Şimdi Ara

(MUHASEBE) Allah rızası için yardımmmmmm :(

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
591
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar lütfen yardımcı olun ben Marmara Üniversitesinde okuyorum bu ticari bilgi ve belgeler dersi beni mehvetti. Konu şu;

Türkiyede ve dünyada kullanulan ticari belgelerin farkları nelerdir?

ben bu belgeleri buldum fakan farklarını bir türlü bulamıyorum lütfen yardımcı olun...

Şimdiden teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat_34_murat -- 2 Haziran 2010; 13:04:12 >

• Birinde Türkiye yazar diğerinde ise o ülkenin ismi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Commando_

Birinde Türkiye yazar diğerinde ise o ülkenin ismi.

Hayır keşke o kadar basit olsa....

örneğin;

Türkiyede kullanılan ticari belgeler

1. fatura
    2. irsaliyeli fatura
    3. sevk irsaliyesi vs

diğer ülkelerde kullanılan

1. proforma fatura
    2. ticari fatura
    3. Çeki Listesi vs
  • UP
  • quote:

• Arkadaşlar lütfen çok ciddi bir konu bilen varsa mali müşavir vs. lütfen yardımcı olun zor durumdayım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat_34_murat -- 2 Haziran 2010; 13:12:26 >
  • UP
  • up
  • quote:

Orijinalden alıntı: murat_34_murat

quote:

Hayır keşke o kadar basit olsa....

örneğin;

Türkiyede kullanılan ticari belgeler

1. fatura
    2. irsaliyeli fatura
    3. sevk irsaliyesi vs

diğer ülkelerde kullanılan

1. proforma fatura
    2. ticari fatura
    3. Çeki Listesi vs

farkı demişsin işte
  • İrsaliyeli fatura hem sevk irsaliyesi hem de fatura yerine kullanılan tek bir belge. ticari faturada ise böyle bir durum yok.
  • Kısaca, Proforma Fatura... Ticari faturadan önce hazırlanır. Ülke gümrüklerinde paketin içeriğini belirtir. Alıcı ülkede meydana gelebilecek gümrük vergileri alıcıdan tahsil edilmek üzere, gümrük görevlisi tarafından ödenir.Göndeirlen ürünün alıcı tarafından bağlı olduğu ülke gümrüğünce çekebilmesi amacıyla proforma fatura düzenlenmesi gerekmektedir.

Çeki listesi ise gönderilecek malların kg vd ölçüleri belirtilerek hazırlanır. Net ağırlık brüt ağırlık kap adedi belirtilir. Sonrasında bu çeki listesi yurtdışına gönderilmekte aracı olan nakliye şirketine verilir. Bir bakıma bu belgeler ihracatta yapılan işlemlerde gereklidir.

Ticari fatura ise ihracatçı firma tarafından düzenlenen faturadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kyran -- 2 Haziran 2010; 14:47:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kyran

Kısaca, Proforma Fatura... Ticari faturadan önce hazırlanır. Ülke gümrüklerinde paketin içeriğini belirtir. Alıcı ülkede meydana gelebilecek gümrük vergileri alıcıdan tahsil edilmek üzere, gümrük görevlisi tarafından ödenir.Göndeirlen ürünün alıcı tarafından bağlı olduğu ülke gümrüğünce çekebilmesi amacıyla proforma fatura düzenlenmesi gerekmektedir.

Çeki listesi ise gönderilecek malların kg vd ölçüleri belirtilerek hazırlanır. Net ağırlık brüt ağırlık kap adedi belirtilir. Sonrasında bu çeki listesi yurtdışına gönderilmekte aracı olan nakliye şirketine verilir. Bir bakıma bu belgeler ihracatta yapılan işlemlerde gereklidir.

Ticari fatura ise ihracatçı firma tarafından düzenlenen faturadır.

Çok sağolun ama faha fazla bilgiye ihtiyacım var üniversite tezi hazırlıyorum

• up
  • Eğer tez sözkonusu ise o zaman google da pdf formatında bu terimleri yazarak arama yapmak daha faydalı olacaktır. Keza PDF olarak aratmakta fayda var. Çünkü makaleler, yayınlar pdf formatında bulunur. ve tez durumunda dipnot olarak daha makbül görülür.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kyran

Eğer tez sözkonusu ise o zaman google da pdf formatında bu terimleri yazarak arama yapmak daha faydalı olacaktır. Keza PDF olarak aratmakta fayda var. Çünkü makaleler, yayınlar pdf formatında bulunur. ve tez durumunda dipnot olarak daha makbül görülür.

İnanın her türlü yolu denedim ama...:(
  • vay be üni de ticari belgeler diye ders var ha biz onu lise 2 de öğrenmiştik
  • Bi muhasebe bürosuna gidip öğrenmeyi denesen daha yararlı olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elect

Bi muhasebe bürosuna gidip öğrenmeyi denesen daha yararlı olur.

Yapmadığım şey mi 3 gündür kapı kapı muhasebeci dolaşıyorum ama elimde hala sıfır....
  • kardeş biz napalım sana oturup ödevinimi hazırlayalım kimse yapmaz bunu.ama arkadaşlar şu ülkelerde şu kullanılıyormuş bunlar anlamı ney nasıldır falan yazsan ozaman yardım alabilirsin.kimse oturup şu ülkede şu şu ülkede şuymuş bunun anlamı buymuş diye araştırıp senin önüne koymaz değilmi??sen bize bulduklarını yaz bizde onları araştıralım sana yardım edelim
  • Türkiyede ve dünyada kullanulan ticari belgelerin farkları nelerdir?

böyle bir ayrım veya farklılık yoktur ki anlamadım, ayrıca muhasebe evrensel olduğu için nereye gidersen git hepsi aynıdır. yani böyle bir soru mantıksızdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EcheLoN_ -- 2 Haziran 2010; 17:49:18 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.