Şimdi Ara

Multimedya sistem tavsiyesi - KDV indirimi bitmeden

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
634
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Hardware ile ilgilenmeyi bıraktım ve her ne kadar uzun süredir bir şey toplayacak olsam da seçeneklerin fazlalalığı gözümü korkuttuğundan son ana kadar bekledim. Bu iki gün içerisinde bir sistem toplamak istiyorum, dediğim gibi donanım bilgim çok eskidiğinden overclock yapmak istemiyorum.

Aradığım özelliklerin başında sistemin sessiz olması ve uzun süreler açık kalınca çok ısınıp problem çıkarmayacak olması geliyor. İşim gereği internet tarayıcımda 30-40 tab açmam, bir yandan bir kaç pdf dosyası ve word dosyası bakmam gerekiyor - üstüne üstlük tarayıcıdaki sayfalardan bazıları multimedya içeriğe sahip, sanırım bu yüksek RAM demek oluyor. Bir başka kıstas da, Samsung T240HD monitörümle sorunsuz HD içerik izleyebilmek. Oyunları son ayarlarda oynamak gibi bir takıntım yok. Dediğim gibi sessizlik, dayanıklılık ve uzun süre kullanım (hem gün içinde hem de çok yenileme ihtiyacı duymayacak) bir sistem arıyorum. 2 TB gibi bir harddisk kullanımı olacağını düşünüyorum, RAIDle dosya yedekleme yüzünden. Kasam ve PSUnun ayrı olmasında bir sakınca yok, PSU da ne çok düşük ne de çok yüksek değerlerde olsun istiyorum, elektriği sömürmeyen bir sistem sanırım kendimi bu küresel ısınma konusunda daha iyi hissettirecek (bu noktada Western Digital'ın yeşil serisi hakkında da kararsızım).

Anakart'a ilişkin beklentilerim dediğim gibi overclocktan ziyade multimedia destekleri, optik çıkışlar vs. Anakartta da HDMI ve DVI çıkışları olması şart.

Kesinlikle AMD ve ya INTEL takıntım yok, fakat anakartta eskiden hep ASUS kullanmış ve çok memnun kalmıştım şimdi de biraz bakınca sanki GIGABYTE'a göre aradığım özelliğe daha yakın ürünler var.

Son olarak bütçem maksimum 1500$ ama kendimi hepsini kullanmak zorunda hissetmiyorum.

Fikir verip yardım edeceklere şimdiden çok teşekkürler,
    Herkese iyi çalışmalar

• AMD Phenom II 955 X4 QuadCore (3.2 GHz) 8MB 938p
    Gigabyte MA770T-UD3P /DDR3 1666 S+GL+1394+16X 938p
    TEAM Xtreem 4 GB (2*2) 1600 MHz DDR3 Dual Kit CL7
    x2 WD 1 TB 7200 RPM 32MB SATA2 (Caviar Black)
    Palit GTS 250 GREEN 512 MB 256Bit GDDR3 HDMI 16X
    Lg LG-GH22NS40/50 22X Sata Dvd-Rw Siyah
    Akasa Infiniti 600W Atx Alüminyum Kasa

1.825,04 TL www.exa.com.tr
  • quote:

ASUS P7P55D PRO
    A-DATA 4 GB (2X 2GB) DDR3 1333 MHZ RAM CL7
    COOLER MASTER RC-690-KKP2-GP Kasa (PSU Yok)
    INTEL i5 750 2.66 GHz Quad Core Socket 1156 8MB
    SAMSUNG 750 GB HDD SATA II 32 MB 7200 rpm
    PALIT GTS 250 GREEN, 1024 MB, PCIExp Ekran Kartı, Direct X10, DDR3, 256 bit, 745/2200
    OCZ 500W StealthXStream PSU

NAKİT / HAVALE (TL) : 1.642,76 TL
    http://www.novabilgisayar.com/pc.asp

sabit diski boş kalmasın diye yazdım istediğin gibi tercih yapabilirsin..
    birde sitede düzgün dvd yazıcı olmadığından eklemedim..
    LG veya samsung marka sata bağlantılı bişey alabilirsiniz..
    sistemin güç ihtiyacı çok fazla değil fakat
    kasa ve psu hem sessizlik açısından hemde kasa ile birlikte gelen psu ların yeterince verimli
    ve kaliteli olmamasından dolayı ayrı yazdım..
    kasayı geniş ve fiyatına göre oldukça kaliteli yazdım..
    parçaları siteden tek tek inceleyin derim..
    kolay gelsin..

• Çok teşekkürler anlatımınız için, yalnız buradaki forumlardan birinde i5'e uygun ram olmadığı yazıyordu ülkemizde doğru mu acaba?
  • Evet tam anlamıyla corei5 ram i denilebilecek bir ram tr de yok..
    mesela yukarıda önerdiğim ram muhtemelen 1333mhz ve c7 çalışmak için 1,65v tan fazlasını isteyecektir..
    intel bu işlemciler için en fazla 1,65v öneriyor..bu ise adata rami muhtemelen
    cl8 veya cl9 çalıştıracaktır
    ama corei5 f/P oranı çok yüksek bir işlemci..bence
    sırf ram de biraz performans düşüşü olacak diye corei5 sistemden vazgeçmeye değmez..
    bunun şuan için kesin çözümü corei7 için yapılmış olan 3 lü ram lerden alıp 2 tanesini dual kullanmak
    ve kalan 1 tanesini de elden çıkarmak..
    ama bana sorarsan gerek yok..heleki multimedya sistemi için hiç gerek yok..
    yukarıda önerdiğim şekilde alın..bir defaya mahsus en iyi bios ayarlarını deneyerek bulun
    sonra cayır cayır kullanın..
    ilerde performanslı corei5 ram leri yaygınlaşırsa sizde bu ramlerden menun kalmazsanız
    değiştirirsinzi olur biter. ama buna gerek olacağını hiç sanmıyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ooppss -- 29 Eylül 2009; 11:51:54 >

• çok sağolun, fakat neden üçüncü rami kullanamayacağım onu anlamadım?
  • çünkü p55 anakartlar dual kanal ram destekler..x58 ler ise 3 kanal..

yani p55 anakartlara baktığınızda 2+2 toplam 4 adet yuva vardır..
    x58 kartlarda ise 3+3 6 yuva vardır..

p55 anakarta 3 adet ram taktığınızda 2li set olmadığı için tek kanal olarak çalışır..
    o nedenle ram alırken ya 2+2=4gb yada 2+2+2+2=8gb şeklinde tercih edilmelidir..
    x58 anakartlarda ise 3 gb 6gb yada 12gb şeklinde tercih edilmelidir ki
    ram ler gerçek performansını verebilsin..

ama çok önemli değil diyorsanız takarsınız hepsini 6gb olarak ta çalışır.. çalışmaz değil yani..
  • merhaba, bu çalışma/uyum konusunu pek anlayamadım, ve bulduğum ramler genelde triple, bildiğiniz gibi 1.65 v üzerine çıkmak sakıncalı olabileceği yazıyor i5 ve ona uyumlu anakartlarda, bu sisteme uygun bir ram konusunda yardım alabilirsem sizden çok sevineceğim.
  • şidi şöle bişi var arkdaşımızında dediği gibi tr deki yenii ram çeşitleri genelde i7 işlemcilerin üzerinde yoğunlaşmış durum da hıh sanki i5 kulanan olmıcakmış gibi vede i7 sistem kurudğunuz zaman 3 lü ram set aldığınız zaman daha yüksek performans alabiliyorsunuz ancak arkadaşın önerdiği i5 sistemde ise dual ram desteği vardır yani ramlarinizden yüksek performans elde etmek isterseniz mecnuren 2 li ram sistemi kullanmak zorundasınız çünkü i5 işlemciler ve p55 boardlar dual ram girişinde 3 lü ram sisteminden daha başarılı ve yüksek performans verebilmektedir ki buda sizin işinize yarayacak çünkü bahsettiğiniz gibi 30 - 40 tab açıyorum diyorsunuz buda demkki işlemci ile rame yükleneceksiniz işlemcinizden yüksek performans alıursınız ancak 3 lü sistem yaptıgınız ancak bu performans işlemcinizide etkileyecektir. bu yüzden i5 sistemlerde dual öneriyorum ben
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.