Şimdi Ara

Nasıl bir taktik kullanıyorsunuz ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
2.594
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Başlıktada yazdığı gibi nasıl bir taktikle oynuyorsunuz ? Hazır taktik mi yoksa kendinizmi yapıyorsunuz ?

Ben kendimden başlamak gerekirse eğer taktikleri kendim yapıyorum.Hazır taktik kullanana ise saygı duyuyorum sonuçta bu bir oyun ve herkes nasıl zevk alıyorsa öyle oynamalı.Ancak yinede sizlere başkasının taktiğiyle daha sezon başlamadan sonuçun ne olacağı belli olan bir kariyer yapmaktansa kendi taktiğinizle 2. 3. bile olmanın çok zevkli olacağının garantisini verebilirim.

Ben taktikleri ise FM Touchta geliştirip deneyip son halini verip oyunda kullanıyorum.Bir başka deyişle FM Touch oyununu taktiklerimi yapmak için kullanıyorum.Sebebi ise orada oyun çok hızlı geçiyor ve oyun detaylarıyla uğraşmadan sadece taktiğe odaklanabiliyorum.

Ben bu sene oyuna tam çıkış tarihiyle başlayacağım kafamda ise taktik olarak Savaşçı destek , GOK ve İYO'dan oluşun 3'lü iki yönlü oynayan orta sahamla Gegenpress sistemini kurup takımı makine haline getirmek istiyorum.Bu yüzdende 3 orta sahanında iki yönlü oynaması çok önemli.

Bende durumlar böyle.Peki siz hangi taktik ve oyun tarzıyla oynamayı seviyorsunuz ?

• Eskiden hep hazır taktik kullanırdım bu demolisher taktikleri falan vardı kadro çöp olsa bile şampiyonlar liginde en kötü yarı finali kesin görüyorduk
    Artık sıkmaya başlamıştı ve son 2 oyundur kendi taktiğimle oynuyorum. Genelde bekler hücum oynayıp ileri çıkarlar kanat oyuncuların yanında takılırlar içeri orta açıp ilerideki tek forvetim onları gole çevirmeye çalışır. Stoper ikilisinin önünde gizli libero olur onun önünde de 2 tane orta saha koyarım genelde iki yönlü ve ofansif oyun kurucu rollerinde olurlar. Forvetim de tam forvet-komple forvet.
  • quote:

Orijinalden alıntı: miyavlayankirpi

Eskiden hep hazır taktik kullanırdım bu demolisher taktikleri falan vardı kadro çöp olsa bile şampiyonlar liginde en kötü yarı finali kesin görüyorduk
    Artık sıkmaya başlamıştı ve son 2 oyundur kendi taktiğimle oynuyorum. Genelde bekler hücum oynayıp ileri çıkarlar kanat oyuncuların yanında takılırlar içeri orta açıp ilerideki tek forvetim onları gole çevirmeye çalışır. Stoper ikilisinin önünde gizli libero olur onun önünde de 2 tane orta saha koyarım genelde iki yönlü ve ofansif oyun kurucu rollerinde olurlar. Forvetim de tam forvet-komple forvet.
    Biliyorum dostum bende taktik yönünden kendimi dahada geliştirmek için yabancı taktikleri inceliyorum.Misal geçen sene TFF denilen kullanıcının taktiğiyle adam düşmesi beklenen takımı ilk 3'e sokmuş üstelik transfersiz o yüzden tahminimce hazır taktik dediğin gibi sıkar zamanla diye düşünüyorum.

Dostum benimde kafamda herşey hazır olsada forvet rolüne karar veremedim hala.Fırsatçı golcümü yaratıcımı forvet mi hala karar veremedim.Sence hangisi daha iyi ?

• Hazir taktikleri denedigim oluyor fakat sirf meraktan. 4231 siz fm ve kariyer benim icin ronaldosuz real madrid gibi tatsiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Segefendi

Biliyorum dostum bende taktik yönünden kendimi dahada geliştirmek için yabancı taktikleri inceliyorum.Misal geçen sene TFF denilen kullanıcının taktiğiyle adam düşmesi beklenen takımı ilk 3'e sokmuş üstelik transfersiz o yüzden tahminimce hazır taktik dediğin gibi sıkar zamanla diye düşünüyorum.

Dostum benimde kafamda herşey hazır olsada forvet rolüne karar veremedim hala.Fırsatçı golcümü yaratıcımı forvet mi hala karar veremedim.Sence hangisi daha iyi ?

Alıntıları Göster
    Ben hep komple-tam forvet rolünde oynatırım ama sizin ikileme göre yaratıcıyı denerdim hocam

• Bu oyunda hazır taktik kullanana saygı duymam açıkcası. Hatta hazır taktikle oynamayı da saçma bulurum. Çünkü oyunun doğasına aykırı. Sonuçta fm oynuyoruz. Kendi taktiğimizi kendimiz yapıp başarılı veya başarısız olacağız.Bunlara düzenlemeye yapıp iyileştireceğiz. Oyunun güzelliği de burada.

Ben hazır taktik kullandım ama ergen iken. DMC oyuncuma korner taktiği ile ligde 15 gol attırmıştım.Tabi o zamanlar güzeldi şimdi farklı. O kadar taktik rehberi var forumlar var. Taktik tartışmak bile zevkli.

Taktik gittiğin takıma ve oyuncu özelliklerine göre yapılır. Misal gegenpresingi temposuz hızı olmayan,dayanıklılığı düşük oyuncuyla oynayamazsın. Yad da tiki takayı pas,vizyon,ilk dokunuşu zayıf olan oyuncuyla oynarsan verim alamazsın gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: miyavlayankirpi

Ben hep komple-tam forvet rolünde oynatırım ama sizin ikileme göre yaratıcıyı denerdim hocam

Alıntıları Göster
    Aslında mantıken düşündüğümüz zaman komple forvet herşeyi yapabilmesi gerektiğinden dolayı tek forvette çok daha mantıklı duruyor.Çünkü gol atsın, asist yapsın vs hepsi bu forvet rolünün görevi.Peki şunu soracağım hücumcu bir taktikte forvet iyi gol sayılarına ulaşıyormu sizde durumlar nasıl ?

• quote:

Orijinalden alıntı: MA11

Bu oyunda hazır taktik kullanana saygı duymam açıkcası. Hatta hazır taktikle oynamayı da saçma bulurum. Çünkü oyunun doğasına aykırı. Sonuçta fm oynuyoruz. Kendi taktiğimizi kendimiz yapıp başarılı veya başarısız olacağız.Bunlara düzenlemeye yapıp iyileştireceğiz. Oyunun güzelliği de burada.

Ben hazır taktik kullandım ama ergen iken. DMC oyuncuma korner taktiği ile ligde 15 gol attırmıştım.Tabi o zamanlar güzeldi şimdi farklı. O kadar taktik rehberi var forumlar var. Taktik tartışmak bile zevkli.

Taktik gittiğin takıma ve oyuncu özelliklerine göre yapılır. Misal gegenpresingi temposuz hızı olmayan,dayanıklılığı düşük oyuncuyla oynayamazsın. Yad da tiki takayı pas,vizyon,ilk dokunuşu zayıf olan oyuncuyla oynarsan verim alamazsın gibi.
    Aslında dostum düşündümde sende haklısın.Çünkü mantıklı düşünüce bu oyun ne Managerlik oyunu.Yani managerlik yeteneklerimizle başarılar elde etmeye çalışma oyunu.Eee şimdi dediğin gibi daha sezon başlamadan başkasının managerlik yeteneğiyle yapılmış taktikle başarılı olunca bu bizim başarımız olmuyor.

Bir bakıma saygı duymamakta haklı gibisin

• Dediğim gibi oynar veya oynamaya çalışırsanız daha da zevk alacaksınız.

Önce kafada bir taktik belirleyeceksiniz.Daha sonra bu taktiğe uygun özellikteki futbolcuları bulup transfer edeceksiniz.Ya da ilk sene gittiniz takımdaki topçulara bakıp onlara bir taktik uyduracaksınız. Bunları oyunda yapmak güzel şeyler.
  • Normalde 4-4-2, 4-3-3 ve 4-2-3-1 taktiklerini ve varyasyonlarını kullanmayı seviyorum. Fakat FM öyle bir oyunki her sene belli başlı şablonlar başarılı oluyor.

Yanılmıyorsam FM17'de forvetsiz taktikler çok başarılıydı. TFF'nin yaptığı taktiklerin çoğunu incelerim. Oradan hoşuma giden şeyleri kendi oynatmak istediğim takdiğe yediririm.

FM Touch taktik denemek, taktik yaratmak için harika. Çünkü oyuncuların taktiklere yatkınlıkları gibi bir durum yok. Bu yüzden oyunu uzun süredir oynamayan, yeteri kadar oyunu çözememiş arkadaşlara tavsiyem hazır taktikleri alıp onları incelemesidir.

Hatta oyuna belli bir süre alışana kadar Touch oynamaları kendilerini oyuna alıştırıp geliştirmeleri için güzel bir fırsat.

Normal sürümde teknik heyet vs çok fazla sorumluluk var. Bu yüzden acele ile normal FM'yi oynamaya asla çalışmayın!

Hazır taktikleri incelemekten çekinmeyin. Onları şöyle düşünebilirsiniz. LoL veya Dota oynuyorsunuz yada Diablo diyelim. Oradaki setleri veya buildleri incelemek gibi bir şey bu.
    İlle alıp kullanmanıza gerek yok ama oyunu tam olarak bilmiyorsanız bunu yapın. Size yardımı çok olacaktır.

Kendinizi ne zaman hazır hissederseniz işte o zaman FM sürümüne geçin. Alıp kullanmak tabi herkesin kendi zevkidir ona bişey diyemem.

Fakat kendi tecrübeniz ve emeğinizle yaptığınız taktiklerle başarılı olmak kadar haz ve keyif veren bir durum yok. İşte o zaman FM'ye bağlanırsınız ve asla kopamazsınız.

• Beyler saat sabahın 06:30'u ve ben Fm yüzünden kafayı yiycem hakkaten :) Yıllar sonra forumdonanım'a bir şey yazıyorum fm yüzünden. Ya risksiz oyna dediğim sol bek oyuncum neden önündeki oyuncunun koşu yoluna topu atmak varken 60 metre ters kanattaki kanat oyuncusuna top atar ve dönüşünde gol yeriz :) Neden yani gerçekten merak ediyorum :) 8-9 senedir fm oynuyorum 19 ve 20'de bir türlü taktik oturtamadım. Saçma sapan akla mantığa aykırı hazır taktikler başarılı oluyor ama ben bi türlü beceremedim.
  • Genelde bol gol atan forvetleri severim bu yüzden Yaratıcı Forvet oynatırım ama beta çıktığından beri Pivot Santrafor, Çalışkan Forvet, Yardımcı Forvet gibi takıma oyununa yatkın roller oynatıyorum. Diziliş olarak 4-2-3-1 kullanırdım ama OOS oyuncularının pek bi işe yaramadığını fark ettikten sonra 4-3-2-1'e döndüm. Orta sahada Mezzala, İki Yönlü Orta Saha ve Savaşçı Orta Saha rollerinin hastasıyım. Uzaktan gol atabilen ama defansif anlamda da az çok katkı sağlayan ofansif oyunlar için çok güzel roller. Kanatlarda bu sene daha çok kullanacağımı düşündüğüm Ters Ayaklı Kanat Oyuncusu rolünü beğendim. Kanat Forvet'ten kanata geçince oyuncu değiştirmek zorunda kalmıyorum. Genel olarak Ersun Yanal'ın oynatmaya çalıştığı oyunu deniyorum oyunda. Yüksek tempo, önde baskı, bol şut, bol pozisyon ve bol gol.
  • Nasıl bir taktik kullanıyorsunuz ?

Betada ilk sezon boyunca kullandığım diziliş bu şekilde.4-2-3-1 ve 4-4-2 dönüşümlü olarak kullanıyordum eğer forvetlerim iyiyse bu dizilişte çok gollü galibiyetler alıyorum.
    Tabi şu taktiğimi birazdaha güzelleştirebilsem daha iyi olacak.

Rafael Leão'yu dönem dönem kiralarım.Elimden birsürü forvet oyuncusu geçti.Fieta Arp ve Rafael Leão'nun verdiği katkıyı hiçbir forvet oyuncum veremedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 09kezman09 -- 12 Kasım 2019; 7:52:2 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 09kezman09

Betada ilk sezon boyunca kullandığım diziliş bu şekilde.4-2-3-1 ve 4-4-2 dönüşümlü olarak kullanıyordum eğer forvetlerim iyiyse bu dizilişte çok gollü galibiyetler alıyorum.
    Tabi şu taktiğimi birazdaha güzelleştirebilsem daha iyi olacak.

Rafael Leão'yu dönem dönem kiralarım.Elimden birsürü forvet oyuncusu geçti.Fieta Arp ve Rafael Leão'nun verdiği katkıyı hiçbir forvet oyuncum veremedi.
    Dostum bu kadroyu kaç yılında kurdun?

• quote:

Orijinalden alıntı: ozbeybugra

Dostum bu kadroyu kaç yılında kurdun?

Alıntıları Göster
    2025 kadrosu bu ama ilk 11 deki 3 oyuncu kiralık.
    Sol bek stoper ve orta sahanın solu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 09kezman09 -- 13 Kasım 2019; 0:50:25 >
  • Ligde hep 2-3-2-3 oynarım FM 14'ten beri. Klasik Ersun Yanal taktiği:
    -Stoperler sabit. Önlerinde ön libero.
    -Bekler iki yönlü bek atak görevinde.
    -Orta sahaların biri mezzala diğeri ileri çıkma görevinde oyun kurucu(d)
    -Kanatlar kanat forvet rolünde.

Topu beklere vererek oyunu başlatıyorum onlar da oyun kurucu ile verkaç yapıp sürekli orta açıyorlar. 2 Kanat forvet + Mezzala ile 4 oyuncu sokmuş oluyorum ceza sahasına. Oyun kurucu da ceza sahası dışında kalıp dönen topları topluyor.

Büyük takımlara karşı ise kontrollü oyun, savunma çizgisi geride düşük tempo oynarım. Evimde gol yemeden kazanıyorum %90 ihtimalle. Dizilişim ise klasik 4-3-3'teki kanatlardan birinin OOS'ye çekilip gizli forvet rolü verilmiş hali.
  • Bu sene 3lu oynamayi planliyorum. Fm de hep 4-3-3 varyasyonlari ile oynadim hep ama bu sene degistirecegim bakalim.
  • 09kezman09 0 kullanıcısına yanıt
    Ben 442 oynayacaksam eğer dar alanda ve dikine oynatırım.Çünkü defanstan top çıkarırken dikine çıkacağız,dar alanda oynatmamım sebebi ise oyuncuların birbiriyle yardımlaşması.

Bek oyuncularına ayrıca ileri çık demeye gerek yok bence. Destek versek yeterli. Zaten kanatları hucum yapmışssınız. Forvetin birine yardımcı rolü vermeniz iyi olmuş,geriye gelip top alır ve bağlantıyı sağlar.Evimde oynuyorsam kontorllü hucum deplasmanda ise temkinli ya da savunma.
  • 4-4-2
    ileri uçta pivot santrafor yanında yardımcı forvet.
    kanatlarda tak
    ortada bir ook bir savaşçı o.
    kanat bekler, bir pasör bir standart stoper
    libero kaleci
  • Konyaspor ile deneme yapayım dedim beta'da, gegenpress ile ilk sene 3. olduk, ikinci sene de şampiyon. Ki çok fazla transfer de yapmadım. Oyun bu, maç motorunun eksiklerini bulmak mesele bence, birebir gerçek futbol ile ne kadar ilgisi var tartışılır. Konyaspor'daki kadro ile gegenpress yapılamaması gerek normalde ama yapılıyor işte oyunda. Değişik dizilişler falan da deneyebilirsiniz. Asimetrik taktikler mesela. Bustthenet böyle farklı dizilişte taktikler deneyip başarılı da oluyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.