Şimdi Ara

Navigasyon Yazılımları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.049
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yaşadığımız dünyanın her alanında yüzyıllardır navigasyona olan ihtiyaç had seviyede,

insanlığın bugün ulaştığı düzeye gelmesinde navigasyonun çok büyük bir payı var.

Günümüzün gelişen teknolojisi ile bu ihtiyaç çok daha fazla artmış ve yine gelişen teknoloji

sayesinde hemen herkesin kolaylıkla ulaşabildiği bir seviyeye gelmiş durumda.
    Öyle ki bu forumlar da zaman geçiren teknoloji meraklıları ve ihtiyaçlarını araştıran

soruşturanların hemen hepsinin ellerinde GPS yongası içeren ve yüklenebilecek programlar

sayesinde navigasyon yapabilme yeteneğine sahip cihazlar fazlası ile var.

Bu yüzden navigasyon denilince aklımıza sadece araç içine konulan "Navigasyon cihazı" terimi

gelmesin lütfen."Navigasyon cihazı" terimi ile satılan ve günümüzün gelişim hızına göre oldukça

geride, geliştirilme seçenekleri kısıtlı kalan WIN.CE tabanlı cihazlar yerine aynı işlevleri daha

hızlı, daha efektif, daha geliştirilebilir, güncellenebilir, kullanıcı dostu ve en önemlisi zaten

sahip olduğumuz cihazlar ile yapmayalım ki.
    Madem bu teknolojiye elimizde tabletler, cebimizde cep telefonları hatta oyun cihazları ile

sahibiz neden bu mevcutlarımızı sonuna kadar değerlendirelim.

Aşağıda ki yazılımlar WIN.CE tabanlı cihazlar ile kullanımımıza sunulmaya başlayıp

günümüzün gelişen ihtiyaçları doğrultusunda insanların sahip olduklarını daha efektif

değerlendirebilmesi, satıcıların pazarda oluşan talepleri karşılaması ve bunu kazanca tahvil

edebilmeleri adına farklı yazılım platformlarında (Android OS, Apple IOS, Blackberry OS vs.)

kullanımımıza sunulan yazılımlardan bazıları.

Bu yazılımlar kısa bir göz atma ile önüme gelenler, bir kısmını denedim, bir kısmını satın alıp

kullanıyorum.

IGO:
    Apple iphone ve ipad için Başarsoftun Türkiye haritası sürekli güncelleniyor fiyatı 39,99 TL.
    İlk yayınlandığında ücretsiz indirmiştim halen en güncel hali ile kullanabiliyorum.
    Android versiyonu malesef legal olarak Türkiye'den indirilemiyor.

SYGIC:
    Apple iphone ve ipad için güzel bir seçenek daha Türkiye haritalı fiyatı 44,99 TL.
    Android versiyonu bir çok ülke için harita sağlıyor deneme sürümü indirilebilir bana cihaz ile

beraber geldiği için fiyatını bilmiyorum.

NAVITEL:
    Apple için Türkiye haritası 35,99 TL. Uzbekistan haritası 44,99 TL.
    Android için 30 gün ücretsiz sürümü var, fiyat olarak araştırmadım, iddialı kapsam vaad ediyor.
    Ayrıca Blackberry sürümü de var ama malesef Türkiye haritası yok.

TOMTOM:
    Apple için fiyatı 109,99 TL. Avrupanın en iddialı yazılımlarından biri.
    Android versiyonu 62,47 USD.

NAVIGON:
    Apple için 109,99 TL. bu da iddialı bir yazılım ama hiç denemedim arayüz görüntüleri çekici.
    Android versiyonu 37,43 USD.

NAVV TURKEY:
    Apple için 89,99 TL.
    Android için yok zannedersem.

ROUTE 66:
    Apple için yok galiba.
    Android için 19,99 EURO iddialı bir arayüz vaad ediyor.

NDRIVE:
    Apple için yok.
    Android versiyonu 49,98 USD.

DESNAV:
    Apple için yok.
    Android için 7 gün deneme sürümü var Türkiye haritası var. Fiyatını bilmiyorum.

NAVTURK:
    Apple versiyonu 8,99 TL. üzerin de durulmayacak bir yazılım...
    Android versiyonu yok.

Yukarıdaki yazılımlar sadece bir bakışta önüme gelenler, sadece bilgi amaçlı kısa geçtim daha

kapsamlı bakılmasında fayda var. İçlerinde adına çok aşina olduklarımız, çokça kullandığımız

pazarda söz sahibi yazılımları dikkate alacak olursak, elimizde mevcut ve sıkça kullandığımız

akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz ile bu yazılımları kullanmak hem fiyat hemde ürüne ulaşım

kolaylığı ve en önemlisi mevcutlarımızı akıllıca değerlendirebilmek adına en mantıklı çözümler.

ADMİN e NOT: Bu konuyu lütfen android tablet, ipad&iphone gibi forumların altına taşımayın

lütfen.
    Ana konu başlığımız;
    "GPS, Navigasyon Cihazları ve Yazılımları"
    olduğuna göre bu yazıda başlığın içeriğine uygun bir yazıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: outdoor

İçlerinde adına çok aşina olduklarımız, çokça kullandığımız

pazarda söz sahibi yazılımları dikkate alacak olursak, elimizde mevcut ve sıkça kullandığımız

akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz ile bu yazılımları kullanmak hem fiyat hemde ürüne ulaşım

kolaylığı ve en önemlisi mevcutlarımızı akıllıca değerlendirebilmek adına en mantıklı çözümler.

size katılıyorum. 2013 GARMİN modellerine bakıyorum, bu sene fiyatlar, önceki yıllara göre çok daha makul, 100-150 USD arası genelde cihazlar, 200'e kadar çıkıyor üst seviye olanlar. önceki yıllarda olduğu gibi, 300-400 USD fiyat ile cihaz satamayacaklarının farkındalar bence
    yani, cep telefonumda 20 dolara basarsoft haritalı navigasyon kullanabileceksem, dünya parayı naviye niye vereyim? 200 USD'ye, büyük ekran bir tel alırım, 20 USD ye de program, hem telefonum olur, hem gps, hem mp3 çalar vs. bu yıl, garmin de 7" ürün çıkarmış, bana 7" cihazlar itici gelse de, demek talep var. 7" te tablete yönelmek daha mantıklı gibi

• standart ayarlar+ güncellenmiş haritalarla 3 yıldır hemen hepsini denedim.adı üstünde çoğu deneme sürümüydü zaten
    şehirlerarası ve şehiriçi kullanmak,harita güncelliğine, değştirilen ayarlarına göre tabiiki değişir sonuçlar.
    kişisel deneyimlerimdeki en iyiden başlaa sıralamam :
    1. ndrive windows tel versiyonu : şehiriçi-dışı mükemmel.cep tlefonunu asla kasmadı.çok uzun rotalarda rotadan sapınca kitlenmeyen veya dakikalarca hesap yapmayan 3 yazılımdan biriydi.Benim iin en önemli şeylerden biri buydu zaten.rota sapma halkinde saniyeler içinde tekrar hasaplasın.yoksa yol ayrımında hızlıda gidiyorsam iş işten geçiyor ....(diğeri sygic ve navigon. kasmadı hiç..).ndrive çok hızl tepki verdi.özellikle kavşak dönüşlerinde çıkışa nerde olduğumu çok iyi gösterdi.yani ok işareti geride kalmadı hiç. uydu bağlantısı da aynen hızlı.diğerlerinden çok çok hızlı buluyor.araştırdım nedenini çünkü aynı telde kullandım diğerleri bayaa yavaştı.yazılımından olduğu sonucu çıktı.eksisi,bazen olmadık yerde U dönüşü yaptırmak istedi.haritadamıydı,belediyedenmi benden mi bilmiyorum.
    2.sygicin windows tel versiyonu : hız bakımından,yeni rota hesaplamada kilitlenmeme bakımından ndrive.a yaklaşıyor. poi aramak kısmı biraz eksisi.diğer eksisi kavşakta ok işaretinin bazen takılmasıydı.haritası da başarsoft değildi.(android gps henüz oturmadığından şu anda android telimde var ama gps olarak android tablet kullanıyorum.telde kullanırsam 1.si ndrive, 2. seçenek sygic aurora olacak.
    3.navigon windows tel için: uzun yolda şehir dışı oalrak çok iyi.kitlenmiyor yeni rota hesaplamada hızlı bu da.sahil kesimi, köy falan gibi yerler için zayıf biraz.birde çabuk poi bulmak zor arama kısmı biraz tuhaf.poileri de zayıf.
    4.tomtom windows tel : hız olarak iyi bu da.görsel açıdan çok güzel kullanışlı.kavşaklarda biraz takılabiliyor yani ok çıkışı zamanında göstermeyebiliyor...haritası şehirdışı için iyi, sahil yerlerde köylerde zorlanıyor.hatta izmir sanayide aynı binaların çevresinden sokak aralarında 3 defa dolaştırp hala varamayınca dükkanlara sormuştum.haritadan mı bilmiyorum.
    5.garmin windows tel : bu hep aklımdadır.haritası iki türlüydü sanırım.başarsoft olanı iyiydi bulma konusunda ama tel nedense o haritada zorlanıyordu kasıyordu hatta kitleniyordu yeni rota hesabında.öteki harita ise daha zayıftı yer bulmada ama kitlenmiyordu.ayrıca uydu bağlanması çok çok uzun sürüyordu.
    6.igo windıws tel: bağlantı uzun sürüyordu.kopmalar olabiliyordu özellikle hızlı giderken nedense bilmiyorum.haritası poisiyle ayrıntılıydı.kullanımı çok rahat ayarlar bulma falan uğraştırmıyordu.ama kavşaklarda okun konumu isabetli olmuyordu.oka bakarak çıkışı yaalamak zor.o yüzden kaçıncı çıkış olduğnu sayarak anlayabiliyorum. rota yeniden hesaplama uzun sürüyor.ama cep telde uzunken, andrid tablet olanda kısa sürüyor..şu anda araçta tablet android igo kullanıyorum.cepte ise ndrive.
    kişiden kişiye telin hızı, hafızası, kendi yaptığı ayarlar, haritalar vs. sonuçları etkileyebilir doğal oalrak. en iyi şudur kötü budur şeklinde genellemeyle yazmadığımı söylemeye gerek yok.kendi gördüklerimi yazdım.iyi rotalar

• Samsungun bazı modellerinde iGo lisanslı olarak geliyor, bazılarında ise Başarsofttan lisans satın alabiliyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogoksel -- 27 Mayıs 2013; 8:00:20 >
  • İlave olarak yukarıda bahsedilen tüm yazılımlar donanım olarak GPS bulunmayan ancak Bluetooth içeren cihazlarda Bluetooth GPS ile sorunsuz çalıştıkları tarafımdan test edilmiştir.
  • evet öncekide samsungdu içinde geldiydi.eski windwoes ce gps cihazında da igo gelmişti.şu an kullandığım android yazılmlı gps cihazı da(küçük tablet benzeri) igo.lu geldi.
  • en başta saydığım yazılımları öncelikli olarak android os ve apple ios olarak değerlendirmiştim, eşimde win8 li bir telefon var ama pek deneme ve marketini kurcalama şansım olmadı sadece nokia nın here maps harita ve navigasyonu yüklü, diğer yazılımlar var mıdır varsa hangileri mevcut bilemiyorum.
    bu konuda ki esas amacım artık navigasyon yapabilme adına elimizde ki seçeneklerin arttığının altını çizebilmek.
    bir çoğumuz elinde ki navigasyon yeteneğine sahip cihazların farkında değil, ellerinde ki cihazların yeteneklerinin farkına varırlar ise çok daha ucuza, çok daha hızlı ve kullanışlı navigasyon yapmanın keyfine varacaklar.
    hepimizin elinde akıllı telefonlar, tabletler var bunları bu forumlarda bahsi sıkça geçen yazılımlar ile donatabilir durumdayız.

forum admini "Konu tablet donanım,tavsiye vs olmadıkça Android OS, Apple IOS,navigasyon yazılımları olarak devam edebilir bunda sıkıntı yok"
    şeklinde çerçeveyi belirlemiş. bizde sadece Androis OS, Apple IOS ve yanında Win 8 Os platformlarında kullanılan navigasyon yazılımlarının "+" ve "-" leri, kullanım deneyimleri üzerine paylaşımda bulunursak konunun devamlılığını sağlayıp maksimum faydayı elde edebiliriz.

• genelde apple telefonları kadınların seçimi gördüğüm kadar çevremde.onlarda kolay kullnım cicili bicili renkli parlak ekranına falan sevdalanmışlar çoğu evirip çeviriyorlar ellerinde bazısı ayna olarak kullanıyor.içndeki gps.den haberleri yok diye düşünüyorum.yakından incelediğim gps oalrak rastladığım navigondu.baktım kulanışlımı.görüntü güzeldi ama haritayı aracı sürerken kontol edemedim
    gps.siz yaşam düşünemiyorum.ülkemize gelen turistlerde hep var.bizden dışarı gdenelrin çoğunun aklında yok.tarzan gibi kalıyordur ortada.yada nasılsa bizden birine rastlarım yol sorarım diyordur
    kendi adıma hangi marka olursa olsun
    1-döner kavşağa girdiğimde doğru çıkışamı yaklaşıyorum
    2-sapmada yeniden rota hesabı çok hızlımı
    3-poi aramasında o yerin güncel tel numarasını da gösteriyormu
    bunlardan 3ü bi arada olmasada 2si bir arada olsun.diğerlerinden 2 kat pahalı olsun.onu alrıım yine de.hala buna tam ulaşanına rastlamadım.bilen varsa söylesin

• 4- doğru yere götürsün(demek isterdim ama bu tam anlamıyla mümkün değil gördüğüm kadarıyla artık yazılımımı haritasımı karayollarımı kafasına göre yol kazanlarmı hepsimi bilmem neden.hatasız götürene rastlamadım hiç.sıkışınca en nefret ettiğim şeyi yapıp camdan uzanıp birine sormak da gerekebliyor.o da yarım saat elkol hareketi anlatıyor kafada bişey kalmıyor elini izlemekten gçözümemi sokacak diye
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.