1 +2 ve +3 yazmakta ama 52mm ler..

• Sevgili @sarpuli

Madem ki single lens almayı düşünmüyorsun, o zaman sana kesinlikle Sigma 70-300 APO MacroII'yi tavsiye ederim. Bu objektif özellikle Nikkor 70-300G'ye göre çok daha keskin fotoğraflar çekebiliyor, bizzat örnekleri incelemiştim (1/2) macro yeteneği de cabası. Bu arada 1/1 - 1/2 macrolar için büyütme değeridir.
  • quote:

Sevgili @sarpuli

Madem ki single lens almayı düşünmüyorsun, o zaman sana kesinlikle Sigma 70-300 APO MacroII'yi tavsiye ederim. Bu objektif özellikle Nikkor 70-300G'ye göre çok daha keskin fotoğraflar çekebiliyor, bizzat örnekleri incelemiştim (1/2) macro yeteneği de cabası. Bu arada 1/1 - 1/2 macrolar için büyütme değeridir.

sevgili mtkn3 , bu benim kötü (kötü diyorum bu modellerin altında ezildik ) olympus c-310 zoom un kafasına macro objektif takılabilir mi ?
  • Sevgili @rebel_rude boy_X,

Malesef Olympus C-310 Zoom için dönüştürü lens takma imkanı mümkün değildir.

EDIT: Ama kendin hazırlayabileceğin bir kaç büyüteçten oluşan bir aparat ile odaklama konusunda sorun çıkmazsa gayet enteresan macro fotoğraflar çekmen mümkün olabilir. Ben böyle bir aparatı bir ogatech ile denemiştim, oradan aklıma geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mertkan -- 18 Eylül 2005, 0:18:39 >
  • quote:

Sevgili @rebel_rude boy_X,

Malesef Olympus C-310 Zoom için dönüştürü lens takma imkanı mümkün değildir.

EDIT: Ama kendin hazırlayabileceğin bir kaç büyüteçten oluşan bir aparat ile odaklama konusunda sorun çıkmazsa gayet enteresan macro fotoğraflar çekmen mümkün olabilir. Ben böyle bir aparatı bir ogatech ile denemiştim, oradan aklıma geldi.

sevgili mtkn3 , büyüteçleri olympus için özel mi? almak gerekiyor yoksa bu iş için kullanılan büyüteçler standart ölçüler demi ?
  • sarpuli d50'in hayirli olsun,
    bende en yakin zamanda 70-300 apo macro II'yi alacagim bende senin gibi dusunuyorum hem makro hemde tele zoom en iyi cozum. sabit odak uzaklikli macro objektifler guzel sonuclar versede, cok pahalilar. bir adimlik kalite icin ,ki o kadar buyuk bir fark yok, almaya deymez...
  • Sevgili @rebel_rude boy_X,

Benim kullandığım büyüteçler, kırtasiyede satılan 2X-4X gibi büyütme değeri olan standart büyüteçlerdendi. Ancak büyüteç ile çekim konusunda çok da kaliteli fotoğraflar beklemek hata olabilir. Yukarıda da yazdığım gibi, sadece enteresan fotoğraflar çekmek için
  • quote:

Orjinalden alıntı: polaris

sarpuli d50'in hayirli olsun,
    bende en yakin zamanda 70-300 apo macro II'yi alacagim bende senin gibi dusunuyorum hem makro hemde tele zoom en iyi cozum. sabit odak uzaklikli macro objektifler guzel sonuclar versede, cok pahalilar. bir adimlik kalite icin ,ki o kadar buyuk bir fark yok, almaya deymez...

Fiyatı bir yana o kadar para veripta sadece macro fotoğraflarda kullanmak anlamsız. Yakında sigma yı alacağım baktım ki makro kabiliyet memnun etmiyor başka çareler ararız. Ama en azından 450mm lik bir zum lensim olmuş olur

Bu arada sağol birde elime geçse daha iyi olcak ama henüz gelmedi 20 sinde ABD den geliyor.

Ayrıca online olarak satın almasamda fiyatlarına bakabilceğim siteler varmı? Yani objektif filtre felan satan. aydınlar ve metro hariç...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarpuli -- 18 Eylül 2005, 10:36:23 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.