Şimdi Ara

Neden bayan kız kadın hanım ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
851
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Araştırmama rağmen farklı sonuçlara ulaştım.
    Özellikle bayan kelimesindeki karışıklığın çözülmesini istiyorum sorduğum çoğu insan gibi ben de nerde nasıl kullanacağımı bilmiyorum.
    Kendilerini feminist olarak niteleyen 2 kız arkadaşım var ve ikisi de bayan kelimesine farklı bakıyor: biri diyor hitaptır kullanabilirsin diğeri diyor hayır kullanman yanlış.İkisini aynı ortama getirip sorduğumda tartışmak istemediler ve konuyu kapattılar ben de doğrusunu öğrenemedim.

Tdk'ye göre bayan :
    Bayan kelimesi ilk anlamda saygı sözü olarka kullanılıyor.Yani ben istediğim kıza bayan diyebilirim.
    İkinci anlamı ise kadın yani dişi cinsiyetteki insanı belirtirken de kullanabilirim.
    Tdk'ye göre kadın :
    Erişkinliğini tamamlamış dişi insan. Yine ben dişi birine olgunluğuna göre kadın diyebilirim.
    not:erişkin demek vücut gelişimini tamamlamış demektir o yüzden küçük yaştakilere kadın diyemeyiz.

Tdk'ye göre kız :
    Dişi çocuk. Yani yaşı küçükse kadın yerine kız demem gerekir.
    not:çocuk demek küçük yaştaki kişi demek.

Tdk'ye göre hanım :
    Kız ve kadınlara verilen ünvan,bayan.Yine tüm dişiler için söylenebilir.

Yukardakilere göre erişkinliğine göre dikkat ederek tüm bu kelimeleri kullanabilirim hiçbir sıkıntı görmüyorum.
    Bir de şöyle bir şey diyolardı kadın ya da bayan hatırlamıyorum biri cinsiyet belirtiyormuş diğeri hitap cinsiyet belirtmiyormuş. Gördüğünüz gibi sözlükte hepsi dişi cinsiyetini belirtiyor hadi onu geçtim akıl var mantık var cinsiyet belirtmese neden erkek-adam-kadın-bayan diye ayırırız insan der geçeriz madem belirtmicez o zaman öyle bir kelime olmazdı.

Benim amacım bir şey kanıtlamak değil burda kendi düşüncemi belirtmek istedim dediğim gibi etrafta hep yanlış bilgiler görüyorum ve kime sorsam düzgünce anlatamıyor bu kadın-bayan mevzusunu düzgünce anlatacak biri var mı ?Neden bayan kız kadın hanım  ?Neden bayan kız kadın hanım  ?Neden bayan kız kadın hanım  ?Neden bayan kız kadın hanım  ?Neden bayan kız kadın hanım  ?Neden bayan kız kadın hanım  ?Neden bayan kız kadın hanım  ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Bayana bayan demeyeceksin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • anama ana diyesin

• Kadınlara bayan diyenler genellikle kadınlara karşı kibar olmak için söylüyor. Kadınlarsa bunu hakaret olarak algılıyor, cinsiyetler arasında bir
    algı farkı var anlaşılan. En temizi beyefendi hanımefendi demek sanırım. Bayanın eril karşılığı bay dilimizde pek kullanılmıyor ondan belki de böyle bir
    algı oluşuyor kadınlarda. Bay kullanılmıyorsa neden bayan deniyor gibi. Ama ben bir erkek olarak düşündüğüm zaman bayan dememin tek sebebi kadına hürmet
    nazik olma ve saygı amaçlı. Bu aslında bir övgü.

Bay-Bayan
    Erkek-Kadın
    Oğlan-Kız
    Bey-Hanım

Görüldüğü gibi aslında "trigger" olacak bir durum yok. İngilizcede durum daha cinsiyetçi, evli olan evli olmayan kadın farklı ünvan alıyor.(Miss, Mrs.)
    Ve dişiye ait kelimeler dilimizdeki gibi ayrı kelimeler yerine çoğu eril kelimelere takı getirilerek türetilmiş.

• EvinDelisiBaris E kullanıcısına yanıt
    Saygi çerçevesinde iletişim kurmak değil midir amacımız? Önemli olan insan olabilmek. Biri bayan demiş öteki kadın ne fark eder?

Ağzını yaya yaya baaaaağyaaaan demediği sürece bir sakıncası olmamalı.

Bayan kelimesini TDK'nın açıkladığı şekilde değil de "bunaltan insan" olarak algılamak gerçekten gülünç.

Siz de o insanlarla muhatap olup da sıkmayın canınızı.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne yazdığınızı bilmiyorum ama haklısınız

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yazmayı_Severim kullanıcısına yanıt
    Keşke anlamak için ugraşsaydınız ama siz de haklısınız.

• okumadım. karı de geç

• Şimdi hepsini acikliyorum.

Kadin= Cinsiyettir. Insanlarin dişisine denir. Iki adet x kromozomu tasiyan tum insanlar kadindir. Ingilizcedeki "woman" ifadesinin dilimizdeki karsiligidir. Karşıtı erkektir.

Bayan= Kadinlari özne alan bir hitap ifadesidir. Terim anlam tasimaz. Ingilizcede "Miss/Mrs. " ifadesinin dilimizdeki karsiligidir. Karşıt anlamlisi Baydır.

Kız= Erişkinlik cagina ermemis dişi bireylere denir. "Girl" ingilizcedeki karsiligidir. Karşıt anlamlisi oglandir.

Hanım= Kadinlari ozne alan bir saygı ifadesidir. Isimlerden sonra gelir. Karsit anlamlisi beydir.

Bu dördü de birbirinden farklidir ve birini digerinin yerine kullanamazsin. Hicbiri uygunsuz, asagilayici degil. Yalnizca yanlis yerde kullanilmamalari gerekiyor. Ornegin bir kadina "Bakar mısınız kadın?" diye hitap edemezsin. Tuvalet girislerine "bayan tuvaleti" yazamazsin. Veya eriskinlik cagina ulasmis bir kadına "kız" diyemezsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okidokiyo -- 8 Mart 2018; 23:4:8 >

• quote:

Orijinalden alıntı: gamergirl1903

Saygi çerçevesinde iletişim kurmak değil midir amacımız? Önemli olan insan olabilmek. Biri bayan demiş öteki kadın ne fark eder?

Ağzını yaya yaya baaaaağyaaaan demediği sürece bir sakıncası olmamalı.

Bayan kelimesini TDK'nın açıkladığı şekilde değil de "bunaltan insan" olarak algılamak gerçekten gülünç.

Siz de o insanlarla muhatap olup da sıkmayın canınızı.

Pardon hanımefendi cinsiyetiniz bayan mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SudaEriyenAspirin -- 8 Mart 2018; 23:17:59 >
  • nigga vs bayan

• Bunun sebebi yukarıda anlatılanlardan farklı.

Bu itirazların sebebi karşı cinsiyette tamamen o kişinin cinsellik yaşama anlayışına göre şekilleniyor.

Eğer özgür cinselliği savunuyorsa, istiyor ki diğer hemcinslerinin hepsine kadın denilsin. Ya da kimse kimsenin cinselliğini sorgulamasın anlayışıyla böyle direten de var.

Diğer türlü de babasının kızı olup, evlenmeden kimseyle cinsellik yaşamak istemeyen de kadın sözcüğünden rahatsız olabiliyor. Ama herkesin yaşantısına saygı gereği, itiraz etmeyen de var.

Bayan demek ise sanki orta yol gibi oluyor ama arka planda itiraz gelişmesine neden olabiliyor. Bazen bu itiraz sesli olarak da ifade ediliyor. Sesli itiraz getirenler yine, kimsenin cinselliğini sorgulama, hepsine kadın de anlayışında oluyor.

Elbette herkese kadın denirse de durum karışabiliyor. Gidip babasının yanında 19 yaşındaki kızına kadın dersen, adamın kafasındaki duruma hiç de uymaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mobidik -- 8 Mart 2018; 23:14:28 >
  • SudaEriyenAspirin kullanıcısına yanıt
    Ne önemi var ki?

• O zaman bayanın bayın yanı gibi biyerden gelmediğini biliyoruz?
    ee sosyal medyada olan bayan kelimesine karşı kin tamamen boş ve cahilce?
    ben senelerdir doğru kullanıyomuşum da haberim yokmuş millet kafamı karıştırdı

• Genelde hiçbirini kullanmam. Bazen istisna olabiliyor ama kullanmam.

Bakar mısınız?
    Teşekkürler.
    Bir şey sorabilir miyim?
    Pardon..

Yani illa sonuna vehayut başına bir şey eklemem.

İlla hanımefendi falan dememe gerek yok.

Hanımefendi gerçekten hanımefendi olan kadınlara denilir.

Bunlar benim için önemsiz şeyler. Böyle şeyleri kafayı takanların sıkıntıları vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YOURMOVE -- 8 Mart 2018; 23:26:34 >
  • İstediğinizi kullanın.

• kadınlar kadındır çiçek babandır

• Aşırı hassaslık ve politik doğruculuk kanseri günden güne büyüyor. Neyi nerede kullandığının ne önemi var, kullanamazsın diyenler olmuş. Hakaret etmiyorsun karşındakine, bu kadar anlamsız şeylerle uğraşan insanları anlamıyorum.

• miss madam woman lady girl

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Feminiklerin beyin kustuğu bir mevzu bu. Bayan demeyin ulan, bayan demeyiiiinnn.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.