Şimdi Ara

MSI Radeon Rx6600 Armor 8gb - 8.621 TL - Trendyol (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
3.376
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

• CPU bound bir oyunda çözünürlüğü düşürsen de yükseltsen de etki çok az olur ve DLSS olsa da çok bir etki yapmaz. DLSS'in asıl etkisi GPU bound oyunlarda görülür.

DLSS teknolojisi düşük çözünürlükte renderlayıp ekran kartında bulunan tensor çekirdeklerinde çalışan yapay zeka algoritmaları yardımıyla ana çözünürlüğüne upscale ediyor. Yani bir nevi çözünürlüğü düşürmüş oluyor. Böylelikle benim forumdaki standart, teknolojiye meraklı bir insana anlatma şeklim ile aynı hesaba çıkıyor.

Şu anda yapay zeka alanında çalışan bir mühendisim. Bu konularda kafana takılan bir şey olursa özel mesajdan sorabilirsin (ama nolur sonra bana dayı diyip yorumlarımı küçümseme).

• quote:

Orijinalden alıntı: dOmi

bir de anladığım kadarıyla dlss muhabbeti diyelim 4k monitörünüz var ona görüntüyü aslında 1080p'den upscale ettirip gönderme işlemi yapıyorsunuz.

1080p ekrana sahip biri için gerekli midir bu özellik? zaten vasat bir çözünürlük çünkü.

Hocam bir kaç gündür yayınlanan RTX 3050 testlerine bakınca (bu arada testlerin hepsi 1080p de yapılıyor) ne dediğim daha iyi anlaşılacaktır. Test edenler DLSS açıkken FPS değerlerini hem söylüyor hemde grafikte gösteriyor muazzam farklar var. Şimdi siz gerekli midir ? 1080p vasattır derken herkesde 2k veya 4k monitör mü var ? "1080p den upscale ediyormuşuz" ne dediğinizi pek anlamadım. Yani "1080p monitörü olan DLSS vs teknolojili ekran kartı almasın, oyun oynamasın zaten 1080p çöp!" öyle mi ? nasıl bir mantık pek anlamadım.

Çözünürlük düşüyorsa da düşsün 1080p monitörle RTX3090'lı bir kasa kullanmayacağımız için sorun yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Meandroslu -- 28 Ocak 2022; 7:37:31 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Meandroslu kullanıcısına yanıt
    Hayır 1080p zaten pikselleri sayabildiğin bir çözünürlük sonuçta.

2k ve 4k da düşük çözünürlükten upscale etmesini hissetmeyiz ama 1080pde çöp gibi olur zaten çözünürlük düşük olduğundan dsls neyse açmanın pek manası kalmaz kalite yerlere inecekse.

Dlss var nasılsa diye 3050 almasın demek istedim 1080p de dlss güvenirsek iyice kötü olur görüntü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dOmi -- 28 Ocak 2022; 7:40:7 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Meandroslu kullanıcısına yanıt

Rx 6600'ün Rtx 3060'tan hatta bırakın 3060'ı Rtx 3050'den bile az enerji tükettiğini hesaba katmalısınız bence. Rtx 3050'den az enerji tüketip doğrudan 3060 ile kafa kafaya gitmesi büyük başarıdır.

Özellikle elektrik faturalırına yüzde 120 zam geldiğini unutmayalım yıl başında.

• osidimenia kullanıcısına yanıt

İki versiyonu mu var hocam kartın tam anlayamadım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.